رفرنس های آردویینو
آغاز یادگیری آردویینو

بايد قبول کنيم که هرچيزي دوره اي دارد، همانطور که زماني قهرمانان ما جان وين و آرنولد و سيلوستر استالونه با آن چشم کجش بودند و الان دور دور هري پاتر و بقيه اين فسقل بچه هاست که قهرمانان دنياي جديد باشند.

الکترونيک هم از اين قضيه مستثني نيست، زماني برای ساختن هر وسیله جدیدی در حوزه دیجیتال یک یا چند عدد مهندس الکترونیک روزها وقت صرف می کردند و بعد از مرور کل دستورات اسمبلی و سر و کله زدن با رجیستر ها، فاتحانه با برنامه ای در دست از غار خود خارج می شدند.
کابوس اکثر اونها تقسیم یک عدد 4 بایتی Float به یه عدد دیگه اون هم با یک پردازنده 8 بیتی و اسمبلی بود!

حتی تصور اینکه زمانی برای پاک کردن حافظه پروسسور، مردان یا زنانی اون رو جلوی لامپ مهتابی می گذاشتند هم الان خنده دار است!

اما دنیا یک جور قرار نیست باقی بماند، بشر ناخودآگاه (یا خودآگاه!) به دنبال آسان کردن روش انجام کارهاست گاهی مثل چاپلین توی عصر جدید شکست خورده و گاهی مثل الکترونیک با پیروزی مسیر را پشت سر گذاشته.

هر روز امکانات جدید با سرعت بالاتر در کنار سخت افزارها قرار گرفت و کامپایلرهای قوی و ساده ای به بازار آمدند که قول داده بودند برای نوشتن یک برنامه ساده جان کسی را به لبش نرسانند!

نتیجه این شد که حتی دانش آموزان راهنمایی یا دبیرستان هم امروزه می توانند برنامه های کاربردی برای گجت های خود بنویسند و چه بسا در مسابقات رباتیک هم خوش بدرخشند!

ما مهندسین الکترونیک خوشمون بیاد یا نیاد الان یک مهندس نرم افزار بدون دانستن کوچکترین پارامترهای داخلی یک میکروکنترلر میتونه گجت مخصوص طراحی کنه که یک مهندس الکترونیک 10 سال قبل برای نوشتنش باید کل تخصص و تجربه چند ساله خود را به کار می گرفت.

نماد این تغییرات را می توان برد ها یا بهتر بگوییم راهکارهای آردوینو دانست، هربار به یک برد آردوینو نگاه می کنم یاد دیالوگ فیلم آژانس شیشه ای می افتم:

“دوره ات گذشته مربی! ”

 

راهکارهای آردینو چیست؟

راهکارهای آردینو شامل نرم افزار و سخت افزاری است که شما را میتونه در چند روز تبدیل کنه به یک مهندس الکترونیک دیجیتال!

این راهکارها شامل مجموعه سخت افزارها و کامپایلر و IDE مخصوص آردینو هست.

سخت افزارهای آردینو شامل یک سری بردها با ابعاد و تنوع بسیار زیاد, و مهمتر از همه قیمت فوق العاده پایین آن هست که همه چیز را برای شما بصورت کامل مهیا میکنه تا لزومی به گشت و گذار و تخصص خاصی برای چیدن کلی آی سی و سیم برای پروگرام کردن یک میکرو نداشته باشید.

نرم افزار یا IDE مخصوص آردوینو نیز شامل یک ادیتور بسیار زیبا و کارامد به همراه قابلبتهای فراوان از جمله کامپایلر برنامه مخصوص هر برد و پروگرام دستگاه بصورت مستقیم از طریق نرم افزار هست.

به عبارت ساده تر همه چیز آماده است

یک سخت افزار آردینو بخرید با قیمت حتی کمتر از 20 هزار تومان  و یک کامپیوتر! حتی تغذیه مدارتون هم میتونه از کامپیوتر و درگاه USB استفاده بشه, تبریک میگم شما الان میتونید به راحتی یک برنامه LED چشمک زن بنویسید! شما فوق العاده اید! نه  بهتر بگم آردینو فوق العادس.