قابلیت راستی آزمایی اخبار گوگل

قابلیت راستی آزمایی اخبار گوگل

قابلیت راستی آزمایی اخبار گوگل
قابلیت راستی آزمایی اخبار گوگل

 

Google Fact Check

یکی از دغدغه هایی که اینترنت و دنیای مجازی برای استفاده کنندگان از آن دارد خبرهای کذب و دروغی هست که گاها در سطح این فضا منتشر میشود و گاها میتواند نتایج نامطلوبی بر زندگی و حتی تصمیم گیریهای سیاسی , فرهنگی , اجتماعی و … داشته باشد.

گوگل مدت زمانی هست که سعی در ارائه یک راهکاری برای حل این مشکل دارد و بخصوص بعد از انتخابات آمریکا و حرف و حدیث های فراوان در انتشار خبرهای دروغین و کذب بخصوص در سطح فیس بوک , گوگل چندی پیش قابلیت خاصی مبنی بر راستی آزمایی از اخبار را در نتایج سرچ خود ایجاد نموده است و بعد از نسخه های اولیه خود آن راه عمومی نموده است.

در این قابلیت گوگل با استفاده از سایتهای معتبر خبری مانند سایت politifact و snopes , … سعی نموده اخبار مهمی که احیانا در سرچ ها مطرح میشه را راستی آزمایی نماید و در سرچ خبر میزان صحت آن را نیز مشخص نماید.

البته این قابلیت در نسخه های اولی برای اخباری که در آمریکا و انگلیس مهم بود فعال بود و هم اکنون سعی نموده وسعت آن را گسترش دهد.

 

 

این قابلیت قسمتی از سرچ اخبار را به خود اختصاص میدهد و در پایین نتایج وضعیت راستی آزمایی و همچنین سایتی که به آن اشاره میشود را اهلام میکند.

 

 

 

 

قابلیت راستی آزمایی برای تمامی ناشرها

مثالهای بالا همگی از سایت Snopes بوده اما در حال حاضربه تمامی ناشرهای واجد شرایط قابلیت راستی آزمایی داده شده.برای مثال در شکل زیر منبع دیگری نیز برای راستی آزمایی نشان داده شده است.(شکل)

قابلیت راستی آزمایی گوگل

 

 

ارائه نتیجه گیری های متناقض:

با توجه به اینکه گوگل تمامی معیارهای کنترل راستی آزمایی را اعمال می نماید ممکن است در مواردی نتیجه های متناقض و ناهمسو با یکدیگر مشاهده گردد. گوگل در بلاگ خود به این موضوع اشاره نموده است:

“این اطلاعات برای تمامی جستجو ها در دسترس نخواهد بود و ممکن است ناشران مختلف در مقابل یک ادعا به نتیجه گیری های متفاوتی رسیده باشند و لذا به منظور قضاوت های بهتر توسط کاربر، نتایج ارائه نخواهد شد. همچنین علی رغم این که ممکن است نتایج متفاوت ارایه گردد میزان پذیرش اصالت یک ادعا توسط کاربر در تعامل با میزان شفافیت اطلاعات و نوع منبع اطلاعاتی خواهد بود.”

 

همچنین این ویژگی جدید ممکن است مورد سوء استفاده سایت های افراطی و غرض ورز قرار گیرد به نحوی که اقدام به ارائه صرفا ظاهر نتیجه راستی آزمایی در سایت خود نمایند. چرا که هر سایتی می تواند مدعی انجام راست آزمایی در مورد مطالب خود گردیده و با قرار دادن متادیتا  تایید مطالب، خود را منبع خبری اصیل نشان دهند.

لذا شفافیت در ارائه منابع و روش های مورد استناد امریست ضروری،درضمن علی رغم استناد شما به منابع خود، این موضوع به معنی معتبر بودن آن منابع نیز نخواهد بود.

 

الگوریتم داور نهایی

به هرحال نشانه گذاری به تنهایی کافی نیست. برای حل این مشکل،گوگل الگوریتم جستجوی خود را برای تعیین اینکه آیا یک ناشر یک “منبع موثق” محسوب می شود یا خیر ارائه داده است.

حال باید دید منابع موثق کدامند و چگونه تعریف میشوند. گوگل صراحتا این موضوع را روشن نمیکند و در مطالب مندرج در سایتSearch Engine Land تنها و بطور کلی به الگوریتم ها و معیارهای متعدد خود جهت تعیین موضوع اشاره مینماید.

گوگل سایتهایی که محتوای آنها برخلاف دستورالعمل های جهانی است مانند ترویج خشونت،نفرت و… را به رسمیت نمیشناسد.

اما این محدودیت نیز نمیتواند از انتشار اخبار جعلی در برخی سایتها جلوگیری نماید.

 

برای مثال، یک جستجو با عنوان ” آیا جهان مسطح است” احتمالا نیازی به راستی آزمایی نداشته باشد مگر اینکه مقاله ای، به همین منظور و عنوان ایجاد شده باشد.حال اگر یک نفر زمانی را برای انجام راستی آزمایی آن صرف کند ،الگوریتم فرض را بر این میگذارد که این سایت معتبر و موثق است.

 

در پایان گوگل این نکته را متذکر شده که داشتن قابلیت راستی آزمایی باعث افزایش رتبه آن مقاله و ارتقا به صفحه اول گوگل نمیشود.

 

ترجمه: سیسوگ

منبع

منبع

حمایت از Sisoog Os

خوشحال میشیم برای تداوم و کیفیت ما رو حمایت کنید.

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

Sisoog Os
Sisoog Os

کارآفرین, تولید کننده, طراح الکترونیک و ....

دیدگاه ها

2 دیدگاه

 • علی میرزا پورعبدی
  ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

  درود.خوب از برای هر پیامی (متن،صوت،تصویر،کلیپ و …) ، چه خبری باشد یا غیر خبری ، یک سیستم راستی آزمایی موجود باشد .زیرا برخی از کشورها و افراد سعی می کنند با اغراض مختلف ، پیام ها را دستکاری و حتی وارونه کنند و این خیلی بد و مضر است .

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

   بله البته ولی خیلی خبرها و واقعیت ها نسبی هستند و واقعا نمیشه کاری براشون کرد

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 11 ماه پیش

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 1 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک