چگونه اعداد تصادفی واقعا تصادفی بسازیم!

چگونه اعداد تصادفی واقعا تصادفی بسازیم!

چگونه اعداد تصادفی واقعا تصادفی بسازیم!
چگونه اعداد تصادفی واقعا تصادفی بسازیم!

ساخت اعداد تصادفی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای ساخت یک بازی یا الگوریتم رمزگذاری یا هر منظور دیگری نیاز به ساخت اعداد تصادفی داشته باشید! ممکن است فکر کنید که ساخت یک عدد تصادفی کار زیاد پیچیده‌ای نیست و با صدازدن یک تابع Rand یا تابعی مشابه آن، کار تمام می‌شود. اما عدد تولیدشده با این روش چقدر تصادفی است؟ آیا نتیجه قابل تکرار نیست؟

در این مقاله قصد داریم این موضوع را مورد کنکاش قرار دهیم. پس با سیسوگ همراه شوید.

چرا نمی توان اعداد تصادفی را واقعا تصادفی نامید؟

فرقی نمی‌کند که از کدام زبان برای برنامه‌نویسی استفاده می‌کنید؛ معمولاً برای ساخت اعداد تصادفی از فانکشنی استفاده می‌شود که اعداد تصادفی ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از پیچیدگی و این‌که نتایج قابل تست باشد، از زبان C به‌عنوان زبان مرجع استفاده می‌کنیم و مثال‌ها را به زبان C خواهیم نوشت. در زبان C تابعی به نام rand وجود دارد که اعداد تصادفی می‌سازد. اگر بخواهیم به‌دقت به موضوع نگاه کنیم، احتمالاً پشت این تابع، یک الگوریتم برای ساخت اعداد تصادفی است که چون پارامتر متغیری در آن وجود ندارد، به ازا هر بار اجرا، یک نتیجه‌ی مشخص را بسته به الگوریتم تعریف‌شده بر خواهد گرداند.

برای روشن‌تر شدن مسئله فوق به مثال زیر توجه کنید:

در برنامه فوق ما قصد داشتیم که 10 عدد تصادفی ایجاد کنیم و نتیجه را نمایش دهیم. برای این کار از یک حلقه استفاده می‌کنیم که 10 بار تابع rand را فراخوانی کند و نتیجه را نمایش دهد. به نظر توالی اعداد تولیدشده اتفاقی هستند.

البته در نظر داشته باشید این توالی تا وقتی اتفاقی است که ما از الگوریتم تولید آنها اطلاع نداشته باشیم. وقتی الگوریتم را مطالعه کنیم و روش عملکرد آن را دربیابیم با داشتن یکی از اعداد می‌توانیم عدد بعدی و حتی قبلی را حدس بزنیم! در این مرحله این مسئله را نادیده می‌گیریم.

انتظار داریم که با هر بار اجرای برنامه ده عدد کاملاً اتفاقی داشته باشیم؛ اما هر بار که برنامه را اجرا می‌کنیم، همین ده عدد نمایش داده می‌شوند. (ممکن است برای شما ده عدد دیگر باشد ولی نتیجه تکرارپذیر است.) یعنی اعداد واقعاً تصادفی نیستند و توسط الگوریتمی ایجاده شده‌اند که هیچ پارامتر متغیری نداشته است.

برای رفع این نقص، تابعی وجود دارد به نام srand که با دریافت یک عدد، اعداد تصادفی را از آن نقطه شروع خواهد کرد. به این معنی که اگر در هر بار اجرای برنامه، ما یک عدد تصادفی (که خود ساخت این عدد نیز مسئله‌ساز است.) به این تابع بدهیم، خروجی نیز اعداد تصادفی است!

ازآنجایی‌که در شروع برنامه اعداد تصادفی‌ای در کار نیست، ما برای این‌که هر بار اجرای برنامه نتیجه‌ای متفاوت در بر داشته باشد، زمان را به‌عنوان ورودی این تابع در نظر می‌گیریم. این کار به نظر منطقی می‌رسد. هر بار که برنامه را اجرا می‌کنیم، با توجه به زمان اجرای برنامه، نتیجه‌ای متفاوت خواهیم داشت.

 

با هر بار اجرای برنامه، ما نتایجی متفاوت از حالت قبل دریافت خواهیم کرد. به نسبت روش قبل، نتیجه مقداری بهبود پیدا کرده ولی باز مشکل به‌صورت کامل حل نشده است! چراکه اگر برنامه در بازه‌ای کوتاه‌تر از یک ثانیه اجرا شود، نتایجی مشابه خواهد داد و هم‌چنین باز اعداد تولیدشده آن‌چنان تصادفی نیستند، فقط مقداری محاسبه آنها سخت شده است.

فرض کنید ما سیستم تولید رمز عبور تصادفی را با این روش پایه‌گذاری کرده‌ایم؛ یک هکر با دانستن زمان ایجاد رمزها، اگر زمان سیستم خود را به گذشته تغییر دهد (یعنی دقیقاً همان زمانی که ما رمز عبورها را ایجاد کرده‌ایم) خواهد توانست رمزهای مشابه ایجاد کند و  حتی با دست‌کاری زمان سیستم، رمزهایی که در آینده ایجاد می‌کنیم را نیز حدس بزند.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید برخلاف آن چیزی که تاکنون فکر می‌کرده‌اید، اعداد تولیدشده آن‌چنان هم تصادفی نبوده‌اند و به‌راحتی قابل تکرار و حدس هستند؛ البته نه آن‌قدر راحت که برای همه مقدور باشد.

چرا در سیستم‌های میکروکنترلری وضع حاد‌تر است؟

معمولاً در سیستم‌های مبتنی بر میکروکنترلر، زمان واقعی (RTC) وجود ندارد و زمان سیستم معمولاً از زمان روشن شدن دستگاه سنجیده می‌شود. خود این مسئله باعث می‌شود که عملاً تابع srand بی‌استفاده شود؛ چراکه مثلاً همیشه در زمان خاصی از اجرای برنامه فراخوانی می‌شود و همیشه یک مقدار خاص به آن داده می‌شود. برای روشن شدن مسئله، برنامه بالا را برای سخت‌افزار آردوینو بازنویسی می‌کنیم.

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با هر بار اجرای برنامه (ریست کردن یا خاموش و روشن کردن) برنامه خروجی یکسانی را نمایش می‌دهد. البته لازم به ذکر است که اگر در سیستم از RTC استفاده شود، مقداری وضع بهبود پیدا می‌کند و حدس زدن خروجی سخت‌تر خواهد شد. اما باز به معنی واقعیِ کلمه، اعداد تولیدشده تصادفی نخواهند بود.

چراکه برای تصادفی بودن یک دنباله از اعداد، باید دو شرط وجود داشته باشد؛ اول: دنباله تکرارپذیر نباشد و دوم: اعداد تولیدشده قابل حدس زدن نباشند.

 

راه‌حل تولید اعداد تصادفی واقعی چیست؟

ااما راه‌حل اساسی برای تولید اعداد واقعاً تصادفی چیست؟

همان‌طور که گفته شد اعداد تصادفی وقتی به مفهوم واقعی خود نزدیک‌تر می‌شوند که غیرقابل‌پیش‌بینی و تکرارناپذیر باشند. اگر پایه تولید اعداد تصادفی را میزان تجمع نوع خاصی از باکتری بر روی یک سطح انتخاب کنیم، اعداد تولیدشده با این روش به‌راحتی قابل پیش‌بینی نیستند؛ چراکه عوامل متغیر زیادی در میزان رشد آن نوع خاص از باکتری وجود خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال: دمای هوا، میزان نور، میزان رطوبت، میزان وجود نوع دیگری از باکتری و… . به همین دلیل حدس این‌که در یک زمان خاص چه مقدار باکتری بر روی سطح موردنظر ما تجمع کرده است عملاً امری غیرممکن خواهد بود و می‌توان تا حدود زیادی گفت که عدد به‌دست‌آمده عددی است تصادفی! نمونه فوق فقط یک مثال برای نشان دادن این مسئله بود که با زیاد کردن پارامترهای دخیل در تولید یک عدد تصادفی، می‌توان به همان نسبت حدس زدن عدد تولیدشده را دشوارتر کرد.

روش‌های متفاوتی برای تولید اعداد تصادفی با استفاده از اصول ذکرشده وجود دارد. اما روش‌هایی که چندان پیچیده نباشند و بتوان به‌راحتی آن‌ها را پیاده‌سازی کرد محدود هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا برای تولید اعداد تصادفی از نویز سفید (White Noise) استفاده کنیم. از نظر فیزیکدانان نویز سفید سیگنالی تصادفی است که تراکم طیفی ثابتی دارد.
اگر بخواهیم به شکل ساده‌تر مسئله را بیان کنیم باید بگوییم که مثلاً گوش ما انسان‌ها، معمولاً محدوده‌ی فرکانس ۲۰ هرتز تا ۲۰ هزار هرتز را می‌شنود. اگر یک دستگاه صوتی بخواهد نویز سفید برای گوش ما تولید کند، باید توان امواجی که از آن در محدوده فرکانسی ۲۰ تا ۴۰ هرتز ساطع می‌شود، با توان امواجی که مثلاً در محدوده فرکانسی ۱۰۰۰۰ و ۱۰۰۲۰ ساطع می‌شود، برابر باشد.

 

صدای نویز سفید را بشنوید:

صدای اقیانوس نیز نویز سفید است:

 

چگونه نویز سفید بسازیم؟

یکی از ساده‌ترین روش‌های تولید نویز سفید، استفاده از دیود به‌صورت بایاس معکوس هست. همان‌طور که می‌دانید دیود از پیوند N و P تشکیل شده است. وقتی‌که دیود را به‌صورت معکوس در مدار قرار می‌دهیم، پیوند PN گسترش می‌یابد و میزان جریان کمی برقرار می‌شود که به این جریان، جریان نشتی می‌گویند. این جریان با توجه به ماهیت دیود و پیوند PN دارای نویز سفید است.

بر همین اساس برای تولید نویز سفید می‌توان از مدار زیر استفاده کرد:

اگر خروجی مدار فوق را به یک تقویت‌کننده صوتی وصل کنیم، صدای نویز سفید را خواهیم شنید. برای تقویت دامنه و تصحیح امپدانس مدار می‌توان خروجی مدار را به یک تقویت‌کننده عملیاتی (Opamp) وصل کرد.

مدار نهایی به شکل زیر خواهد بود:

 

چگونه می‌توانم از ژنراتور نویز سفید استفاده کنم؟

می‌توان خروجی مدار فوق را به ورودی آنالوگ میکروکنترلر و یا حتی به کارت صوتی کامپیوتر وصل کرد! نمونه‌های به‌دست‌آمده از این روش کاملاً تصادفی هستند و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان نتیجه اعداد تولیدشده را تکرار کرد.

در برنامه زیر برای ایجاد یک عدد تصادفی از نویز سفید و ADC به کمک توابع Rand و Srand استفاده شده است.

بررسی نتایج

خروجیِ دیجیتالِ مدارِ رندم ژنراتور را برای مدت 15 ساعت با نرخ نمونه‌برداری 500 میکروثانیه ذخیره و موردبررسی قراردادیم که نتایج زیر به‌دست آمد:

اگر هر بیت را یک پیکسل فرض کنیم و داده‌های ذخیره‌شده را به‌صورت یک عکس آشکار کنیم، تصویر زیر به‌دست خواهد آمد که شباهت زیادی به تصویر برفکی تلویزیون‌ها دارد.

نمودار پراکندگی داده‌های موجود:

882000 نمونه اول را به صورت فایل صوتی بشنوید:

حمایت از Zeus ‌

خوشحال میشیم برای تداوم و کیفیت ما رو حمایت کنید.

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

Zeus ‌
Zeus ‌

زئوس هستم ساکن المپ

دیدگاه ها

40 دیدگاه

 • m4m
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

  سلام
  وقت بخیر
  این مقاله رو حدود یک سال قبل خونده بودم. عالی بود

  اما حالا یه چیزی ذهن منو مشغول کرده.
  این که مگه انرژی هر الکترون جذب یا نشر می کند کوانتومی نیست؟
  با این فرض میشه گفت هر انرژی و به هر شکلی که بین تمام ذرات منتقل میشه مضرب صحیحی از مقدار بسته های انرژی هست و عملا چیز رندمی و بینا بینی وجورد نداره. اما چی میشه که اتفاقات رندم زیادی دور و بر ما وجود داره مثل نویز و حرکت ابر و ….
  میشه گفت به خاطر اینکه عوامل زیادی توی این مدل اتفاقات دخیل هست، رندم هستن؟
  اگه این طور باشه نمی شه خونه های یک حافظه بزرگ رو طوری به هم مرتبط کنیم که بشه یه عدد رندم تولید کرد؟

  (ببخشید اگه اشکال علمی تو سوالم هست. بیش تر از این از یه دبیرستانی برنمیاد!)

  • Zeus ‌
   Zeus ‌
   ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز
   در واقع سوال شما مقداری فلسفی است
   به نظر اگر ما از اتفاقات پیرامون خودمان به اندازه کافی آگاهی داشته باشیم،‌آن وقت دیگه بحث رندمی در کار نخواهد بود، و دقیقا مساله اینه که ما آگاهی کافی رو در خصوص ابعاد یک اتفاق نداریم و به همین دلیل به نظر ما اتفاق رندم می آید!
   در این لحظه مثال الکترونیکی مربوطی پیدا نکردم ولی اگه بخوام اهمیت آگاهی رو روشن کنم میتونم گسترش بیماری سل رو در اروپا مثال بزنم، تا قبل از این که کشف بشه ریشه آن باکتری است و از طریق آب منتقل میشه غالبا فکر می کردند نفرین است یا طلسم است یا کار شیاطین است و …. تا این که آگاهی به دست آمد!
   در خصوص اتفاقات رندم هم من فکر میکنم به همی شکله – اگر ما از همه اتفاقات کیهان آگاه باشیم آن گاه هیچ اتفاقی برای ما رندم و غافل گیرکننده نیست
   و مساله اینه که ما این آگاهی رو نداریم حداقل فعلا

 • یه کسی
  ۲۲ آذر ۱۳۹۹

  درست میگی ولی راهی نیست تا با کد این کار رو بکنیم

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۰ دی ۱۳۹۹

   هر کدی قابل پیشبینی است حداقل برای نویسنده اون کد !
   ساده ترین کار روشن کردن adc است و خواندن یکی از کانال هایی است که به جایی وصل نشده

 • امیرسینا
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۹

  فکر کنم بشه از پین‌های شناور میکرو هم برای این منظور استفاده کرد. یه نرم افزار درست کرده بودم که مقادیر خام پین‌ها و کانال‌های ADC رو با USB از میکرو میگیره و نمایش میده. متوجه شدم مقدار ADC روی پین‌هایی که به ولتاژ مشخصی وصل نیستن (شناور) به طور مداوم و تصادفی در حال تغییره. یا مقدار یه پین tri-state شناور مدام بین ۰ و ۱ تغییر میکنه. به نظر شما روش‌های خوبی هستن؟
  البته فکر کنم یه نقص این روش اینه که یه میدان الکترومغناطیسی نسبتا قوی میتونه پین رو روی یه حالت ثابت نگه داره. یه نقص دیگه هم اینه که اگه پین‌های روی حالت tri-state رو pull-up یا pull-down نکنیم جریان مصرفی میکرو بالا میره.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

   اینم میشه روش خوبیه ولی تو محیطی که نویز کم باشه دامنه تغییرات زیاد نیست و مشکل ساز میشه
   مشکل اصلی اینه که میشه هکش کرد – چطور؟ خوب با ساختن نویز های هدفمند 🙂

 • حسین
  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام، ممنون از مطالب مفیدتون.
  میشه برای اتصال به میکرو فقط از همون مدار ابتدایی (فقط مدار 2 ترانزیستوری) استفاده کرد و دیگه آپ امپ و تقویت کننده رو بهش وصل نکرد؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

   شدنش میشه ولی باید دامنه تغییرات رو در بازه کاری میکروکنترلر تنظیم کنید!! مثلا ببینید بیشترین ولتاژی که میگیرید از مدار چقدر و کمترین چقدره – این بازه رو بین ۰ تا مثلا ۳٫۳ مقیاس کنید و بدید به adc میکرو 🙂

 • حسین
  ۱۰ آبان ۱۳۹۸

  ببخشید یادم رفت بپرسم .
  اون نمودار پراکندگی محورهاش چه کمیتی هست و اون نقطه های سبز و قرمز چه چیزی رو بیان میکنه ؟
  با سپاس فراوان .

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۱ آبان ۱۳۹۸

   امم باید سورس مطلبش رو ببینم
   متاسفانه الان حضور ذهن ندارم
   باید نگاه کنم بگم خدمتتون

   • حسین
    ۱۱ آبان ۱۳۹۸

    سپاس بابت وقتی که میگذارید.

 • حسین
  ۱۰ آبان ۱۳۹۸

  سلام .
  بسیار مقاله جالبی بود .
  در یک مستند تلوزیونی دیدم از حالت ملوکولهای بلور به عنوان رمز عبور استفاده کرده بود .یک اسلاید با ابعاد مشخص از یک ماده بلوری را به عنوان یک کلید غیر قابل هک استفاده میکرد . خیلی جالب بود .
  برای من چند تا سوال پیش اومد .
  اون قسمت analog output به مبدل adc میکرو میره ؟.
  اما در مورد digital output :
  شماتیک نشون میده به خاطر op amp آخری ، خروجی بین 0 و 1 نوسان میکنه .حالت وسط نداره . سازوکارش اینطوریه که مثلا 8 با ر خروجی رو میخونیم و یک عدد یک عدد 8 بیتی به ما میده .?
  به نظرم بشه از نویز های رادیویی هم همچین استفاده ای کرد .

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۱ آبان ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز
   بله واقعا هر روز مساله امنیت داره پیشرفت میکنه
   خروجی مدار رو باید به ورودی adc وصل کنید.
   امم پیشنهاد خوبیه ولی فکر میکنم نرخ نمونه برداری کاهش پیدا میکنه – تنها مساله اینه در واقع

   • حسین
    ۱۱ آبان ۱۳۹۸

    سپاس .
    ولی نقش اون digital output رو متوجه نشدم.

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۲ آبان ۱۳۹۸

     شما این خروجی رو میتونید به عنوان ورودی یه تایمر استفاده کنید و بعد عدد تایمر رو توی تابع srand استفاده کنید ! به همین سادگی 🙂
     برای زمان هایی که ورودی آنالوگ در دسترس شما نباشه کاربرد داره!

     • حسین
      ۱۲ آبان ۱۳۹۸

      پس کارکردش اینطوریه …
      سپاس لطف کردید.

      0
     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۱۳ آبان ۱۳۹۸

      بله
      خواهش میکنم

      0
 • mohammad79h
  ۱۰ آبان ۱۳۹۸

  با استفاده از ماتریس نمیشه عدد تولید کرد ؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۱ آبان ۱۳۹۸

   سلام
   منظورتون چطور استفاده ای از ماتریس هست ؟!

   • mohammad
    ۱۳ آبان ۱۳۹۸

    سلام یک ماتریس با ابعاد کوچک و در 10 لیست تعریف کنیم و سپس بخوایم هر کدوم از ماتریس ها نمایش پیدا کنه و عدد تولید بشه آیا اصلا چنین امکانی وجود داره مثلا
    Matrixrand = [ [1,2,3,4,5] [2,0,4,5] [3,4,1,0]]

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۴ آبان ۱۳۹۸

     امم خوب شدنش میشه ولی میدونی جایگزینی این روال با یه فرمول ریاضی یا هر چیزی دیگه ای کمک میکنه تا حافظه کمتری از سیستم گرفته بشه
     که خوب توی سیستم های میکروکنترلری خیلی مساله مهمی هستش

 • مصطفی
  ۲ آبان ۱۳۹۸

  بابا تو دیگه کی هستی!

 • کیان
  ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

  سلام بسیارعالی بود

 • سجاد
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷

  سلام سپاسگزارم عالی بود
  یک سوال من متوجه شدم میکرو کنترلر های STM32 یک قابلیت برای ایجاد اعداد تصادفی واقعی دارند شما راجب اون اطلاعی دارید ؟
  سپاس

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۴ مهر ۱۳۹۷

   سلام خواهش میکنم دوست عزیز
   بله درست متوجه شدید ، توی سری F4 به بعد واحد RNG یا Random Number Generator اضافه شده که دقیقا چنین کاری رو انجام میده !
   کار کردن باهاش خیلی ساده است اگر شد انشالله بررسیش خواهیم کرد.

 • امید
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷

  یک پیشنهاد اینه که به جای استفاده امدار پیچیده نویز سفید از یک سنسور دما استفاده کرد یا برخی میکرو کنترلر ها خودشون دارای سنسور دما هستند و یا میشه یک سنسور دمای ساده رو بدون هیچ فیلتر و خازن بر روی تغذیش استفاده کرد با کمی تغییر در مغدار adc میشه اعداد رندم ساخت

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۴ مهر ۱۳۹۷

   پیشنهاد خوبیه ! و اغلب مواقع فابل استفاده و البته هوشمندانه است ، ولی همیشه بیم این میره که تو شرایط دمایی یکسان نتایج تکرار شوند !
   فکر میکنم اگر فلسفه مساله رو مد نظر قرار بدیم ، یعنی حتی نتونیم شرایطی ایجاد کنیم که نتایج تکرار شوند. ول

 • مرتضی
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷

  تشکر از مقاله شما
  در برخی از مایکروکنترلرهای نسل جدید، یک واحد سخت افزاری برای تولید اعداد رندم حقیقی پیش‌بینی شده است که کار رو بسیار ساده میکند.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۴ مهر ۱۳۹۷

   بله کاملا درسته ؛ به عنوان نمونه خانواده STM32F4 به بعد داری چنین قابلیتی هستند.

 • مهرداد
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۷

  سلام
  من برای ساختن یک تاس الکترونیکی از میکروکنترلر استفاده کردم
  برای تولید اعداد 1 تا 6 ساده ترین راه را انتخاب کردم
  بین یک DO LOOP هر بار نتغیر را مساوی با یکی از این اعداد قرار دادم و برای غیرقابل حدس زدن کردنش . ترتیب چیدمان اعداد را بهم ریختم . وبعلاوه هر کدام را بصورت تصادفی دوبار تکرار کردم مثلا اینطوری n=1 n=6 n=3 n=5 n=6 n=3 n=2 n=4 n=1
  بین هر یک هم یک وقفه گذاشتم . و دستورif switch=1 then goto show
  به نظر خودم این تاس خیلی خوب و اعداد تصادفی تولید میکنه .
  نظر شما چیه؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۲ شهریور ۱۳۹۷

   سلام دوست عزیز روش جالبی به کار بردید ولی تا برنامه رو نبینم نمیشه گفت که واقعا اینطور هست یا خیر 🙂

  • امید
   ۲۳ مهر ۱۳۹۷

   به نظرم از زمان فشردن سوئیچ که توسط یک عامل خارجی مثل انسان ایجاد میشه برای غیر قابل پیش بینی شدنش استفاده کردید درسته ؟

   • Zeus ‌
    زئوس Zeus
    ۲۴ مهر ۱۳۹۷

    بله کاملا درسته ؛ استفاده از عومل خارجی تاثیر زیادی در غیر قابل پیش بینی شدن خواهند داشت.

 • Alaa
  ۹ مرداد ۱۳۹۷

  باسلام و تشکر از توضیحات عالی اقای زئوس

  در یک برنامه یک بازی شانس وجود داره باعنوان صفر تا 36 و البته عدد زوج و فرد …
  بدین ترتیب ک ابتدا کاربر یک عدد مثلا 3رو انتخاب میکنه بعد برنامه عدد تصادفی رو میگه اگ همون 3بود ک برد اعلام میکنه و امتیاز میده اگ نه ک هیچ….
  حالا میخاستم بدونم ک راهی برای حدس اعداد تصادفی ک تولید میکنه وجود داره؟چطور میشه الگوریتم رو تشخیص داد باتشکر..
  باتوجه به مقاله ظاهرا هیچ وقت نمیشه عدد تصادفی واقعی تولید کرد فقط حدس زدن ورودی رو مشکل تر میشه کرد

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۹ مرداد ۱۳۹۷

   سلام دوست عزیز ، قطعا غیر ممکن وجود ندارد ، ولی پیدا کردن الگوی بکار رفته اصلا کار ساده ای !
   با فرض این که دستگاه موصوف از موتور تولید اعداد تصافی استفاده نکرده باشد (آنچه در این مقاله توضیح داده شد) ، با چند روش میتوان الگوریتم را پیدا کرد ؛ البته کار ساده ای نیست ، شما حداقل نیاز دارید که بدونید دستگاه چه مدته که روشنه و داره کار میکنه و البته این که تا حالا چند عدد تصادفی ایجاد کرده ، بعد از اون میتونید حدس بزنید که الگوریتم چی هست اونم با استفاده از سلسله اعدادی که تولید میکنه :/
   و اما راه ساده تر وقتی دستگاه روشن شده و هیچ اعداد تصافیی تولید نکرده ، شما 5 بار بازی کنید ، و اعداد تولیدی رو نگاه کنید ، مثلا 1و7و15و28و33 ، دستگاه رو خاموش کنید روشن کنید باز 5 بار بازی کنید اگر همون اعداد رو تولید کرد که خوب معلوم میشه از موتور تولید اعداد تصافی استفاده نمیکنه و میتونید سلسله اعدادی که تولید میکنه رو یاداشت کنید و برای دفعه بعد ارشون استفاده کنید 🙂

 • علی
  ۵ مرداد ۱۳۹۶

  عالی بود. من قبلا به این مشکل برخورده بودم. جالب اینجا بود که نتیجه تابع RND در بسکام ، توی شبیه سازی پروتئوس با نتیجه عملی یکسان بود.

  من دقیقا یک حلقه For با 10 بار تکرار درست کرده بودم و انتظار داشتم با هر بار بالا اومدن میکرو یک سری اعداد متفاوت تحویل بگیرم. اما اعداد همیشه تکراری بودن.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۵ مرداد ۱۳۹۶

   متشکرم
   بله این مساله به دلایل توضیح داده شده در مقاله ، در تمام کامپایلر ها صادق هست.

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 11 ماه پیش

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 1 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک