آنالوگ, توصیه شده, دسته‌بندی نشده, مقاله

دیود TVS و کاربرد های آن

دیود TVS و کاربرد های آن

مدار‌های محافظتی توسط دیود TVS :

دیود TVS چیست؟

نمودار دیود های TVS

محافظت مدارات الکترونیکی در برابر ولتاژ و نویز‌های ناخواسته، جزء اصلی هر مداری است. مدارات الکترونیکی نسبت به حفاظت در برابر این موارد می‌توانند استانداردهای ولتاژ را بگیرند.

برای حفاظت از ولتاژ و نویز‌های ناخواسته، در مدارها راه‌های متفاوتی استفاده می‌شود؛ ولی مقصود همه‌ی آنها یکی است. یکی از قطعاتی که برای این منظور استفاده می‌شوند، دیود‌های TVS هستند.

دیود های TVS سرعت بسیار بالایی دارند و می‌توانند جریان‌های لحظه‌ای بالایی را از خود عبور دهند.

 

موارد استفاده از دیود TVS:

موارد مصرف دیود های TVS

دیود‌های TVS کاربردهای بسیاری دارند. از آن‌ها در منابع تغذیه، پورت‌های ورودی و خروجی مدارات دیجیتال و آنالوگ و … در سطح وسیعی می‌توان استفاده کرد.

مثالی از اهمیت مدارهای محافظ:

یک مدار ارتباطی با بستر 485 داریم و این مدار را بدون محافظ بسته‌ایم. از این بستر انتظار داریم تا 1500 متر انتقال داده‌ی بدون مشکل داشته باشد. مدار را روی میز طراحی تست می‌کنیم، کارکرد آن را تأیید می‌کنیم و مدار را تحویل مشتری می‌دهیم. بعد از چند روز مشتری با نارضایتی تماس می‌گیرد که مدار شما کار نمی‌کند. بعد از بررسی متوجه می‌شویم که یکی دو قطعه در مدار سوخته‌اند. اینجاست که به اهمیت مدارات محافظ پی می‌بریم. برای حفاظت چنین مداری، استفاده از دیود TVS یک راهکار کار‌گشا خواهد بود.

دیود محافظ نویز TVS

در محیط پیرامون، ولتاژ و نویز‌های ناخواسته به‌سادگی ایجاد می‌شوند: با جوراب کمی روی یک فرش راه بروید و سپس دست خود را به دستگیره آهنی درب بزنید، جرقه‌ای اتفاق می‌افتد. لامپ مهتابی را روشن کنید، نویزی القاء می‌شود و مثال‌های دیگر. ما با انواع نویز‌ها محاصره شده‌ایم.

این نویزها بسته به سطح و توان، میزان تخریب متفاوتی دارند. مدارات الکترونیکی هم بسته به حساسیت، آسیب‌های متفاوتی می‌بینند. به‌راحتی می‌توانید با استفاده‌ی مناسب از دیود‌های TVS، از مدارات خود محافظت کنید.

 

نحوه‌ی نام‌گذاری و انتخاب دیود‌های TVS:

دیود‌‌های TVS در دو نوع یک طرفه و دو طرفه ساخته می‌شوند. برای انتخاب دیود مناسب کافی‌ است مشخصه‌های مورد‌نظر خود را با جدول مطابقت داده و دیود را انتخاب کنید.

در نام‌ دیود‌ها، چهار حرف اول سری ساخت دیود را نشان می‌دهد. سه حرف بعدی مقدار ولتاژ دیود را مشخص می‌کند. وجود حرف C به این معنی است که دیود دو طرفه است. در آخر حرف A نشان‌دهنده‌ی میزان خطای دیود است.

سری‌های دیگر هم از نام‌گذاری مشابهی پیروی می‌کنند که می‌توانید توسط دیتاشیت آن‌ها را ترجمه کنید.

نام گذاری دیود های TVS

همچنین شما می‌توانید در زیر قسمتی از لیست مشخصات TVS‌ها را مشاهده کنید.

نکته:

در‌صورتی‌که TVS ولتاژ Breakdown را تجربه کند، اتصال کوتاه میگردد و در این حالت دیگر قابل‌استفاده و یا برگشت‌پذیر نیست و باید تعویض گردد.

 

 

لیست TVS

می‌توانید فایل دیتاشیت دیود‌های TVS مربوط به شرکت Littelfuse را از لینک زیر دانلود کنید:

 

TVS_Diodes.pdf (390 دانلود ها)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *