آموزش برنامه‌نویسی با رزبری پای بدون سیستم‌عامل – قسمت چهارم

آموزش برنامه‌نویسی با رزبری پای بدون سیستم‌عامل – قسمت چهارم

آموزش برنامه‌نویسی با رزبری پای بدون سیستم‌عامل – قسمت چهارم
آموزش برنامه‌نویسی با رزبری پای بدون سیستم‌عامل – قسمت چهارم

در مقاله‌ی سوم آموزش رزبری پای، به پیکربندی و نصب ابزار مورد نیاز برای کامپایل برنامه و هم‌چنین اجرای اولین برنامه‌ی آموزشی بر روی بردهای رزبری پای پرداختیم. در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی نصب و کانفیگ ویرایشگر متن (ادیتور) ایکلیپس (Eclipse) را آموزش دهیم بگونه ای که قادر باشیم با استفاده از این ویرایشگر برای رزبری پای کد نویسی کنیم.

تا این مرحله از آموزش‌ها شما قادر هستید که برنامه‌ی موردنظر خود را بنویسید و برای اجرا بر روی رزبری پای آماده کنید. اما یک خلاء بزرگ در این میان احساس می‌شود و آن هم وجود یک ویرایشگر قدرتمند است که کار برنامه‌نویسی را علاوه بر راحت کردن، تا حدود زیادی نیز جذاب می‌کند.

برای آشنایی با ادیتورها و نحوه نصب و کانفیگ آن‌ها با سیسوگ همراه باشید.

 

معرفی انواع ویرایشگر متن (ادیتور)

بله البته هنوز امکان نوشتن برنامه در notepad یا ویرایشگرهای متنی ساده وجود دارد ولی مسئله مهمی که مطرح می‌شود سرعت نوشتن برنامه و خوانایی آن است. با رشد برنامه و اضافه شدن توابع مختلف به برنامه، به خاطر سپردن اسم تابع‌ها و متغییرها تقریباً غیرممکن است و برای استفاده و صدا زدن آن‌ها باید اول به دنبال اسم آنها بگردید بعد پارامترهای ورودی را پیدا کنید و… ؛ این کار بسیار دشوار و طاقت فرسا است. از طرفی ویرایشگرهای مخصوص برنامه‌نویسی علاوه بر قابلیت کد کامپلیشن، با رنگی کردن قسمت‌های برنامه خوانایی آن را افزایش داده و به درک برنامه کمک زیادی می‌کنند.

تفاوت یک ویرایشگر حرفه ای و ساده

عکس سمت راست، محیط یک ویرایشگر ساده را نشان می دهد و عکس سمت چپ، یک ویرایشگر حرفه‌ای که قابلیت‌های زیادی دارد.

برای زبان‌های برنامه‌نویسیِ متفاوت، ویرایشگرهای متفاوتی وجود دارد. برخی از ویرایشگرها هم قادر به پشتیبانی از چند زبان مختلف هستند. در کار سخت‌افزار و برنامه‌نویسیِ سیستمی، بیشتر زبان C و ++C مورد استفاده قرار می گیرند و ویرایشگری که به دنبال آن هستم باید قادر به پشتیبانی از این زبان‌ها باشد. ویرایشگرهای تجاری زیادی وجود دارند که قابلیت‌های خوبی را نیز دارا هستند ولی با توجه به فلسفه‌ی متن باز بودن سیسوگ، ما فقط ویرایشگرهای آزاد و متن‌باز را معرفی می‌کنیم و از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

چند نمونه از ویرایشگرهای پر طرفدار و متن‌باز:

 1. Netbeans
 2. Eclipse CDT
 3. Code::Blocks
 4. CodeLite
 5. Geany
 6. Qt Creator

البته ادیتورهای خیلی زیادی وحود دارند. من در بالا فقط ادیتورهایی را معرفی کردم که خود با آن‌ها کار کرده‌ام و به لحاظ قابلیتی، حداقل‌هایی را پشتیانی می‌کنند.

ما چه ویرایشگری را توصیه می‌کنیم؟

با توجه به وجود ویرایشگر های خیلی خوبی که وجود دارند ، مقداری انتخاب سخت و سلیقه است ، البته وجود قابلیت های قابل پشتیبانی ویرایشگر نیز بی تاثیر نیست. در میان انبوه ویرایشگر های موجود، ما Eclipse را انتخاب می‌کنیم.

معمولا بیشتر افراد ویرایشگر Eclipse را ویرایشگر Java می شناسند، در صورتی که این ویرایشگر قدرتمند قادر است 44 زبان برنامه نویسی مختلف را پشتیانی کند و از همه مهم‌تر بر روی چهار سیستم عامل لینوکس، ویندوز،مک، سولاریس قابل راه اندازی و استفاده است.

ویرایشگر Eclipse

البته واضح است که شما در انتخاب ویرایشگر متن کاملا مختار هستید و بسته به نیاز و قابلیت ها می توانید ادیتور مورد نیاز خود را انتخاب کنید، ما در این آموزش ها از Eclipse استفاده می‌کنم ،

چرا که

 • متن باز است
 • قادر به پشتیبانی زبان های زیادی است.
 • قابلیت نصب پلاگین دارد.
 • قادر به اجرا در سیستم های مختلف است
 • رابط کاربری مناسبی دارد.
 • و…..

چطور Eclipse را نصب کنیم ؟

برای نصب و راه اندازی Eclipse نیاز است که چند گام پبشتر از نصب دیگر ویرایشگر ها بردارید. همانطور که می دانید ادیتور Eclipse برای اجرا شدن نیاز به پلتفرم Java دارد. یعنی باید ابتدا جاوا (JRE) را بر روی سیستم نصب کنید.

بسته به ورژن Eclipse مورد استفاده ، نسخه جاوا هم باید با آن همخوانی داشته باشد، ما در این آموزش از آخرین ورژن موجود Eclispe یعنی ورژن Oxygen استفاده خواهیم کرد. در این ورژن نیاز به Java 1.8 می باشد.

 

گام اول نصب جاوا:

قبل از دانلود و نصب جاوا ، چک کنید ممکن است جاوا همراه نرم افزار دیگری نصب شده باشد و نیازی به نصب مجدد آن نباشد. برای بررسی این موضوع ، دستور زیر را در کامندلاین (ترمینال / کامند پرامت) وارد کنید.

در صورت نصب جاوا باید خروجی مطابق عکس زیر داشته باشید ، دقت داشته باشید که ورژن باید حتما 1.8 باشد.

در غیر این صورت میتوانید جاوا ورژن 1.8 را از این لینک دانلود کنید و برای نصب مطابق مراحل زیر عمل کنید.

بعد از تمام شدن مراحل نصب ، صحت نصب و ورژن جاوا را چک کنید.

گام دوم دانلود و نصب Eclipse:

خوشبختانه جون Eclipse از ماشین مجازی Java برای اجرا کمک می گیرد ، نیازی به نصب ندارد و فقط با دانلود فایل اجرایی و خارج کردن آن از حالت فشرده ، آماده راه اندازی است.

دقت داشته باشید که برای راه اندازی Eclipse دو راه وجود دارد ، اول این که Eclipse را دانلود کنید بعد پلاگین مربوط به زبان مورد نظر (برای زبان سی باید از پلاگین CDT استفاده کنیم) را دانلود و بر روی آن نصب کنید این امکان باعث می‌شود که شما قادر باشید از یک Eclipse به همراه تعداد دلخواه زبان برنامه نویسی داشته باشید.

راه ساده تر هم هست ، خوشبختانه پلاگین زبان های پرطرفدار از قبل بر روی Eclipse نصب شده و ورژن مخصوص آن زبان برای دانلود قرار گرفته است.

برای کوتاه تر شدن مسیر ، ما در این آموزش راه دوم را انتحاب می‌کنیم و ورژن مخصوص زبان C را دانلود می‌کنیم. برای دانلود به سایت Eclipse بروید. در صفحه باز شده بر روی ایکون C/C++ کلیک کنید – مطابق عکس زیر.

دانلود Eclispe

بعد از دانلود فایل دریافتی را از حالت فشره خارج کنید.

 

گام سوم نصب پلاگین توسعه ARM:

بعد از دانلود Eclipse برای این که بتوانیم به راحتی برنامه مورد نظر خود را تحت پلتفرم ARM بنویسیم نیاز است که پلاگینی تحت عنوان GNU ARM را بر روی آن نصب کنیم. با نصب این پلاگین Eclipse سمپل کد های نمونه و تمپلیت های اماده ای را به ویزارد ساخت پروژه اضافه می کند که کار ساخت و پیکیربندی پروژه را برای پردازنده های ARM آسان می کنید. ابتدا Eclipse را اجرا کنید و برای نصب مطابق مراحل زیر عمل کنید.

 

صفحه اولیه Eclipse

 

در این فورم محل ذخیره سازی WorkSpace را مشخص می کنیم ، در Eclipse علاوه بر مفهوم پروژه ، با مفهوم دیگری به اسم WorkSpace کار داریم. هر WorkSpace میتواند شامل یک یا چند پروژه باشد. در ابتدای باز شدن Eclipse ، مسیر ذخیره سازی WorkSpace را سوال می کنید.

 

 

خوب Eclipse با موفقیت اجرا شد، صفحه ای هم که مشاهده میکنید ، صفحه خوشامد گویی است. این صفحه علاوه بر معرفی Eclipse شامل راهنمایی برای استفاده از Eclipse است. برای نصب پلاگین از منوی Help زیر منوی Install New Software را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره باز شده برای نصب ، بر روی کلید Add کلیک می‌کنیم.

در کادر محاوره ای باز شده ، درون قسمت Name مقدار GNU ARM را وارد می کنیم و در قسمت Location مقدار زیر را وارد کنید. بعد از آن بر روی کلید OK کلیک کنید.

بعد از آن Eclipse سعی می‌کنید که اطلاعات مربوط به پلاگین مورد نظر را بارگذاری کنید. تا پایان بارگذاری اطلاعات صبر کنید.

بعد از اتمام بارگذاری اطلاعات مربوط به پلاگین ، اطلاعات مربوط به آن مطابق عکس فوق به نمایش در می آید. پکیج های مورد نیاز را جهت نصب تیک بزنید و بر روی کلید Next کلیک کنید.

در پنجر بعدی ، پکیج هایی را که برای نصب انتخاب کرده اید را نمایش میدهد و در صورت صحیح بودن آنها می توانید بر روی کلید Next کلیک کنید یا با زدن Back آنها را اصلاح کنید.

در این مرحله باید شرایط استفاده از پلاگین را بپذیرید و بر روی کلید Next کلیک کنید.

در این مرحله باید منتظر بمانید تا کار نصب بعد از دانلود قیمت های مورد نیاز به اتمام برسد ، توجه داشته باشید بعد از دانلود قسمت های مربوط ، پنجره محاوره ای مطابق عکس زیر به نمایش در می‌آید که باید آن را تایید کنید.

بعد اتمام فرایند نصب پلاگین ، Eclipse با نمایش پیامی مبتنی بر راه اندازی مجدد ، فرایند نصب را خاتمه می دهد. با آن موافقت کنید.

نصب ابزار های لینوکسی:

بله ما قصد نوشتن و کامپایل برنامه در ویندوز را داریم ، ولی برای این کار از ابزار های رایگان گنو استفاده می کنیم ، برای این که بتوانیم مطابق با الگو های گنو برنامه مورد نظر خود را در ویندوز کامپایل کنیم ، باید ابزار های لازم در این خصوص را نصب کنیم ، نگران نباشید ، قبلا این ابزار ها به صورت پکیج نصبی آماده شده است و برای دانلود آنها می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

آخرین ورژن را دانلود کنید.

بعد از دانلود ، مثل تمام نصاب های ویندوزی فقط باید بر کلید Next کلیک کنید و منتظر اتمام نصب باشید. تنها به یاد داشته باشید در حین نصب محل نصب برنامه را به خاطر داشته باشید چرا که باید آدرس آن را به Path سیستم اضافه کنیم.

برنامه در هنگام نصب مطابق عکس زیر ، محل نصب را مشخص می کند.

به صورت پیشفرص برنامه در آدرس زیر نصب می شود.

بعد از نصب ، برای این که Eclipse بتواند آن را فراخوانی کند باید آدرس محل نصب را Path سیستم اضافه کنیم ، برای این کار ابتدا بر روی My Computer راست کلیک (برای چپ دست ها ، چپ کلیک) کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

در پنجره ظاهر شده بر روی گزینه Advanced system settings کلیک کنید، مطابق عکس زیر

بعد در پنجره باز شده بر روی کلید Environment Variables کلیک کنید.

در پنجره باز شده از کادر User variables for …. گزینه PATH را انتخاب کنید و بر روی کلید Edit کلیک نمایید.

در پنجره باز شده در قسمت Variable Value به انتهای رشته رفته و به انتهای آن یک سیمیکولن (;) اضافه کنید و بعد از آن آدرس محلی که فایل make.exe وجود دارد را اضافه می کنیم

معمولا این فایل در محل نصب و در پوشه bin است. که آدرس آن به شکل زیر خواهد بود

 

تمام پنجره هایی رو که باز کردید بر روی کلید OK کلیک کنید تا کار تمام بشه.

برای بررسی این که آیا به صورت صحیح Path رو وارد کردید ، کامند لاین رو باز کنید و درون آن دستور زیر را تایپ کنید

خروجی دستور فوق باید به شکل زیر باشه

و این یعنی این که کار نصب و کانفیک ابزار های مورد نیاز به خوبی انجام شده است و با خیال آسوده می توانیم به مرحله بعد برویم.

 

ایجاد اولین پروژه رزبری پای

بعد از کلی کلنجار رفتن با ویندوز و نصب برنامه های مختلف ، حالا دیگه وقتش رسیده که اولین پروژه رزبری پای را با استفاده از ویرایشگر Eclipse انجام بدیم. برنامه ای که میخوایم برای شروع پیاده سازی کنیم ، همون برنامه چشمک زن ساده است که از قسمت دوم این آموزش‌ها همراهمون بوده را میخوایم با استفاده از Eclipse برای برد رزبری پای 2 کامپایل کنیم.

برنامه که از قبل مشخصه :

اما برای اولین قدم باید یه پروژه بسازیم ، برای سخت پروژه مطابق عکس زیر عمل میکنیم ، در این مرحله قصد ساخت پروژه C رو داریم برای همین پروژه C رو انتخاب می‌کنیم

در پنجره بازه شده ابتدا نام پروژه را انتخاب میکنیم ، پروژه هر نامی می‌تواند داشته باشد ، فقط دقت کنید که نام پروژه نباید دارای فاصله (Space) باشد برای جدا کردن بخش ها از آندرلاین ( _ ) استفاده کتید. به عنوان مثال به جای Start Raspberry باید نوشت Start_Raspberry

در قسمت Project Type نوع پروژه ای که قصد دارید ایجاد کنید را انتخاب کنید ، بسته به پلاگین های نصب شده ، ممکن است انتخاب های زیادی وجود داشته باشد. مثلا پروژه های نمونه آماده برای خانواده STM32 در این مرحله قابل ملاحضه است. اما ما قصد داریم پروژه را برای Cortex-a7 ایجاد کنیم ، به همین دلیل کزینه Hello World ARM C Project را انتخاب میکنم

دقت داشته باشید که Toolchains گزینه Corss ARM GCC را انتحاب کنید. این قسمت بسته به انواع کامپایلر های نصب شده بر روی سیستم ممکن است دارای گزینه های دیگری هم باشد.

بعد از آن بر روی کلید Next کلیک کنید.

در مرحله بعد شما میتوانید نام خود را به عنوان نویسنده و یا ایجاد کننده پروژه وارد کنید ، این کار باعث میشود که هر وقت در پروژه فایل جدیدی را ایجاد کردید به صورت خودکار در بالای برگه اسم شما ذکر شود. البته این امکان اختیاری است.

ولی به خاطر داشته باشید که در قسمت Linker semi-hosting Options همه نوشته ها را پاک کنید. در این پروژه نیازی به آنها نیست. بر روی Next کلیک کنید.

فعلا کاری با قسمت بعد نداریم و بر روی Next کلیک کنید.

قسمت بعدی مرحله مهمی است ، دراین قسمت محل نصب کامپایلر را مشخص می‌کنیم،

با توجه به این مساله که Eclipse قادر به پشتیبانی طیف وسیعی از کامپایلر ها است ، باید مشخص کنیم که برای این پروژه از کدام کامپایلر استفاده کند و این که کامپایلر مورد نظر در چه پوشه ای واقع شده است. ما قصد داریم برنامه را برای رزبری پای بنویسیم پس باید از کامپایلر ARM استفاده کنیم. اگر کامپایلر رزبری پای را بر روی سیستم ندارید می توانید به بخش سوم آموزش رزبری پای مراجعه کنید.

گزینه اول را مطابق عکس زیر تنظیم کنید. در قسمت دوم ، باید محل قرارگیری فایل arm-none-eabi-gcc.exe را وارد کنیم. برای این کار می توانید بر روی Browse کلیک نمایید و پوشه مروبطه را انتخاب کنید.

و با فشردن Finish اولین پروژه را ایجاد کنید.

بعد از ایجاد پروژه با تصویری مطابق تصویر زیر مواجه می شوید که در سمت راست تصویر فایل های پروژه قابل مشاهده است و برای باز و ویرایش هر فایل کافی است بر روی آن کلیک کنید.

برای کامپایل کدهای نوشته میتوانید بر روی آیکن چکش کلیک کنید و یا از کلیدهای Ctrl+B استفاده کنید.

البته طبیعی است که با اجرای فرمان کامپایل پروژه کامپایل نشود و خطا دهد مطابق عکس زیر ، ابتدا برنامه مورد نظر را با برنامه پیشفرض ایجاد شده جایگزین کنید. بعد لازم است تنظیمات پروژه را به نحوی انجام دهیم که خروجی مناسب اجرا بر روی رزبری پای باشد.

برای انجام تنظیمات ابتدا پروژه را انتخاب میکنیم ، از منوی Project زیر منوی Properties را کلیک میکنیم تا وارد تنظیمات پروژه شویم.

در پنجره تنظیمات از منوی سمت چپ ، گزینه C/C++ Build را باز کرده و بر روی Settings کلیک می‌کنیم تا تنظمیات مربوط به نحوه کامپایل باز شود.

در بخش Target Processor ما قادریم که نوع پردازنده و معماری آن به همراه امکانت جانبی مثل واحد FPU را پیکربندی کنیم تا خروجی برنامه منطبق بر سخت افزار باشد. برای برد رزبری پای 2 تنظیمات این قسمت را مطابق عکس زیر انجام دهید.

بخش بعنی مروبطه به تنظمیات Optimization است که باعث می‌شود که برنامه ایجاد شده به صورت مواثری بهینه باشد ، البته در این مرحله ما نیازی به بهینه سازی کد نداریم ، برای همین آن را غیر فعال میکنیم ، پس تنظیمات را مطابق تصور زیر انجام دهید.

 

مرحله بعد از تنظیمات Debugging است که مروبط به Debug برنامه می شود و از آنجایی که قصد خطایابی برنامه را نداریم این قسمت را در حالت پیشفرض خود قرار می دهیم. تنظیمات را مطابق عکس زیر تغییر دهید.

 

 

تنظمات بعدی مروبط به Linker هست ، این قسمت را هم مطابق عکس زیر تغییر دهید.

 

در این مرحله باید به کامپایلر خود بگوییم که خروجی برنامه در چه فرمتی تحویل شود ، از آنجایی که برنامه توسط بوت لودر در حافظه RAM قرار می گیرد باید خروجی برنامه به صورت Binary باشد.

و در اخر باید به کامپایلر بگوییم که چه فایلی را به عنوان خروجی نهایی ایجاد کنید. همانطور که از مقالات قبلی می دانید باید خروجی برنامه kernel.img باشد که بوت لودر قادر به بوت آن باشد.

برای این منظور مقدار زیر را در قسمت مشخص شده درون عکس قرار دهید.

 

بعد از انجام مراحل فوق تنظیمات لازم هم انجام شده و فقط کافی است که پروژه را کامپال کنید.

اگر بعد از کامپایل با تصویری مشابه تصویر فوق روبرو شدید، جا داره بهتون تبریک بگم چرا که شما موفق به کامپابل اولین برنامه رزبری پای شدید.

 

برای برداشتن فایل خروجی کافی است از پوشه Debug ایجاد شده درون پروژه ، فایل Kernel.img را انتخاب کنید و باز زدن کلید Ctrl+C آن را کپی کنید.

 

جمع بندی

بخش اول آموزش ها ، به پایان رسید ، در این مقالات سعی شد مفاهیم اولیه از سخت افزار رزبری پای و همچین روش های بوت و نحوه عملکرد سخت افزار رزبری پای توضیح داده شود.

در کنار آن به آماده سازی ابزار های لازم جهت کامپایل و ایجاد کد پرداختیم. در سری دوم آموزش ها به راه اندازی قسمت های مختلف سخت افزار از جمله GPIO و UART خواهیم پرداخت. و با نحوه ایجاد فایل های استارت آپ و استفاده از IRQ آشنا خواهیم شد.

دوستان عزیزی که این مقالات در دنبال می کنند می توانند از سخت افزار خود عکس تهیه نموده و برای ما ارسال کنند تا آنها را به نام خودتان در اینستاگرام سیسوگ منتشر کنیم.

حمایت از Zeus ‌

خوشحال میشیم برای تداوم و کیفیت ما رو حمایت کنید.

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

Zeus ‌
Zeus ‌

زئوس هستم ساکن المپ

دیدگاه ها

72 دیدگاه

 • مهدی احمدی
  مهدی احمدی
  ۲۳ دی ۱۴۰۰

  سلام
  با تشکر از مطالب بسیار ارزشمند شما . که مطمئنا برای ان بسیار زحمت کشیده اید . من در سایت های مختلف دنبال این مطالب بودم و هیچ سایت داخلی و خارجی به تکمیلی مباحث شما پیدا نکردم . لطف کنید در صورت امکان بخش های جدید در این موضوع ارسال کنید که به نظر من خیلی مهم است . و باتوجه به اینکه مطلب در این موضوع خاص کم هست در جاهایی که اختلافی بین ورژن های مختلف سخت افزار رزباری هست اشاره کنید . به طور مثال در بخش سوم اموزش در روی نقشه شماتیک ورژن 2 پایه ال ای دی کامل مشخص بود و لی در ورژن +3b نقشه شماتیک را دانلود کردم محل اتصال به arm را ننوشته بود . در پایان از زحمات فراوان و ارزشمند شما تشکر دارم و امیدوارم موفق و موید باشید

 • سعید
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر مهندس
  این آموزش رو دیگه ادامه نمیدین؟

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز
   نه متاسفانه برنامه ای برای ادامه دادنش الان نداریم

 • امیر قارزی
  ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

  سلام-میشه در مورد کد مخصوصا بخش رجیستر هاشو یک توضیح دهید
  درخواست دیگم این بود که اموزشو ادامه بدهید لطفا

 • pooia
  ۹ فروردین ۱۴۰۰

  چون رو نوشتید جون

  گام دوم دانلود و نصب Eclipse:
  خوشبختانه جون Eclipse

  • کامین جلیلی
   ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

   جووون 😂😂😂

 • امیر قارزی
  ۸ فروردین ۱۴۰۰

  سلام ببخشید میشه این https://github.com/gnu-mcu-eclipse/windows-build-tools/releases رو برام بفرستید چون دگه همچین چیزی تو آدرس نیست و یک چیز دیگه هست و من در نصبش مشکل دارم ممنون
  تلگرامم : 09036157326
  gharzi.a75@gmail.com

  • Zeus ‌
   zeus
   ۵ خرداد ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز
   هست ولی ورژن قدیمی تر
   مثلا این لینک
   ولی خوب شما میتونید اخرین نسخه رو نصب کنید – از حالت فشرده خارج کنید و مسیر اون رو در path سیستم قرار بدید – مشکلی هم پیش نمیآد

 • محمد
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۹

  با سلام وخسته نباشید بابت اموزش های خوبتون
  کار با پردازنده ها بدون سیستم عامل هایی مثل لینوکس و ویندوز و … جالبه هست. اما یه سوال سیستم های جایگزین برای اون ها هم وجود داره(مثلا free rtos)؟

 • علی ترابی
  علی ترابی
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  با عرض سلام و خسته نباشد خدمت جناب زئوس
  من اخیرا به دنبال این بودم که گوشی های قدیمی که تو خونه افتاده رو برای یک استفاده جدید به کار بگیرم.
  اولی یک گوشی لمسی تاچ مقاومتی dimo بدون سیستم عامل بود با برسی مشخص شد که cpu اونmt6252 هست با توجه به اینکه خیلی قدیمی بود به راحتی datesheet رو پیدا کردم و متوجه شدم هسته اون ARM7EJ-S هستش البته کلاکش 104 مگاهرتز بیشتر نیست خوب برای شروع خوبه باتوجه به وجود USB و GSM و LCD
  خواستم یکم بیشتر جلو برم یک گوشی G630 هوآوی داشتم CPU اونmsm8212 بود خوب حالا دیگه کلا قضیعه فرق میکنه هر قدر با پیشوند و پسوند های مختلف جست و جو کردم هیچ نیایفتم که نیایفتم.
  البته احساس می کنم سیاست های شرکت های بی تاثیر نیست چون مدل های نسبت جدید mediatek رو تونستم تو سایت چینی پیدا کنم که اونم تازه قابل دانلود برای ما نبود.
  ولی خوب قدیمی ترین مدل های Qualcomm رو هم پیدا نکردم چه برسه به hisilicon و Exynos
  خوب سوالی که دارم آیا روش خاصی برای پیدا کردن این گونه اسناد دارید ؟
  اگر درست فهمیده باشم کلا این طور سند ها برای عموم قابل دسترسی نیست؟
  تازه از بحث نرم افزار هم بگذریم که یک جا دیدم سورس bootloader اولیه یک مدل از هوآوی رو تحلیل کرده بود که که من هر چی گشتم پیدا نکردم

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۷ خرداد ۱۳۹۹

   این کاری که میخواید بکنید جالبه ولی شما به اطلاعاتی بیشتر از دیتاشیت نیاز دارید 🙂
   توی دیتاشیت نهایتا در مورد رجیستر ها و کارکرد اونها به شما توضیح میده اما برای پورت کردن سیستم عامل دلخواهتون به اطلاعات خیلی بیشتری نیاز دارد. کمترین چیزی که نیاز دارید بدونید ساختار لینوکس – نحوه بوت و …. هست.
   خوب پیشنهاد من به شما اینه که از سیستم عاملی که روی برد هست استفاده کنید و اونو برای کار خودتون کاستوم کنید. با این کار دیگه نیازی به کامپایل مجدد هسته و بوت لودر و … ندارید. الان همه هی آماده است و نیازه که ازشون استفاده بشه فقط 🙂
   اگه گوشی اندرویدی دارید برای اتصال بهش برید دنبال کلمه کلیدی adb تا بتونید خط فرمان یا همون شل لینوکس ازش بگیرید. اینطوری به سادگی میتونید برنامه تون رو بنویسید و روش اجرا کنید(حتی بدون اندروید استودیو).

   • علی ترابی
    علی ترابی
    ۷ خرداد ۱۳۹۹

    با تشکر
    درمورد بخش دوم نظری ندارید در مورد اسناد فنی؟

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

     فکر کنم منظورتون پیدا کردن مستندات فنی هست برای چیپ – اگر درست متوجه شدم باشم
     اگر توی اینترنت پیدا نکردید یکی از راه ها مطرح کردن توی فروم های خارجی هست و اگر به نتیجه نرسیدید مکاتبه با شرکت تولید کننده است
     جز این موارد راه دیگه ای به ذهنم نمی رسه

 • صادق
  ۸ فروردین ۱۳۹۹

  سلام تشکر زئوس
  برنامه من خطا داد، لطفا راهنمایی کنید (رزبری سه که تنظیمات پروژه رو به صورت عکس زیر اعمال کردم)

  http://uupload.ir/files/c0zd_rp3.jpg

  23:49:35 **** Incremental Build of configuration Debug for project 2 ****
  make all
  ‘Building file: ../src/2.cpp’
  ‘Invoking: Cross G++ Compiler’
  arm-linux-gnueabihfg++ -I”C:\SysGCC\raspberry\include\gdb” -I”C:\SysGCC\raspberry\lib\gcc\arm-linux-gnueabihf\8\include” -I”C:\SysGCC\raspberry\lib\gcc\arm-linux-gnueabihf\8\include-fixed” -I”C:\SysGCC\raspberry\arm-linux-gnueabihf\lib\include” -I”C:\SysGCC\raspberry\arm-linux-gnueabihf\lib\include-fixed” -O0 -g3 -Wall -c -fmessage-length=0 -MMD -MP -MF”src/2.d” -MT”src/2.o” -o “src/2.o” “../src/2.cpp”
  ‘arm-linux-gnueabihfg++’ is not recognized as an internal or external command,
  operable program or batch file.
  make: *** [src/2.o] Error 1
  “make all” terminated with exit code 2. Build might be incomplete.

  23:49:36 Build Failed. 1 errors, 0 warnings. (took 571ms)

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۹ فروردین ۱۳۹۹

   سلام دوست عزیز فکر میکنم دستور کامپابل رو اشتباه وارد کردید
   خیلی واضح داره میکه arm-linux-gnueabihfg++ رو پیدا نمیکنه
   فکر کنم دستور درستش arm-linux-gnueabi-g++ باشه

   • صادق
    ۹ فروردین ۱۳۹۹

    سلام دوباره بر زئوس خدای خدایان
    برنامه بدون ارور build شد و دو فایل .elf و kernel.img رو تولید کرد. من قبلا کراس کامپایلر رو با یه روش دیگه انجام داده بودم (برای SSH) بخاطر همین تنظیمات اکلیپس بهم ریخته بود به همین علت بیلد نمیشد تا اینکه پوشه .metadata رو پاک کردم تا تنظیمات اکلیپس به حالت اول برگرده و دوباره تنظیمات رو طبق این آموزش انجام دادم که درست شد.اما ال ای دی چشمک نمیزنه و بطور کل خاموش هست.
    1- من تنظیمات target properties رو برای رزبری 3 به صورت زیر تغییر دادم. آیا درسته؟

    http://uupload.ir/files/lz3_rp3.jpg

    2- دو فایل کرنل و elf رو کپی و داخل مموری ریختم، همین کافی هست؟
    3- یا علاوه بر اینها به اون دو فایل دیگه (bootcode, config) که در آموزش قسمت دوم برای رزبری نسخه دو گذاشتید نیاز هست؟
    4- در ضمن شماره پایه ال ای دی در مدل دو و سه یکسان هستند؟
    چون من این قسمت رو تغییر ندادم
    تشکر از راهنمایی

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

     جواب کامنت دوم رو دادم فکر میکنم جواب های این کامنت رو بتونید توش پیدا کنید
     ببخشید که دیر شد پاسخ گویی

   • صادق
    ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

    سلام
    خروجی کرنل و elf برای من تولید میشه اما ال ای دی چشمک نمی زنه. تنظیماتی که برای رزبری سه انجام دادم درسته ؟(تصویر زیر)

    http://uupload.ir/files/z0v5_untitled.jpg

    من xbian رو روی مموری رایت کردم بعد همه فایل ها به غیر از start.elf, fixup.dat, bootcode ,config رو حذف کردم بعد فایل کرنل ساخته شده توسط اکلیپس رو کنار این فایل ها روی مموری ریختم (لیبل مموری هم BOOT هست).
    بعد از روشن کردن رزبری، اول یک بار چراغ سبز روشن میشه و بعد خاموش میمونه. و خبری از چشمک زدن نیست.
    برای تست، فایل elf ساخته شده توسط اکلیپس رو هم تغییر نام به start دادم و جایگزین فایل elf قبلی کردم اما بازم جواب نداد. (ما به فایل elf ساخته شده توسط اکلیپس کاری نداریم؟)
    تشکر از راهنمایی و امیدوارم جواب بدهید

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

     سلام دوست عزیز
     خوب البته که نباید کار کنه ! ما اینجا داریم توی لایه های پایین با سخت افزار مستقیم حرف میزنیم ، قطعا مدار رزبری پای ۳ متفاوته از رزبری پای ۱ هست برنامه ای که ما نوشتیم برای سخت افزار رزبری پای ۱ است نه زربری پای ۳ .
     با عوض شدن پردازنده آدرس ها هم عوض میشه نحوه کار با سخت افزار هم ممکنه عوض بشه و خیلی چیز های دیگه هم ممکنه عوض بشه پس باید برنامه رو برای کار با سخت افزار موردنظر تغییر بدید.

     • Afshin256
      afshin256
      ۸ اسفند ۱۳۹۹

      سلام وقت بخیر
      من رزبری پای 3 دارم و میخواستم شروع کنم به برنامه نویسی و سعی دارم یه برنامه گرافیکی برای اون با تاچ و ال سی دی بنویسم ( یه چیز تو مایه های برنامه اندروید) میخواستم اگه امکانش هست راهنمایی کنید که از چه محیط نرم افزاری میتونم استفاده کنم که هم مدل گرافیکی رو بتونم طراحی کنم هم کد های دیگه رو
      مننون از توجه شما؟

      0
     • Zeus ‌
      zeus
      ۵ خرداد ۱۴۰۰

      پیشنهاد اول من qt است که یه کتابخانه است با زبان سی پلاس پلاس که امکانات خیلی خوبی براتون فراهم میکنه و سرعت اجرای خیلی خوبی هم داره
      اگر از زبان های خانواده سی خوشتون نمیآد یا فکر میکنید نیاز به زمان توسعه سریع دارید پیشنهاد میکنم پایتون رو تست کنید و که با کتابخانه های گرافیکی زیادی میتونید ازش بهره ببرید.

      0
 • حسین
  ۱۲ اسفند ۱۳۹۸

  سلام .
  سپاس بابت مطلبی که نوشتین.
  من از true studio برای stm32 استفاه میکنم .
  ادیتورش eclips هست .و کمپایلرش هم gcc . شرکت st ساپورتش میکنه .
  توی تصاویر در قسمت در قسمت ساخت پروژه و انتخاب project type :
  علاوه بر گزینه انتخاب شما گزینه های دیگه برای میکروهایی مثل stm32F0xx و غیره داره .
  اینها هم مربوط به همین کمپایلر مورد بحث این مطلب هستند ؟
  چون در حال حاضرکمپایلر محیط true studio این میکروها رو ساپورت میکنه. اگر plugin این مطلب رو به true studio اضافه کنم ایا با کمپایلر خود true studio دچار تداخل نمیشه . مشکلی براش پیش نمیاد ؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۱ اسفند ۱۳۹۸

   من از این ابزار استفاده نکردم ولی خوب باید توجه داشته باشید هسته های آرم کد های یکسانی رو اجرا میکنن که این باعث میشه کامپایلر های یکسانی هم داشته باشند.

   • حسین
    ۲۱ اسفند ۱۳۹۸

    با سلام .
    راستش توی ین فرصت توی اون نرم افزار یکم کنجکاوی کردم و به نتیجه جالب رسیدم .
    در واقع نیاز به نصب کمپایلر جدید نداره . کمپایلر خودش نسخه 6 هست .
    و تمام هسته های کورتکس a , m و R رو ساپورت میکنه . فقط هیچ هدری در کار نیست .
    با این حال وقتی کد مثال این مطلب رو کمپایل توی tru studi برای cortex a7 کمپایل کردم باز هم مثل کمپایلری که توی نظرات مربوط به قسمت سوم توضیح داده بودم . این اخطار رو میداد.
    cannot find entry symbol _start de defulting 00008000
    این وارنینگ حل بشه true studio جالب واقعا چیز جالبی خواهد بود. چون در حال حاظر برای avr هم با معرفی کمپایلر avr gcc به اون میشه کد نوشت . و من همون آموزش شما برای کمپایلر sdcc رو برای avr gcc پیاده کردم و موفقیت آمیز بود!!!

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

     خوب ادیتور که تکلیفش مشخصه بنده خدا همون ایکلیپسه دیگه – چند تا پلاگین اضافه نصب کردند
     در مورد کامپایلر درست می فرمایید فرقی نمیکنه جز ورژنشون – اما در مورد وارنینگی که دارید دریافت میکنید در واقع کامپایلر از تابع _start کار خودش رو شروع میکنه این تابع جایی است که مقداردهی های اولیه انجام میشه و بعد از اون تابع MAIN داخل همین تابع کال میشه
     احتمالا نمونه اش رو میتونید کد های میکروکنترلر st پیدا کنید. چند تا راه دارید این که تابع _start رو خودتون بنویسید یا این که کد MAIN رو داخل این تابع بنویسید
     شما برنامه رو با فلگ -nostartfiles کامپایل کنید احتمالا مشکل حل میشه

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

     خوب ادیتور که تکلیفش مشخصه بنده خدا همون ایکلیپسه دیگه – چند تا پلاگین اضافه نصب کردند
     در مورد کامپایلر درست می فرمایید فرقی نمیکنه جز ورژنشون – اما در مورد وارنینگی که دارید دریافت میکنید در واقع کامپایلر از تابع _start کار خودش رو شروع میکنه این تابع جایی است که مقداردهی های اولیه انجام میشه و بعد از اون تابع MAIN داخل همین تابع کال میشه
     احتمالا نمونه اش رو میتونید کد های میکروکنترلر st پیدا کنید. چند تا راه دارید این که تابع _start رو خودتون بنویسید یا این که کد MAIN رو داخل این تابع بنویسید
     شما برنامه رو با فلگ -nostartfiles کامپایل کنید احتمالا مشکل حل میشه

     • حسین
      ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

      توی true studio هم توی قسمت c linker یه بخشی داشت ظاهرا مال فلگها بود و اینا رو -Wl,-cref,-u,Reset_Handler, اونجا نوشته بود. منم اون فلگی رو که فرموده بودید اونجا نوشتم و کمپایل کردم باز هم همون اخطار رو میداد.
      و طبق مطالب قسمت سوم ، فایل .c رو از طریق خط فرمان با همون دستوری که توی قسمت سوم اومده با همون نسخه 2019و 2016 کمپایل کردم و همون وارنینگ رو میداد . وقتی دقت کردم دیدنم همچین پارامتری توی اون دستور هست . ایناها:
      arm-none-eabi-gcc -O0 -mfpu=neon-vfpv4 -mfloat-abi=hard -march=armv7-a -mtune=cortex-a7 -nostartfiles -g blinkact.c -o kernel.elf
      حالا سر فرصت یکبار هم با همون نسخه ای که معرفی کردید تست میکنم ببینم چی میشه .
      سپاس بابت زحماتی که میکشید.

      سپاس.

      0
     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

      حالا یه سوال پیش میآد برام با این وارنینگ چک کردید ببینید کار هم میکنه یا نه ؟
      من یادم نیست جزییاتش رو مال خیلی وقت پیشه قضیه – شاید منم این وارنینگ رو میگرفتم و الان حضور ذهن ندارم.

      0
     • حسین
      ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

      سلام .
      نه …چک نکردم . هنوز بورد نگرفتم . فعلا دارم ابزارهاش رو جمع میکنم .
      سپاس جناب زئوس

      0
     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۱ فروردین ۱۳۹۹

      خواهش میکنم دوست عزیز ! منتظر نتیجه تست هستم 🙂

      0
 • مینا
  ۱ بهمن ۱۳۹۸

  سلام
  روی رزبري میشه برنامه نویسی اندروييد انجام داد؟ با همین جاوا
  برنامه دسکتاپ برای ویندوز و لینوکس و مکانتيش چطور میشه نوشت؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۵ بهمن ۱۳۹۸

   سلام فکر میکنم ورژن های جدید رزبری پای آندروید رو هم پشتیبانی میکنند و مشکلی نباشه
   بله با جاوا میشه برنامه برای همه پلتفرم ها نوشت و یکی از خوبی های جاوا همین مولتی پلتفرم بودنش هست 🙂

 • میلاد
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

  سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن دانشت.
  منو یه دوربین مداربسته تحت شبکه دارم و قصد دارم با یک کابل مبدل اترنت به میکرو یو اس پی اونو به رزبری پای زیرو وصل کنم و روی بیت هایی که میاد یه رمز نگاری ساده انجام بدم (مثلا جابه جایی بیت ها) و از یه پین اونارو بیرون بفرستم.
  به نظرت شدنی هست؟واگه هست میشه بگید که بهتره سیستم عامل رو نصب کنم یا نه و اینکه چه مطالبی میتونه کمکم کنه.
  ممنونم

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز
   خوب باید دید تغییرات چقدره ولی من فکر میکنم برای انجام این کار با سیستم عامل نهایتا چند ساعت وقت لازم است ولی اگر بخواید بدون سیستم عامل انجامش بدید به چند روز وقت نیاز دارید
   چرا که باید تمام لایه های شبکه رو برنامه نویسی کنید و البته راه اندازی سخت افزار های مورد نیاز هم هست
   پس منطقیه که از سیستم عامل استفاده کنید.

 • آموزش برنامه‌نویسی با رزبری پای بدون سیستم‌عامل - قسمت سوم - سیسوگ - Sisoog
  ۱ شهریور ۱۳۹۸

  […] مقاله‌ی بعد، ابزارهای مورد‌استفاده را کامل‌تر خواهیم کرد و نحوه […]

 • امیر
  ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

  سلام
  خیلی ممنون از اموزشتون
  یه سوال داشتم
  من وقتی میرم که گنو رو از لینکی که دادید دانلودکنم فایل exe نداره فقط zip هست توی پوشه ها هم فایل setup.xexنداره چه طور باید نصبش کنم؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز
   چرا میخواید گنو رو دانلود کنید ؟ ؛ تو آموزش ها ما که از گنو استفاده نکردیم ؟!

 • حمید سعیدی
  ۱۶ تیر ۱۳۹۸

  سلام ، بسیار عالی بود، لطفا این آموزش رو ادامه بدید!

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۳ تیر ۱۳۹۸

   خواهش میکنم دوست عزیز
   واقعا دوست دارم این کار رو بکنم ولی متاسفانه زمان کم میآرم

 • 3you1ness3
  ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

  سلام دوستان
  من جدیدترین ورژن نرم افزار eclipse و gcc رو نصب کردم و تقریبا چندین ساعت وقتمو گرفت تا متوجه شدم که مشکل از اموزش نیست و بعد از تحقیق کردن به این نتیجه رسیدم که اگر کسی مایل به نصب این نرم افزار هست از gcc ورژن 4 و از eclipse mars استفاده کنه و کاملا با اموزش ها همخونی داره.
  امیدوارم مفید باشه براتون.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

   سلام و درود دوست عزیز
   متشکرم برای اطلاع رسانی تون 🙂

 • danital
  ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

  ممنونم از سایت خووبتون.امیدوارم تداوم داشته باشه

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

   خواهش میکنم دوست عزیز
   انشالله که با همراهی شما دوستان عزیز ؛ بتونیم این حرکت رو ادامه بدیم

 • ناصر
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷

  سلام
  متشکر از آموزش عالی و خوبتون
  یه نکته فقط شما که به این خوبی از ابتدای نصب ویرایشگر توضیح دادید چرا در انتها اموزش رو کامل نکردید ونگفتید که با بین فایل خروجی چه کنیم و چطوری مبکرو اس دی رو آماده کنیم و خرکجی رو با یه فیلم یا عکس به پایان میرسوندید خیلی عالی تر میشد
  در انتها بازم بسیار بسیار ممنونم

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۳ آبان ۱۳۹۷

   سلام دوست عزیز
   خواهش میکنم ، بله حق با شماست ، فکر میکردم تو قسمت های قبلی به این موضوع اشاره کردیم. سعی میکنیم کامل کنیم این بخش رو
   متشکرم

   • nasser
    ۱۳ آبان ۱۳۹۷

    زنده پایدار باشی عزیز
    این سوالاتی بود که در ذهن من رقم خورد شاید در ذهن دوستان دیگر هم اومده باشه اگه اینها رو هم توضیح بدید خیلی عالی میشه:
    1-بوت فایل چیه و چجوری ساخته میشه
    2-کرنل فایل چیه و در حقیقت تفاوتش با بوت فایل چیه و در چه قسمت از حافظه لود میشه
    3-آیا فقط باید این دو فایل در حافظه اس دس ذخیره بشه یا راه روی نور فلش و یا انواع دیگه فلش هم امکان پذیره
    4-اس دی کارت رو فقط فرمت ساده کنیم کافیه یا نیاز به یه بوت سکتور داره ؟
    5-اگه بوت سکتور میخواد چجوری بوت سکتور رو ایجاد کنیم و اگه میشه برنامه بوت سکتور رو هم توضیح بدید.
    و سوالاتی از این دست که جاش توی آموزش زیباتون خالیه
    بازم ممنون

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۲۲ آبان ۱۳۹۷

     سلام و درود دوست عزیز ؛ این موارد رو حتما در پستی جداگانه بهشون خواهیم پرداخت
     و انشالله سعی خواهیم کرد ، دوباره این آموزش ها رو از سر بگیریم 🙂

 • مهران
  ۱۴ مهر ۱۳۹۷

  سلام . عالی بود. من یه رزبری پای 3 دارم که میکرو coretex-a53 روش داره . خواستم ببینم این آموزش اونم شامل میشه یا فرق داره ؟
  چون همه کارارو انجام دادم ولی خروجی kernel.img نداد. ارورش اینه:
  make all
  Invoking: Cross ARM GNU Create Flash Image
  {COMMAND} -O binary “start_raspberry.elf” kernel.img
  c:/users/mehran/appdata/roaming/gnu mcu eclipse/build tools/2.11-20180428-1604/bin/sh: {COMMAND}: not found
  make: *** [makefile:50: start_raspberry.bin] Error 127
  10:00:13 Build Failed. 1 errors, 0 warnings. (took 616ms)

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۴ مهر ۱۳۹۷

   سلام و درود دوست عزیز
   خوب قائدتا باید بگم که بله ، فرق میکنن ، مخصوصا آدرس ها !
   اما مشکل شما در این مرحله مربوط به این تفاوت نیست ، مشکل توی خروجی گرفتن فایل کرنل هستش ؛ که فکر کنم خط زیر رو درست وارد نکردید
   ${COMMAND} ${FLAGS} ${OUTPUT_FLAG} ${OUTPUT_PREFIX} kernel.img
   احتملا $ ابتدایی رو نگذاشتید ، اگر اینو اصلاح کنید فکر نمیکنم برای کامپال مشکل دیگه ای باشه ، باقی قسمت ها به درستی انجام شده ظاهرا

   • مهران
    ۱۴ مهر ۱۳۹۷

    ممنون از پاسخ . ولی اونو درست وارد کردم .ممکنه gnu tools درست نصب نشده باشه ؟
    یه سوال دیگه هم داشتم ازتون . من رشته ام الکترونیک قدرته . واسه کنترل مدار از ARM باید استفاده کنیم و اغلب به خاطر قیمتش از STM استفاده میکنن. من یه رزبری پای 3 از قبل داشتم . آیا میتونم با همین کار منم و یاد بگیرم ؟
    یا بهتره یه برد ARM بخرم ؟

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۴ مهر ۱۳۹۷

     خواهش میکنم ، ببینید خطایی که دریافت میکنید اینه که میگه فایل {COMMAND} رو پیدا نکردم ، قائدتا باید این جایگزین میشد ، پس حدس میزنم مشکل اینه که احتملا این دستور درست وارد نشده باشه !
     توصیه میکنم برای شروع یادگیری به سرغ میکروکنترلر برید ، برد های raspberry از پردازنده ARM استفاده می کنند و پیچیدگی زیاد تری دارند ، پس اگر به سراغ میکروکنترلر ARM حالا هر خانواده ای که دوست دارید بهتره و فکر میکنم سریعتر هم به جواب دلخواه هم میرسید.
     ما آموزش های st رو روی سایت قرار دادیم که برای شروع یادگیری میتونید از اونها استفاده کنید.
     آموزش stm32

 • علی
  ۵ مهر ۱۳۹۷

  سلام
  ممنون از مطالبتون ، میشه برای ویرایش کد از اتمل استدیو استفاده کرد

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۵ مهر ۱۳۹۷

   قطعا میشه از هر ویرایشگری استفاده کرد
   حتی فکر میکنم اتمل استودیو که از ARM هم پشتیابانی میکنه از تولچین GCC برای کامپایل استفاده میکنه و با ساخت Makefile مناسب میشه با اتمل استودیو کدها رو کامپایل کرد حتی

 • محمد
  ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

  آیا این آموزش ها ادامه خواهید داشت ؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

   بله به زودی آموزش ها از سر گرفته خواهد شد دوست عزیز.

 • مهرداد
  ۶ بهمن ۱۳۹۶

  سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
  من دقیقا برای FastGPIO (در NanoPi NEO) به چنین دسترسی نیاز داشتم و تحت لینوکس به صورت رجیستری با زبان C برنامه نویسی کردم ولی این روشی که شما ارائه کردید بسیار مفیدتر و در خور الکترونیکی‌ها است.
  موفق باشید.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

   متشکرم
   سلامت باشید دوست عزیز

 • tazad
  ۲۴ مهر ۱۳۹۶

  خوشحال میشم در انتشار ادامه مطالب بتونم باهاتون همکاری کنم

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۹ مهر ۱۳۹۶

   باعث خوشحالی است
   با تلگرام سیسوگ در ارتباط باشید/

 • مهدی
  ۷ مهر ۱۳۹۶

  لطفا ادامه بدید

  • Yalda Shirazi
   Yalda
   ۸ مهر ۱۳۹۶

   ان شالله به زودی قسمت‌های جدید رو هم قرار میدیم. ممنون از کامنت شما.

 • Dehghan
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

  سلام. در مورد استفاده از ECLIPS برای AVR نیز توضیح بدید . ممنون

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۸ شهریور ۱۳۹۶

   بله حتما ، توی لیست کارها قرار داره
   انشالله منتشر می کنیم

 • پیمان
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۶

  با سلام و خدا قوت.
  مقالات مربوط به استفاده از رزبری بدون سیستم عامل واقعا عالیه. امیدوارم این سری آموزش ها ادامه پیدا کنه.
  لطفا در مورد همین مقالات درباره ایجاد تصاویر بر روی صفحه مانیتور و استفاده از کارت گرافیک رزبری هم آموزش بدید.
  بسیار بسیار تشکر

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۶ شهریور ۱۳۹۶

   سلام و درود دوست عزیز
   متشکرم ، انشالله ، به زودی دوباره این مقاله رو از سر خواهیم گرفت

 • ارسلان
  ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

  سلام
  من متوجه نشدم چرا ابزار های لینوکسی gnu رو نصب میکنیم؟
  من که تازه کارم و میخوام با AVR برنامه بنویسم هم باید اینو نصب کنم؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱ شهریور ۱۳۹۶

   اگر تازه شروع به کار کرده اید پیشنهاد میکنم از اتمل استودیو استفاده کنید ، تمام مقدمات اولیه رو انجام میده و شما نیاز به نصب بسته اضافی نخواهید داشت.

 • Mm Shad
  mm shad
  ۱۸ تیر ۱۳۹۶

  سلام علیکم
  بسیار از شما ممنونم خیلی بحث جالبی برای بنده هست و من دارم با پیگیری این بحث دنبال میکنم میشه درباره این موضوع ( برنامه‌نویسی با رزبری پای بدون سیستم‌عامل ) چندتا مرجع هم معرفی کنید؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۹ تیر ۱۳۹۶

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که مطلب مورد توجه دوستان قرار گرفته است ، حمایت شما دوستان عزیز ما را در ادامه راه دلگرم می کند.
   در خصوص منبع ، منابع زیادی وجود داره ، بستگی داره که شما بخواید از چه مرحله ای شروع به یادگیری کنید ،
   مثلا Programmer’s Guide for ARMv8-A توسط خود شرکت آرم ارائه شده به معرفی معماری ساختار و نحوه کد نویسی اشاره کرده
   در خصوص کامپابل کد و تنظیمات مربوط به کامپایلر با توجه به متن باز بودن کامپایلر GCC مطالب زیادی در خصوص نحوه کانفیگ و اضافه کردن فایل های مورد نیاز وجود دارد.

 • امین
  ۱۷ تیر ۱۳۹۶

  با سلام خسته نباشد…
  سوال من اینه که اگر به زبان C برای رزبری برنامه بنویسیم، باز هم میتونیم از امکانات سطح بالای رزبری استفاده کنیم؟ مثلا میتونیم ال سی دی گرافیکی رو باهاش راه بندازیم یا همزمان به اینترنت وصلش کنیم؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۷ تیر ۱۳۹۶

   سلام و درود دوست عزیز
   در واقع با زبان سی میشه هر کاری انجام داد ، حتی سیستم عامل نوشت و این که چقدر ما میتونیم از زبان سی استفاده کنیم برمیگرده به دانش خودمون !
   ما در این آموزش ها سعی میکنیم نحوه کار کردن با پورت های ورودی و خروجی (مثل UART,SPI,I2C)، راه اندازی واحد GPU و شاید USB رو آموزش بدیم.
   استفاده بیشتر از اون برمیگرده به تلاش و دانش شما ، ولی قطعا با زبان C هرکاری که مد نظرتون باشه رو میتونید انجام بدید دوست من.

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 10 ماه پیش

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 1 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک