نکات و ترفندهای بهینه سازی برنامه C برای میکروکنترلر AVR -قسمت اول

نکات و ترفندهای بهینه سازی برنامه C برای میکروکنترلر AVR -قسمت اول

نکات و ترفندهای بهینه سازی برنامه C برای میکروکنترلر AVR -قسمت اول
نکات و ترفندهای بهینه سازی برنامه C برای میکروکنترلر AVR -قسمت اول

هنگامی‌که درباره‌ی بهینه‌سازی برنامه C صحبت می‌کنیم، معمولاً به دو جنبه اشاره داریم: 1) حجم کد برنامه 2) سرعت اجرای برنامه.

کامپایلرهای امروزی C گزینه‌های متنوعی برای بهینه‌سازی برنامه C میکروکنترلر AVR در هر دو جنبه‌ی حجم و سرعت اجرای کد دارند. با این حال یک برنامه‌ با کدنویسی خوب این فرصت را برای کامپایلرها ایجاد می‌کند که کد را به بهترین حالت بهینه کنند. در برخی مواقع بهینه کردن کد برنامه در یک جنبه، تأثیر منفی بر جنبه‌ی دیگر دارد. بنابراین برنامه‌نویسان با توجه به نیازهای خاص خود باید بین این دو جنبه‌ی بهینه‌سازی، تعادل برقرار کنند.

دانستن نکات و ترفندهای بهینه‌سازی برنامه C میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR به برنامه‌نویسان کمک می‌کند که برنامه‌ا‌ی با کارایی بالا داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به همین نکات بپردازیم. اما پیش از بهینه‌ کردن برنامه‌های سیستم‌های تعبیه‌شده‌ی خود (embedded systems) نیاز است که درک درستی از معماری و ساختار هسته‌ی AVR داشته باشیم. همچنین باید بدانیم کامپایلر از چه ترفندهایی برای تولید بهینه‌ی کد استفاده می‌کند. با سیسوگ همراه باشید.

معماری میکروکنترلر هشت بیتی AVR

نکات و ترفندهای بهینه‌سازی کد C برای میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR-قسمت اول

معماری هاروارد

یکی از ویژگی‌های مهم میکروکنترلر AVR، برخورداری از معماری هاروارد (HARVARD) است. در این معماری، داده و دستورالعمل در حافظه‌ای جداگانه قرار گرفته و همچنین از مسیرهای سیگنال جداگانه استفاده می‌کنند. میکروکنترلرهای AVR دارای 32 رجیستر کاری هشت بیتی هستند. این رجیسترها جزیی از حافظه‌ی داده به شمار می‌آیند. گفتنی است تعداد رجیسترهای کاری بر کارایی پردازنده تأثیر به سزایی دارد؛ چراکه دستورات منطقی و محاسباتی با رجیسترهای کاری کار می‌کنند.

ALU می‌تواند در سیکل کلاک به یک زوج از رجیسترهای کاری دسترسی پیدا کند و با دو عملوند که در این دو رجیستر هستند دستورالعمل را اجرا کرده و نتیجه را به رجیستر مقصد بازگرداند. زمان اجرای دستورالعمل‌ها تنها یک سیکل کلاک است و در یک ساختار Pipeline فازهای اجرای دستورالعمل و واکشی به‌صورت موازی انجام می‌شود. حافظه‌ی برنامه به‌صورت 16 بیتی سازمان یافته‌اند و تمام دستورالعمل‌های AVR شانزده یا سی و دو بیت عرض دارند. در میکروکنترلرهای AVR، معماری ریسک (RISC) پیشرفته در راستای کاهش حجم کد برنامه و اجرای عملیات در یک سیکل کلاک و بهینه‌سازی برنامه C به کار گرفته شده است.

کامپایلر GCC

پیش‌پاز‌ این، در مقاله‌ی «کامپایلر Codevisionavr در مقابل کامپایلر GCC و مقایسه تخصصی آنها» با تفاوت‌ها و برتری کامپایلر GCC نسبت به کدویژن آشنا شدیم. در این مقاله‌‌ بر اساس کامپایلر GCC پیش می‌رویم با این حال همه‌‌ی نکات و ترفندها برای کامپایلرهای دیگر قابل‌اجرا است. کامپایلر GCC سطوح مختلف بهینه‌سازی را فراهم می‌کند. کامپایلر می‌تواند بهینه‌سازی را یا بر روی حجم کد و یا بر روی سرعت اجرای کد انجام دهد که این عمل در پنج سطح مختلف Os , -O3 , -O2 , -O1 , -O0- انجام می‌گردد. سطح O0- بدون انجام بهینه‌سازی است. در کنار این سطوح، گزینه‌های دیگری نیز برای انتخاب شرایط بهینه‌سازی موردنظر خود وجود دارد. در این لینک همه‌ی سطوح بهینه‌سازی به‌صورت کامل آورده شده است.

نکات و ترفندهای کاهش حجم برنامه برای بهینه‌سازی برنامه C

1) انواع داده‌ها و اندازه‌ی آن‌ها

از کوچک‌ترین نوع داده‌ی ممکن استفاده کنید. کد خود را از لحاظ انواع داده‌ی به‌کار رفته ارزیابی کنید. برای خواندن یک مقدار 8 بیتی به یک متغیر یک بایتی نیاز است نه متغیر دو بایتی. اندازه‌ی انواع داده‌ها در فایل هدر stdint وجود دارد.

نکات و ترفندهای بهینه‌سازی کد C برای میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR-قسمت اول

انواع داده‌ها در میکروکنترلر AVR

در نمونه‌ی زیر مشاهده می‌کنیم که در مثال سمت چپ، نوع داده‌ی int دو بایتی و در مثال سمت راست نوع داده‌ی char یک بایتی تعریف شده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید از حافظه، دو بایت کمتر استفاده شده است:

نکات و ترفندهای بهینه‌سازی کد C برای میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR-قسمت اول

2) متغیرهای عمومی (Global) و محلی (local)

در بیشتر موارد استفاده از متغیرهای عمومی توصیه نمی‌شود. تا جایی که ممکن است از متغیرهای محلی استفاده کنید. اگر یک متغیر تنها در یک تابع به‌کار می‌رود، آن را به‌صورت محلی در خود تابع تعریف کنید. اگر یک متغیر عمومی تعریف ‌شود، آدرس منحصر‌به‌فردی در حافظه‌ی SRAM به آن اختصاص داده می‌شود و مقدار آن در تمام مدت اجرای برنامه حفظ می‌شود. متغیرهای محلی برای همه‌ی توابع قابل‌استفاده نیستند و محلی از حافظه یا رجیستر کاری به آن اختصاص داده می‌شود و پس از خروج از تابع این فضا آزاد می‌شود.

در مثال سمت چپ متغیر عمومی و در مثال سمت راست متغیر محلی به کار رفته است. حجم اشغالی حافظه‌‌ی برنامه و داده نشان می‌دهد که متغیر محلی فضای کمتری از حافظه را اشغال می‌کند.

نکات و ترفندهای بهینه‌سازی کد C برای میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR-قسمت اول

3) اندیس حلقه‌ی تکرار

همان‌طور که می‌دانیم، سه نوع حلقه‌ی تکرار while و for و do-while وجود دارد. اگر سطح بهینه‌سازی –Os فعال باشد، کامپایلر حلقه‌ها را به‌گونه‌ای بهینه می‌کند که حجم کد یکسانی داشته باشند. با این حال ما می‌توانیم با ترفندهایی، حجم کد را بیشتر کاهش دهیم. اگر از حلقه‌ی do-while در برنامه‌ی خود استفاده می‌کنیم، بسته به این‌که از اندیس افزایشی یا کاهشی تعریف می‌شود، اندازه‌ی کد متفاوتی ایجاد خواهد شد. ما به‌طور معمول در برنامه‌ها اندیس افزایشی را به‌کار می‌بریم. به این معنا که از مقدار صفر تا مقدار حداکثر افزایش می‌یابد. اما از نظر بهینه‎سازی کد بهتر است که از مقدار حداکثر تا صفر کاهش یابد؛ به این علت که در حلقه‌ی افزایشی، باید هر بار که حلقه‌ی تکرار اجرا می‌شود، مقدار اندیس با مقدار حداکثر حلقه که در بخش شرط حلقه‌ی تعریف‌شده، مقایسه شود. در حلقه‌ی کاهشی نیاز نیست که در هربار اجرای حلقه شرط حلقه چک شود زیرا مقدار اندیس اگر به صفر برسد، پرچم Z را در رجیستر وضعیت SREG یک می‌کند.

در مثال، تفاوت حجم اشغالی حافظه را در دو حالت حلقه‌ی کاهشی و افزایشی مشاهده می‌کنید.

نکات و ترفندهای بهینه‌سازی کد C برای میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR-قسمت اول

4) تلفیق حلقه‌های تکرار

اگر حلقه‌های متفاوت، محدوده‌ی تکرار یکسان داشته باشند و از داده‌ی یکدیگر استفاده نکنند، می‌توانیم آن‌ها را تلفیق کرده و به یک حلقه‌ی واحد تبدیل کنیم تا تعداد حلقه‌ها را در برنامه کاهش دهیم. تلفیق حلقه‌ها به کاهش حجم کد و افزایش سرعت اجرای برنامه منجر می‌شود.

نکات و ترفندهای بهینه‌سازی کد C برای میکروکنترلرهای هشت بیتی AVR-قسمت اول

در قسمت‌های دیگر با نکات و ترفندهای بیشتری درباره‌ی کاهش حجم کد برنامه برای بهینه‌سازی برنامه C آشنا خواهیم شد. پس از آن به سراغ افزایش سرعت اجرای برنامه و کاهش زمان اجرا می‌رویم.

منبع: Atmel

حمایت از Khatereh Akbari

خوشحال میشیم برای تداوم و کیفیت ما رو حمایت کنید.

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

دیدگاه ها

5 دیدگاه

 • raghb
  ۵ آذر ۱۳۹۶

  مهندس
  دستتون درد نکنه
  چرا در ID آردینو
  وقتی یک متغییر گلوبال تعریف و استفاده میشه و وقتی آن را در داخل یک تابع بصورت لوکال استفاده می کنیم آردینو تغییری در اعلام میزان sram نمیده چرا؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۲ آذر ۱۳۹۶

   دلایل متفاوتی میتونه داشته باشه ، از جمله حوزه بندی و یا استفاده در اینتراپت و..
   بهتره نمونه کد رو قرار بدید که بشه دلیلش رو توضیح داد.

 • النا
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

  این مقاله واقعا برای من مفید بود.
  همیشه از استادهامون میشنیدیم که فلان کار باعث میشه در مصرف حافظه صرفه جویی بشه ولی چون نمونه نمیدیدیم خیلی رعایت نمیکردیم.
  اما این تصاویر خیلی واضح این تاثیر این نکات رو نشون میداد.
  خیلی ممنون از شما.

 • علی
  ۵ مرداد ۱۳۹۶

  عالی بود مهندس. فکر نمی کردم انقدر ساده بشه بهینه سازی انجام داد. درواقع فکر نمی کردم مثلا شمارش افزایشی یا کاهشی انقدر موثر باشه.

  خیلی ممنون ازینکه تجربه هاتونو در اختیار دیگران قرار میدید.

  • Khatereh Akbari
   Khatereh Akbari
   ۵ مرداد ۱۳۹۶

   خواهش میکنم. خوشحالم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته.

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 11 ماه پیش

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 1 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک