متفرقه, مقاله

باید ها و نباید های پرسش و پاسخ در فضای مجازی !

باید ها و نباید های پرسش و پاسخ در فضای مجازی ، در باند وسط یک بزرگراه در حال حرکت هستید ،با ماکزیمم سرعتی که مجازید دارید رانندگی می‌کنید! از پشت یک خودرو سبک به شما نزدیک میشه و در حالی که لاین سرعت نیز خالی است چراغ میزنه و وقتی نزدیکتر میشه تازه بوق هم میزنه! وقتی هم با مقاومت شما برخورد میکنه از لاین پرسرعت سبقت گرفته و یک نگاه عاقل اندر سفیه هم به شما میندازه! نمیدونم اون موقع شما چه حسی دارید من که شخصا اون موقع یک حس عجیب غریب دارم ،نمیدونم بخندم یا گریه کنم! داد بزنم یا سکوت کنم! اون نمی فهمه یا من نمیفهمم؟

دوستی میاد تو یک شبکه مجازی ( که خدا رو شکر کم هم نیستند ) سوالی میپرسه ، شما سعی می‌کنید وقت بزارید و بهش جواب بدید ، وقتی جواب شما تموم می‌شه و جوابی را که به نظرش انتظار داره را بصورت کامل نگرفته و یا حتی جواب هم گرفته به خودش زحمت یک تشکر خشک و خالی هم نمیده حتی خداحافظی هم نمیکنه! اون موقع هست که یه کم از حس های بالا واسم تداعی میشه! نمیدونم شاید فکر میکنه شمایی که وقت گذاشتید و دارید پاسخ میدید به ایشون بدهکار ایشون هستید و یا یک ماشین بدون هیچ گونه احساسی هستید. شایدم فکر میکنه در دنیای مجازی تشکر کردن و احترام گذاشتن به کسی که برای شما وقت میزاره امری خنده داره!

در فضای مجازی چگونه رفتار کنیم!

رعایت ادب در فضای مجازی

مطمئنا فضای مجازی نیز قواعد خاص خودش را داره و اخلاقیات نیز در این فضا اون هم در فضای تبادل اطلاعات علمی حرف اول را میزند! همه اینها را گفتم برای اینکه موارد بسیار اولیه را در فضای مجازی متذکر بشم که شاید پارامترهای اولیه ای هست برای ایجاد شبکه هایی مبتنی بر انتشار و اشتراک دانسته ها:

  • سلام کردن در هنگام پرسیدن سوال امری است بسیار پسندیده!
  • تشکر کردن از کسایی که حتی جواب شما را کامل نمیدونن ولی سعی میکنند وقت بگذارن و به شما پاسخ بدند امری است بسیار زیباتر!
  • نوع ادبیات شما هنگام پرسیدن یک سوال و استفاده از کلمات مشابه ” خواهشمند” است هیچ لطمه ای به غرور شما نمیزند.
  • استفاده از ادبیات کوچه بازاری یا گاها لات گونه در ارتباط با افرادی که در دنیای مجازی با شما آشنا میشند مثل داداش,دمت گرم و .. هیچ دلیلی بر حرفه ای بودن شما نیست و مطمئن باشید این ادبیات باعث نمیشه طرف حس نزدیکی در پاسخ دهی به شما داشته باشه اون هم در اولین تماس شما.
  • مطمئن باشید به ازای وقت گذاشتن دیگران برای جواب دهی به شما کسی پرداختی به اونها نمیکنه وکسی که به شما پاسخ میده داره یه جورایی در حق شما لطف میکنه پس وقتی سوالی میپرسید و چند دقیقه جواب نمیگیرد با حالت طلبکاری, درخواست پاسخ نداشته باشید.
  • شدیدا توصیه میکنم هنگام سوال پرسیدن از خلاصه کردن کلمات و فینگلیش تایپ کردن پرهیز کنید تا به طرف مقابلتون حس خوبی برای جواب دادن القا بشه.
  • سعی کنید وقتی قراره سوالی بپرسید، حتما سعی کرده باشید در فضای مجازی سرچ زده باشید و اگر مقاله ای در مورد اون دیدید بخونید, فکر کنید و تحلیل روش داشته باشید حتی اگر زمان زیادی از شما میگیره و بدونید این پایه و پیش فرض شکل گیری ذهن شما به عنوان یک مهندس هست و این زمان در اینده به کمک شما خواهد اومد.
  • بسیار دیده شده سوالی که مطرح میشه اینقدر مبهم و کلی هست که پاسخ دهنده تازه باید مسابقه بیست سوالی راه بندازه تا بفهمه نیاز چی هست!
  • دوست عزیز سوالی که مطرح می‌کنید کامل باشه. اینکه سوالی که مطرح می‌کنید بصورت کلی ذکر نشده باشه و انتظار داشته باشید تازه طرف مقابل با کلی صحبت از شما بخواد جزئیات را بپرسه امر نادرستی است و هر چه بیشتر خودتون را مقید بدونید به اینکه کاملتر و جزئی تر سوال بپرسید مطمئن باشید بهتر جواب خواهید گرفت.
  • خداحافظی و تشکر کردن از شخص پاسخ دهنده حتی اگر پاسخ شما را نمیدونست و یا جوابش ناقص بود امری است پسندیده تر!

البته لازمه در اخر بگم که بهتره یک مقاله این‌چنینی نیز برای باید ها و نبایدهای شخص پاسخ گو نوشته بشه که انشالله اگر شخصی با تجربه زحمتش را بکشه بسیار عالی خواهد شد و در غیر اینصورت در اولین فرصت ارائه خواهیم کرد.انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.  همکاری با سیسوگ

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *