ARM, STM, STM32, آموزش, توصیه شده, مقاله

آموزش میکروکنترلر STM32 قسمت 12: تنظیمات تاریخ و زمان

STM32 _ RTC time / date type def

آموزش میکروکنترلر STM32 – قسمت دوازدهم ;

سیسوگ در قسمت یازدهم از آموزش میکروکنترلر STM32  تنظیمات نرم‌افزار CubeMX برای رابط RTC  در خانواده CORTEXM3 را آموزش داد و تنظیمات را به نرم افزار Keil منتقل کرد. در این قسمت از آموزش میکروکنترلر STM32 قصد دارد در ابتدا توابع عمومی رابط RTC را بررسی کند و جزئیات ساختار RTC_TimeTypeDef  و RTC_DateTypeDef را بیان نمایید. در مجموعه آموزش میکروکنترلر STM32 با سیسوگ همراه باشید.

در قسمت قبل از نرم افزار Cubemx خروجی گرفتیم و وارد نرم افزار Keil شدیم. حال باید در ابتدا توابع عمومی رابط RTC را بررسی کنیم.

 

بوسیله تابع بالا می‌توانید زمان را که تشکیل شده از ساعت به همراه دقیقه و ثانیه داخل یک ساختار از نوع RTC_TimeTypeDef را دریافت کنید. برای اینکه متوجه اعضای این ساختار شوید به محل تعریف آن می‌رویم. در عکس زیر می‌توانید اعضای این ساختار را مشاهده کنید.

اعضای ساختار RTC_TimeTypeDef زمان در میکروکنترلر STM32

 

بعنوان مثال ما سه خط برنامه زیر ابتدا یک ساختار از نوع زمان تعریف می‌کنیم و در خط دوم زمان را از رابط RTC می‌خوانیم و داخل ساختار مورد نظر می‌ریزیم و در خط سوم زمان دریافتی را روی رابط سریال نمایش می‌دهیم.

 

توجه داشته باشید در خط دوم برنامه بالا آرگومان اول همان اسم واحد RTC مورد استفاده شماست و آرگومان دوم همان ساختار متغیر زمان است که در خط بالاتر تعریف کردید و آرگومان سوم همان نوع فرمت اطلاعات دریافتی است که در نرم افزار Cubemx هم آن را بصورت Binary تعیین کردیم.

 

بوسیله تابع بالا می‌توانید تاریخ را که تشکیل شده از سال به همراه ماه و روز و نام روز هفته داخل یک ساختار از نوع RTC_DateTypeDef دریافت کنید برای اینکه متوجه اعضای این ساختار شوید به محل تعریف آن می‌رویم. در عکس زیر می‌توانید اعضای این ساختار را مشاهده کنید.

اعضای ساختار RTC_DateTypeDef تاریخ در میکروکنترلر STM32

 

به عنوان مثال، در سه خط برنامه زیر ابتدا یک ساختار از نوع تاریخ تعریف می‌کنیم و در خط دوم تاریخ را از رابط RTC می‌خوانیم و داخل ساختار مورد نظر می‌ریزیم و در خط سوم تاریخ دریافتی را روی رابط سریال نمایش می‌دهیم.

 

حال به قسمت توضیح توابع تنظیم زمان و تاریخ می‌رسیم.

 

بوسیله تابع بالا می‌توانید زمان را که قبلا در یک ساختار از نوع RTC_TimeTypeDef ذخیره شده، به واحد RTC اعمال کنیم. به عنوان نمونه ما در مثال زیر ابتدا یک ساختار از نوع RTC_TimeTypeDef تعریف می‌کنیم و سپس در سه خط بعد زمان خودمان را داخل آن قرار می‌دهیم و سپس در خط پنجم آن را به واحد RTC اعمال می‌کنیم تا با این زمان تنظیم شود.

 

خوب حالا باید تابع تنظیم تاریخ را توضیح دهیم.

 

بوسیله تابع بالا می‌توانید تاریخ را که قبلا در یک ساختار از نوع RTC_DateTypeDef ذخیره شده، به واحد RTC اعمال کنیم. به عنوان نمونه، در مثال زیر ابتدا یک ساختار از نوع RTC_DateTypeDef تعریف می‌کنیم و سپس در چهار خط بعد تاریخ خودمان را داخل آن قرار می‌دهیم و سپس در خط ششم آن‌ را به واحد RTC اعمال می‌کنیم تا با این زمان تنظیم شود.

 

در خط دوم از کدهای بالا، می‌توانیم روز هفته را تنظیم نمائیم که محدوده آن بین 0 تا 6 می‌باشد که می‌توانیم از ماکروهای از پیش تعریف شده نیز استفاده کنیم که میتوانید در عکس زیر مشاهده نمائید.

تنظیمات روز هفته در میکروکنترلر STM32

برای تنظیم ماه هم می‌توانیم از ماکرو های عکس زیر استفاده کنیم ولیکن تنها در فرمت BCD و چون ما در اینجا از فرمت باینری استفاده می‌کنیم باید از محدوده اعداد 1 تا 12 برای تنظیم ماه استفاده کنیم.

تنظیمات ماه برای میکروکنترلر STM32

در قسمت تنظیم سال هم ما باید عدد سال میلادی را منحی 2000 وارد کنیم یعنی اگر سال 2018 است ما باید عدد 18 را به عنوان سال وارد نمائیم.

 

در قسمت سیزدهم مجموعه آموزش میکروکنترلر STM32 سیسوگ قصد دارد وقفه های رابط RTC را آموزش دهد. با سیسوگ همراه باشید.

 انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.  همکاری با سیسوگ

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “2”

 1. Avatar علی کریمی گفت:

  سلام و عرض ادب خداقوت و تشکر
  بنده با همین میکرو کار میکنم ولی قسمت تاریخ ظاهرا کار نمیکنه و بعد از ریست میکرو اون هم ریست میشه
  بعد از کمی تحقیقات متوجه شدم مدل F103 از تاریخ پشتیبانی نمیکنه. درس میگم؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   ببیند F103 داری واحد RTC است پس از زمان و تاریخ به درستی پشتیبانی میکنه ، اما نکنه ای که باید بهش توجه داشته باشید اول این است که خانواده های ST بر خلاف خانواده های NXP که RTC داری رجیتسر های مجزا برای تاریخ (سال / روز / ماه) هستند ، داری رجیستر مجزا نیست و در واقع زمان رو به صورت unix Timestamp ذخیره میکنه یعنی یه عدد 32 بیتی
   پس جدا سازی سال و روز و ماه و …. به صورت نرم افزاری باید انجام بشه که کتابخونه های عرضه شده از سوی شرکت مشکلی ندارد !
   اما دلیل این که وقتی میکرو ریست میشه زمان هم ریست میشه برمیگرده به باگ نرم افزاری که ممکنه شما با هر بار روشن شدن میکرو زمان رو ست بکنید که قائدتا این کار درستی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *