AVR, توصیه شده, کتابخانه برنامه نویسی

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و یا حاصل عملیات، در مداراتی که عملکرد ساده ای دارند با چند LED یا نهایتا استفاده از 7Segment مرتفع می شود. اما فکر کنید دستگاه شما باید تعداد پارامتر های زیادی را به نمایش بگذارد؛ در چنین دستگاه هایی ، دیگر نمی شود از LED یا LCD های کاراکتری استفاده کرد و نیاز است از یک LCD گرافیکی استفاده کنید.

وقتی که به گزینه LCD های گرافیکی می‌رسیم ، تعداد انتخاب ها به شدت محدود می شود ، چرا که نمایشگر های موجود در بازار به شدت محدود هستند ، البته نه بازار جهانی بلکه بازار ایران ! علاوه بر محدودیت تنوع قیمت های نجومی آنها ، خیلی از مسائل را تحت شعاع قرار می دهد! و حتی ممکن است باعث کنسل شدن پروژه شود ، اما راه حل چیست ؟ ، برای یافتن پاسخ با سیسوگ همراه شوید.

راه حل ارزان

یکی از انتخاب ها برای کاهش هزینه نمایشگر استفاده از نمایشگرهایی است که در تعداد و تیراژ بالا تولید می شوند و کاربرد عمومی دارند نه تخصصی ، قطعا چنین نمایشگرهایی علاوه بر فراوانی دارای قیمت مناسبی نیز هستند. به عنوان نمونه می توان به نمایشگرهای موبایل اشاره کرد. که به سادگی در بازار قطعات موبایل قابل تهیه است و از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. به عنوان نمونه نمایشگرهای موبایل N95 چینی که امروزه حتی در قطعه فروش های الکترونیکی هم می توان آنها را پیدا کرد. در این مقاله قصد داریم یک مدل دیگر از این LCD ها معرفی کنیم که دارای قیمت مناسبی است و به راحتی قابل تامین از بازار قطعات موبایل است.

معرفی LCD گرافیکی

غالب LCD گرافیکی های موجود در بازار الکترونیک از نوع تک رنگ پیکسلی هستند، یعنی تنها قادرند که وضعیت صفر یا یک را برای یک پیکسل به نمایش بگذارند ؛ غالبا راه اندازی LCD گرافیکی رنگی هزینه زیادی در بر خواهد داشت چرا که علاوه بر تهیه خود LCD نیاز است که کنترلر LCD را نیز تهیه کنید! اما استفاده از LCD های موبایل کمک می کند که علاوه بر کاهش هزینه ها دیگر نیازی به آیسی درایور نباشد چرا که درایور درون خود LCD تعبیه شده است و تنها نیاز به راه انداری دارد.

در این مقاله قصد داریم که LCD موبایل Nokia 1661 را راه اندازی کنیم، این نمایشگر یک نمایشگر از نوع TFT می باشد که قادر به پشتیبانی 65 هزار رنگ است و در اندازه 1.8 اینچ در دسترس است.

LCD گرافیکی را از کجا تهیه کنیم

نمایشگر Nokia 1661 را به راحتی می توانید از تمام فروشگاه های قطعات موبایل تهیه کنید، حدود یک ماه پیش (قبل از نگارش این مقاله) قیمت این نمایشگر حدود 12 هزار تومان بود و هم کنون (در زمان نگارش مقاله) حدود 23 هزار تومان است. حتی به صورت آنلاین با یک سرچ ساده می توانید آن را سفارش دهید و درب منزل دریافت کنید. اگر به هر دلیلی موفق نشدید نمایشگر Nokia 1661 را تهیه کنید ، می توانید از لیست زیر نمایشگر هر کدام از موبایل های معرفی شده را تهیه کنید چرا که LCD  آنها یه صورت کامل با هم همخوانی دارد.

 • Nokia 1661
 • Nokia 1616
 • Nokia 1662
 • Nokia 1800
 • Nokia 5030
 • Nokia 100
 • Nokia 101
 • Nokia 112
 • Nokia 113
 • Nokia C1-00
 • Nokia C1-01
 • Nokia C1-02
 • Nokia C1-03
 • Nokia C2-00
 • Nokia X1-01

و به راحتی نمایشگر مورد نظر را جایگزین کرد. توجه داشته باشید که تمام مدل های بالا از یک نوع LCD استفاده می کنند که از سوکت 12 پین استفاده می کند و مدل های زیر از سوکت 22 پایه (DF23-22) استفاده می کنند ، جز تغییر چینش پایه ها تمام جزییات راه اندازی مثل هم خواهد بود.

 • Nokia 5070
 • Nokia 5200
 • Nokia 6060
 • Nokia 6061
 • Nokia 6070
 • Nokia 6080
 • Nokia 6085
 • Nokia 6086
 • Nokia 6101
 • Nokia 6102
 • Nokia 6103
 • Nokia 6125
 • Nokia 6136
 • Nokia 6151
 • Nokia 7360

استفاده زیاد این نوع LCD گرافیکی ،یاعث ایجاد دلگرمی می شود که به راحتی قابل تامین از بازار باشد.

LCD گرافیکی و رابط سخت افزاری

تمام مدل های ذکر شده ، از کنترلر SPFD54124B استفاده می کنند، خوشبختانه رابط مورد استفاده در این کنترلر و البته این نوع سخت افزار رابط سریال است که برای راه اندازی نیاز به تعداد پایه زیادی نخواهد داشت ، اما متاسفانه از انتقال سریال 9 بیت فقط استفاده می کنند که باعث می‌شود نتوانیم از سخت افزار SPI موجود در AVR استفاده کنیم البته میکروکنترلرهای ARM غالبا از ارتباط 9 بیت سریال به صورت سخت افزاری پشتیبانی می‌کنند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد ، ولتاژ تغذیه این LCD گرافیکی است که فقط از 3.3 ولت پشتیبانی می‌کند البته دقت داشته باشید که حتما IO های آن نیز باید با ولتاژ 3.3 تحریک شوند در غیر این صورت کنترلر LCD صدمه خواهد دید.

اگر قصد دارید از برد آردوینو (arduino) یا AVR برای راه اندازی این LCD استفاده کنید ، به راحتی با سری کردن مقاومت 10 کیلواهم سطح ولتاژ را کاهش دهید و نیازی به تقسیم مقاومتی نیست

اگر از مدلی استفاده می کنید که 12 عدد پایه دارد ، در تصویر زیر می توانید ترتیب پایه ها را مشاهده کنید.

پایه های lcd گرافیکی Nokia 1661 در حالت 12 پایه

 

کتابخانه altium به همراه برد راه انداز این نوع LCD را میتوانید از GitHub سیسوگ دانلود کنید.

و چنانچه از مدلی استفاده می کنید که دارای 22 عدد پایه است ، ترتیب پایه ها را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

پایه های LCD گرافیکی Nokia 5300 در حالت 22 پایه

 

همانطور که در دو تصویر فوق مشخص می شود به جز پایه های تغذیه و بک لایت ، در این مدل کنترلر نیاز به 4 پایه سیگنال داریم ، که مطابق معمول یکی برای ریست کنترلر و یکی به عنوان سیگنال انتخاب کننده است (CS) و یکی هم کلاک و دیگری هم ورودی دیتاست.

نام گذاری های SDA و SCL ربطی به واسط I2C ندارند و صرفا مخفف نام های Serial Data و Serial Clock می باشند.

نمونه ساخته شده

نمونه تهیه شده برای استفاده در این راه اندازی ، در واقع LCD موبایل Nokia 1661 است که در عکس پشت روی آن را در تصویر مشاهده میکنید:

دقت داشته باشید که در این نوع LCD تعداد پایه ها 12 عدد است

برای دسترسی ساده تر به پایه های LCD ، یک عدد برد راه انداز توسط سیسوگ طراحی شده است که در قسمت دانلود میتواند فایل PCB آن را دانلود کنید

 

 

دانلود و راه اندازی کتابخانه lcd گرافیکی

برای دانلود کتابخانه می توانید به گیت هاب  سیسوگ مراجعه کنید و ریپوزیتوری Nokia-1616-1661-TFT-Library را دانلود کنید یا بر روی لینک قرار گرفته در قسمت دانلود ها کلیک کنید ، بعد از دریافت آخرین نسخه از کتابخانه ، اولین قدم تنظیم پایه های مورد استفاده جهت راه اندازی LCD است. برای این کار ابتدا خطوط زیر در فایل nokia1661_Hw.h را ویرایش کنید و هر پایه دلخواهی را که آزاد است می توانید انتخاب کنید.

 

به یاد داشته باشید که این کتابخانه هم از میکروکنترلر AVR و هم از میکروکنترلر STM32 پشتیبانی می کند.

برای تعیین نوع میکروکنترلر می توانید با ویرایش فایل nokia1661_Hw.h و تغغیر وضعیت ماکروهای LCD_AVR_HW یا LCD_STM_HW نوع میکروکنترلر مورد استفاده خودتون رو انتخاب کنید. مثلا برای انتخاب AVR وضعیت را به شکل زیر تغییر می دهیم.

این کتابخانه در کامپایلر های GCC , Keil , IAR قابل استفاده است و به سادگی با کتابخانه های HAL / LL / SPL میتوان از آن استفاده کرد.

 

وجود مقاومت های 10 کیلو اهمی سر راه سیگنال LCD ، به دلیل تغذیه 5 ولت میکروکنترلر می باشد.

 

بعد از تنظیم پایه های سخت افزار و اتصال سخت افزاری ماژول LCD به میکروکنترلر تنها کافی است با صدا زدن روال nlcdInit کنترلر LCD را پیکر بندی کنید و از آن استفاده کنید.

برنامه پیش فرض راه اندازی و تست کتابخانه :

خروجی برنامه فوق را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

تست کتابخانه LCD گرافیکی

ورژن دوم کتابخانه

در ورژن جدید این کتابخانه ؛ تابعی برای خواندن رجیسترهای کنترلر LCD به آن اضافه شده که به سادگی قادر خواهید بود ID و رجیستر وضعیت LCD را قرائت کنید.

پارامتر اول آدرس رجیستر مورد نظر است ؛ پارامتر اشاره گر به حافظه ای است که داده ها باید درون آن ذخیره شوند و پارامتر آخر هم تعداد بایت هایی است که باید خوانده شود. برای خواندن رجیستر ID به شکل زیر از تابع استفاده خواهیم کرد.

خواندن ID و status از LCD Nokia 1661

 

 


انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.  همکاری با سیسوگ

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

110 دیدگاه

 1. Avatar nima گفت:

  سلام بر زئوس عزیز
  من تازه از AVR به دنیای STM32 مهاجرت کردم قبلا با AVR این lcd رو راه اندازی کردم و الان میخام به STM32 هم همین کار رو انجام بدم.
  کامنت ها رو خوندم دوستان درباره کتابخانه STM32 صحبت کردن میخواستم بدونم زحمت این کتابخانه هم کشیدین یا اینکه چطور کتابخانه فعلی رو برای STM32 تبدیل کنم.
  تشکر از وقتی که می گدارید.
  من با keil کار میکنم.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله این کتابخانه رو هم برای stm32 پورت کردیم ولی هنوز فرصت انتشار پیش نیامده
   برای پورت تنها لازمه اون توابعی که خروجی ها رو صفر و یک یک میکنه رو بازنویسی کنید به همین سادگی

   1. Avatar nima گفت:

    سلام مجدد
    شما استاد ما هستید.
    با کد هایی که فرمودید کار کردیم و نتیجه نگرفتیم.(کلی error دریافت کردیم ) ):
    همچنان منتظر نشر کتابخانه توسط استاد عزیز هستیم.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام دوست عزیز
     بله حتما ، اجازه بدید امروز یا فردا منتشر میکنم کتابخونه رو برای STM32

     1. Avatar nima گفت:

      خیلی خیلی ممنون
      فقط اگه با keil کار میکیند عالی میشه

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      سلام – خواهش میکنم ولی من keil ندارم و کد رو با GCC آماده میکنم
      البته فرقی نمیکنه و کتابخانه احتمالا بدون تغییر قابل استفاده است.

     3. Avatar nima گفت:

      با عرض سلام خدمت دوست و استاد گرامی
      همچنان منتظر کتابخانه stm32 هستیم.
      خدا قوت

     4. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      سلام دوست عزیز
      کتابخانه آپدیت شد و در حال حاظر قادر به پشتیبانی از STM32Fxx هست به علاوه بر این که با تمام کتابخانه های HAL/LL/SPL نیز قابل استفاده است.
      سمپل کد هم برای GCC روی گیت هاب قرار گرفت که به سادگی قابل استفاده بر روی Keil نیز می باشد.
      موفق باشید ِ در ضمن توضیحات پست هم آپدیت شد که توصیه میکنم مطالعه کنید.قسمت دانلود و راه اندازی کتابخانه lcd گرافیکی

 2. Avatar علی گفت:

  سلام من تمام کد ها و کتابخانه ها را به آردوینو اضافه کردم ولی در کتابخانه nokia1661_lcd.h به این خط ایراد میگیره::
  uint8_t nlcdGetWidth();
  متن ایرادش هم اینه:
  exit status 1
  expected ‘,’ or ‘…’ before ‘or’ token
  خیلی دستکاریش کردم ولی بازم درست نشد.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خوب الان خطایی که داره میده میتونه مربوط به این خط نباشه و مربوط به خط های قبلی هم باشه ؛ آیا سیمیگولن ها درست رعایت شده توی کد ؟
   در ضمن کتابخونه رو برای arduino سری های AVR پورت کردم که از قسمت دانلود می تونید دانلود کنید به همراه مثال 🙂

 3. Avatar علی گفت:

  سلام من کد رو در کدویژن اجرا می کنم اما این خطا رو به من میده:
  Error: C:\Users\ALI\Desktop\codevision code\codevision code.c(70): function argument #2 of type ‘flash unsigned char *’ is incompatible with required parameter of type ‘const unsigned char *’
  باید چیکارش کنم؟؟
  ممنون.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   قبلا که اشاره کردم const رو به مقدار flash تغییر بدید ، حتی توی ورودی های تابع

  2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   این خطا داره میگه به تابعی که ورودیش const unsigned char است نمی تونید ورودی flash unsigned char بدید
   کدویژنه دیگه ! توصیه میکنم از کدویژن استفاده نکنید
   با این حال برای رفع این ایراد میتونید ورودی تابع رو به flash unsigned char تغییر بدید

 4. Avatar علی گفت:

  سلام اگه بخوام اینو با آردوینو راه بندازم چیکار باید بکنم

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوب به سادگی میتونید کتابخونه ها رو به آردوینو اضافه کنید بدون کوچک ترین تغییری
   چون همونطور که میدونید آردوینو هم از gcc استفاده میکنه

 5. Avatar هادی گفت:

  با سلام…
  من سعی کردم کتابخانه رو در کدویژن اجرا کنم، اما به این خط ایراد میگیره،
  امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
  const unsigned int *list = &_lcd_init_list[0];

  با این پیغام :
  Error: \nokia1661_lcd_driver.c(211): a value of type ‘flash unsigned int *’ can’t be assigned to an entity of type ‘unsigned int’
  با تشکر

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام
   در تعریف متغییر _lcd_init_list (خط 173) واژه const رو به flash تغییر بدید.
   در خط 194 نیز این کار رو تکرار کنید. 🙂

 6. Avatar reza گفت:

  با عر ض سلام و خسته نباشید خدمت عوامل سیسوگ.
  مهندس با این پروژه میشه تاریخ و زمان رو باجزئیات نمایش داد،امتحان کردین.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   نباید مشکلی وجود داشته باشه ؛ شما قبلش باید تاریخ و زمان رو به هر جزییاتی که مد نظرتون هست به رشته تبدیل کنید بعد رشته رو نمایش بدید.

 7. Avatar reza گفت:

  سلام مجدد،برای استفاده در stm32باید کدوم قسمت هارو تغیر بدم.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز ؛ تنها قسمت هایی که پایه ها صفر و یک میشوند ؛ و البته اونجایی که پایه ها خروجی تعریف می شوند به همین سادگی

 8. Avatar reza گفت:

  با سلام و درود،ممنونم از مطلب مفیدتون،قربان خواستم بدونم میشه از ال سی دی ۱۰۵ هم استفاده کرد.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   تا اونجایی که اطلاع دارم نوع نمایشگر 105 متفاوت است.

 9. Avatar مبین گفت:

  سلام – اصلا با آردویینو همخونی نداره – چ کنم من عزیز ؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   منظورتون از این که همخوانی نداره چیشه ؛
   اگر از آردوینو AVR استفاده میکنید احتمالا مشکلی نخواهید داشت ولی برای دیگر انواع اون احتمالا به مشکل میخورید.
   اگر منظورتون رو متوجه بشم میتونم بهتر کمکتون کنم

 10. Avatar حسین گفت:

  سلام . مرسی بابت زحمتی که کشیدید.
  من ال سی دی 1661رو با avrاستفاده از کتابخانه شما راه انداختم ولی با فرکانس بالاتر از 4 مگاهرتز چیزی نشون نمیده و برای فرکانس 4 مگاهرتز یا کمتر . نوشته ها رو مینوسه ولی مستطیل وسط تصویر رو رسم نمیکنه. به خاطر نوع دستورات کتابخانه ست که با بیشتر از 4 مگ جواب نمیده یا علت دیگه ای داره ؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   منظورتون از فرکانس 4 مگاهرتز – فرکانس میکرو هست یا فرکانس باس ؟
   من این LCD رو با فرکانس 8 مگاهرتز روی باس راه اندازی کردم (80 مگ فرکانس کنترلر)
   پس احتمالا مشکل سخت افزاری دارید شاید :/

   1. Avatar حسین گفت:

    سلام .
    فرکانس میکرو 4 مگاهرتز هست که با avr راه انداختم . البته علتش رو الان فهمیدم . اون مقاومتها اجازه نمیداد با فرکانس بالاتر کار کنه . مقاومتها رو برداشتم و میکرو رو بهV 3.3 وصل کردم درست شد .
    ولی بدون مقاومتها باز هم اون مربع وسط صفحه رو رسم نمیکنه . ولی باsetwindow و nlcdpixels یک خط افقی بدون مشکل رسم شد . با خودم گفتم شاید تایمینگ مشکل داشته باشه ،برا ی همین دیتا شیت رو نگاه کردم ولی
    به متوجه مشکلی در تایمینگ نشدم . هنوز هم اون حلقه های for خطی رسم نمیکنن . به نظر میاد برای اجرای دستور
    for( i=0;i<32;++i)
    nlcdPixel(64+i,64,LCD_VGA_RED);
    حساب مشکل داره حتی با کلاک پایین(1 مگاهرتز) . البته ال سی دی که خریدم متعلق به نوکیا 1661 هست و هیچ نام و نشان یا سریال یا چیز خاصی روش ننوشته بود .( ارزون و خدامیدونه چیه )ولی تمام کامندها رو اجرا میکنه.
    به نظر شما علتش چی میتونه باشه که دستور زیر حلقه for رو اجرا نمیکنه ؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     خیلی جالبه ؛ نباید اینطور باشه چون برای رسم نوشته هم از تابع nlcdPixel استفاده میشه 😐 ؛ تازه از خود شما تونیسید خط رسم کنید که دیگه نباید هیچ مشکلی وجود داشته باشه
     فایل هگز که قرار دادم رو تست کنید اگر اون رسم کرد ؛ نتیجه میگیریم که تنظیمات کامپایلر شما احتمالا متفاوت باشه
     با چی کامپایل میکنید برنامه رو ؟

     1. Avatar حسین گفت:

      با سلام مجدد.
      از فایلهای هگز استفاده نکردم چون مال آردوینو هستند . من کتابخانه رو روی atmega8 پیاده کردم . کمپایلرم avr gcc هست .( winavr) اپتیمایز هم به طور پیشفرض روی s هست . از همون مثالی که محبت کرده بودید و داخل کتابخانه قرار داده بودید استفاده کردم . الان که دارم این پیام رو برای شما مینویسم ، نسخه arm gcc این کتابخونه برای stm32 آماده شده ، توی این هم کار نمیکنه( کمپایلر آرم هیچ بهینه سازی انجام نمیده ) به نظر نماد مشکل از کمپایلر باشه . و جالب اینجاست که قسمت نمایش مربع برای avr توی پروتیوس کار میکنه .

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خوب ما هم دقیقا از کامپایلر GCC استفاده کردیم یعنی همون winavr !
      البته خوب از سخت افزار آردوینو استفاده کردیم که نخوایم یه برد جدا براش بزنیم.
      این که میگید رسم خط مشکل داره برام جالبه چون رسم فونت از همون توابعی که برای نقطه گذاری استفاده میکنه که رسم خط داره استفاده میکنه ! احتمال میدم به دلیل آورفلو استک این مشکل پیش اومده باشه ؛ امکان داره با میکرویی که رم بیشتری داره تست کنید
      مثلا مگا 32 !

     3. Avatar حسین گفت:

      سلام جناب زئوس .
      این کامنت مربوط چند کامنت بعد از این میشه ولی چون لینک پاسخ فعال نشده بود !! در ادامه این کامنت نتیجه رو میگم .
      مشکل عدم نمایش خطوط از پر شدن پشته نبود . چون روی stm32 با 16k رم هم جواب نمیداد .مشکل از کتابخانه بود .
      توی کتابخانه ای که دانلود کردم .تابع nlcdpixel اینجوری تعریف شده :
      void nlcdPixel(uint8_t x, uint8_t y,rgb_color16bit color)
      {
      _nlcdCmd1616(SPFD54124B_CMD_CASET, x, x+1); // column start/end
      _nlcdCmd1616(SPFD54124B_CMD_RASET, y, y+1); // page start/end
      _nlcdSendCmd(SPFD54124B_CMD_RAMWR); // RAMWR
      _nlcdSendData(color >> 8);
      _nlcdSendData(color & 0xFF);
      }
      در حالی که بعد از این که به شکل زیر اصلاحش کردم .( لطفا به اونجا که مادیر x , y تنظیم شدن نگاه کنید)
      void nlcdPixel(uint8_t x, uint8_t y,rgb_color16bit color)
      {
      _nlcdCmd1616(SPFD54124B_CMD_CASET, x, x); // column start/end
      _nlcdCmd1616(SPFD54124B_CMD_RASET, y, y); // page start/end
      _nlcdSendCmd(SPFD54124B_CMD_RAMWR); // RAMWR
      _nlcdSendData(color >> 8);
      _nlcdSendData(color & 0xFF);
      }
      ممکنه ال سی دی من کمی تفاوت داشته باشه که با فرم قبلی تابع چیزی ارسال نمیشد . ولی این تابع اصلاح شده با منطق تابع setwindow _ هماهنگ تر هست .
      مرسی وقت گذاشتید .

     4. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      بله بسیار عالی ؛ خیلی خوشحالم که مشکل رو پیدا کردید ؛ دقیقا به نکته خوبی اشاره کردید و اون هم مدل کنترلر LCD است ؛
      البته من کد شما رو با کنترلر خودم تست میکنم اگر اوکی بود ؛ کلا کد رو به این شکل تغییر میدم که دیگر دوستان دچار مشکل نشوند.
      متشکرم برای این که تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار می دهید.
      براتون آرزوی موفقیت دارم.

     5. Avatar حسین گفت:

      مرسی لطف دارید.

 11. Avatar حامد گفت:

  سلام
  LCD گوشی C2-05 هم میشه به همین شکل راه انداخت؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   در مورد این LCD اطلاع ندارم ، واقعا باید تستش کرد.

 12. محسن کریمی خوشحال محسن گفت:

  با سلام و وقت بخیر و تشکر از مقاله خوبتون
  یه سوال داشتم اینه که جوری میشه درایور یک lcd مربوط به گوشی ها رو فهمید چون تو شماتیک های خود نوکیا هیچ چیزی در مورد مدل LCD نگفته
  با تشکر

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام ؛ والا قدیم یه نرم افزاری بود که میگفت درایورشون چی هست ؛ یا کدوم lcd گوشی به کدوم میخوره
   اونطور میشد درایورشون رو فهمید که چیه ؛ ولی هرچی میگردم پیداش نمیکنم متاسفانه ؛ قضیه مروبط به هفت هشت سال پیشه ؛
   مویابلی ها داشتند نرم افزاره رو

   1. محسن کریمی خوشحال محسن گفت:

    ممنون از پاسخگویی

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     خواهش میکنم دوست عزیز.

   2. محسن کریمی خوشحال محسن گفت:

    مهندس من چند مدل از این برنامه هارو پیدا کردم ولی هیچ کدوم اسم درایور رو ذکر نکردن فقط معادلش رو گفتن که اینرو خوب میشه از همه سایتها بدست آورد تو شماتیک گوشی های نوکیا هم چیزی نیست

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام دوست عزیز
     سایت زیر رو ببینید ؛ چند مدل lcd رو هک کرده گذاشته ؛ یه برد جنرال هم برای هک طراحی کرده که اونم گذاشته ؛ شاید جواب سوالتون رو اونجا پیدا کنید
     Nokia LCD Hack

     1. محسن کریمی خوشحال محسن گفت:

      ممنون از لطفتون سایت خیلی خوبیه با تشکر از شما

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خواهش میکنم دوست عزیز 🙂

 13. Avatar علیرضا اکبری گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات با ارزشی که در سایت قرار داده اید لطفا برای lcd nokia 5200 22pin شماتیک تصویری پایه های سوکتی قرار دهید با تشکر فراوان

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام و درود دوست عزیز
   متاسفانه روش هک این lcd موجود نیست

 14. Avatar akam گفت:

  سلام آیا امکانش هست که روی این السیدی آیکون و‌عکس نشون داد؟
  دستوری برای نمایش عکس در کتابخونه وجود داره؟
  برای استفاده در کدویژن نیاز به بازبینی داره؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   بله کاملا همچین امکانی وجود داره ؛ احتمالا باید توابع مورد استفاده رو خودتون بنویسید ؛
   امم فکر میکنم برای کدویژن استفاده از این کتابخونه نیاز هست قسمت هایی از کد بازبینی بشه – چیزی در حدود دو سا 4 سطر بیشتر به بازبینی نداره و بازبینیش هم کار ساده ای خواهد بود.
   اگر سوالی بود در خدمتم

   1. Avatar akam گفت:

    سلام ممنون از پاسخگویی
    بنده همینجوری فایل هار وارد کدویژن کردم کامپایل زدم یه چندتا ارور داد
    کتابخونه( avr/pgmspace)
    چه کتابخونه ای؟ کلا تا حالا ندیدمش
    لطف میکنید در مورد دستور
    #define SBI(port,bit) asm(“sbi %0, %1” : : “I” (_SFR_IO_ADDR(port)), “I” (bit))
    بیشتر توضیح بدید چیز زیادی ازش نفهمیدم نظراتم حوندم
    🙂 اگه حدودا بگید کدوم بخشها به ویرایش نیاز داره ممنون میشم

    1. Avatar akam گفت:

     pgmspace این کتابخونه برای دسترسی به حافظه س
     الان چندجای دیگه به struct ها ارور گرفته فک کنم کلا نحوه نوشتنش تو کدویژن فرق میکنه درسته؟؟

     1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خطایی رو که میده بدید تا بتونم بررسی کنم

    2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام ؛ خوب کتایخونه pgmspace برای خوندن مقدار نوشته شده روی حافظه است ؛ تو کدویژن چون دسترسی به فلش مستقیمه ؛ میتونید از * استفاده کنید.
     اون دستور اسمبی هست برای صفر یا یک کردن یه پورت خاص هست میتونید اونو با مثلا PORTA.5=1 جابجا کنید.

     1. Avatar akam گفت:

      سلام
      به ()cs_clr
      ()clk_set
      ()cs_set
      ()sda_set
      ()rst_clr
      در کدویژن ایراد میگیره و‌میگه تعریف نشدن
      تو فایلای کتابخونه م گشتم همچین دستوراتی نوشته نشده
      میدونین مشکل از کجاست؟

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      اوپس بله ؛ واقعا چه انتظاری از Codevision دارید ؛ توی کد این توابع بع شکل زیر تعریف شدن

      #define LCD_PIN_FUNC(a, b) \
      void _ ## a ## _set() { SBI(LCD_PORT,(LCD_ ## b)); } \
      void _ ## a ## _clr() { CBI(LCD_PORT,(LCD_ ## b)); }

      LCD_PIN_FUNC(rst, RST)
      LCD_PIN_FUNC(cs, CS)
      LCD_PIN_FUNC(sda, SDA)
      LCD_PIN_FUNC(clk, CLK)

      ولی از اونجایی که کدویژن فیوژن رو پشتیبانی نمیکنه باید دستی توابع رو دونه دونه تعریف کنید ؛ از اسم توابع عملکرد اونا مشخصه 🙂
      اگر سوالی بود بفرمایید

 15. Avatar وحید گفت:

  سلام من ال سی دی گوشی 5700 دارم آیا میشه با این برنامه راه اندازی بشه ممنون از زحمتتون

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز گمان نمیکنم که امکانش باشه
   تا اونجایی که اطلاع دارم LCD5700 از دیتای پارالل پشتیبانی میکنه نه سریال

 16. Avatar عقیل گفت:

  سلام
  یه سوال میخام پی سی بی ال سی دی رو با روش اتو بزنم‌ لازم نیست که هنگام چاپ روی کاغذ کلاسه miror
  کنم ؟ یعنی مثل لایه باتوم بردای دیگه که با اتو میزنن

  1. N H N H گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگه PCB را برای لایه Bottom میزنین باید Mirror کنین ولی اگه بخواین لایه Top باشه نیازی به Mirror نیست.
   موفق باشین

 17. Avatar javad گفت:

  ربطش تو اینه ک تست کردم و همون ال سی دی رنگیه رو 1280 جواب داد واسه خودمم عجیب بود ولی خب شد دیگه تصویرش منتها چون پیکسلاش ریز تره کوچیکتره|
  ممنون بابت زحماتتون

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   بله واقعا جالبه ؛ ولی بعید نیست ؛ معمولا کنترلر های LCD قابلیت اینو دارند که بتونید آیدیشون رو بخونید و بر این اساس نوعش رو تشخصی بدید ؛ احتمالا شرکت نوکیا ؛ درایور LCD که استفاده میکنه این قابلیت رو داره که به صورت خودکار این کار رو انجام بده و نوع lcd رو تشخص بده و بر این اساس کار کنه !
   اما یه سوال مطزح میشه و اون این که آیا تصویر درست بود ؟ – منو ها سرجاشون بودن ؟

   1. Avatar javad گفت:

    تصویر هیچ مشکلی نداشت کاملا صحیح

 18. Avatar javad گفت:

  یکی نیس جواب مارو بده پدرمون درومد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Avatar javad گفت:

   شرمنده جواب داده بودید من متوجه نشدمدوباره کامنت گذاشتم

   1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

    خواهش میکنم دوست عزیز

  2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خوب یه مدت نبودیم ؛ از حالا هستیم 🙂

 19. Avatar javad گفت:

  خوااااااااااااااااااااااهشا راهنمایی کنید)))))))))))))))))))))))):

 20. Avatar javad گفت:

  الان دوباره با سورس همون 1280 هم تست کردم کار نمیکنه ):

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   متوجه نمیشم چه مدل LCD تهیه کردید ؟ اگر LCD1280 تهیه کرده باشید نبایدم کار کنه خوب :/

   1. Avatar javad گفت:

    هرجوری تست میکنم جواب نمیده مطمعنید کتابخونه مشکلی نداره چون همه توابع رو کامنت کردم فقط اینیشیال رو گذاشتم ولی با اجرای فقط همین تابع تمام پینها یک میشن موقعیم ک توابع دیگه درحال جرا شدنه پایه cs یک هستش مگه موقع نوشتن نباید صفر شه توی تابع اینیشیال هم اینواول نوشته بودید
    // write 1 to rst and cs
    LCD_PORT |= (1 << LCD_RST) | (1 << LCD_CS) | (1 << LCD_SDA);
    کامنت با خطوط نمیخونه واسه همین کلا به کتابخونه شک کردم

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     کتابخونه که درسته ؛ بارها تست کردم مشکلی نداره ؛ با لاجیک آنالیزر پایه ها رو بررسی کنید.
     فکر میکنم LCD رو اشتباه تهیه کرده باشید یا این که اتصالات مشکل داره
     واقعا اینقدر چیز پیچیده ای نیست

     1. Avatar javad گفت:

      حالا گیریم اینو اشتباه من گرفتم البته مدل 20 پین هم تهیه کردم کردم که فعلا باید کچل کنم و وقت نیس تست کنم من یه مدل ال سی دی داشتم اونم نوکیا بود ظاهرش شبیه همین 1661 هست پیناشم همین شکلیه خیلی اتفاقی چون دیدم پیناش شبیه به ال سی دیه 1280 (نوکیا ساده های خودمون) اومدم وصلش کردم به این گوشی در کمال تعجب تصویرش بالا اومد در حالی که اون اصلا صفحش رنگی نیس !
      یه کد برای ال سی دی 1280 پیدا کردم که فونت فارسی همه چی داشت تستم کردم اوکی بود ولی این رنگیرو که تست کردم جواب نمیداد نمیدونید دلیلش چی میتونه باشه؟
      واضح ترش اینجوری که دوتا ال سی دی روی یه موبایل جواب میده ولی با میکرو فقط یکیش جواب میده!!!

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      من الان متوجه منظور شما نمیشم واقعا ؛ LCD 1661 چه ربطی به 1280 داره ؛ یکی رنگی و یکی تک رنگ تازه رزولوشنونم فرق میکنه خوب :/
      این که آیدی بشه چیپ رو شمارش رو خوند ، بله امکان داره ؛ توی کتابخونه امکانش رو گذاشتم ؛ البته اگر پایه ها رو درست وصل کرده باشید ؛ شما از فایل هگزی که قرار دادیم و همون مدل میکرویی که استفاده کردیم دقیقا استفاده کنید ببینید جواب میگیرد یا نه ؛ اگر همین مداری که بستیم جواب نداد ؛ بدونید و مطمین باشید مدل LCD شما با اون چیزی که معرفی کردیم فرق داره

 21. Avatar javad گفت:

  سلام اقا من اینو تو همون اتمل بدون تغییرات واسه مگا هشت کامپایل کردم فرکانسم یک مگ وار نمیکنه دیتا رو پورت هست چک کردم ولی چیزی نمایش داده نمیشه درضمن من همین ال سی دی رو به موبایل وصل کردم(1280) کار میکرد تصویرو گوشه صفحه کامل نشون میدادواسه همین شک کردم ک درایورش اونی ک شما گفتی باشه

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خوب چند تا نکنه ؛ اول این که ولتاژ میکرو چند ولته ؟ دقت دارید که LCD 3.3 ولت هستش ؟
   دوم این که خوب گوشی Nokia 1280 نمایشگرش با این نمایشگری که ما کدش رو گذاشتیم فرق میکنه خوب 😐

   1. Avatar javad گفت:

    ولتاژ همون 3.3 دادم شما با چه کامپایلری اینو تست کردید
    راجب اون 1280 هم من همین السیدی رو روی نوکیا 1280 وصل کردم تصویر داشت(عجیب اما واقعی)
    من اینو از علاالدین گرفتم پشتشم نوشته 1661

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     کامپایلر که از GCC استفاده کردم دوست عزیز
     شما میتونید از اتمل استودیو برای کامپایل استفاده کنید
     آیا شکل ظاهریش با عکسی که از LCD گذاشتیم هم خوانی نداره ؛ آیا بک لایتش روشن میشه ؟

     1. Avatar javad گفت:

      به شکل ظاهری نمیشه اکتفا کرد مدلهای دیگه دیدم ک شباهتی بهم نداشتن ولی برای یک موبایل استفاده میشدن

     2. Avatar javad گفت:

      بک لایتشم روشن میشه راهی نیس از روی خود ال سی دی بفهمم چیپش چیه؟

     3. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خیر متاسفانه راهی نداره

 22. Avatar حسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا اطلاعاتی در زمینه راه اندازی lcd nokia c5-00 و سامسونگ s3802 وجود دارد؟ با تشکر

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   در مورد مدل LCD نوکیا این مدل LCD مثل نمایشگر های گوشی های
   Nokia 7020, Nokia X2-00, Nokia X2-02, Nokia X2-05, Nokia X3-00, Nokia 2710N
   است ، ببینید درایوری راه اندازی برای یه کدوم پیدا میکنید یا نه
   در ضمن نمایشگر 6300 هم قبلا راه اندازی کردند شاید بدردتون بخوره

 23. Avatar احمد گفت:

  سلام
  اولا تشکر از مقاله عالیتون.
  یه سوال برام پیش اومد شما چه طور به این نتیجه رسیدید که درایور این ال سی دی چیه؟
  می خوام ماهیگیری هم یاد بگیرم.
  خودم الان دنبال یه مدل ال سی دی 3 اینچ به بالا می گردم ولی موندم از کجا به اطلاعات درایورهای این گونه ال سی دی ها دسترسی داشته باشم؟
  سایت خاصی هست؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوب البته خوشحالیم که چنین دیدگاهی دارید!
   برای پیدا کردن شماره کنترلر چند تا راه میشناسم ؛ اول جستجو توی گوگل ؛ دوم توی نقشه های گوشی معمولا شماره رو می نویسند ؛ سوم میتونید از همسانی LCD های مدل های مختلف استفاده کنید
   یادمه یه نرم افزاری بود که مدل گوشی رو میزدی توش میگفت کدوم گوشی ها میتونند از همین lcd استفاده کنند

   1. Avatar احمد گفت:

    سلام مجدد
    تشکر به خاطر پاسختون.
    بنده به عنوان مثال دنبال درایور برای گوشی سامسونگ LCD SAMSUNG WAVE723 – S7230 رفتم:
    https://www.gsmarena.com/samsung_s7230e_wave_723-3493.php
    ابعاد گوشی مناسب کار بنده هست.
    توی اینترنت دنبال راهنمای تعمیرش گشتم که به مورد زیر برخورد کردم:
    http://s8.picofile.com/file/8348484768/aa.jpg
    روی کانکتور نوشته شده “hea600” اما دیگه به نتیجه ای نرسیدم.
    امکان داره راهنمایی کنین چیکار کنم؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام
     منم هرچه گشتم چیزی پیدا نکردم نه منولی ونه شماره ای و حتی سمپل راه اندازیی ؛ این کار رو سخت میکنه و حتی میشه گفت غیر ممکن
     حالا از این موضوع که بگذریم پایه های این LCD خیلی چالش بر انگیر هست

     1. Avatar احمد گفت:

      ممنون بابت وقتی که گذاشتین…
      یه جورایی خوشحال شدم (فکر کردم بنده مشکل دارم یا بد جسنجو کردم)… 🙂
      شما موردی برای ال سی دی های سایز 3 یا 4 سراغ ندارین بریم تو نخش؟
      در مورد پایه های این ال سی دی خود هم شک افتادم

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خواهش میکنم دوست عزیز
      ببینید از این نمایشگرهایی که توی سایت زیر راه اندازی شده چیزی بدردتون میخوره
      http://andybrown.me.uk

      LG KF700
      Sony Ericsson U5
      و….

 24. Avatar امیر گفت:

  سلام ممنون از زحمتی که کشیدید
  من در مورد lcd c1 مشکل دارم که فکر میکنم شبیه مال شماست. من اول دوتا دونه از پاساژ علاالدین خریدم و راه انداختم وکار کرد.ولی بعد که دوباره رفتم تموم کرده بود و بناچار از دو جای دیگه خریدم که دو مدل مختلف بود . هر دو مدل انگار که فرمت سایز پکت دیتا اشتباه باشد اشکال ترسیمی را کوچکتر و یا بزرگتر رسم میکند وفونت هم در هم ریخته نمایش میدهد.و قابل استفاده نیستند.ناچارا دوباره رفتم واز دو مغازه دو مدل مختلف دیگه خریدم.این دفعه یک مدل بدون مشکل کار کرد وباز یک مدل دقیقا مثل دو تای اول خراب نمایش میدهد.احتمالا کنترلر آنها کمی فرق دارد.
  آیا شما هم به این مشکل برخورده اید یا ایده ای یا نظری برای حل دارید؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز ؛ نه خوشبختانه من مشکلی نداشتم ؛ من سه سری تهیه کردم و همه سری ها به خوبی کار می کنند ؛ برای این که بشه بهتر بررسی کرد ؛ لطف کنید عکس با کیفیت از LCD ها تهیه کنید و خطایی که مشاهده میکنید تا بشه بهتر بررسی کرد.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام
     بله گمان میکنم حدس شما درست باشد و مشکل احتمالا به دلیل عدم اجرای صحیح فرامین باشد ؛ لطفا بگویید از چه میکروکنترلری استفاده کرده اید و تست بعدی که انجام میدهد این باشد که کلاک میکروکنترلر را کم کنید ببینید باز نتیجه این گونه است یا خیر ؟
     متشکرم

     1. Avatar امیر گفت:

      سلام
      من از STM32F103 استفاده میکنم .قبلا با گذاشتن دیلی تست کردم ولی فایده ای نداشت مشکل با کلاک نیست بلکه بنظر پیکر بندی کنترولر کمی فرق دارد که دایره تبدیل به بیضی می شود ولی رنگ و بعضی چیزها درست است
      با تشکر

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      سلام دوست عزیز
      من به کتابخانه تابع _nlcdRead رو اضافه کردم که با استفاده از اون می تونید آیدی کنترلر و رجیستر استاتوس رو بخونید
      در ضمن دیتاشیت کنترلر رو هم به گیت اضافه کردم ؛ مراحل init رو بررسی کنید ؛ شاید توی کدی که نوشتم چیزی رو جا انداختم
      آخرین ورژن رو از گیت میتونید دانلود کنید.

 25. Avatar علی گفت:

  من موفق شدم در پلاک 368/1 علاالدین به قیمت 20 تومن این را پیدا کنم اما هنوز امتحانش نکردم . بهتره یک سوکت مادگی هم برایش بخرید تا نصبش راحتتر بشه این سوکتها بنام pitch drawer type معروف هستند

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   بسیار عاالی – متشکر برای معرفی – من خودم از فروشگاه انلاین خریداری کردم !
   ایده سوکت جالب بود ؛ ولی مطمئن هستید که میشه از سوکت های FPC استفاده کرد ؟

 26. Avatar علی گفت:

  سپاس از این مطلب
  2 سوال
  آیا از قطعه nokia 5110 پروتئوس می توان برای شبیه سازی این نمایشگر استفاده کرد
  اگر نمیشود آیا این لینک شبیه ساز پرتئوس این نمایشگر است ؟ چگونه باید از آن استفاده کرد?

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خوب پروتکل این دو قطعه متفاوت هستند و اماکن همانند سازی توی پروتئوس وجود نداره ! لینک های دانلود هم مروبط به کتاب خانه های راه اندازی برای میکروکنترلر هستش

 27. Avatar hadi گفت:

  با سلام …
  امکانش هست توضیح این خط کد را بفرمایید :
  asm(“sbi %0, %1” : : “I” (_SFR_IO_ADDR(port)), “I” (bit))

  با تشکر

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   در واقع این خط تعریف اینلاین اسمبلی در GCC هست که برای ست کردن یک بیت از یک رجیستر مورد استفاده قرار میگره ،
   برای توضیحات بیشتر در خصوص inline Asm به این مقاله مرجعه کنید.

   1. Avatar هادی گفت:

    با سلام …
    ممنون از شما، من سعی دارم این کتابخانه رو در کدویژن اجرا کنم ولی به این کدهای اسمبلی ایراد میگیره.
    معادل این میشه دیگه درسته : sbi _SFR_IO_ADDR(LCD_PORT),LCD_RST ؟
    در مورد فایلی سمپلی که قرار دادید، امکانش هست خروجی هگزر را هم بگذارید تا اول بتونیم درست بودن اتصالات و ال سی دی رو چک کنیم، بعد برای تغییر اقدام کنیم؟
    با تشکر

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام دوست عزیز ، اون دستور اسمبلی برای یک کردن یک بیت از یک پورت استفاده میشه ، فکر میکنم توی کدویژن به این صورت میتونید باز نویسیش کنید
     PORTB.1 = 1;
     که بیت یک از پورت B رو یک میکنه ؛ یا اینطور بنویسید
     PORTB |=(1<<1); فایل هگز توی پست قرار گرفت.

 28. Avatar Jaf گفت:

  سلام
  با اتمل استیدیو برنامه رو برای مگا۸ کامپایل کردم سیم بندی با بازر چک کردم مشکلی نداره میکرو با ولتاژ ۳. ۳ ولت راه اندازی کردم بک لایت ال سی دی روشنه ولی چیزی نمایش نمیده
  نمیدونم چرا؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   دلایل خیلی زیادی میتونه داشته باشه دوست من
   اولین قدم ، شماتیک مداری رو که بستید بفرستید که ببینیم درست هست یا خیر
   دقیقا همین برنامه رو کامپایل کردید ؟ تغییری توش ندادید ؟

   1. Avatar Jaf گفت:

    همین برنامه فقط f_cpu رو 8000000
    تعریف کردم
    اگه میشه یه کدهگز با شماتیک mega8a تو سایتتون قرار بدین

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     فکر نمیکنم مشکلی وجود داشته باشه ،
     سعی میکنم مساله رو بررسی کنم و نمونه کد رو برای مگا 8 بنویسم ببینم مشکلی داره یا نه !

     1. Avatar Jaf گفت:

      سلام
      اگه ممکنه یه عکس از جلو و پشت ال سی دی و یه عکس مونتاژ شده تو سایت قرار
      بدین
      به نظر من ازال سی دی هست احتمالا c1 من گرفتم درایورش با 1661
      فرق میکنه شاید!!
      کاش یه فیلم از سیم بندی وقطعات و تست عملی پروژه قرار میدادین و توضیحاتی عملی میدادین
      فیلم که از پروژه بزارین یه سری از ریزه کاری یا که تو عمل پیش میاد گفته میشه
      ممنون به خاطر توجهتون

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      سلام دوست عزیز
      پست رو آپدیت کردم و عکس از خود LCD و نمونه مونتاژ شده به همراه برد مونتاژ شده در پست قرار دادم
      بعید میدونم که کنترلر متفاوتی داشته باشه ! البته من تست نکردم ولی توی منوال های Nokia نوع LCD ها رو یکی ذکر کرده
      فیلم اجرا شده رو هم میتونید در پست میکروکنترلر مقصر نیست ببینید.

 29. Avatar سلام گفت:

  سلام ممنون از خوبتون سایتتون نمونه کد مناسب و کتابخونه برای آردوینو هم قرار بدین.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام انشاله بزودی سعی خودمون را میکنیم