ARM, STM, STM8, آموزش, توصیه شده, مقاله

آموزش میکروکنترلر STM8 قسمت 18 : تایمر 4

STM8_TIM4

آموزش میکروکنترلر STM8 – قسمت هجدهم ;

سیسوگ در قسمت هفدهم آموزش میکروکنترلر STM8 تایمر 2 را به شما معرفی کرد. در این قسمت از مجموعه مقالات آموزش میکروکنترلر STM8  قصد دارد تایمر 4 را آموزش دهد. با سیسوگ همراه باشید.

تایمر 4 :

در میکروکنترلر، تایمر 4 نسبت به دیگر تایمرها از اهمیت بالاتری برخوردار است. این مقاله، نحوه اسکن و نمایش اطلاعات روی سون سگمنت با استفاده از وقفه را نشان می دهد، در حالیکه حلقه اصلی می تواند اطلاعات را نمایش دهد.

اتصالات سخت افزاری

اتصالات سخت افزاری تایمر 4 در STM8

نمونه کد

main.c

(stm8s_it.h (top part only

stm8s_it.c 

stm8_interrupt_vector.c

توضیحات

کلاک داخلی و CPU هر دو روی 2 مگاهرتز کار می کنند.

تایمر 4 یک تایمر پایه است و بهتر است آن را برای کارهای ساده استفاده کنیم. ما آن را با مقدار پیش فرض 32 و بارگیری شمارنده روی 128 تنظیم کردیم. این مقادیر باعث می شود تایمر 4 سرریز کند و وقفه ای 2ms ای ایجاد کند. که این مدت زمان برای نمایش اطلاعات بر روی یک سون سگمنت کافی است. در اینجا 4 سون سگمنت در طول 8ms به روز می شوند ولی چشم شما تمامی اطلاعات را در یک لحظ می بیند، در واقع در اینجا به مغز انسان حقه میزنیم. در نهایت، باید وقفه های که مورد نیاز هستند را فعال کنیم.

اولین مثال از وقفه ها در مجموعه آموزش میکروکنترلر STM8 را به یاد می آورید؟ همان طور که در پست های قبل دیدیم  ما باید به کامپایلر بگوییم که از کدام وقفه استفاده می کنیم. با توجه به دیتاشیت مشاهده می شود که آپدیت و سرریز تایمر 4 در IRQ4 قرار دارد. بنابراین باید این تغییرات را در فایل stm8_interrupt_vector.c انجام دهیم:

به یاد داشته باشید که چون در این کد از وقفه استفاده می کنیم فایل های هدر و سورس وقفه را اضافه کنید. درون ISR، اسکن هر سون سگمنت را انجام می دهیم. هربار که وقفه سرریز کند سون سگمنت تغییر می کند. در پایان ISR  یک شماره افزایش می یابد تا در هنگام سرریز جدید صفحه نمایش بعدی را انتخاب کند. در داخل  Switch-Case، سون سگمنت ها را فعال و درباره مقداری را که باید نشان دهند تصمیم می گیریم. سرانجام پرچم سرریز/به روز رسانی پاک می شود.

تایمر 4 در STM8

سیسوگ در قسمت نوزدهم از مجموعه آموزش میکروکنترلر STM8 تایمر 2 (PWM) را مورد بررسی قرار می‌دهد. با سیسوگ همراه باشید.

مرجعانتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.  همکاری با سیسوگ

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *