RTOS, ARM, توصیه شده, دوره آموزشی RTOS, مقاله های سیسوگ

آموزش RTOS قسمت دوم : آشنایی با مفهوم چند وظیفه‌گی

آموزش RTOS قسمت دوم

میدونم  آموزش RTOS خیلی هیجان انگیز است و بابت تاخیر پیش آمده در انتشار قسمت دوم نیز پوزش میخوام ؛ ولی همونطور که میدونید نوشتن مقاله قبل از هر چیزی نیاز به زمان و انگیزه داره که متاسفانه دارم روز های پرمشغله ای رو پشت سر می‌گذارم ؛ البته سعی می‌کنم که زمان بندی رو بهتر رعایت کنم ؛ اگر عمری باقی بود.

در مقاله اول آموزش RTOS سعی کردم که اهمیت وجود سیستم عامل و فلسفه وجودیش رو بررسی کنیم ؛ در این مقاله سعی می‌کنم مفاهیم اولیه در خصوص RTOS یا همون سیسم عامل بلادرنگ رو بررسی کنیم ؛ فکر می‌کنم داشتن درک صحیح از مفاهیم ابتدایی یک سیستم عامل ؛ نکته مهمی باشه که در آینده استفاده از سیستم عامل را راحت تر می‌کنه ، پس با سیسوگ همراه باشید تا با هم این مفاهیم را بررسی کنیم. در ضمن اگر سه گانه ماتریکس ( Matrix ) رو ندیدید پیشنهاد می‌کنم که حتما ببینید پوستر های سری پست های آموزش RTOS از این فیلم احتمالا ساخته خواهد شد.

RTOS  ویندوز نیست !

RTOS ویندوز نیست

قبل از این که بحث این قسمت را شروع کنیم لازم دیدم که یک مختصر توضیحی در خصوص ماهیت RTOS داشته باشم ؛ چرا که در کامنت های قسمت اول آموزش، دوستان نکاتی را مطرح کردند که لازم میدونم در موردش بیشتر توضیح بدم. حتما ویندوز رو میشناسید ! چه سوالی بود ؛ به احتمال 95 درصد دارید این مقاله رو با استفاده از ویندوز مطالعه می‌کنید. ویندوز رو از زمانی که 3.1 بود میشناسم ؛ شاید شما به خاطر نداشته باشید ؛ اول ویندوز 3.1 آمد ؛ تا قبل از آن از سیستم عامل تک وظیفه ای DOS استفاده می کردیم ؛ ویندوز 3.1 یک برنامه بود که توی Dos اجرا می‌شد و به نحوی چند وظیفه گی را به نمایش می‌گذاشت 🙂 ؛ خوب خارق العاده بود ؛ بعد از آن ویندوز های 95 ؛ 98 ، Me  و بالاخره Xp وارد بازار شد.

تا قبل از ویندوز Xp دسترسی به سخت افزار آزاد بود و در برنامه نویسی به سادگی می شد با دادن آدرس سخت افزار به آن دسترسی مستقیم داشت ! مثلا می‌شد برنامه ای نوشت که رمز بایوس را پاک کند ، یا بوق سیستم را کنترل کند یا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید ؛ به یاد دارم نرم افزاری نوشته بودم که در صورت اجرا یک رمز تصادفی روی بایوس می‌گذاشت و تنها راه بالا آمدن مجدد کامپیوتر خارج کردن باتری بک آپ بود یا برنامه ای نوشته بودم که از طریق پورت LPT آیسی حافظه 24Cxx رو می خواند و می‌نوشت.

اما وقتی ویندوز Xp امد ؛ دسترسی ها را محدود کرد و دیگر دسترسی به سخت افزار کامپیوتر جزء رویا شده بود ؛ اگر به خاطر داشته باشید بیشتر پروگرامر های سخت افزاری که از LPT استفاده می‌کردند از کار افتادند ؛ این مثال ها برای این بود که بگیم سیستم عامل بلادرنگ (RTOS) قرار نیست بین شما و سخت افزار قرار بگیره !

RTOS تنها قابلیت چند وظیفه‌گی را به شما هدیه می‌کند و البته مدیریت زمان را در دست می گیرد؛ به غیر از این هیچ محدودیتی در ارتباط شما با سخت افزار ایجاد نمی کند؛ مطمئن باشید همه چیز مثل گذشته خواهد بود. برای همین به اختصار میگم که RTOS قرار نیست ویندوز باشد.

از ویندوز XP به بعد خود سیستم عامل مدیریت کامل سخت افزار کامپیوتر را به دست گرفت و این سیکل همچنان ادامه داره و شما با یک برنامه نویسی ساده قادر نیستید به سخت افزار سیستم دسترسی پیداکنید در حالی که قرار نیست این اتفاق توی سیستم عامل RTOS براتون بیفته و کنترل کامل سیستم در اختیار خودتون هست.

چند وظیفه‌گی (Multitask) در سیستم عامل RTOS

مولتی تسک در آموزش RTOS

سوالی که ممکنه برای دوستان ایجاد بشه اینه که چطور وقتی یک پردازنده داریم ؛ میتوانیم کارهای مختلفی رو انجام بدیم ؟ ؛ و برخی از دوستان فکر کنند که این تنها یک شبیه سازی از مولتی تسک است و نه یک مولتی تسک واقعی ! در واقع اگر آنقدر سریع باشیم که زمان های در حدود چند میکروثانیه را درک کنیم ؛ شاید این حرف درست به نظر برسد ! اما در واقع این چنین نیست ؛ مثل  این که بگوییم فیلم وجود خارجی ندارد و تنها چیزی که وجود دارد عکس است !

در واقع وقتی عکس ها با سرعت بالا پشت سر هم نمایش داده شوند حاصل فیلم است و کیست که بگوید فیلم وجود ندارد !

بگذارید کمی دقیق تر شویم و پاسخ این پرسش مهم را با جزییات بیشتری بررسی کنیم ؛ وقتی که تنها یک پردازنده داریم که در لحظه قادر به انجام یک وظیفه است چطور می توانیم وظایف مختلف را انجام دهیم ؟

چه هنگامی می‌گوییم که چند کار در حال انجام شدن با هم هستند ؟ ؛ از آنجایی که مفهوم زمان نسبی است ؛ مفهوم مولتی تسک‌ینگ هم می‌تواند نسبی باشد ؛ اگر پردازنده یا کننده کار اینقدر سریع باشد که چند وظیفه را در زمان کوتاه تر از آن چه انتظار می رود به اتمام برساند ؛ میتوان اینطور برداشت کرد که کارها به شکل موازی با هم انجام شده اند در صورتی که ممکن است واقعا اینطور اتفاق نیفتاده باشد و همانطور که احتمالا حدس میزنید اینطور نیست و واقعا کارها به شکل سریالی انجام می شود ولی سرعت انجام سریالی کارها اینقدر زیاد است که به نظر می رسد کارها دارند به شکل موازی انجام می شوند.

 

بگذارید برای روشن تر شدن هرچه بیشتر مساله ، با طرح مثالی موضوع چند وظیفه‌گی را بررسی کنیم ؛ فرض کنیم سه روتین وظیفه تعریف شده است ؛

 • اول دریافت داده سریال از روی پورت Uart و ذخیره سازی آن بر روی حافظه ؛
 • دوم نمایش عدد دریافت شده بر روی نمایشگر
 • سوم بررسی وضعیت کلید اضطراری است که اگر تشخیص داد کلید فشرده شده باید عمل مهمی را انجام دهد.

برای ملموس شدن شرایط پیش رو فرض کنید که قرار نیست از IRQ (اینتراپت) هم استفاده کنیم. فرض کنید باوود ریت سریال هم 9600 بیت در ثانیه است !

سناریو اول بدون RTOS

برنامه نویسی بدون RTOS و به شیوه SuperLoop

چون از چند وظیفه‌گی و سیستم عامل خبری نیست ؛ و چون IRQ هم در کار نیست ؛ تنها راه مانده برای انجام این وظایف استفاده از SuperLoop است ؛ یعنی یک حلقه بی انتها داشته باشیم و کار ها را یک به یک در آن انجام دهیم.

اما انجام چنین کاری مخاطرات زیادی را در بر دارد ؛ فرض کنید چک کردن وضعیت کلید اضطراری زمان زیادی طول نمی کشد ؛ اما دریافت داده از روی پورت سریال فرایند زمانبری است ؛ فرض کنید قصد داشته باشید 100 کارکتر را بخوانید ؛ هر کارکتر سریال 11 بیت در کوتاه ترین حالت ممکن طول دارد ؛ پس برای 100 کارکتر 1100 بیت باید دریافت کنید ؛ با توجه به باوود 9600 این انتقال 110 میلی ثانیه طول خواهد کشید ؛ البته اگر فرض کنید بین هر کارکتر هیچ تاخیری وجود نداشته باشد که در واقع اینطور نیست بین هر کارکتر تا دریافت کارکتر بعدی تاخیر وجود خواهد داشت ! فرض کنید آپدیت LCD در خوش‌بینانه ترین حالت 500 میلی ثانیه زمان ببرد.

پس در زمان 610 میلی ثانیه شما هیچ کنترلی روی وضعیت اضطراری سیستم نخواهید داشت ! با بیشتر شدن تعداد وظایف این زمان رشد بیشتری خواهد داشت ؛ و این واقعا میتواند در برخی پروژه ها فاجعه ای به بار بیاورد.

فرض کنید شما برنامه را بر روی یک پردازنده با کلاک یک مگاهرتز پیاده سازی کنید ؛ در زمان دریافت داده سریال 110 میلی ثانیه پردازنده را در حلقه تاخیری می اندازید تا کارکتر بعدی دریافت شود با فرض این که هر انتقال داده از رجیستر Uart به Ram ده سیکل ماشین زمان ببرد ! برای دریافت 100 کارکتر 1000 سیکل ماشین لازم است در صورتی که اینجا 110000 سیکل ماشین مصرف کردم ! (چه کارهایی که در این زمان نمیشد انجام داد…)

البته دقت داشته باشید در صورت وجود اینتراپت ساختار برنامه خیلی بهتر می تواند باشد. ولی آیا اینتراپت یک وظیفه جدا نیست ؟

سناریو دوم استفاده از RTOS

برنامه نویسی با استفاده از RTOS

به لطف وجود سیستم عامل کار ما خیلی راحت شده است ؛ در تسک اول ورودی اضطراری را چک میکنیم اگر وضعیت عادی بود تسک سوییچ می شود و وارد تسک دوم می شویم ؛ اگر کارکتری توسط واحد سریال دریافت شده باشد (با چک کردن وضعیت رجیسترها) آن را خوانده به رم منتقل می کنیم ؛ بعد مجددا تسک را سوییچ میکنیم و میریم روی تسک LCD !

زمان بر ترین تسک همین تسک LCD است، چون باید صبر کنیم تا کنترلر LCD آماده دریافت داده باشد ؛وقتی از RTOS استفاده می‌کنیم لازم نیست متوقف شویم. میتوان با چک کردن فلگ مورد نظر در صورتی که هنوز سیستم آماده نبود، بر روی دیگر کارها  سوییچ کرد؛ به این شکل، هیچ کاری به دلیل تاخیر دیگر کارها عقب نمی افتد ! چرا که پردازنده جایی متوقف نمی شود و مدام در حال سرکشی کردن به تسک ها و وظایف مختلف است.

 

آموزش RTOS قسمت دوم : آشنایی با مفهوم چند وظیفه‌گی

همانطور که می‌بینید استفاده از RTOS برنامه نویسی را به شکل قابل توجهی ساده می کند و نیازی به بررسی حالت های خاص نیست ؛ البته توجه داشته باشید که مقداری سبک برنامه نویسی متفاوت خواهد بود.

در قسمت های بعدی آموزش RTOS به تفاوت های موجود در برنامه نویسی RTOS و برنامه نویسی بدون RTOS خواهیم پرداخت.

در قسمت آینده آموزش RTOS مفهوم اولویت بندی در تسک ها را بیشتر بررسی خواهیم کرد و البته الگوریتم سوییچ بین تسک های مختلف را بررسی می‌کنیم!. پس با آموزش RTOS سیسوگ همراه باشید که اتفاقات هیجان انگیزی در راه است.

انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

44 دیدگاه در “آموزش RTOS قسمت دوم : آشنایی با مفهوم چند وظیفه‌گی

 1. Avatar for مسعود مسعود گفت:

  ا ی ول لا

 2. Avatar for جواد بورقانی جواد بورقانی گفت:

  عالی و بی نظیر بود، هم نوع و هم خود محتوا، بی صبرانه منتظر بخش های بعدی rtos ام

  1. Avatar for Zeus ‌ Zeus ‌ گفت:

   خوشحالم که این سری مقاله مورد توجه شما قرار گرفته
   داریم برنامه ریزی میکنیم برای تغییرات جدی توی روالها مون
   فکر میکنم ادامه این سری مقاله هم در اولویت باشه 🙂

 3. Avatar for سارا سارا گفت:

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون . ممکنه مثلا وقتی یه سرکشی به پورت سریال می کنیم و دریافت داشته باشیم و سپس به سراغ ال سی دی بریم تو این زمان دریافت پورت سریال رو از دست بدیم ؟ در ضمن فکر کنم این تسک ها رو بتونیم با تایمر یا سیستم تیک در میکرو های ارم مدیریت کرد درسته ؟

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوب باید بگم نه ممکن نیست منطقا !
   اولا این که واحد های سریال میکروکنترلرهای مدرن حتی بافر های سخت افزاری دارند !
   دوما این که توی میکروکنترلر های arm وقفه ها اولویت پذیر هستند و این کمک میکنه سیستم رو با وجود اولویت ها دیزاین کنیم.
   ثالثا سیستم عامل بلادرنگ میآد که در این چنین شرایطی کار برنامه نویس ها رو ساده کنه 🙂
   بله دقیقا درست حدس زدید با استفاده از تایمر systick تسک ها رو مدیریت میکنیم

 4. بازتاب: آموزش RTOS قسمت سوم : درک عملکرد CPU - سیسوگ - Sisoog
 5. بازتاب: آموزش RTOS قسمت اول : کشف ناشناخته ها - سیسوگ - Sisoog
 6. Avatar for MORTEZA MORTEZA گفت:

  سلام.
  مطالب بسیار جالب و هیجان انگیزه.
  امیدوارم هرچه زود تر این آموزش ها ادامه پیدا کنه.
  به امید موفقیت شما و تیم همراهتون.

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   انشالله مطالب قدیمی قراره از سر گرفته بشه

 7. Avatar for امین امین گفت:

  سلام.
  مطالب واقعا مفید هستن و خواندنشون لذت بخشه. اگر مکانش هست منابع مورد استفاده برای نگارش مقالات را هم ذکر کنید که برای مطالعه بیشتر بشه به آنها مراجعه کرد.
  ممنون از وبسایت مفیدتون

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که از مطالب سایت لذت می برید :)‌
   والا در مورد منبع باید عذض کنم که اگر مطلبی منبع داشته باشه حتما ذکر میشه – مثلا این مطلب بر اساس تجربیات شخصی نوشته شده است
   اما اگر میخواید بیشتر در مورد سیستم عامل بلادرنگ اطلاعات کسب کنید داکیومنت های سایت free-rtos خیلی خوب هستند.
   موفق و پیروز باشید.

 8. Avatar for امید امید گفت:

  سلام وقت بخیر .
  همچنان منتظر ادامه این مطلب هستیم. ممنون از لطفتان.

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست گرامی
   انشالله در هفته اینده قسمت بعدی منتشر میشه بعد از مدت ها انتظار?

 9. Avatar for ali ali گفت:

  سلام خسته نباشید واقعا عالیه

  اگ میشه یه چند تا کتاب یا منبع برای مطالعه معرفی کنید ممنون میشم

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام خواهش میکنم دوست عزیز
   بهترین منبع اموزش ها و داکیومنت های خود freertos است که البته فکر کنم کتابش پولی است احتمالا

 10. Avatar for javad javad گفت:

  سلام و خسته نباشید
  واقعا عالی بود خسته نباشید

  مشتاقانه منتظر قسمتهای بعدی هستیم

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست گرامی
   متشکرم از لطف شما –
   چشم در اولین فرصت حتما منتشر میکنیم

 11. Avatar for Omid Zabari Omid Zabari گفت:

  سلام وقت بخیر . واقعا ممنون بابت این همه مطالب مفید و ارزشمند .
  همچنان منتظر ادامه این سر فصل هستیم . پیروز پاینده باشید

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام و درود به شما دوست عزیز
   بله قسمت سوم در دست تالیف است

 12. Avatar for ایمان احمدوند ایمان احمدوند گفت:

  البته اگر دوستان کامپیوتر، سیستم های عامل 1 رو به خاطر داشته باشند به طور دقیق تر اجرای RTOS روی سیستم هایی با سخت افزار محدود و single-core تحت عنوان Cooperative multitasking شناخته میشه و این task هست که CPU رو کنترل میکنه و نه CPU اجرای task ها رو!
  حالا من عینا توضیح مختصر رو در اینجا از ویکیپدیا قرار میدم:
  Cooperative multitasking, also known as non-preemptive multitasking, is a style of computer multitasking in which the operating system never initiates a context switch from a running process to another process. Instead, processes voluntarily yield control periodically or when idle or logically blocked in order to enable multiple applications to be run concurrently. This type of multitasking is called “cooperative” because all programs must cooperate for the entire scheduling scheme to work
  پس در عمل باز هم اجرای چیزی مثل FreeRTOS یا RTEMS نمیتونه روی کنترلر یا SOC شما معجزه بوجود بیاره! و اجرای درست کل برنامه خیلی به توسعه دهنده وابسته هست. قضیه زمانی ملموس تر میشه که مفهوم Preemptive multitasking رو هم مطالعه کرد

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز !
   اول متشکرم برای توضیحاتتون ؛ ولی باید بگم که تا معجزه رو چی بدونید ! ؛ اصولا هیچ کسی معتقد نیست که قراره میکرو خودش کاراش رو مدیریت کنه ؛ اصولا این برنامه نویس هست که در نهایت مشخص میکنه که قراره چه اتفاقی بیفته ! تنها مساله اینه که زمان های پرت ایجاد شده توی حلقه های انتظار رو به نحو صحیحی مدیریت کنیم ! در ضمن این شکل سوییچ کانتکس که گفتید ؛ قدیمی شده و امروز از round robin برای سوییچ بین تسک ها استفاده میشه !
   پس به جرات میتونم بگم استفاده از RTOS روی SOC ها معجزه ای به پا میکنه که مثال زدنی است ! البته همچنان تاکید میکنم باید ببینیم تعریف ما از معجزه چه خواهد بود !

   1. Avatar for تسلا تسلا گفت:

    سلام، زئوس درست میگه، فکر می کنم preemptive یا cooperative بودن بستگی به کرنل داره مثلا :

    The adopted rules depends on the kernel. As example ChibiOS/RT is a real time preemptive kernel based on priorities capable also of preemptive round-robin and cooperative scheduling

    راستی ممنون میشم یک مقایسه بین RTOS هایی که تا حالا باهاشون کار کردید یا ازشون اطلاع دارید انجام بدید. ممنون

    1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام دوست عزیز
     متشکرم برای توضیحات 🙂

 13. Avatar for MSON MSON گفت:

  سلام – خیلی عالی
  مشاقانه منتظرم که به مثال عملی برسیم تو اموزش

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام متشکرم
   انشالله یکی دو روز آینده 🙂

 14. Avatar for احسان احسان گفت:

  سلام و تشکر از کلیه مطالب مفیدی که ارایه میدین …
  نکته ای من خوانده ام که در هسته های ARM7/9 تفاوت های زیادی در اجرای RTOS وجودداره
  درسته ؟
  یکیش نحوه استفاده از وقفه هاست و تفاوت شون در این دومدل هسته
  اگر از میکرو ای با هسته ی ARM7 یا ARM9 استفائه می کنید پاسخ منفیست . شما نمیتوانید از ساختار قدیمی اینتراپت استفاده کنید.
  دلیل نیز این است که ساختار مدیریت وقفه در این هسته ها به این شکل است که در هنگام ورود به روتین وقفه ای خاص همه ی ˛
  وقفه ها غیر فعال شده و تا زمان خروج از روتین غیر فعال باقی می مانند. این در حالیست که اگر به خاطر داشته باشید RTX برای
  کار کردن در هسته ی های غیر از CORTEX-M از یکی از تایمر های سخت افزاری برای تولید زمان TICK استفده می کرد. اما
  از آنجا که تولید این زمان توسط راه اندازی وقفه ی تایمر صورت گرفته و ورود به روتین یک وقفه ی خاص سایر وقفه ها غیر فعال می کند استفاده از وقفه های دیگر در میکرو های مبتنی بر ARM7/9 موجب اختلال در عملکرد هسته ی RTX شده و منجر به هنگ
  کردن برنامه می شود. اما در میکرو های مبنی بر CORTEX-M داستان از قراری دیگر است . همان طور که می دانید در
  میکرو هایی مثل LPC1768 که بر مبنای هسته ی CORTEX-M ساخته شده اند کنترل وقفه توسط کنترلر تو در توی ی وقفه یا
  NVIC ( Nested Vector Interrupt Controller ( صورت می گیرد .

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز ؛ خواهش میکنم
   اصولا تمام RTOS ها از یک بیسیک ساده استفاده میکنند که قابل اجرا در اغلب میکروکنترلر ها است
   ساختار اینتراپت توی آرم تقریبا توی تمام خانواده ها خیلی نزدیک به هم هست ؛ احتمالا معنی این جمله ای که نوشتید برای انواع ماسک ناپذیر هست.
   انشالله در ادامه مقاله بیشتر در خصوص ساختار وقفه توضیح میدیم ؛ ولی مطمئن باشید اصول یکی هست و چندان پیچیدگی زیادی هم نخواهد داشت.

 15. Avatar for محمد محمد گفت:

  توی تایم لاین ویندوزا 98 رو یادتون رفته

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   بله متشکرم از این نکته سنجی !
   شاید بخاطر این بود که لوگوهای 95 و 98 خیلی به هم شبیه هستن 🙂

 16. Avatar for kian kian گفت:

  سلام خدا قوت تکنیک خوبیه اما گمان میکنم برنامه پیچیده میشه وگنگ میشه ودر دیباگ کردن هم به مشکل برمیخریم چون معلوم نیست دراون لحظه روی کدوم برنامه هستیم وچقدرازبرنامه اجراشده

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام و درود دوست عزیز ؛ امم – پیچیده نه نمیشه گفت پیچیده
   اگر تکنیک هایی رو بدونید که انشالله خواهیم گفت خیلی ساده تر از برنامه نویسی سنتی میتونید مشکل رو پیدا کنید 🙂
   به هر حال سیستم عامل آمده که کارها رو راحت تر کنه نه پیچیده تر 🙂

 17. Avatar for reza reza گفت:

  سلام
  عالیه……
  تشکر

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خواهش میکنم دوست عزیز 🙂

 18. Avatar for علی علی گفت:

  سلام
  واقعا دستتون درد نکنه اینهمه اطلاعات عالی و ناب بدون هیچگونه انتظاری در اختیار عموم قرار میدید
  خدا خیرتون بده

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خواهش میکنم ؛ همین کامنت ها هست که انگیزه ادامه مسیر را در ما تقویت میکند.

   1. Avatar for akam akam گفت:

    سلام زئوس
    مث همیشه عالی ؛-)
    منتظر قسمت بعدی هستم

    1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام و درود
     لطف دارید ؛ انشالله به زودی

 19. Avatar for علی علی گفت:

  باتشکر از انتشار قسمت جدید
  امیدوارم برتی قسمت های بعدی اینقدر چشم انتظار نمونیم. این مبحث از بهترین و پرکاربردترین مطالب سیسوگه. شاد و پیروز باشید:)

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خواهش میکنم
   انشالله که همینطور خواهد بود ؛
   سلامت باشید.

 20. Avatar for حمزه حمزه گفت:

  عالی، منتظر ادامشم…

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   متشکرم 🙂

 21. Avatar for امید امید گفت:

  به نوبه خودم بهتون خسته نباشید میگم بسیار عالی بود …. حتما ادامه بدین … متشکر

  1. Avatar for زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خواهش میکنم دوست عزیز 🙂
   انشالله که بتونیم ادامه رو با نظم بیشتری دنبال کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *