آموزش FPGA قسمت پنجم: اضافه کردن زیرماژول به ماژول اصلی

آموزش FPGA قسمت پنجم: اضافه کردن زیرماژول به ماژول اصلی

آموزش FPGA قسمت پنجم: اضافه کردن زیرماژول به ماژول اصلی
آموزش FPGA قسمت پنجم: اضافه کردن زیرماژول به ماژول اصلی

در قسمت چهارم از مجموعه آموزشی FPGA  با مدارات ترکیبی و ترتیبی آشنا شدیم. در نهایت توابع یک، نیم جمع کننده را استخراج و آن‌ها را به کد VHDL تبدیل کردیم. شاید سوالی که ذهنتان را درگیر کرده باشد، این است که آیا قرار است ما تا ابد، اگر خواستیم مداری را در FPGA پیاده‌سازی کنیم، باید مشقت استخراج توابع منطقی، جسممان را عذاب بدهد و روحمان را مثل خوره بخورد و بتراشد و تازه پس از این همه عذاب، توابع منطقی استخراج شده را تبدیل به کد VHDL کنیم؟ اگر حافظه‌ی خوبی شما را یاری می‌کند و سیسوگ را نیز به خوبی دنبال کرده باشید، پس حتما به یاد دارید که در اواخر قسمت اول یادآوری کردیم که برای پیاده‌سازی مدار یا عملکرد موردنظرتان در FPGA نیازی به اشراف کامل بر مدارات دیجیتال نیست، و فقط درک منطق مدار دیجیتال کافیست، بقیه کارها را خود نرم‌افزار با الگوریتم‌هایی که دارد انجام می‌دهد. البته منکر این موضوع نیستیم که اشراف هرچه بیشتر بر مسئله‌ای، آن مسئله را قابل فهم‌تر می‌‌کند. حقیقت این است که در مدارات ساده همچون جمع‌کننده و امثالهم این کار راحت خواهد بود ولی در مدارات پیچیده، استخراج تک تک توابع و بررسی سطح پایین مدار، کاری بسیار دشوار و زمان‌بر است. حتی افراد حرفه‌ای نیز چنین کاری نخواهند کرد، مگر در موارد خیلی خاصی که الگو یا رمزنگاری خاصی مدنظر باشد.

اگر موافق باشید اجالتا اجازه بدهید یک بار دیگه، فقط یک بار دیگه، مدار دیگری را به صورت سطح پایین و بیت به بیت بررسی کنیم. برای این کار، توابع مدار تمام جمع کننده‌ی چهار بیتی را استخراج و سپس آن‌ها را به کد VHDL تبدیل می‌کنیم. در این حین نیز نکات زیادی را به شما آموزش خواهیم داد. پس از اینکه مدار مورد نظر را به صورت سطح پایین و بیت به بیت تحلیل و پیاده‌سازی کردیم، این کار را به عنوان هنر می‌بوسیم و می‌زاریم کنار و با خیال راحت از روشی که در انتهای همین مقاله به شما معرفی خواهیم کرد استفاده می‌کنیم.

قبل از اینکه بخواهیم مدار تمام جمع کننده چند بیتی را طراحی کنیم باید مقدماتی را بیان کرد.

انواع پورت‌ها

پورت‌ها از دو جهت مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • مسیر یا جهت
 • نوع
مسیر یا جهت مشخص می‌کند که جهت دیتا در کدام سمت خواهد بود. در کل سه جهت برای دیتا وجود خواهد داشت:
 • In
 • Out
 • Inout

وقتی قرار باشد دیتا وارد FPGA بشود از حالت In و هنگام خروج دیتا از FPGA از حالت Out استفاده می‌کنیم. احتمالا حدس خواهید زد وقتی که بخواهیم به نحوی مجموعی از این دو حالت را داشته باشیم، از حالت Inout استفاده می‌کنیم. بحث مربوط به Inout کمی پیچیدگی دارد، و در قسمتی جداگانه به این موضوع خواهیم پرداخت.

نوع پورت‌ها نیز با توجه به کاربردها، دارای انواع مختلفی است که ما در زیر به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • std_logic
 • std_logic_vector
 • signed
 • unsigned
 • integer

در طول این مجموعه آموزشی با هر کدام از موارد بالا آشنا خواهیم شد.

سیگنال‌ها

به صورت خیلی ساده سیگنال‌ها یک سری عوامل داخلی هستند، که ما برای ارتباط برقرار کردن بین اجزای مختلف در مدار، از آن‌ها استفاده می‌کنیم. سیگنال‌ها در پیاده سازی یا تبدیل به سیم می‌شوند یا رجیستر. فعلا بدون دلیل بپذیرید که در این پروژه سیگنال‌ مورد استفاده تبدیل به سیم می‌شود، تا در جلسات پیش‌رو خدمتتان عرض کنیم که سیگنال‌ها طبق چه شرایطی می‌توانند تبدیل به رجیستر شوند و طبق چه شرایطی به سیم تبدیل می‌شوند. همچنین نوع سیگنال‌ها نیز مشابه با پورت‌ها می‌باشد.

تمام جمع‌کننده‌ی چهار بیتی

یک تمام جمع‌کننده‌ی چهار بیتی همانند تصویر بالا، از چهار، تمام جمع‌کننده‌ی تک بیتی تشکیل می‌شود. یک روش مناسب برای پیاده‌سازی این است که توابع منطقی یک، تمام جمع‌کننده‌‌ی تک بیتی را استخراج کنیم و در یک ماژول بنویسیم و سپس از این ماژول، به نحوی، چهار بار استفاده کنیم. البته روش‌های مناسب‌تر و بدتری نیز وجود دارند که ما روش‌های بدتر را توضیح نخواهیم داد، اما در آخر همین مقاله به تشریح روش بهتری خواهیم پرداخت.

برای اینکه یک ماژول را به ماژول دیگر اضافه کنیم باید اقداماتی صورت گیرد، که در حین انجام پروژه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

می‌توان گفت توابع منطقی تمام جمع‌کننده، تعمیم یافته، همان توابع منطقی نیم جمع‌کننده می‌باشد. این توابع را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

S = x ⊕ y ⊕ cin

(C = (x . y) + (x . cin) + (y . cin

ما توابع منطقی ذکر شده در بالا، که مربوط به یک، تمام جمع‌کننده‌ی تک بیتی می‌باشد را به کد VHDL تبدیل می‌کنیم و در یک زیرماژول قرار می‌دهیم. سپس این زیرماژول را، چهار بار به ماژول اصلی اضافه خواهیم کرد.

همانطور که در کد زیر مشاهده می‌‎کنید، زیرماژول ما سه ورودی و دو خروجی دارد، که همه از نوع std_logic هستند. یعنی همه‌ی ورودی-خروجی‌ها تک‌ بیتی هستند.

حال ما باید به نحوی این زیر‌ماژول را به ماژول اصلی اضافه کنیم. پس با دقت به گفته‌های زیر توجه کنید که یک بار برای همیشه این موضوع را فرا بگیرید.

منطقا ماژول اصلی اونقدری عاقل نخواهد بود که بخواهد زیرماژول خود را تشخیص دهد. پس ما باید به طریقی به ماژول اصلی بفهمانیم که آقای ماژول اصلی، فلانی زیرماژول شماست. ما برای این کار، قبل از  begin مربوط به architecture، زیرماژول را به ماژول اصلی، مانند کد زیر معرفی می‌کنیم (component port). پس از این کار، ماژول اصلی همه‌ی اختیارات را بر عهده خواهد گرفت و می‌گوید که چگونه می‌خواهد از این زیر ماژول استفاده کند. و شما چگونگی استفاده از زیر ماژول را در کد زیر بعد از  begin مربوط به architecture مشاهده می‌کنید (port map). در مورد چگونگی استفاده، باید یک سر برگردید به عقب و نیم‌نگاهی به دیاگرام مدار تمام جمع‌کننده‌ی چهار بیتی، بیندازید و همزمان با کد VHDL مقایسه کنید. باور کنید ما هم برای نوشتن این کد، کاری جز این نکردیم.

همانطور که در کد مشخص است، ما چهار بار، به منزله‌ی چهار بیتی بودن تمام جمع‌کننده، زیرماژول را به ماژول اصلی اضافه می‌کنیم.

برای اینکه بتوانیم بین زیرماژول‌ها ارتباط برقرار کنیم یا بیت سرریز خروجی هر تمام جمع‌کننده را، به سرریز ورودی تمام جمع‌کننده‌ی بعدی انتقال بدهیم، یک سیگنال میانی 3 بیتی نیز تعریف می‌کنیم.

 

خب همانطور که گفتیم، معمولا اول یک فایل برای زیرماژول ایجاد می‌کنیم و بعد از اینکه، توصیف جزئی از مدار را، در این زیرماژول نوشتیم، ماژول اصلی را ایجاد می‌کنیم. و طبق مراحلی که گفتیم زیر ماژول را هم به کد معرفی، و هم از آن استفاده می‌کنیم.

تا این مرحله هنوز زیرماژول، به ماژول اصلی اضافه نشده است ولی با اقداماتی که ما انجام دادیم، قرار است که این اتفاق تنها با یک دابل کلیک صورت گیرد. اما قبل از دابل کلیک کردن باید یک کار کوچک دیگر انجام بدهیم. چون ما اول زیرماژول، سپس ماژول اصلی را به پروژه اضافه کردیم، پروژه، زیرماژول را به عنوان ماژول اصلی می‌شناسد. برای رفع این مشکل باید روی ماژول اصلی راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Set as Top Module را انتخاب کنیم تا علامت انحصاری تاپ‌ماژول مانند شکل زیر کنار همان ماژولی که به عنوان ماژول اصلی مدنظر ماست فعال شود.

زیرماژول , Submodule

اکنون اول ماژول اصلی را با ماوس انتخاب (Select) می‌کنیم، سپس با دابل کلیک کردن روی گزینه Check Syntax، زیرماژول‌، مانند تصویر زیر به ماژول اصلی اضافه خواهد شد. پس از طی این مراحل، زیرماژول‌ها با کمی تورفتگی نسبت به ماژول اصلی قرار خواهند گرفت.

زیرماژول , Submodule

ما فقط یک زیرماژول داشتیم، پس چرا 4 زیرماژول به ماژول اصلی اضافه شده است؟ در جواب باید بگوییم که در واقع ما یک زیرماژول را چهار بار به ماژول اصلی اضافه کردیم. احتمالا مزیت زیرماژول نوشتن را نیز متوجه شده باشید. اگر ما در پروژه‌ای نیاز داشته باشیم بخشی از کد را چندین بار تکرار کنیم، برای راحتی می‌توانیم همان بخش کد را به صورت زیرماژول در بیاوریم و چندین بار از آن استفاده بکنیم. با این کار کد نیز خواناتر خواهد شد.

اگر کمی خسته شدید نفسی عمیق بکشید که قرار است همه‌ی این کارهایی که در بالا انجام دادیم را فقط در یک خط خلاصه کنیم.

از این زمان به بعد ما در تمامی پروژه‌ها، فقط عملکرد و منطق مدار را بررسی و آن را به کد VHDL تبدیل می‌کنیم. در کد زیر ما دو پورت ورودی و یک پورت خروجی چهار بیتی تعریف می‌کنیم و سپس در محیط Concurrent، ورودی‌ها را باهم جمع کرده و به خروجی ارجاع می‌دهیم. به کد زیر توجه کنید:

در کد بالا ورودی-خروجی‌ها را از نوع علامتدار تعریف کردیم، و مطابق با این کار پکیج ieee.numeric_std.all را نیز اضافه کردیم. پس یادتان باشد هروقت خواستید از اعداد علامتدار استفاده کنید، پکیج مربوط به این اعداد را نیز اضافه کنید تا با خطا مواجه نشوید.

چرا وقتی با همین یک خط کد توانستیم مدار را توصیف کنیم، اون همه سختی را به جان خریدیم و یه عالمه کد نوشتیم؟ باور کنید ما نه بیمار هستیم و نه از اختلالات روانی خاصی رنج می‌بریم، هدف ما فقط و فقط آموزش FPGA به صورت کاملا دقیق و از پایه به شما عزیزان می‌باشد.

در آخر خدمتتان یادآور شویم که در آخرین کد ایراداتی همچون پوشش ندادن سرریز و بقیه موارد وجود دارد، اما چون حجم این مقاله کمی از حد معمول قسمت‌های قبل بیشتر شده است و همچنین مقدمات مربوط به این موضوع را هنوز یاد نگرفته‌ایم، دیگر قصد پرداختن به این موضوع را نداریم و قرار است در سری مقالاتی با عنوان “اهمیت تئوری و ریاضیات در برنامه‌نویسی” که هم‌اکنون در دست تالیف قرار دارد و قسمت اول آن نیز منتشر شده است، مفصل در باب این موضوع صحبت کنیم.

امیدواریم پس از چند قسمتی که از این مجموعه آموزشی می‌گذرد، توانسته باشیم در این مقاله، حس خوب شما نسبت به FPGA را ارضا کرده باشیم و شما نیز لذت و بهره کافی را برده باشید.

در قسمت ششم به شما آموزش خواهیم داد که چگونه مدار خود را در نرم‌افزار شبیه‌سازی کنید و نتایج را مشاهده کنید، پس با سیسوگ همراه باشید.

حمایت از سپهر

خوشحال میشیم برای تداوم و کیفیت ما رو حمایت کنید.

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

دیدگاه ها

18 دیدگاه

 • حامد
  ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و احترام
  چرا در خط کد ذیل برای تعریف سیگنال میانی از others استفاده شده است.
  signal C_Int : std_logic_vector (2 downto 0) := (others=>’0′);
  باتشکر

  • Phoenix
   ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

   سلام نازنینم.
   این سینتکس برای این هستش که به راحتی مقادیر تمامی بیت‌ها را فقط با (others=>’0′) مقداردهی کنیم.
   در نظر بگیرید که یک سیگنال 32 بیتی داشته باشیم و بخواهیم 32 بار 0ها را پشت سرهم بنویسیم که احتمالا با اشتباه همراه است.

   البته مزیت اصلی (others=>’0′) در generic تعریف کردن است.

   • حامد
    ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

    ممنون از شما بایت آموزش خوب و پاسخ گویی

    • Phoenix
     ۲۸ فروردین ۱۳۹۹

     خواهش می‌کنم، سپاس از نظر مثبت شما.

 • حسن
  ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

  سلام
  من برای برنامه تون test bench نوشتم اما به نظر میرسه بیت کَری قبلی رو در نظر نمیگیره

  • Phoenix
   ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

   سلام

   منظورتون از بیت قبلی کدوم بیت؟

   • حسن
    ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

    منظورم بیت کری که از جمع بیت های کم ارزش بدست میاد. من عدد 3 رو با عدد 5 جمع کردم اما نتیجه اون 2 شد

    • Phoenix
     ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

     من همه‌ی این کدا را تست کردم و نه تنها قابلیت شبیه سازی بلکه قابلیت پیاده سازی را نیز دارند. حتما جایی را اشتباه کرده اید لطفا تست بنچتان را بفرستید.

   • حسن
    ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

    ببخشید اشتباه از من بود. یه جای برنامم ایراد داشت که امروز متوجه شدم.

    • Phoenix
     ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

     گفتم که تست شده هستن. ولی خب هنوز یه اشتباه دیگه دارید که فکر میکنید این چیزی که دارید می‌نویسید یک برنامه است.

 • حسن
  ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

  ممنون
  خیلی خوب بود.
  البته از generic هم میتونستید استفاده کنید تا 4 بار Add رو انجام ندید

  • Phoenix
   ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

   نه به هر حال باید چهار بار اد شود حالا به هر روشی اما خب کاربرد generic جای دیگریست و به این موضوع مربوط نمی‌باشد

 • علی ف
  ۱ آذر ۱۳۹۸

  ممنون

 • محمد امین فونیکس
  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

  ولی من میگم بیا و اینمطالبو ننویس، بجاش طراحی گرافیک بزار، اینجوری خیلی بهتره، تا مطالبی که ازش سر در نمیاری بنویسی

  • Phoenix
   ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

   دوست عزیز بهتر بود قبل از اینکه شروع به نقد کردن کنید، فرهنگ و اصول صحیح نقد کردن را مطالعه می‌کردید، سپس نقدتان در باب این موضوع را می‌نوشتید. چون در اینصورت به جای این حرف خیلی مودبانه می‌گفتید فلان قسمت از مقالتون از لحاظ علمی یا هر چیز دیگری مشکل دارد و ما هم از آنجا که معتقد هستیم همه چیز را همگان دانند، با کمال میل از شما تشکر می‌کردیم و مقاله خود را اصلاح می‌کردیم. در نهایت اگر شما فکر می‌کنید که در زمینه‌ی FPGA به قدری سواد دارید که حرفی برای گفتن داشته باشید، خیلی خوشحال خواهیم شد که شما بیایید و وقت بگذارید مقاله‌های خود را بنویسید و در سیسوگ منتشر کنید.

   موفق و پیروز باشید.

  • َAmir
   ۱ خرداد ۱۳۹۸

   ولی من میگم این بحث رو ادامه بدین علاوه بر این شما هم طراحی گرافیک بزار تا بقیه هم استفاده کنند.
   شاد و پیروز باشید.

   • Phoenix
    ۲ خرداد ۱۳۹۸

    سپاس از امیر عزیز. برای هرچه بهتر شدن و تکمیل این مجموعه آموزشی، حتما نیاز به نقد‌های سازنده‌ی شما خواهیم داشت.

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 10 ماه پیش

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 1 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک