Quectel کویکتل, توصیه شده

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار با ماژول معرفی کردیم. توی این قسمت میخوایم از قابلیت هیجان انگیز OpenCpu ماژول mc60 استفاده کنیم تا پیامک‌های دریافتی رو بخونیم و بر اساس آن کدهایی رو اجرا کنیم. در نهایت هم نتیجه رو به فرستنده پیامک می‌کنیم!

با این آموزش از سیسوگ همراه باشید.

 

 

برای راه اندازی ماژول mc60 به صورت OpenCpu شرکت کوئیکتل دو راه پیشنهاد داده که یکی استفاده از Eclipse IDE برای ویرایش کدها و کامپایل کردن، و دیگری ویرایش کدها با یک ادیتور و کامپایل کردن به صورت دستی هست. اما حالا ما میایم و از ویرایشگر Visual Studio Code استفاده می‌کنیم.

در مرحله اول vs code رو نصب می‌کنیم.

سپس کامپایلر GCC رو نصب می‌کنیم که فایل نصبی اون در پیوست موجود هست (به همراه راهنمای نصب).

بعد از نصب، از SDK که برای کار با ماژول آماده شده استفاده می‌کنیم و پوشه اون رو در vs code باز می‌کنیم. (SDK در پیوست موجود هست)

برای این کار از از منوی file-> open folder استفاده می‌کنیم.

راه اندازی OpenCpu ماژول mc60 در ویژوال استادیو

 

 

حالا به کاربرد برخی فایل‌ها و پوشه‌های موجود در sdk می‌پردازیم:

build/gcc: محل ذخیره فریمور تولید شده

custom/main.c: کدهای اصلی ماژول

docs: فایل‌های راهنمای ماژول

example: نمونه کد برای کار با بخش‌های مختلف ماژول

برای شروع فایل main.c رو به صورت زیر تغییر میدیم تا یک چشمک زن ساده داشته باشیم.

تابع proc_main_task تابع شروع برناممون هست

و تابع Ql_Sleep برای تأخیر بر اساس ms هست.

 

حالا برای کامپایل باید داخل پوشه اصلی sdk خودمون یک دستور رو توسط کامند اجرا کنیم. برای این کار میتونید cmd رو باز کرده و به پوشه sdk بیایید یا اینکه فایل MS-DOS رو باز کنید تا cmd در همون پوشه بالا بیاد، حالا دستور

رو اجرا می‌کنیم.

 

اگر که با این پیغام مواجه شدید:

یعنی که هیچ مشکلی وجود نداره!

اما اگر چنین پیغامی نداد یعنی در کد هاتون مشکل دارید. برای پیدا کردن مشکل به فایل build\gcc\build.log مراجعه کرده و ارور مربوطه رو پیدا کنید، به طور مثال این پیغام

نشون دهنده نگذاشتن سمی کالن قبل خط 14 هست.

خب حالا کد ما به درستی کامپایل شده. تغذیه ماژول رو متصل کرده و پورت UART اون رو با یک رابط سریال به سیستم متصل می‌کنیم.

 

برای آپلود کردن فریمور از نرم افزار QFlash استفاده می‌کنیم. (این نرم افزار رو میتونید در پیوست همین مطلب دانلود کنید.)

نرم افزار QFlash برای آپلود کردن فریمور MC60

از بخش 1 فایل app_image_bin.cfg رو از مسیر \build\gcc انتخاب کرده

و در بخش 2 نوع ماژول رو انتخاب می‌کنیم و از بخش 3 پورتی که به ماژول متصل هست انتخاب و گزینه استارت رو می‌زنیم.

 

هنگام نمایش پیغام Waiting…… یک بار ماژول رو خاموش روشن می‌کنیم و بعد پیغام Download … نمایش داده میشه که بعد حدود 35 ثانیه باید این پیغام نمایش داده به شه که نشون دهنده آپلود موفقیت آمیز هست.

پیام آپلود موفقیت آمیز نرم افزار Qflash

بعد یک بار تغذیه ماژول رو قطع و وصل کرده و شاهد چشمک زدن LED روی پایه 47 (NETLIGHT) هستیم.

 

حالا که اولین تستمون رو گرفتیم میریم سراغ کد نویسی به طور کامل‌تر.

برای راه اندازی OpenCpu ماژول MC60 و استفاده از سخت افزارهای ماژول، همچنین کد نویسی راحت‌تر یکسری توابع توسط خود شرکت Quectel تهیه شده که فایلش در پیوست با نام OpenCPU_User_Guide موجود هست، همچنین میتونیم از example های خود sdk استفاده کنیم، اما ما در این قسمت یک برنامه ساده که با دریافت یک sms یک فعالیت ساده انجام داده و نتیجه اون رو ارسال می کنه شروع می‌کنیم.

کدهای ما به این صورت است:

 

خوب، حالا به تشریح کدها می‌پردازیم:

در تابع proc_main_task

ابتدا پورت UART اصلی رو به عنوان دیباگ استفاده می‌کنیم و وضعیت ماژول رو در اون چاپ می‌کنیم:

سپس در یک حلقه While پیغام‌هایی که از هسته ماژول میاد رو بررسی می‌کنیم، ما از یک switch case استفاده کرده و مطابق با پیغام‌های دریافتی میتونیم کدهایی رو اجرا کنیم.

 

مهم‌ترین بخش RIL هست که کار AT_COMMAND ها رو برای ما انجام می‌ده و توسط توابعی که RIL داره میتونیم از امکانات ماژول استفاده کنیم.

 

در خط 121 تا 133 آماده بودن امکان SMS رو بررسی کرده و در صورت آماده بودن یک پیام توسط تابع SMS_TextMode_Send ارسال می‌کنیم که مقدار اول اون شماره‌ای که باید پیام به اون ارسال به شه (تعریف شده در خط 17) و مقدار دوم متن پیام هست.

 

در خط 146 تا 151 دریافت پیام جدید رو بررسی می‌کنیم و در صورت وجود تابع Hdlr_RecvNewSMS رو صدا زده و در پارامتر اول اطلاعات پیام رو ارسال کرده و در پارامتر دوم مشخص می‌کنیم که پیامک تأیید دریافت برای فرستنده ارسال بشه یا نه

 

سپس در خط 66 تا 86 به بررسی پیام دریافتی می‌پردازیم و اگر پیام pin 1 on دریافت شده بود NETLIGHT روشن شده و اگر pin 1 off دریافت شده بود خاموش می‌شود.
سپس اگر ارسال پیامک تأیید فعال بود یک پیامک به شماره‌ای که از آن دستور دریافت شده بود با متن OK ارسال می‌شود.

کار با بخش پیامک به طور کامل‌تر در بخش example های sdk موجود هست و می‌توانید استفاده کنید.

 

توی قسمت بعد سراغ کار با بخش GPS ماژول رفته و اطلاعات مکانی رو به یک سرور ارسال می‌کنیم و مکان اون رو در یک نقشه گوگل نمایش می‌دهیم، پس قسمت‌های بعدی آموزش رو هم دنبال کنید.

لازم به ذکر هست که خود شرکت کویکتل با استفاده از ادیتور Eclipse این قابلیت اپن سی پی یو را راه اندازی کرده و کلیه داکیومنت ها و حتی نسخه Eclipse مربوطه نیز درون فایل دانلودی پایین بصورت کامل در دسترس هست.

 

 


انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

73 دیدگاه در “کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

 1. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

  سلام
  بعد از متصل شدن به اینترنت و گرفتن ip هیچکدوم از دستورات MQTT اجرا نمیشه و توی ترمینال به صورت At-Command پاسخ +CME ERROR: 100 رو دریافت میکنم.در انتها هم log ترمینال رو میتونید ببینید. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  Serial port COM8 opened
  AT

  OK
  AT+CPIN?

  +CPIN: READY

  OK
  AT+CREG?

  +CREG: 0,1

  OK
  AT+CGREG?

  +CGREG: 0,1

  OK
  AT+QIMODE=0

  OK
  AT+QICSGP=1,”mcinet”

  OK
  AT+QIREGAPP

  OK
  AT+QICSGP?

  +QICSGP: 1

  OK
  AT+QIACT

  OK
  AT+QILOCIP

  21.44.26.101
  AT+QMTOPEN=0,”tb-srv.abreman.ir”,”1883″

  +CME ERROR: 100

  1. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

   Serial port COM8 opened
   AT

   OK
   AT+CPIN?

   +CPIN: READY

   OK
   AT+CREG?

   +CREG: 0,1

   OK
   AT+CGREG?

   +CGREG: 0,1

   OK
   AT+QIMODE=0

   OK
   AT+QICSGP=1,”mcinet”

   OK
   AT+QIREGAPP

   OK
   AT+QICSGP?

   +QICSGP: 1

   OK
   AT+QIACT

   OK
   AT+QILOCIP

   21.44.26.101
   AT+QMTOPEN=0,”tb-srv.abreman.ir”,”1883″

   +CME ERROR: 100
   Serial port COM8 closed

  2. Mahdi.h   Mahdi.h   گفت:

   سلام
   میتونید آخرین قسمت آموزش که مربوط به بحث mqtt هست رو بررسی کنید.
   احتمالا مشکل شما به این خاطر هست که آخرین نسخه فریمور رو روی ماژول نریختید

 2. امیرحسین گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  در بیشتر دیتاشیت هایی که از ماژول mc60 در فضای نت هست در بین پروتکل های ارتباطی پروتکل mqtt و ssl هم ذکر شده
  اما در دیتاشیتی که در فروشگاه قرار داده شده MQTT بین پروتوکول‌های ارتباطی نیست
  تصور من این است که مسئله به فرمور دستگاه مرتبط میشه و در همه مدل‌های mc60، امکان استفاده از این پروتوکول وجود داشته باشه
  با توجه به اهمیت MQTT در مباحث IOT ،
  براتون امکان داره برای امتحان یک خط از دستورات AT command مربوط به mqtt رو تست بگیرید که فقط ببینیم میشناسه یا ارور میده؟

  مثلا :. ?=AT+QMTCFG
  ممنون از آموزش‌های ارزشمندتون

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله MC60 این امکان را داره و این دستور کار میکنه

   1. امیرحسین گفت:

    لطف کردید ،خداقوت

 3. رسول فرشباف گفت:

  سلام بنده هم به مشکل ارور cmd برای کامپایل میخورم gcc هم نصب کردم ممنون میشم راهنمایی کنید
  C:\Users\Ertebatat\Desktop\MC60\OpenCPU\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3>make clean && make new
  process_begin: CreateProcess(NULL, “C:\Program Files (x86)\CodeSourcery\Sourcery_CodeBench_Lite_for_ARM_EABI/bin/cs-rm.exe” -f build\gcc\obj/custom/config/custom_sys_cfg.o build\gcc\obj/custom/config/sys_config.o build\gcc\obj/ril/src/ril_alarm.o build\gcc\obj/ril/src/ril_atResponse.o build\gcc\obj/ril/src/ril_audio.o build\gcc\obj/ril/src/ril_bluetooth.o build\gcc\obj/ril/src/ril_custom.o build\gcc\obj/ril/src/Ril_dtmf.o build\gcc\obj/ril/src/ril_ftp.o build\gcc\obj/ril/src/ril_gps.o build\gcc\obj/ril/src/ril_http.o build\gcc\obj/ril/src/ril_init.o build\gcc\obj/ril/src/ril_location.o build\gcc\obj/ril/src/ril_network.o build\gcc\obj/ril/src/ril_ntp.o build\gcc\obj/ril/src/ril_sim.o build\gcc\obj/ril/src/ril_sms.o build\gcc\obj/ril/src/ril_system.o build\gcc\obj/ril/src/ril_telephony.o build\gcc\obj/ril/src/ril_urc.o build\gcc\obj/ril/src/ril_util.o build\gcc\obj/example/example_adc.o build\gcc\obj/example/example_alarm.o build\gcc\obj/example/example_audio.o build\gcc\obj/example/example_bluetooth.o build\gcc\obj/example/example_call.o build\gcc\obj/example/example_clk.o build\gcc\obj/example/example_csd.o build\gcc\obj/example/example_download_epo.o build\gcc\obj/example/example_dtmf.o build\gcc\obj/example/example_eint.o build\gcc\obj/example/example_file.o build\gcc\obj/example/example_float_math.o build\gcc\obj/example/example_fota_ftp.o build\gcc\obj/example/example_fota_http.o build\gcc\obj/example/example_ftp.o build\gcc\obj/example/example_gpio.o build\gcc\obj/example/example_gps.o build\gcc\obj/example/Example_gps_iic.o build\gcc\obj/example/example_http.o build\gcc\obj/example/example_iic.o build\gcc\obj/example/example_location.o build\gcc\obj/example/example_memory.o build\gcc\obj/example/example_multitask.o build\gcc\obj/example/example_multitask_port.o build\gcc\obj/example/example_pwm.o build\gcc\obj/example/example_sms.o build\gcc\obj/example/example_spi.o build\gcc\obj/example/example_system.o build\gcc\obj/example/example_tcp_demo.o build\gcc\obj/example/example_tcpclient.o build\gcc\obj/example/example_tcpserver.o build\gcc\obj/example/example_time.o build\gcc\obj/example/example_timer.o build\gcc\obj/example/example_transpass.o build\gcc\obj/example/example_udpclient.o build\gcc\obj/example/example_udpserver.o build\gcc\obj/example/example_watchdog.o build\gcc\obj/example/nema_pro.o build\gcc\obj/example/utility.o build\gcc\obj/custom/main.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_ftp.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_http.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_http_code.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_main.o build\gcc/build.log build\gcc/APPGS3MDM32A01.bin build\gcc/APPGS3MDM32A01.elf, …) failed.
  make (e=2): The system cannot find the file specified.
  make: *** [clean] Error 2
  1 file(s) copied.
  make.exe[1]: Entering directory C:/Users/Ertebatat/Desktop/MC60/OpenCPU/MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3'
  make.exe[1]: Leaving directory
  C:/Users/Ertebatat/Desktop/MC60/OpenCPU/MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3′

  1. Zeus ‌ گفت:

   دوست عزیز من ویندوز ندارم – از لاگ شما معلومه که داره کامپایل انجام میشه ولی احتمالا فایلی رو پیدا نکرده که این خطا رو دریافت کردید – اجازه بدید من یه سیستم ویندوزی ست آپ کنم ببینم متوجه میشم مشکل شما چی میتونه باشه !!!
   در ضمن بهتره این کارها رو توی ویندوز انجام ندید 🙂

  2. Zeus ‌ گفت:

   خوب الان من موفق نشدم تولز کامپایل رو روی ویندوز ۱۰ نصب کنم دقیقا فایل arm-2012.09-63-arm-none-eabi.exe که توی فایل های زیپ هست رو میگم – شما این تولز رو چطور نصب کردید ؟ آیا ویندوز شما ده هست ؟ آیا همین تولز رو نصب کردید؟
   اگر پاسخ بدید بتونیم به جواب برسیم خوبه – ظاهرا دوستان زیادی این مشکل رو دارند.

  3. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

   سلام
   بنده هم این مشکل رو داشتم و بعد از چند روز کلنجار رفتن توی ویندوز 10 متوجه شدم که این خطا در زمان کامپایل توسط gcc داده میشه و به ورژن کامپایلر gcc مربوط هستش. ورژن کامپایلری که من نصب کرده بودم آخرین ورژن بود و این خطا رو داشتم. شما باید همون ورژن 2012 (ورژن 4.7.2) که خود شرکت کویکتل در پوشه SDK داده رو نصب کنید. دلیلش هم برمیگرده به تنظیماتی که در زمان ایجاد فایل خروجی تعریف شده و آدرس محل نصب کامپایلری که خود شرکت داده با نسخه های دیگه gcc متفاوت هستش.

   1. Zeus ‌ گفت:

    خوب دقیقا سوال من اینه که چطور ورژن ۲۰۱۲ رو روی ویندوز ده نصب کردید – موقع نصب خطا میده و میگه از طریق GUI قابل نصب نیست !
    یعنی شما الان همین ورژن ۲۰۱۲ رو روی ویندوز ۱۰ نصب کردید – زحمت بکشید بگید چطور این ورژن رو روی ویندوز ده نصب کنم !
    دوم اینه که توی cmd خروجی دستور زیر رو بهم بدید

    arm-none-eabi-gcc --version

    1. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

     بله درسته ورژن 2012 به صورت پیش فرض روی ویندوز 10 قابل اجرا نیست ولی میشه با کلیک راست کردن روی فایل arm-2012.09-63-arm-none-eabi و وارد شدن به Properties و قسمت Compatibility تیک قسمت Compatibility mode رو بزنیم و روی Windows 7 دسترسی اجرا شدن رو بدیم.
     این هم از ورژن:

     C:\Program Files (x86)\CodeSourcery\Sourcery_CodeBench_Lite_for_ARM_EABI\bin>arm-none-eabi-gcc –version

     arm-none-eabi-gcc (Sourcery CodeBench Lite 2012.09-63) 4.7.2
     Copyright (C) 2012 Free Software Foundation, Inc.
     This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
     warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

     1. Zeus ‌ گفت:

      خوب بسیار عالی – بذارید من ببینم میتونم مشکل رو بفهمم – شاید مشکل از این روش نصب باشه
      فقط یه سوال دیگه الان آدرس این فایل توی path سیستم هست یا برای اجرا شدنش باید مسیر کامل رو بزنید ؟
      یعنی اگر دقیقا بعد از اجرای کامند لاین دستور ریر را بزنید اجرا می شود ؟

      arm-none-eabi-gcc --version

      یا باید حتما آدرس کامل رو بزنید ؟

    2. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

     arm-none-eabi-gcc (Sourcery CodeBench Lite 2012.09-63) 4.7.2
     Copyright (C) 2012 Free Software Foundation, Inc.
     This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
     warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

     1. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

      در صورتی که توی Path آدرس زیر رو اعمال کرده باشید میتونید توی cmd دستور arm-none-eabi-gcc –version بدون مورد خاصی اجرا کنید. ولی اگر در path اضافه نکردید توی cmd اول باید وارد دایرکتوری زیر بشید تا دستوری که گفتید رو بهتون پاسخ بده.

      C:\Program Files (x86)\CodeSourcery\Sourcery_CodeBench_Lite_for_ARM_EABI\bin

     2. Zeus ‌ گفت:

      اینو میدونم – میخوام شرایط سیستم شما رو بدونم چیه !
      چقدر ویندوز سخته کار کردن باهاش :/یادم رفته بود –
      دارم به جواب میرسم احتمالا – فقط به من بگید که توی پد اضافه کردید یا نکردید – توی سیستم خودتون

     3. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

      توی path اضافه کردم. قطعا به جواب می رسید

     4. Zeus ‌ گفت:

      جواب رو ارسال کردم – توی یه کامنت جداگونه – ببینید کار میکنه

  4. Zeus ‌ گفت:

   من الان با ویندوز ده چک کردم و مشکلی ندیدم – ببنید کارهایی که کردم رو به شکل مرحله به مرحله میذارم اینجا که بتونیم با هم چک کنیم.
   اول فایل MC60 OpenCPU Sisoog.rar را دانلود کردم. از این فایل زیپ یک پوشه و یک فایل رو استخراج میکنیم.

   اول فایل زیر رو از فایل خارج میکنیم :
   MC60\OpenCPU\arm-2012.09-63-arm-none-eabi.exe
   کلیک راست کنید روی فایل و گزینه properties را انتخاب کنید بعد از آن در سربرگ Compatibility تیک Compatibility mode را بزنید و گزینه windows 7 را انتخاب کنید. هنگام نصب دقت کنید که تیک اضافه کردن به path را انتخاب کرده باشید.
   وقتی که نصب تمام شد از منوی start کامندپرامت را باز کنید با تایپ (cmd) ، اول چک میکنیم cs-rm در سیستم نصب شده یا نه برای این کار دستور زیر را در کامند پرامت بنویسید باید
   cs-rm --version
   و خروجی باید به شکل زیر باشد :

   rm (Sourcery CodeBench Lite 2012.09-63) 5.94
   Copyright (C) 2006 Free Software Foundation, Inc.
   This is free software. You may redistribute copies of it under the terms of
   the GNU General Public License .
   There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.

   Written by Paul Rubin, David MacKenzie, Richard Stallman, and Jim Meyering.

   بعد از آن دستور زیر را وارد کنید
   arm-none-eabi-gcc --version
   و خروجی باید به شکل زیر باشد

   arm-none-eabi-gcc (Sourcery CodeBench Lite 2012.09-63) 4.7.2
   Copyright (C) 2012 Free Software Foundation, Inc.
   This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
   warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

   بعد از آن مطمين شوید فایل در مسیر زیر نصب شده باشد – این مورد مهمه چون آدرس دهی میشه (مسیر پیش فرض)
   C:\Program Files (x86)\CodeSourcery\Sourcery_CodeBench_Lite_for_ARM_EABI

   بعد از چک کردن موارد بالا – پوشه MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3 را در مسیر دلخواه از فایل زیپ خارج کنید، برای تست من در مسیر داکیومنت قرار دادم که آدرس ان به شکل زیر است
   C:\Users\\Documents\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3
   در کامند پرامت که قبلا باز کرده بودیم دستور زیر را وارد میکنیم
   cd C:\Users\\Documents\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3
   بعد به سادگی بنویسید
   make new
   که همه چیز خوب پیش خواهد رفت و خروجی به شکل زیر خواهید داشت

   1 file(s) copied.
   make.exe[1]: Entering directory
   C:/Users/admin/Documents/MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3'
   - Building build\gcc\obj/custom/config/custom_sys_cfg.o
   - Building build\gcc\obj/custom/config/sys_config.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_alarm.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_atResponse.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_audio.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_bluetooth.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_custom.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/Ril_dtmf.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_ftp.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_gps.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_http.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_init.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_location.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_network.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_ntp.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_sim.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_sms.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_system.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_telephony.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_urc.o
   - Building build\gcc\obj/ril/src/ril_util.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_adc.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_alarm.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_audio.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_bluetooth.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_call.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_clk.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_csd.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_download_epo.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_dtmf.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_eint.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_file.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_float_math.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_fota_ftp.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_fota_http.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_ftp.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_gpio.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_gps.o
   - Building build\gcc\obj/example/Example_gps_iic.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_http.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_iic.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_location.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_memory.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_multitask.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_multitask_port.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_pwm.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_sms.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_spi.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_system.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_tcp_demo.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_tcpclient.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_tcpserver.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_time.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_timer.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_transpass.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_udpclient.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_udpserver.o
   - Building build\gcc\obj/example/example_watchdog.o
   - Building build\gcc\obj/example/nema_pro.o
   - Building build\gcc\obj/example/utility.o
   - Building build\gcc\obj/custom/main.o
   - Building build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_ftp.o
   - Building build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_http.o
   - Building build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_http_code.o
   - Building build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_main.o
   ----------------------------------------------------
   - GCC Compiling Finished Sucessfully.
   - The target image is in the 'build\gcc' directory.
   ----------------------------------------------------
   make.exe[1]: Leaving directory
   C:/Users/admin/Documents/MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3'

 4. Babak Salmani Babak Salmani گفت:

  با عرض سلام
  در خصوص راه اندازی ماژول از طریق sdk و برنامه Eclipse خدمتتون عرض کنم که ورژن Eclipse که خود شرکت داده پایین هستش و در ویندوز 10 قابل اجرا نیست. از اونجایی که برای راه اندازی و استفاده از ورژن جدید باید Plug-in خاصی روی Eclipse نصب بشه تا کامپایلر GCC بر اساس اون فایل خروجی رو کامپایل کنه لطف بفرمایید توضیح بدید که در صورتی که شخص نخواد از اون فایل SDK استفاده کنه و خودش یه پروژه ای رو ایجاد کنه چه مراحلی باید طی بشه و چه تغییراتی باید در Eclipse اعمال کنیم. با تشکر

 5. سلام وقت بخیر -تشکر از تیم سیسوگ بابت این حجم فعالیت در حوژه اموزش
  میخاستم لطف کنین یک ویدیو از ابتدا نصب کامپایلر GCC و همچنین استفاده از SDK پیشنهادی رو در پیوست این اموزش قرار بدید …
  متاسفانه من تا جایی که دانشش رو داشتم نرم افزار هارو نصب و SDK رو در VC باز کردم و مراحلی که گفته بودین رو طی کردم ولی نتیجه ای نداشت و تماما به ارور بر میخورم …
  چه در قسمت کامپایل کد نمونه چشک زن
  و چه در قسمت محیط CMD …
  ممنون از شما

 6. Ali Saboori Ali Saboori گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب عالی که میذارین
  خداقوت
  چطوری میتونم میزان فضای باقی مانده ماژول رو متوجه بشم که چند درصدش با برنامه ای که نوشتم پرشده و چقدر دیگه خالی داره؟

 7. behzad گفت:

  سلام
  ممنون از سیسوگ و تیم خوبتون
  من قسمت اول آموزش که چشمک زن بود رو ریختم روی برد
  وقتی make new کردم . success داد و qflash هم پاسخ pass داد و همه چی اوکی بود.
  فقط وقتی تغذیه رو قطع و وصل کردم و ماژول رو روشن کردم . led مثل حالت defult روشن خاموش میشه. اومدم و delay خاموش و روشن رو 5000 میلی ثانیه کردم که مطمئن بشم. ولی باز هم led مثل حالت defult روشن خاموش میشه.
  حتی آموزش دوم که sms بود رو هم ریختم روی ماژول. ولی اون هم کار نمیکنه.
  از کجا بفهمم مشکل چیه ؟

  1. Mahdi.h   Mahdi.h   گفت:

   باسلام
   تنها نکته ای که به نظر میرسه این هست که شما فایل رو درست انتخاب نکرده باشید!
   میتونید دستورات AT رو برای ماژول ارسال کنید اگر که پاسخ داد احتمال زیاد فایل رو اشتباه انتخاب کردید یا درست پروگرام نشده

 8. سلام. ببخشید ماژول های UG95 و UC200T که ماژول های 3G هستند نیز از openCPU بهره مند هستند یا خیر ؟ داکیومنت کامل opencpu رو از چه جایی میشه پیدا کرد؟

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   UC200 , و EC200 ها ندارند
   توصیه نمیکنم اصلا از UG استفاده کنید چون از نظر قیمتی همین الانش هم گرونتر از ماژول 4G درمیاد و البته بزودی مثل UC15 فکر کنم دیگه تولید نخواهد شد
   کلا بهتره 3 جی را بیخیال شید و برید سراغ 4 جی

   1. Milad گفت:

    ممنونم از شما، در ماژول های 4G مدلی که Open CPU رو پشتیبانی کنه وجود داره؟

    1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

     در حال برنامه ریزی روی اون هستند انشاله بزودی خواهیم داشت
     مدلهای EC25 هم هم اکنون یک لینوکس داخلی دارند با قابلیتی به نام Quecopen

 9. سلام. وقت بخیر. ممنون بابت آموزش خوبتون.

  ولی یک مشکل!!

  من برنامه دوم شما رو وقتی پروگرم کردم، دیگه نمیتونم با Qnavigator کار کنم. فکرکنم پورت سریال باز مونده باشه. الان اگه من بخوام با Qnavigator کد ارسال کنم، باید چکار کنم؟ ممنون از پاسخ شما.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام
   وقتی برنامه میریزید روش و نیاز هست به حالت اول برگرده باید برنامه پیش فرض را روی ماژول بریزید

   1. محمد سجاد تواضعی گفت:

    ممنون از شما. ولی برنامه پیش فرض رو از کجا باید بگیرم؟

   2. محمد سجاد تواضعی گفت:

    ممنون. متوجه شدم. همون فایل main.c که اول قرار داده بودین،و بعد ما ویرایشش کردیم رو ریختم و خوب شد. خیلی خیلی ممنونم از آموزش های خوبتان.

    1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

     خب خدا رو شکر مشکل حل شد

    2. سلامی دوباره. البته فایل پیش فرض خود شرکت، فایل QUECTEL03D_M2M_11C_BB.cfg میباشد که داخل پوشه Default mode of MC60 میباشد و در همین فایل ضمیمه ای که عزیزان سیسوگ قرار داده اند، وجود دارد.
     فایلی که قبلا گفته بودم(main.c پیش فرض)، وقتی پروگرم میشد، در نرم افزار qnavigator، نمیتونستیم پیامک ارسال کنیم و ارور میداد.
     خواستم گفته باشم شاید به درد دوستان بخوره.ممنون از همه.

 10. Morteza گفت:

  با درود و سپاس از مطالب بسیار عالی شما.
  آیا MC60 قابلیت دماسنج هم دارد که از سنسور خارجی استفاده نکنیم….
  لطفا راهنمایی بفرمایید….

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام نه متاسفانه دوست عزیز
   بخصوص اگر شما قرار باشه دمای خارجی را سنس کنید باید از سنسوری استفاده کنید که ترجیحا موارد دمایی روی برد تاثیر نداشته باشه
   یکی از بهترین گزینه ها سنسورهای دمای I2C هست که میتونید به ماژول متصل کنید

 11. Saba گفت:

  سلام وقت بخير
  ببخشيد من موقع نصب كامپايلر gccبرام پيغام Installer User Interface Mode Not Supported مياد
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد بايد چطور نصبشو كامل انجام بدم

  1. Hamsa گفت:

   احتمالا از ویندوز 10 استفاده میکنین!
   برای حل این مشکل باید روی فایل نصبی کامپایلر راست کلیک کنین و در properties از زیر منو compatibility و در compatibility mode تیک run this program… رو بزنین و زبونه باز شو همان قسمت windows7 رو انتخاب کنین

 12. DigiMaster گفت:

  با سلام و تشکر از این آموزش عالی

  آیا با OpenCPU این قابلیت وجود داره که برای مثال با غیرفعال بودن SD memory card، از پایه های مربوطه به عنوان GPIO استفاده کرد؟ آیا دسترسی مستقیم به همه پایه های ماژول داریم؟

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام
   دوست عزیز یه سری پایه ها و پروتکل ها هست که داخل دیتاشیت هم اومده و شما دسترسی کامل برای کار با اونها دارید
   حتی پروتکل هایی مثل I2C SPI هم هستند که به راحتی میتونید استفاده کنید.

 13. سیدعلی علائی طباطبائی گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خیلی مفید و آموزنده تون
  یک سوالی که داشتم حدود مصرف ماژول توی حالت idle چقدر باید باشه؟
  چون طبق چیزی که من در مستندات ماژول دیدم توی حالت معمول 13 میلی آمپر و حالت sleep حدود 1.2 میلی آمپر باید جریان بکشه
  طبق اندازه گیزی های من حدود 100 میلی آمپر مصرف توان و با رفتن تو حالت sleep تغییر محسوسی احساس نمی کنم
  توی ۲ مد at و open cpu تست کردم و هر دو جا اینطوری بوده
  ممنون می شم اگه راهنمایی کنید چه نکاتی رو باید در نظر بگیرم که در نظر نگرفتم

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز مدارتون را حتما بررسی کنید
   در حالت اسلیپ هم باید جی پی اس را خاموش کنید و هم قسمت جی اس ام را به حالت اسلیپ ببرید
   مصرف اون با رعایت همه موارد به زیر 5 میلی امپر میاد

 14. علیرضا گفت:

  درود بر سروران گرامی:
  من با eclips کار کردم با release مشکل داره اما با تارگت debug درسته.نمیدونم براچی.
  حالا با debug میخوام make->target ,و Build کنم نمیشه واین خطا رو میده

  12:57:47 **** Build of configuration Debug for project OpenCPU_SDK ****
  “G:\\Folder\\programs\\software electronic\\Compailer\\MC60 OpenCPU Sisoog\\MC60\\OpenCPU\\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3_Eclipse\\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3_Eclipse\\make\\GFH_Generator.exe” “G:\\Folder\\programs\\software” “electronic\\Compailer\\MC60” OpenCPU “Sisoog\\MC60\\OpenCPU\\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3_Eclipse\\MC60_OpenCPU_GS3_SDK_V1.3_Eclipse\\Debug\\APPGS3MDM32A01.bin”

  error:parameter numbers must be 2!

  12:57:47 Build Finished (took 133ms)

  سپاس فراوان

  1. Zeus ‌ گفت:

   برای رفع این خطا تمام تنظیمات دیباگ رو به حالت ریلیز نیز منتقل کنید
   جز فلگ بهینه سازی کد (اپتیمایز)

   1. علیرضا گفت:

    سپاس
    مشکل make build رو چکار کنم:
    error:parameter numbers must be 2!

    1. Zeus ‌ گفت:

     متن کامل خطا رو می نویسید ؟

     1. علیرضا گفت:

      G:/Folder/programs/software electronic/Compailer/M66_OpenCPU_GS3_SDK_V2.4_Eclipse_3/M66_OpenCPU_GS3_SDK_V2.4_Eclipse/make/make –no-print-directory post-build
      copy /y G:\Folder\programs\software electronic\Compailer\M66_OpenCPU_GS3_SDK_V2.4_Eclipse_3\M66_OpenCPU_GS3_SDK_V2.4_Eclipse\libs\app_image_bin.cfg G:\Folder\programs\software electronic\Compailer\M66_OpenCPU_GS3_SDK_V2.4_Eclipse_3\M66_OpenCPU_GS3_SDK_V2.4_Eclipse\Debug\app_image_bin.cfg
      The system cannot find the file specified.
      make[1]: [post-build] Error 1 (ignored)

     2. Zeus ‌ گفت:

      خوب باید مسیر ها رو هم دونه دونه اصلاح کنید
      فکر میکنم راحت ترین کار این باشه که پروژه رو توی همون حالت دیباگ بذارید ولی توی تنظیمات پروژه برید و بگید اطلاعات دیباگ رو ایجاد نکنه
      در حالت دیباگ فلگ اپتیمایز روی Og هست که تغییرش بدید مثلا به Os یا O2

     3. علیرضا گفت:

      Description Resource Path Location Type
      Symbol ‘main_task_id’ could not be resolved ril_urc.c ‪/OpenCPU_SDK_M66/ril/src‬ line 217 Semantic Error
      مهندس جان این خطا رو هم میده
      این چجوری رفع میشه؟

     4. Zeus ‌ گفت:

      اون راهی رو که عرض کردم رو برید جلو

 15. علیرضا گفت:

  درود.برشما.
  آیا حافظه داخلی داره برا ذخیره ؟

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   بلی داره یه حافظه کمی برای کد و حتی ذخیره کردن اطلاعات داره

   1. علیرضا گفت:

    مقدارش چقدره ؟تو هر ماژول فرق میکنه .آیا M10 ،Open cpu داره؟داکویمنت ها مقدار زده؟

    1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

     داخل داکیومنت ها هست 320 کیلو برای کد و 120 کیلو File system

     1. علیرضا گفت:

      سپاس فراوان.تمام ماژول ها open cpu دارن ؟یا اینه با حرف خاصی تو پارت نامبر مشخص میشه که کدوم ماژول داره؟

     2. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

      نه این قابلیت حدیدا اضافه شده و بخاطر قابلیتهایی هست که هسته های اونها دارند
      باید دقیق ماژول را بررسی کرد آیا داره یا نه

 16. امیر گفت:

  سلام،ممنون از آموزش های خوبتون،چطور میشه سمپل هایی که میزنیم رو در فرمت example مثل خوده فایلsdk ذخیره کرد؟؟

  1. Mahdi.h   Mahdi.h   گفت:

   سلام
   شما باید در همون پوشه example یک فایل با نام دلخواهتون بسازید ، بعد در ابتدای فایلتون مثل بقیه سمپل ها یک شرط به این صورت بنویسید “#ifdef __MY_EXAMPLE__” و در انتهای فایل هم این شرط رو ببندید.
   حالا برای استفاده از اون داخل فایل “make/gcc/gcc_makefile” در خط 21 اسمی که برای سمپلتون مشخص کردید رو وارد کنید مثلا به این صورت میشه “C_PREDEF=-D __MY_EXAMPLE__”

 17. محمود گفت:

  بنام آفریننده ماه و مهر
  سلام : این لینک را عوض کردم باز جواب مثل قبل می باشد.
  کجا مشکل دارد یا چه مرحله ای اجرا نشده یا … .
  این کد خروجی است که بنا به جوابتان نام پوشه از mc60_1 ==> MC60 OpenCPU Sisoog.rar تغییر دادم و برنامه را کامپایل کردم.

  Microsoft Windows [Version 6.1.7601]
  Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

  C:\Users\mahmood\Desktop\MC60 OpenCPU Sisoog.rar\GS3_SDK_V2.3>make clean && make
  new
  process_begin: CreateProcess(NULL, “C:\Program Files (x86)\CodeSourcery\Sourcery
  _CodeBench_Lite_for_ARM_EABI/bin/cs-rm.exe” -f build\gcc\obj/custom/config/custo
  m_sys_cfg.o build\gcc\obj/custom/config/sys_config.o build\gcc\obj/ril/src/ril_a
  larm.o build\gcc\obj/ril/src/ril_atResponse.o build\gcc\obj/ril/src/ril_audio.o
  build\gcc\obj/ril/src/ril_bluetooth.o build\gcc\obj/ril/src/ril_custom.o build\g
  cc\obj/ril/src/ril_dtmf.o build\gcc\obj/ril/src/ril_ftp.o build\gcc\obj/ril/src/
  ril_http.o build\gcc\obj/ril/src/ril_init.o build\gcc\obj/ril/src/ril_location.o
  build\gcc\obj/ril/src/ril_network.o build\gcc\obj/ril/src/ril_ntp.o build\gcc\o
  bj/ril/src/ril_sim.o build\gcc\obj/ril/src/ril_sms.o build\gcc\obj/ril/src/ril_s
  ystem.o build\gcc\obj/ril/src/ril_telephony.o build\gcc\obj/ril/src/ril_urc.o bu
  ild\gcc\obj/ril/src/ril_util.o build\gcc\obj/example/example_adc.o build\gcc\obj
  /example/example_alarm.o build\gcc\obj/example/example_audio.o build\gcc\obj/exa
  mple/example_bluetooth.o build\gcc\obj/example/example_call.o build\gcc\obj/exam
  ple/example_clk.o build\gcc\obj/example/example_csd.o build\gcc\obj/example/exam
  ple_download_epo.o build\gcc\obj/example/example_dtmf.o build\gcc\obj/example/ex
  ample_eint.o build\gcc\obj/example/example_file.o build\gcc\obj/example/example_
  float_math.o build\gcc\obj/example/example_fota_ftp.o build\gcc\obj/example/exam
  ple_fota_http.o build\gcc\obj/example/example_ftp.o build\gcc\obj/example/exampl
  e_gpio.o build\gcc\obj/example/Example_gps_iic.o build\gcc\obj/example/example_h
  ttp.o build\gcc\obj/example/example_iic.o build\gcc\obj/example/example_location
  .o build\gcc\obj/example/example_memory.o build\gcc\obj/example/example_multitas
  k.o build\gcc\obj/example/example_multitask_port.o build\gcc\obj/example/example
  _pwm.o build\gcc\obj/example/example_sms.o build\gcc\obj/example/example_spi.o b
  uild\gcc\obj/example/example_system.o build\gcc\obj/example/example_tcp_demo.o b
  uild\gcc\obj/example/example_tcpclient.o build\gcc\obj/example/example_tcpserver
  .o build\gcc\obj/example/example_time.o build\gcc\obj/example/example_timer.o bu
  ild\gcc\obj/example/example_transpass.o build\gcc\obj/example/example_udpclient.
  o build\gcc\obj/example/example_udpserver.o build\gcc\obj/example/example_watchd
  og.o build\gcc\obj/example/main1.o build\gcc\obj/example/nema_pro.o build\gcc\ob
  j/example/utility.o build\gcc\obj/custom/main.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fo
  ta_ftp.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_http.o build\gcc\obj/custom/fota/src
  /fota_http_code.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_main.o build\gcc/build.log
  build\gcc/APPGS3MDM32A01.map build\gcc/APPGS3MDM32A01.bin build\gcc/APPGS3MDM32A
  01.elf, …) failed.
  make (e=2): The system cannot find the file specified.
  make: *** [clean] Error 2
  1 file(s) copied.
  make.exe[1]: Entering directory C:/Users/mahmood/Desktop/MC60 OpenCPU Sisoog.ra
  r/GS3_SDK_V2.3'
  make.exe[1]: Leaving directory
  C:/Users/mahmood/Desktop/MC60 OpenCPU Sisoog.rar
  /GS3_SDK_V2.3′

  C:\Users\mahmood\Desktop\MC60 OpenCPU Sisoog.rar\GS3_SDK_V2.3>

  با تشکرات فراوان

 18. محمود گفت:

  به نام آفریننده جان و خرد.
  سلام
  هر کار می کنم فایل کامپایلر نمی شه و خطای زیر دارد. اشکال کار کجاست. کامپایلرgcc را هم نصب کردم همچنین برنامه را داخل vc code باز کردم و فایل main.c را تغییر دادم به چشمک زن لطفا در صورت امکان بصورت فیلم انیمیشن نشان دهید .
  Microsoft Windows [Version 6.1.7601]
  Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

  C:\Users\mahmood\Desktop\mc60_1\GS3_SDK_V2.3>make clean && make new
  process_begin: CreateProcess(NULL, “C:\Program Files (x86)\CodeSourcery\Sourcery
  _CodeBench_Lite_for_ARM_EABI/bin/cs-rm.exe” -f build\gcc\obj/custom/config/custo
  m_sys_cfg.o build\gcc\obj/custom/config/sys_config.o build\gcc\obj/ril/src/ril_a
  larm.o build\gcc\obj/ril/src/ril_atResponse.o build\gcc\obj/ril/src/ril_audio.o
  build\gcc\obj/ril/src/ril_bluetooth.o build\gcc\obj/ril/src/ril_custom.o build\g
  cc\obj/ril/src/ril_dtmf.o build\gcc\obj/ril/src/ril_ftp.o build\gcc\obj/ril/src/
  ril_http.o build\gcc\obj/ril/src/ril_init.o build\gcc\obj/ril/src/ril_location.o
  build\gcc\obj/ril/src/ril_network.o build\gcc\obj/ril/src/ril_ntp.o build\gcc\o
  bj/ril/src/ril_sim.o build\gcc\obj/ril/src/ril_sms.o build\gcc\obj/ril/src/ril_s
  ystem.o build\gcc\obj/ril/src/ril_telephony.o build\gcc\obj/ril/src/ril_urc.o bu
  ild\gcc\obj/ril/src/ril_util.o build\gcc\obj/example/example_adc.o build\gcc\obj
  /example/example_alarm.o build\gcc\obj/example/example_audio.o build\gcc\obj/exa
  mple/example_bluetooth.o build\gcc\obj/example/example_call.o build\gcc\obj/exam
  ple/example_clk.o build\gcc\obj/example/example_csd.o build\gcc\obj/example/exam
  ple_download_epo.o build\gcc\obj/example/example_dtmf.o build\gcc\obj/example/ex
  ample_eint.o build\gcc\obj/example/example_file.o build\gcc\obj/example/example_
  float_math.o build\gcc\obj/example/example_fota_ftp.o build\gcc\obj/example/exam
  ple_fota_http.o build\gcc\obj/example/example_ftp.o build\gcc\obj/example/exampl
  e_gpio.o build\gcc\obj/example/Example_gps_iic.o build\gcc\obj/example/example_h
  ttp.o build\gcc\obj/example/example_iic.o build\gcc\obj/example/example_location
  .o build\gcc\obj/example/example_memory.o build\gcc\obj/example/example_multitas
  k.o build\gcc\obj/example/example_multitask_port.o build\gcc\obj/example/example
  _pwm.o build\gcc\obj/example/example_sms.o build\gcc\obj/example/example_spi.o b
  uild\gcc\obj/example/example_system.o build\gcc\obj/example/example_tcp_demo.o b
  uild\gcc\obj/example/example_tcpclient.o build\gcc\obj/example/example_tcpserver
  .o build\gcc\obj/example/example_time.o build\gcc\obj/example/example_timer.o bu
  ild\gcc\obj/example/example_transpass.o build\gcc\obj/example/example_udpclient.
  o build\gcc\obj/example/example_udpserver.o build\gcc\obj/example/example_watchd
  og.o build\gcc\obj/example/main1.o build\gcc\obj/example/nema_pro.o build\gcc\ob
  j/example/utility.o build\gcc\obj/custom/main.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fo
  ta_ftp.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_http.o build\gcc\obj/custom/fota/src
  /fota_http_code.o build\gcc\obj/custom/fota/src/fota_main.o build\gcc/build.log
  build\gcc/APPGS3MDM32A01.map build\gcc/APPGS3MDM32A01.bin build\gcc/APPGS3MDM32A
  01.elf, …) failed.
  make (e=2): The system cannot find the file specified.
  make: *** [clean] Error 2
  1 file(s) copied.
  make.exe[1]: Entering directory C:/Users/mahmood/Desktop/mc60_1/GS3_SDK_V2.3'
  make.exe[1]: Leaving directory
  C:/Users/mahmood/Desktop/mc60_1/GS3_SDK_V2.3′

  C:\Users\mahmood\Desktop\mc60_1\GS3_SDK_V2.3>

  با تشکرات فراوان.

 19. مهدی احمدی گفت:

  سلام
  لینک این فایل MC60 OpenCPU Sisoog.rar نیومده.

  سپاس

  1. Zeus ‌ گفت:

   لینک رو من الان چک کردم مشکلی نداشت

 20. احسان گفت:

  با سلام
  ممنون بابت مطلب بالا
  document های مربوط به OpenCPU ماژول M66 رو از کجا میشه دریافت کرد؟ من داخل سایت خود شرکت هم چیزی نتونستم پیدا کنم

   1. احسان گفت:

    ممنون از پاسختون
    اگر تو این فایل یکبار کلمه OpenCPU رو پیدا کردین به من هم نشون بدین. اصلا در موردش اشاره هم نشده. فک میکنم به خود شرکتش باید ایمیل بزنم

    1. Zeus ‌ گفت:

     فایل های مربوطه رو به انتهای مقاله پیوست کردیم که میتونید دانلود کنید.
     داکیومنت هاش هم همراهش هست

  1. Zeus ‌ گفت:

   سلام دوست عزیز
   فایل انتهایی همین پست رو دانلود کنید – توی اسمش هم ذکر شده opencpu
   تمام فایل های مربط به راه اندازی و راهنمای اون داخل همون فایل هست

 21. محمد صادق گفت:

  Perfect

 22. محمود گفت:

  به نام خالق متعال :
  با سلام بر همگی
  خیلی خوشحالم که قسمت دوم این ماژول را گذاشتید .
  لطفا یک کیت آموزشی مناسب برای اینگونه open cpu ها نیز معرفی نمایید. ممنون می شوم.
  ونیز برنامه ای برای کار با ماژول های هوش مصنوعی (AI) شرکت چینی مثل sc66 و معرفی دیگر ماژول های آن که خودم در کاتالوگ های آن یا در سایت شما منتشر می شود واقعا آدم فکر می کند که دارد خواب می بیند. که یک ماژولی بتواند اینقدر قدرت و یا ظرفیت بالایی داشته باشد که کار چند یا چندین آی سی مجزا را با هم انجام داده. و
  با چندین خط کد به نتیجهء دلخواه برسد. با تشکر

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز
   در قسمت اول ما شماتیک و پی سی بی رایگان از این برد را برای دانلود قرار دادیم که میتونید براحتی استفاده کنید 🙂
   انشاله در مورد اونها هم بیشتر خواهیم نوشت