خاطره

Bomber man

آقا ما یه پروژه‌ای طراحی کرده بودیم واسه کنترل دور موتور نمونه‌های اولیه اوکی بود و با یکی دوتا تغییر واسه بهتر شدن کار و نهایی کردن پروژه یه PCB زدیم.

PCB آماده شد و با تمام افتخار به همکارم که سرپرست پروژه‌ام بود گفتم حتماً می خوام فردا حضور داشته باشی و دست آورد های کشوری و لشکری بعد 3 ماه ببینی.

 

فردای ماجرا

آقا فردا شد و بردو مونتاژ کردیم و رسید زمان پر افتخار زدن برد به برق (با توجه به اینکه تست هاش رو نمونه از قبل انجام شده بود). بعد کلی تعارف کردن به هم که کی این افتخارو داشته باشه، همکارم بردو زد به برق و یه دفعه بووووووووووووف برد رفت رو هوا.

منو میگی یه نگاه به این‌ور یه نگاه به اون ور گفتیم حتماً یه تیکه لحیمی چیزی افتاده بوده رو برد. فیوز عوض کردیم و باز دوباره با کلی تعارف و بفرما زدن همکارم بردو زد به برق و دوباره بوووووووووووووووووووف (یا خدا تنم هنوزم میلزه).

دوباره رفتم سر برد و یه نگاهی بهش انداختم یکی از ماسفت هارو مارکشو عوض کرده بودیم اونو عوض کردم و مشابه قبلی انداختم و این بار هم بله بووووووووووووووووووووووف (ای خدا بگم….).

یکی یکی قطعات عوض می‌کردیم و دیگه هر کسی که می‌خواست سیم برق و بگیره تو دستش و بزنه حکم همکار فداکارو بازی می‌کرد و طرف مقابل با یه از جان گذشتی و همکار بامعرفت به اون یکی نگاه می‌کرد. خلاصه این کارو انقدر تکرار کردیم که همه فیوز هامون سوختن حدود 10 تا فیوز، میزاشتیم رو برد و می‌زدیم تو برق و بوووووووووووووووووووف. برد می‌رفت رو هوا.

بعد کلی بررسی با شماتیک و PCB متوجه یه نکته ریز شدیم. که واقعاً پیدا کردنشم سخت بود. ما یه دیود داشتیم که نقشه PCB اونو خودم زده بودم و فایل 3D هم واسش گزاشته بودم از قضا اون قطعه 3D عکس جهت فوت پرینت بود و من جهت فایل 3d درست قرار داده بودم ولی فوت پرینت برعکس بود.

 

خلاصه اون روز انقدر برد ترکوندیم که تا یه هفته حتی سیم تلویزون خونمونم می‌خواستم بزنم تو برق می‌ترسیدم.

آقا PCB که میزنین مواظب  باشین جهت فوت پرینت و 3D باهم یکی و مطابق با فایل شماتیک باشه.

خلاصه اینم از تجربه حواس پرتی ما!

انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

بازگشت به لیست

8 دیدگاه در “Bomber man

 1. Sisoog Os گفت:

  البته من همیشه تو اینکار یک تنیل فوق العاده بودم
  شماتیک یک ای سی Header بود
  حتی دیود هم هدر میزاشتم 🙂

  1. javanmard24 گفت:

   ایده خیلی خوبیه
   منم همینکار رو میکنم
   ولی اون لبه های تیز مشکلی ایجاد نمیکنه؟

   1. Sisoog Os گفت:

    نه بابا
    پی سی بی کشیدن که اینهمه سوسول بازی نداره 🙂

  2. رضا افتخاری گفت:

   ممنون از نظری که گزاشتین یه کتاب بنویسین به نام طراحی PCB با Header (: بنظر طرفدارای زیادی داشته باشه . همکارا استقبال کردن. (:

  3. رضا افتخاری گفت:

   مهندس جان به اون عزیزانی که شرکت کردن یه بسته برنامه نویسی به سبک ناسا بدین که برنامه نویسی مون استاندارد بشه . از هر شرکتی که در میایم میان دنبالمون باز میگن این برنامه هایی که نوشتی فقط خودت می تونی بقشو بری جلو. حداقل برنامه نویسی مونو استاندارد کنیم که ملت گمراه نشن. واسه خودم نمی خوام واسه شرکت های بیچاره می خوام که بتونن دیکد کنن حداقل.

 2. javanmard24 گفت:

  سلام
  به نظرم باید از طراح کتابخونه شکایت میکردی?

  1. Sisoog Os گفت:

   فکر کنم کتابخونه خودش بوده 🙂

  2. رضا افتخاری گفت:

   خودم کشیده بودم خب اون زمان عشق بردهای 3D داشتم هرچی قطعه میزدم 3D واسش میزاشتم که یکیش یه دفعه اینجوری شده که بووووووووووووووووف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *