Cute, توصیه شده, دسته‌بندی نشده

بلای خانمانسوزی به نام قطعات الکترونیک فیک و بی کیفیت

سیسوگ قطعات الکترونیک فیک

یک ماه پیش دوست عزیز نرم افزاری که تازه سعی کرده بودند پا به دنیای  الکترونیک بزارن سوالی از بنده در مورد راه اندازی LM335 که یک سنسور دمای معمولی هست مطرح کردند!

خب یه جورایی دوستمون به مرز کلافگی رسیده بود, مشکل اساسی این بود که با اینکه هیچ اشتباهی توی مداری که بسته بودند نبود خروجی روی  7 دهم ولت ماندگار بود و در حد یک دهم ولت بالا و پایین میرفت! مثل اینکه با یک دیود معمولی طرف بودیم!

خب کمی سعی کردم بدبینانه به مشکلات احتمالی نگاه کنم ولی نه! به نظر همه چیز درست بود! بخصوص وقتی متوجه شدم که ایشون ده عدد از این سسنسور را خریده بودند و همشون هم همین وضعیت را داشت!

والبته داشتن ده عدد از این سنسور منطق من مبتنی بر آماتور بودن فرد و به فنا دادن تعدادی از سنسور را تقریبا منتفی کرده بود.

به هر حال بعد از مدتی کلنجار رفتن از راه دور ( کاری که یه جورایی دیگه خارج از صبر و حوصله من پیرمرد هم هست) یک دلیل وحشتناک به ذهنم رسید که ترجیح دادم اون را بررسی کنم که البته سابقه نه چندان خوب اون فروشگاهی که ازش خرید کرده بودند هم خیلی بی تاثیر نبود.

به اون دوست مجازی اعلام کردم که  اجازه بدید یه بررسی داشته باشم و خبرش را خدمتتون خواهم داد. و فردای اون روز یک عدد از همین سنسور را از یکی از فروشگاههای اطراف خرید کردم.

خب ماژول اینقدر راه اندازیش ساده بود که بعد از دو دقیقه مشخص شد دلیل چی بوده!

جنس فیک, جنس خراب , چنس بنجل , جنس تقلبی یا هر اسم دیگه ای که شما میتونید روی اون بگذارید.

قضیه را به اون دوست نرم افزاری هم انتقال دادم و جالب ایشون هم یه جورایی به همین نتیجه رسیده بودند و از یک شرکت دیگه دوباره همون سنسور را سفارش داده بودند و چند روز بعدش هم لطف کردند و با مقاله ای که با همین عنوان جهت ارائه در سایت منتشر کردند! راه اندازی سنسور دمای LM335 دین خودشون را یه جورایی ادا کردند 🙂 (مدیونید اگر فکر کنید گرو کشی کرده بودم)

جالبه ایشون میگفتند حتی با  شرکت فروشنده تماس گرفته و موضوع را گفته بودند و اونها هم بصورت ضمنی  گفته بودند به هر حال پیش میاد! ( اونم برای ده عدد ) و انتقادی را هم پایین همون صفحه محصول قرار داده بودند که هیچ گاه تایید نشد. ( اسم و مشخصات این فروشگاه نزد سیسوگ محفوظ خواهد ماند).

خب شخصا تصمیم گرفتم ببینم روند این فروشگاه در برخورد با یک گزارش وحشتناک چی بوده و ترجیح دادم خودمم این روند را یکبار تست کنم! 

بنده هم چند عدد سنسور سفارش دادم و وقتی رسیدند به وضوح دیدم همون  سری سنسور هست و همون مشکل وحشتناک!

تماس گرفتم و سعی کردن به عنوان یک کاربر عادی با پشتیبانی اونها صحبت کنم ولی ابتدا ادعا کردند چنین مشکلی روی این سنسور تا حالا نداشتند و شاید بنده اشتباه میکنم تا اینکه سعی کردم کمی فنی تر صحبت کنم و دقیقا متذکر بشم من الان از این سنسور مشابه داشته و دارم و صد در صد سنسور شما مشکل داره!

قرار شد بنده از مسیر دیگه ای اون را پیگیری کنم تا جواب بگیرم, بنده هم عمل کردم و یکی دو روز بعدش با تماسی که مجدد با اونها داشتم گفتند که مبلغ ناچیز هست و ما پول را برمیگردونیم و حسابداری ما با شما تماس خواهد گرفت در جواب سوال من که آیا سنسور خراب هست هم جواب واضحی ندادند. خب البته خبر خوب هم این بود که همون موقع بررسی کردم دیدم سنسور دیگه در فروشگاه موجود نیست! (البته هنوز هم مبلغ برگشت داده نشده :-))

خب اینکه عملکرد این فروشگاه چطور بوده و ایا اگر من به عنوان یک کاربر تقریبا حرفه ای و جا افتاده با پشتیبانی صحبت نمیکردم فروش این ماژول همچنان ادامه پیدا میکرد یا نه؟ بحث هایی هست که شاید نشه خیلی منصفانه در موردش اینجا صحبت کرد, ولی حداقل به ما اجازه میده بعد از این ماجرا در مورد قطعات فیک و خراب , دلایل وجودش و اینکه چطور میتونیم جلوی تبعات اون را بگیریم تا حدی صحبت کنیم!

قبلا در مورد قطعات فیک و مشکل دار چندین مطلب در سیسوگ منتشر کردیم …

پرونده قطعات تقبلی قسمت اول 

پرونده قطعات تقلبی قسمت دوم 

اینکه قطعات الکترونیکی کیفیت ساخت و تولید متفاوتی دارند فلسفه های متعددی دارند که برخی از اونها شاید منطقی باشه و مواردی از اونها صرف سودجویی ایجاد شده باشه, واقعیت اینه که قطعات از کارخانه هایی که تولید میشند تا وقتی دست ما میرسند یک مسیر طولانی و پر رمز و راز را طی میکنند و البته هر چه مسیر تولید به مصرف کننده تعداد واسطه کمتر و مطمئن تری  را تجربه کنه میتونه اطمینان بخشی بیشتری برای من و شما به ارمغان داشته باشه.

اینجا قصد داریم درمورد این بلای خانمانسوز در حوزه الکترونیک صحبت کنیم و زوایایی از اون را مطرح کنیم و سعی کنیم با مطرح کردن آن در یک فضای همفکری جمعی بتوانیم راهکارهایی را برای مقابله با  آن پیشنهاد بدیم و شاید هم به نتایج اولیه مناسبی برسیم!

شخصا فروش قطعات الکترونیک فیک و یا مشکل دار را یک بلای خانمانسوز میدونم! نه صرفا یک خطای ساده و یا اشتباه معمولی! 

البته واقعیت اینه که بخشی از این بلای خانمانسوز بصورت کاملا سهوی اتفاق میفته و ساختار عرضه به شکلی هست که فروشنده اطلاعی از مشکلی که در قطعه الکترونیکی داره نداره, و صرفا تکمیل کننده یک حلقه مخرب هستش.

ولی این عدم بی اطلاعی دلیلی بر عدم تقصیر فروشنده نیست!

همانطور که شخصی که اطلاعات کافی و جامع در مورد مثلا مسائل پزشکی نداره و سعی کنه چیزی را تجویز کنه که صلاحیت تجویز اون را نداره و صد البته در یک سطح مقایسه ای متفاوت!

مهمترین دلیل وشاه کلید حاکم بر ارائه چنین قطعات مشکل داری به مشتریان میتونه عدم تخصص و ارتباطات مناسب فروشندگان با سورسهای مناسب خرید باشه! 

 وقتی کسی به شما قطعه ای فیک با مشکل دار یا بدون کیفیت را ارائه میکنه علنا داره به شما یک بمب زمانی هدیه میده (دقیقا شبیه ارائه مواد مخدر به جوان یک خانواده) این بمب زمانی بر روی برد شما سوار میشه و میتونه جنس تولیدی شما را در یک فرایند چند روزه یا چند ماهه به صورتی به سمت شما برگردونه که  یک یا چند اتفاق وحشتناک را برای شما رقم بزنه و حتی شاید نتونید دوباره به سادگی قد علم کنید!

محصولتون برگشت میخوره و کلی هزینه حمل و نقل و حتی شاید هزینه و دردسر باز کردن محصولتون از مکان نصب شده را برای  شما یا مشتری در بر داشته باشه.

هزینه گارانتی که باید پرداخت کنید ( البته اگر در حالت خوشبینانه همون جنس آسیب دیده باشه و قطعات دیگه آسیب ندیده باشه برای مثال وقتی یک خازن ورودی آسیب ببینه, مبتنی بر طراحی شما میتونه باعث آسیب دیدن کل مدار شما هم بشه!)

و زمان تلف شده و اعتبار از دست رفته شما  هم میتونه از دلایل حتمی استفاده از چنین قطعه ای باشه!

 

مطمئن هستم اگر یک دهم انتقادات (شما گاها اون را جملات نه چندان دوستانه در نظر بگیرید که تحمل شنیدنش خیلی راحت نیست 🙂 ) که اینجور مواقع به پشتیبانی و مدیریت یک شرکت به ازای محصول مشکل دار به علت جنس نامرغوب میرسه به دوستان فروشنده برگشت میخورد شاید کمی منصفانه تر با این موضوع برخورد میکردند!

جالبه برخی از این (تاکید میکنم درصد کمی از اونها) فروشگاههای ارائه محصولات الکترونیک میتونن ظرف مدت 24 ساعت تغییر کاربری بدند و از محصولات الکترونیکی به فروش حبوبات کوچ کنند!

 چون واقعا برای خیلی از اونها نه از نظر علمی نه از نظر وجدانی هیچ فرقی بین نخود و عدس و خازن و مقاومت وجود نداره! باید خرید و فروخت! همینکه کاربر صداش به جایی نرسه یا همون موقع خرابی تو ظاهر قطعه نبینه کفایت میکنه!

مطمئنا همه کسایی که در کار طراحی و تولید هستند این بلای خانمانسوز را بارها و بارها تجربه کرده اند  و راهکارهایی هم برای اون در نظر گرفته اند, بگذارید کمی موشکافانه تر به این موضوع نگاه کنیم واینکه چرا ما اینقدر اصرار داریم که فروشنده ها اینجا دلیل اصلی ارائه چنین محصولاتی هستند و بیشترین مسئولیت بر عهده اونها هست؟

همون اول کار شاید این سوال مضحک از یک تولید کننده و یا طراح یا حتی دانشجو و دانش آموز مطرح بشه که خب قطعه را تست کن و بعد استفاده یا تولید کن! (و البته برخی از اونها هم یه لطف خیلی بزرگی که میکنند اگر قطعه خراب را گزارش کردی و بهشون گوشزد کردی و برخیشون هم تونستید اثبات کنید شاید مبلغ را برگردونن!)

اینجا لازمه چند تا مورد گفته بشه که این سوال تا پایان بررسی ما یه جورایی در ذهن شما مطرح نشه!

 

همانطور که گفتم ساده ترین نوع خرابی یا مشکل , مشکلاتی هست که همون لحظه دیده میشه مثل همین سنسور LM335 که اول نوشته به اون اشاره کردیم! این فقط باعث میشه یک تازه کار یه چند روز وقتش گرفته بشه !

حتی شاید بشه برخی از قطعات را با تست های ولتاژ, جریان , دما و … و با وقت هزینه و زمان تا حدی برای برخی از قطعات انجام داد! و تا حدی متوجه برخی از خرابی ها شد! ولی این قضیه واقعا عمومیت نداره!

خازنی که از نظر ظاهری هیچ مشکلی نداره تمام پارامترهای اولیه اون هم اکی هست ولی بعد از دو ماه میترکه و باعث کلی خسارت میشه را نمیشه براحتی در تست های اولیه متوجه شد!

البته دستگاهها و تجهیزات فوق العاده حرفه ای برای تست کیفیت (یا حتی تجربه های خاص برخی مهندسین) برخی از قطعات وجود دارند که واقعا قیمتهای وحشتناکی دارند و اکثر شرکتها نمیتونن فکر خرید و استفاده از اون باشند.

و البته فروشگاههای خارجی هم وجود دارند که  غالبا جنس را با برگه اصالت قطعه ارائه میکنند که از نظر قیمتی واقعا وحشتناک هستند و برای خیلی از کارها نمیشه سراغ اونها رفت.

 

یادم میاد از یکی از همین فروشندگان عزیز ایرانی نوعی ماژول GPS اورجینال یک برند را درخواست کردم با قیمت مناسبی گفت میارم و مطمئن باشید اورجینال هست.

به محض رسیدن همون لحظه از نظر ظاهری دقیقا جنس فیک چینی بود که نصف اون ماژول اصلی هم قیمت داشت و قبلا هم دیده بودم!

فروشنده خیلی اصرار داشت که ماژول را مونتاژ کنید اگر مشکل داشت من برمیدارم !

شاید باورتون نشه با اینکه طرف مهندس الکترونیک بود 4 روزی طول کشید تا به ایشون بفهمونیم که دلیل اینکه ما ماژول اصل میخریم چی هست! و چرا حاضریم دو برابر پرداختی داشته باشیم و با تست ساده ای اینچنینی هم نمیشه کیفیت طولانی مدت محصول و جزئیات خروجی اون را تضمین کرد!

خلاصه بگم, یکی از مهمترین وظائف تولید کننده اینه که سیستم QC دقیقی برای قطعات خودش ایجاد کنه و سعی کنه قطعات را در بدو ورود تا جایی که میتونه تست کنه ولی در خیلی مواقع تست های اولیه و حتی ثانویه نمیتونه برخی خرابی ها را مشخص کنه ولازمه حتما به گزینه ای به نام منبع معتبر هم توجه بشه!

 

رسیدیم به موضوع مهمی به نام منبع (سورس) معتبر, که البته در مورد اون هم بالا کمی صحبت کردیم! حالا این منبع معتبر دقیقا چیه؟

اکثر تولید کنندگان خارج از موضوع تست قطعات برای کمتر کردن ریسک قطعات فیک سعی میکنند با منابع و سورسهای معتبر کار کنند, منابعی که حداقل قوانین مشخصی برای خرید یک قطعه دارند و سورسهای مطمئن و متخصصی اکثرا در چین دارند که باعث میشه اصول اولیه برای خرید جنس با کیفیت را رعایت کنند. این موضوع یک سلسه ارتباطات امن را شکل میدهد که از تولید محصول تا رسیدن دست کاربر , اصول اخلاقی و حرفه ای را رعایت میکنند و باعث میشند طولانی مدت همگی از این ارتباط سود ببرن.

و البته شخصی هم که به عنوان واسطه جنس را به شما میفروشه باید منبع معتبری برای خرید قطعات داشته باشه و  اصول خاص بازار الکترونیک را رعایت کنه و گرنه میتونند حتی مگس را به عنوان قناری قالب مصرف کننده نهایی کنند که البته ضرر اصلی را هم مصرف کننده نهایی لمس خواهد کرد.

این یکی از ساده ترین راه حل هایی هست که اکثر شرکتهای تولیدی و طراح بعد از گزینه تست قطعات در ساختار خودشون دارند و اون را در مجموعه های خودشون نهادینه کرده اند.

 

این قطعه فیک و مشکل دار از کجا میاد؟ فکر کنم باید کمی رجوع کنیم به چین, جایی که اکثر این قطعات دارند از اونجا میاند.

در مبدا تولیدِ چنین محصولاتی به دلایل مختلفی  که یکی از اونها سود بیشتره میتونه باشه محصولات با کیفیت متفاوتی تولید میشند! البته دلایل گاها شبه منطقی هم میتونه وجود داشته باشه.

شخصا تو سفر چین دنبال خمیر قلع برند MAX میگشتم , جالبه هیچ کس اون را نداشت و برای منی که تو ایران همه این را به عنوان کیفیت عالی میفروشن و نام میبرن تعجب انگیز بود!

همراه دوست عزیزی که متخصص اون بازار بود سراغ یکی از این فروشندگان رفتم واضح گفت چیزی به عنوان خمیر قلع MAX واقعی به وفور در بازار موجود نیست و البته کلی برچسب چاپی داشت با همون برند MAX که با خنده گفت میخای منم میتونم بهت بدم 😊 خب بالاخره خمیر قلع از  یک برند چینی خریدم با قیمت خیلی مناسبتر و کیفیت فوق العاده عالی و البته پایدار!

یه قاعده ای هست که میگه هر جنسی را با هر قیمتی شما در چین میتونید بخرید 😊

وقتی خیلی از فروشندگان ما این قاعده را درست درک نمیکنند و اصول بازی را بلد نیستند یا رابطه های مناسبی ندارند میشه اون چیزی که گاها باعث میشه ما اینجا به عنوان استفاده کننده رسما با مشکلات عدیده ای مواجه بشیم! خرید جنس در چین یک تخصصه ! و من و شمای دانشجو , طراح و تولید کننده که آخر این زنجیره قرار داریم  داریم تبعات این عدم تخصص فروشنده را لمس میکنیم.

البته برخی از اونها هم برای اینکه از قافله فروش عقب نیفتند سعی میکنند پایین ترین قیمت را خرید و ارائه بدند و با اینکارشون برخی اصول را زیرپا میگذارند.

 

بصورت خلاصه در بالا به این نتیجه رسیدیم که تست قطعات الکترونیکی موقع مونتاژ کار راحتی نیست و در برخی موارد تست کیفیت میتونه با تجهیزات معمولی غیرممکن باشه!  در عین حال واسطه ای که قراره قطعات را به دست من و شما برسونه بی شک شخصیه که مسئولیت اصلی برای تضمین کیفیت را داره , و هر نوع سهل انگاری یا ساده نگاه کردن به این موضوع میتونه یه تهدید وحشتناک برای استفاده کنندگان باشه و مشابه هر نوع بازاری اگر صدای مصرف کنندگان بصورت متحد شنیده نشه میتونه باعث سودجویی برخی , فقط برخی از افراد فعال در این حوزه باشه!

لازمه اینجا چند موضوع مهم دیگه را هم گوشزد کنم که متهم به نگاه غیرمنصفانه هم نشیم!

مرز بین جنس فیک و خراب و طراحی یا استفاده نادرست از یک قطعه الکترونیکی یک مرز ظریف و نازکه که باعث میشه بعضی وقتها  جنسی را خراب و مشکل دار تجسم کنیم در صورتیکه طراحی و استفاده نادرست دلیل اون اتفاق بوده باشه!

و خود این هم یک دلیل عمده هست بر اینه که بازار الکترونیک را یک بازار تخصصی بنامیم و عنوان بشه متخصص های این حوزه باید این بازار را رصد و مدیریت کنند, و گاها هم به فروشندگان حق داد که به راحتی هر جنسی را به عنوان جنس مشکل دار نپذیرن!

در عین حال تست برخی از قطعات خاص واقعا کار ساده ای نیست شاید تست یک سنسور ساده دما کار چند دقیقه باشه ولی واقعا اگر یک چیپ خاص در شرایط خاص دچار مشکلی بشه  دیگه نمیشه به همین راحتی برچسب جنس نامرغوب یا مشکل طراحی به اون زد.

مورد دیگه اینکه حتی گاها میتونه  ارسال جنس نامرغوب توسط حتی منبع مورد اعتماد هم اتفاق بیفته! این اشتباه میتونه یک خطای سهوی در مروادات  تلقی بشه و هر جایی از مسیر تولید تا تحویل به مشتری اتفاق بیفته که در صورتیکه تعداد این مشکل از نظر کمی  تعداد بالایی نداشته باشه و فروشنده از نظر اخلاقی و عملی تعهداتی را بپذیره میتونه این هم جزئی از سیستم باشه  که باید هممون در نظر داشته باشیم و کل سیستم را زیر سوال نبریم , دقیقا مشابه تصادفی که میتونه توسط هر کسی پیش بیاد ولی مهم اینه که ما قوانین را کاملا رعایت کرده باشیم و هرگز از صحنه جرم فرار نکنیم! و صد البته تو یکسال شما نباید زیاد تصادف داشته باشید چون حتی اداره بیمه هم دیگه شما را محق برخی از حقوق خودتون نمیدونه 🙂

تمام مواردی که مطرح شد غیر از یک سری راه حل های اولیه و بنیادین بیشتر شبیه یک درد و دل و اعلام موجودیت یک مشکل اساسی در صنعت تولید محصولات الکترونیکی هست و از کلیه افرادی که  اینجا به عنوان طراح, تولید کننده و حتی وارد کننده و فروشنده قطعات الکترونیک فعال هستند و دغدغه حل این مشکل براشون وجود داره خواهشمند است تجربه ها , خاطره ها و راهکارهایی که میتونه برای این مشکل ارائه بشه را در قسمت نظرات با دوستان خودتون به اشتراک بگذارید تا شاید بتونیم زوایایی از این مشکل را مشخص تر کنیم و شاید راهکاری هم برای اون ارائه بدیم.

البته شخصا فکر میکنم یکی از دلایل مشکلات عدیده در بازار ارائه قطعات الکترونیک هم دوری جستن اکثر متخصصین حوزه الکترونیک از این فعالیت و حرفه خاصه! 

انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

60 دیدگاه در “بلای خانمانسوزی به نام قطعات الکترونیک فیک و بی کیفیت

 1. عسگری گفت:

  سلام روز به خیر
  بهترین کاری که میشه انجام داد اینه که از افراد مورد اعتماد که کارشون طراحی مدار هست بخوایم در مورد فروشگاه ها نظر بدن و اون نظرات رو اینجا قرار داد و شرایطی فراهم کرد که فروشگاه ها بتونن از عملکردشون دفاع کنند البته پیاده سازی همچین کاری یه کم پیچیده اس
  یه مسئله مهم که باعث ایجاد فضا برای تقلب میشه پیدا نشدن بعضی قطعات هستش به نحوی که وقتی قطعه رو پیدا میکنید مجبور به خرید هستید حتی با فرض اینکه قطعه میتونه تقلبی باشه
  من تصمیم گرفتم حتی با علم این که مطمئن شدم هیچوقت فلان قطعه رو از فروشگاهی غیر از فلان فروشگاه نمیتونم تهیه کنم باز هم به اون فروشگاه مراجعه نکنم حتی اگه بهترین نوع قطعه اصلی رو هم داشته باشه
  اگر ماها از فروشگاه های معتبر خرید کنیم کم کم با سودی که به اونها میرسونیم باعث رشد اون فروشگاه میشیم و همینطور تحریم کردن فروشگاه های غیر معتبر باعث ضعیف شدن اونها میشه

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز
   ایده اولیه , ایده خوبی هست ولی واقعا پیاده سازی اون مشکل هست و البته مهمتر از پیاده سازی مشروعیت دادن به چنین ساختاری توسط یک تیم توسط اکثریت جامعه الکترونیک
   ما یه قسمت دوم هم در این مورد نوشتیم که برخی از راه حلها را اونجا ذکر کردم

   https://sisoog.com/2021/05/%D8%A8%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C-2/

 2. مهدی میرابی گفت:

  سلام به همه دوستان من متاسفانه در طول سال ها کار طراحی و تولید تجربیات بسیار تلخی بابت قطعات فیک دارم و داشتم
  همین الان روی میز کارم یه دونه Atmega8 A هست که فیک درومده و البته پدر من رو هم درآورد .
  یادمه یک بار روی یک مدار خیلی کار کرده بودم داشت کارش رو می کرد ، توی جلسه ی دمو برای مشتری مدار ترکید و البته لبخند تلخی روی لبان مشتری و عرق سردی روی پیشانی من نشست. وقتی قطعه رو شکافتم باور نمی کنید دو تا پایه فقط کنار هم قرار داده شده بود
  الان در طراحی و به خصوص مدار های حساس درصدی رو برای خطای قطعه در نظر می گیرم ولی در تیراژ بالای تولید یک قطعه معیوب ممکنه تمام سرمایه و اعتبار شما رو زیر سوال ببره
  حتما دقت کنید که از فروشگاه معتبر و با قرارداد قانونی و تعداد کم خرید کنید

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   ممنون از شما بابت به اشتراک گذاشتن نظرات

 3. امیرحسین گفت:

  سلام به همگی، اگر میشه لطفا در مورد عملکرد مدل‌های فیک جی پی اس یو بلاکس و ماژول های sim800l فیک اگر تجربه ای داشتید راهنمایی بفرمایید

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   غالبا مدل های فیک GPS خودشون را در قدرت انتن دهی , خطا و الگوریتمهای انتن دهی در نقاطی که ضعیف هستند و یا حتی کارکرد و خرابی نشون میدند ماژولهای شرکت یوبلاکس بخصوص Neo-6M یکی از این رده ماژولها هست که زیاد هم تقلبی داره و البته من نمونه های با کیفیت و حتی مدعی اورجینالش را هم دیدم ولی چون به نظر دیگه تولید نمیشه اون هم شاید در هاله ای از ابهام باشه
   در مورد ماژول های Sim800 صرفا برخی شنیده ها بوده و اینکه چند مدل وجود داره و یا کیفیت های مختلفی از اون هست اطلاع دقیقی ندارم

   1. سیدامیرحسین گفت:

    ممنونم از توضیحتون

 4. AT0M گفت:

  اوضاع بازار خارق العاده وحشتناک هست
  بیشتر قطعات در بهترین حالت فیک هستند
  به هیچ وجه تعداد بالا سفارش ندین که بیچاره میشن

  قطعات معیوب هم که بماند

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   البته ذائقه بازار هم بی تاثیر نیست

 5. ARST گفت:

  شرکت ما تولید کننده برد و تجهیزات الکترونیک برای یکی از زیر مجموعه های شهرداری هست . یکبار برای یک پروژه ای 50 تا برد پاور سویچینگ 12 ولت لازم داشتیم و از یکی از فروشگاه های معروف امجد خرید کردیم بشرط تست و گارانتی مرجوعی . 25 عدد از پاور ها بمحض اتصال به برد مادر منفجر میشد . زنگ زدم به رییس اون فروشگاه میگه شاید برد خرابه بهش میگم عزیز دل میشه 25 تا برد سالم باشه و 25 تا برد خراب . از ما اصرار از اون انکار تا بلاخره با تهدید … مجبور به پس دادن پول شد اونم بعد از 2 ماه . قیمت هر برد تولیدی ما چیزی نزدیک به 10 میلیون بود و شانس آوردیم که برای برد محافظ طراحی کرده بودیم . کلا تو بازار جنس اروجینال خیلی خیلی کم هست و همه RENEW و فیک هستند .

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   متاسفانه با شرایط دلار و درخواست قیمت پایین توسط خریدار هر روز شرایط بدتر و بدتر میشه

 6. Mc Melon گفت:

  تجربه خودمو میگم
  در فروشگاه … هر چیزی که دیدید مطمئن باشید فیکه مگر اینکه تا حالا کسی نتونسته باشه فیکش رو تولید کنه که در این صورت فروشگاه …ناچارا نوع اورحینالش رو میاره
  تا حالا هر چی میکروکنترلر گرفتم همش renew بوده و اینو از کجا میشه فهمید ؟بله سطح پلاستیکی این میکرو ها بسیار صاف و صیقلیه که بدلیل پاک کردن مارک اولیه توسط لیزر و مارک زنی مجدد اینطور شده.پایه این میکرو ها هم عموما کثیف و سیاه شده هستن
  همین طور تمامی رگولاتورها و سنسورها هم همیشه فیکن رگولاتورها ساخت کمپانی st اورجینال ؛ رو همشون کلمه CHN درج شده و روی فیک ها همیشه کلمه MAR جالب اینکه این رگولاتورهای فیک گاها به جای 1.5 آمپر جریان ؛فقط 0.2 آمپر خروجی میدن.نازک تر بودن قسمت فلزی هم نشونه دیگری از فیک بودن این رگولاتورهاست
  led های های پاور که به نام 3 وات و x وات در این فروشگاه عرضه میشن هیچ وقت بیشتر از 0.7 جریان نامی جریان نمیکش که نشون دهنده فیک بودن توانشونه
  فلاکس لیوانی AMTECH که ادعا میکنه آمریکایی و اصله روی هولوگرامش چینی نوشته !!! و روی سایت خود amtech هم عکس این فلاکس رو گذاشته و نوشته که فیکه !
  این بود تجربیات من ؛میدونم متاسفانه اسم فروشگاه رو حذف میکنید ولی در پایان اینو بگم که فروشگاه جوان راه حل این مشکلاته خودش صادقانه روی قطعات فیک نوشته کپی که دیگه خودتون با مسئولیت خودتون خرید کنید

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز سپاسگذار از نظر شما و البته مغذرت بابت حذف نام اون فروشگاه

 7. Hyrcan_Electronic گفت:

  درود.
  من هر چی قطعه میخرم از فروشگاه های اینترنتی ۷۰ درصد فیک درمیاد.
  یعنی انقدر با قطعات فیک دست و پنجه نرم میکنم که گاهی اوقات به خودم و علمم و وجودم شک میکنم که فیکم یا واقعی ام.
  هر چی رگلاتور سویچینگ یا ماژول خریدم از خانواده lm2596 فیک بودن-هر مدلی فکر کنی خریدم خراب بوده.یا یکم کار کرده بعد خراب شده.
  ماسفت ۳۲۰۵ خیلی فیک داره.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام ما یه جورایی خودمون هم عادت کردیم به قطعات غیر اصل
   مثلا قیمت LM2596 اورجینال فکر کنم حداقل 10 یوانی باشه ایا به نظرتون الان قیمت حدود 30 هزار تومن شایدم بیشتر برای یک عدد اورجینالش منطقیه؟

 8. mahdi گفت:

  این مسئله واقعا دردناکه تو بازار موبایل ت… دنبال برد تغذیه شارژرها بودم باور کنید خیلی از فروشندگان کلمه آمپر رو نمیدونستند چیه .میگفتی شارژر 5 ولت 2 آمپر میخوام میگفت نداریم فقط شارژر سامسونگ داریم. یکیشون هم جالبه گفت آقا من نمیدونم تو چی میگی؟؟؟؟
  دوستان به نظر شما چیکار کنیم تو این وضعیت باور کنید به فکر فراموش کردن الکترونیک که ده ساله کار میکنم شده ام. آی سی atmega8 میگیری زیرش زده TAIWAN آخه این داستانها چیه واقعا کسی توضیح داره لطفا بگه .مثلا شرکت بنز اجازه میده جلوی ماشینش بنویسند پراید؟؟ چظور میشه میکروچیپ راضی به همچین کاری بشه

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   البته یکی از دلایلش مهندسین الکترونیک هم هستند 🙂
   این مورد نوشتن تایوان تا جایی که اطلاع دارم اتفاق میفته و عادیه ( البته زیاد مطمئن نیستم)

 9. جاوید گفت:

  مطلب بالا را
  کاملا تجربه کردم زمانی که سال ۶۲ کار الکترونیک را شروع کردم قطعات بازار تماما موتورولا و آر سی ای و فیلیپس و یک رده پایین تر توشیبا توی بازار بود هر موقع مداری میبستم اگر جواب نمیداد فقط به کار خودم شک میکردم تا سالهای بعد که جنس ژاپنی شد درجه یک بازار و مالزی و کره ای جنس های درجه ۲ و بعد از چینی ها که تجربه های بسیار بد از اون ها دارم و بارها تا حتی یک هفته سر کار بودم و معلوم میشد ایراد از قطعه بوده خصوصا وقتی قطعه کار میکنه ولی نه با مشخصه ای که در برگه اطلاعات آن نوشته شده.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   خب یعنی تمام این بلاها از وقتی چین وارد تولید محصولات شد به سر ما اومد؟ 🙂

 10. حمید گفت:

  با سلام واقعا نظرات خوب وعالی فنی رو ارایه داده ممنون

 11. مرتضی میرزایی گفت:

  یا در مورد اردوینو اینقدر فیک فروختند، که به خودشون اجازه می دن موقع فروش ننویسند فیک.

  ولی در مورد آردوینو اورجینال قید کنند اورجینال! خب این چه استثنایی هست که روی آردوینو زدن برایم سواله!!!!!؟

  1. محمد گفت:

   آره کاملا آردوینو هاشون فیک و تقلبیه(این رو براحتی ازچاپ بی کیفیت لوگو UNO یا سولدر ماسک روی پدهای روی برد میشه فهمید) حتی میکروی MEGA328 اش هم زیاد معلوم نیست اصل باشه بعد میان مینویسن آردوینو UNO R3
   بدون اینکه اسمی از چینی بودن یا CLONE بودن محصول بیارن

 12. مرتضی میرزایی گفت:

  همین هفته هم سه شبانه روز درگیر فیک بودم. آردوینو due فیک خریده بودم.
  کاملاً مدار با کیفیت بود و کار می کرد. تنها عیب اش این بود، چندبار در میان وقتی برق بهش وصل می شد، آردوینو تو حالت کاملاً هنگی باقی می موند. هزار تا برنامه برای watchdog و … نوشتم. حتی برخی از روتین ها رو دوباره باز نویسی کردم ولی فایده نکرد.
  بالاخره تو یه سایتی دیدم باید یه مقاومت با یکی از ماسفت های due موازی کنی. تا درست بشه.
  نکته دردناک اش اینه تقریباً تمام فروشندگان پر آوازه بازار ایران due فیک می فروشند.

 13. مرتضی میرزایی گفت:

  سلام
  اخرین باری که با جنس فیک مواجه شدم، هرکاری می کردم برنامه کار نمی کرد. قطعه هم قطعه بد قلقی بود. mlx90614. ذات تشعشع سنجی اینفرارد پیچیده است، اون موقع هم صحبتشه خبری از کتابخانه های آردوینو نبود.
  بالاخره خیلی سر قضیه گیر کردم، از دو تا فروشگاه معتبر هم خرید داشتم. دیدم از قطعه نیست!
  از قم پا شدم رفتم اصفهان. دوستم قطعه خودش رو با برنامه خودش گذاشت رو مدار کار کرد. بعد برنامه من رو اپلود کرد بازم کار کرد!
  وحشتناک ترین حالت اینه که قطعه ای که از چند فروشگاه می گیری فیک باشه و ندونی باید چه کار کنی؟

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام امیدوارم چنین دردی نصیب هیچ کسی تو دنیا نشه 🙂
   وحشتناکه

 14. مهدی گفت:

  سر مام ازین بلاها زیاد اومده ما تو کار یو پی اس هستیم پل دیود 30 آمپریمون هی میسوخت شکافتیمش دیدیم 4 تا 4007 رو داخل قاب فلزی لحیم کردن قیر پاچیدن یا خازن ولت پایین رو گذاشتن داخل قاب بزرگ و اصلن قابل فهنیدن نیست تا نشکافی تو بحث خازن که خسارت میلیارد دلاریه و متاسفانه هیچ نظارتی نیست

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   موضوع خیلی جالبیه
   یه روزی یه مقداری خازن از تهران خرید کردیم طرف تاکید میکرد جنسم عالیه و و کسایی که مادربرد تعمیر میکنند از اون استفاده میکنند
   خازن ها 100 میلی امپیر جریان میکشیدند 🙂
   نظارت روی این موارد نمیتونه سمت هیچ ساختاری اتفاق بیفته و این مسائل از جمله مواردی هستند که خود مجموعه های استفاده کننده تحت هر عنوانی تدابیر واسش بیندیبشند

 15. abbasalifix گفت:

  من به شخصه حدود ۹ ماه کامل خواب و خوراک نداشتم بعد متوجه شدم ای سی های میکروکنترلر که سایت …. میفروشه تقلبی هست که بعد حدود ۳۰ درصد حافظه برنامه ریزی میشه هنگ داره
  وقتی از یجای دیگه ای سی خریدم مشکل رفع شد ولی در این مدت ۹ ماهه برنامه ۳۷۰۰ خطی رو حداقل ۱۰۰ بار بازنویسی و خط به خط تست کردم که بسیار هزینه بر بود

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   دوست عزیز ببخشید من اسم اون فروشگاه را از کامنت شما حذف کردم واقعا میسر نیست اینجا اسمی برده بشه
   ولی فقط میتونم تا حدی درک میکنم چی کشیدید و واقعا وحشتناکه مثل یه کابوس میمونه و امیدوارم کسی دچار این مشکل و مشابه اون نشه

   1. لطفی گفت:

    متاسفانه تا زمانی که شفافیت وجود نداشته باشه این مشکلات وجود خواهد داشت. این که شما هم نگران تبعات قانونی انتشار اسامی متخلفین هستید رو کاملا درک میکنم ولی باید یه راهکار اجرایی و مطمئن برای رسوا ساختن فروشندگان شیاد و یا شاید هم بیسواد پیدا کرد. البته در کنار معرفی فروشندگان باید اطمینان از عملکرد غلط اونها داشت تا بی دلیل ضد تبلیغ توسط رقبا استفاده نشه.
    تشکر از مطالب مفید شما

    1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

     شاید نداشتن یک رسانه منصف در این ساختار که بتونه جایی باشه برای حرف زدن و ابراز کردن و در عین حال قدرت نفوذ هم داشته باشه یکی از مشکلاتی هست که دوستانی که تو این حوزه هستند دارند

  2. جاوید گفت:

   خدا قوت
   من بعد از بارها اینطور تجربه ها بعد از کمی کلنجار رفتن میرم سراغ تعویض قطعه

 16. علی گفت:

  برای من هم این اتفاق مشابه افتاده و برای همین سعی میکنم حتی قطعات نمونه را هم از خارج و از جای مطمئن با قیمت بالاتر و زمان بیشتر تهیه کنم تا از داخل.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   بله این مسیری هست که خیلی ها بخصوص برای نمونه سازی کار میکنند ولی واقعا برای تولید انبوه نمیشه برای خیلی از محصولات سراغ قطعات اورجینال و اصلی رفت

 17. محمد عزیزی گفت:

  شما که بنجل فروش ها را نام نمی برید پس حداقل جنس خوب فروش ها را نام ببرید تا سرگردان در این بازار نشویم

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   دوست عزیز این موضوع خیلی پیچیده اس شخصا هم الان نمیتونم حرف مطلقی بزنم
   ولی انشاله درباره این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد

 18. Arian Badvi Arian Badvi گفت:

  مدتی پیش در کانال آقای مهندس کی‌نژاد از عملکرد منصفانه و حرفه‌یی یکی از فروشندگان قطعات الکترونیکی تقدیر شد.معرفی قطعات خراب یا محکومیت فروشنده و قضاوت کلی، کار ساده‌یی نیست اما معرفی و انتشار تجربیات مثبت خرید از فروشندگان توسط افراد باتجربه و موجه،هم امکان تقلب در نظرسنجی را به صفر میرساند و هم برای فعالان این حوزه راه‌گشا خواهد بود.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله مطمئنا تشویق و تنبیه بصورت کاملا موازی با در نظر گرفتن انصاف و جمیع حالات باید اتفاق بیفته

 19. هر کی گفت:

  آفرین بر شما
  با خودداری از گفتن نام ان فروشگاه ، به انها کمک کنید که به دزدی خود ادامه دهند.
  دوست عزیز راه مقابله با فساد و دزدی سازش و نصیحت نیست بلکه باید به شدت برخورد شود.

  شما یا فردی ساده لوح هستید یه شریک آن فروشگاه

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   ای بابا
   دوست عزیز رسانه سیسوگ با یک احتمال و شنیدن چند اتفاق از چند نفر نمیتونه در جایگاه قضاوت بایسته و با ابروی فروشگاه و شخصی بازی کنه
   برای قضاوت نیاز به پارامترهای زیادی هست
   و ساده ترینش اینه که متهم هم در شرایط یکسانی قرار بگیره
   و اینکه همین اتفاق برای یه دو جین فروشگاه دیگه بیفته
   نه دوست عزیز
   گفتن این اسم از طرف ما اینجا کاری را درست نمیکنه و البته شریک اون فروشگاه هم نیستیم

 20. reza گفت:

  تشکر از مقاله خوبتون
  فقط تو رو خدا این روال جا افتاده در این مملکت رو شما کنار بگذارید….. نام متخلف نزد ما محفوظ است!
  حداقل یه مخففی, اشاره ای بکنید. این حفظ آبروی نداشته متخلفین داغون کرده این مملکت رو.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   دوست عزیز تو کامنت های قبلی هم گفتم
   واقعا ما در جایگاه قاضی نمیتونیم بایستیم و با یک اتفاق با آبروی کسی بازی کنیم
   امیدوارم متوجه منظور بنده شده باشید

   1. reza گفت:

    ببینید سایت یا کانال آقای کی نژاد یه بار در مورد زیر آبی یک فروشگاه در امجد مطلبی نوشته بود و با ایما و اشاره آدرس هم داده بود. البته ما هم که به امجد آشنا بودیم فهمیدیم کدوم فروشگاه بوده و بنابر سابقه ای که از فروشگاه و فروشنده ها داشتیم رو چوب خط یه علامت گذاشتیم!
    همینطور مهندس کی نژاد هم سایت شما رو به عنوان تلاشگران نمونه آموزش معرفی کردند. که بنده هم تا الان مشتری شما هستم.
    از ایما اشاره نترسید برادر! آبرویی هم دیگه نمونده به خدا.

    1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

     دوست عزیز نه منطقی هست نه اخلاقی که ما به صرف اینکه یک مشکل در خروجی یک فروشگاه ببنیم اون را به عنوان قطعه فروش مشکل دار و سوء استفاده گر اینجا معرفی کنیم
     تو جمع های دوستانه ما معذوریتی نداریم ولی اینجا قضیه وافعا فرق میکنه, در ضمن شخصا فروشگاهی را نمیشناسم که فقط قطعه اورجینال بیاره! این موضوع به علت بحث قیمتی انتخابی هست که به عنوان یوزر داشتیم البته ممنون میشم شما هم قسمت بعدی این مطلب را بخونید شاید شما هم قسمتی متوجه منظور ما و دلیل عدم نامبردن اون فروشگاه بشید

     1. سلام
      به نظر بنده مثل خیلی از مردم دنیا باید ساده صحبت کرد
      آقا من از فروشگاه فلان این قطعه را خریدم مشکل داشت اعلام کردم از سایت برداشتند
      شفاف
      نه پنهان کاری هست نه تخریب
      بلکه باعث رشد و ارتقا فروشگاهها و خودمان خواهد شد

      این تفکر شاید شاید باعث تخریب صنعت و فرهنگ با هم میشود.

      شاد و موفق باشیم

     2. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

      سلام
      متاسفانه اینکه بنده چه مواردی را میتونم بگم یا نمیتونم بگم یا مصداق خاصی دارند یا ندارند در مجموعه قوانین مملکت ما کمی گنگ هست
      و ما سعی کردیم خودمون را درگیر مسائل حقوقی نکنیم.

 21. زهرا گفت:

  من با …. این مشکل رو داشتم جنس فیک بود و نمیتونستیم برای شفت ازش استفاده کنیم اما برای ارتباط سریال اکی بود
  چند روز درگیری کلافه کننده

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   ببخشید دوست عزیز من اسم فروشگاه را حذف کردم ولی واقعا فطعه فیک میتونه وخشتناک باشه

 22. حسن گفت:

  تشکر بابت این مطلب مفید. ولی راه حل پیشنهادی شما برای این وضعیت به ویژه در بازار ایران چیه؟ ای کاش اگر حتی نمیشه نام برد از فروشندگان بدنام، لااقل آنهایی رو که تجربه مثبت دارید (شما و سایر دوستان) معرفی کنید.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   اگر اجازه بدید بزودی قسمت بعدی را هم منتشر میکنیم و سعی میکنیم کمی منطقی تر به این مشکل نگاه کنیم و به نظرم بعد میشه بهتر راه حل داد

   1. حسن گفت:

    تشکر فراوان

 23. احسان گفت:

  سلام
  بارها شده از یه فروشگاه اینترنتی … حرفی خرید داشتم و جنس فیک بهم داده یادمه یه ماژول تغذیه بردبردی خریدم ازش دوتا هم خریدم بعد تست که میکردم هر ولتاژی بهش میدادم با اختلاف 0.7 ولت همون ولتاژ رو خروجی تحویل میداد خوب بود قبل از استفاده ولتاژ رو اندازه گرفتم وگرنه میکروکنترلر هم میسوخت دوتا ماژول رو تست کردم هردو خراب بود تماس گرفتم با همون شرکت به شکلی برخورد میکرد انگار دارم یه دستگاه با تکنولوژی فضایی رو تست میکنم و منم هیچی از الکترونیک نمیدونم و درآخر هم زیر بار نرفت که خرابه و گفت میخوای بفرست تا واست تست کنیم و هزینه ارسال باخودت هستش خب یه جنس 3 تومن اون زمان حدود 5 تومن هم هزینه پست داشت خب اگر از جای دیگه میخریدم خیالم راحت تر بودش
  حالا سوال اینجاست سیسوگ که تیریبون خوبی داره چرا نباید اسم این فروشگاه های بنجل فروش رو مطرح کنه البته از حق نگذریم تو سالهایی که ازش خرید میکردم هر از گاهی یه جنس معمولی هم داشت که کپی خوبی بود و مشد یه مدت کوتاه روش حساب باز کرد و خوشبختانه دیگه گول قیمت تقریبا مناسبشون رو نخوردم و خرید ازشون نداشتم
  به نظرم حتما یه نظر سنجی بذارید داخل سایت بد نیست واقعا پول و سرمایه خیلی زیادی از دست مردم میره به جیب اینا و همینطور سرمایه مردم به راحتی از ایران خارج میشه و میره به جیب چینی های …..

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام
   البته دوست عزیز من معذرت میخام یکی از کلماتی که باعث میشد اشاره بشه به اون فروشگاه عزیز را بنده از متن شما حذف کردم چون واقعا نمیشه منصفانه به یک اتفاق به دید کل اون مجموعه نگاه کرد
   مواردی که عرض کردید هم کاملا درسته ولی سیسوگ الان تو جایگاهی نیست که بتونه کلیت یک فروشگاه را زیر سوال ببره یا نبره
   چون میزان فروش و قطعاتی که وجود داره هم میتونه باعث بشه که حتی شاید درصد کمتری از کل فروش و اجناسش نسبت به کلی فروشگاه دیگه برگشت داده شده باشه ولی من و شما اسم اون را فقط شنیده باشیم.

   ولی اگر بتونیم بستری ایجاد کنیم که افراد نظرشون را بگذارند و بتونید نظرات غرض ورزانه را حذف کنیم و ساختاری ایجاد کنیم که فروشندگان هم بتونن پاسخ بدند شاید بتونیم به جای بهتری برسیم و اون موقع نقصان ها را با نام منتشر کنیم

 24. سلیمانی گفت:

  به عنوان یک راه کار عملیاتی پیشنهاد می کنم
  یک نظر سنجی در خصوص تجربه خرید از قطعه فروشان مختلف ایجاد بشه و کاربران نظر بدن.
  ایجاد این نوع نظر سنجی ها باعث میشه قطعه فروشان کار امد شناسایی بشوند و همچنین انگیزه افزایش کارایی بیشتر بشود.

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   ممنون از نظرتون
   البته باید برای اینکه نظرسنجی به خروجی واقعی خودش نزدیک بشه کاربران زیادی مشارکت کنند

   1. Zeus . گفت:

    و این که امکان تقلب توش خیلی هم زیاده واقعا

 25. آن حضرت گفت:

  به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ما ایرانی ها انجام میدیم و بلای جانمان در هر زمینه ای شده، عدم شفافیت در برخورد با مسائل هست. اینکه نام تصویر متخلفین در تلویزیون شطرنجی میشه تا کسی اون ها رو نشناسه، اینکه تو مجلس رای نماینده ها شفاف نیست، اینکه فیش های حقوقی مسئولین شفاف نیست و همه هم از این نتفکر نشأت میگیره که آبروی افراد نباید خدشه دار بشه ولو به قیمت درومدن پدر کل مملکت!

  به نظر من یک بخشی در سیسوگ ایجاد بشه، طراح بتونه قطعه مشکل دار یک فروشگاه رو گزارش کنه، اگه افراد دیگه هم با این مشکل برخوردن همونو دوباره تایید کنن. تهش هم فروشگاه متوجه میشه و قطعه رو تغییر میده و میتونه اعلام کنه قطعه از گردش خارج شده و تعویض شده و هم بقیه طراحان و تولید کنندگان تا زمان اصلاح کار به دام نمیوفتن.
  نمیشه که به خاطر اشتباه/سود جویی/بیکفایتی یه فروشگاه همه جامعه الکترونیک به زحمت بیوفتند!
  این تصور که کسی به فکر ما خواهد بود رو فراموش کنید، خودمون باید هوای همدیگه رو داشته باشیم

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   ایده خوبی هست البته مهمترین مشکلی که تو ایران برای مباحثی مانند همین موضوع شفافیت هست بحث های حقوقی مسئله هست
   این موضوع که تا وقتی کسی متهم نشده از مجاری قانونی شما حق ندارید که در مورد اون حرف بزنید و گرنه متهم هستید

   البته به این مورد و بحث های حقوقی اون حتما فکر خواهیم کرد و اگر مواردی را بشه اجرا کرد اجرا هم خواهیم کردو

   1. احسان گفت:

    به نظرم کانال تلگرامی درست بشه کاملا نا شناس این تجربیات اونجا بازتاب بشه بهتره و عملی تر هم هستش

    1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

     سلام ایده جالبیه حتما بهش فکر میکنیم