بلای خانمانسوزی به نام قطعات الکترونیک فیک و بی کیفیت

بلای خانمانسوزی به نام قطعات الکترونیک فیک و بی کیفیت

بلای خانمانسوزی به نام قطعات الکترونیک فیک و بی کیفیت
بلای خانمانسوزی به نام قطعات الکترونیک فیک و بی کیفیت

تمامی افرادی که در حوضه‌ی الکترونیک مشغول به فعالیت هستند دربردهای خود استفاده بسیار زیادی از قطعات الکترونیکی می‌کنند پس از کلی تلاش و زحمت متأسفانه به باگ‌های غیرقابل‌حلی برمی‌خورند که تمام هدف و انگیزه آنها از انجام کار را از بین می‌برد و چه بدتر که این باگ‌ها مربوط به همین قطعات الکترونیک  باشد. قطعات الکترونیک فیک و بی‌ارزش که به‌جای قطعات اصلی به مشتری فروخته می‌شوند. در ادامه با سیسوگ همراه باشید.

 

شروع پیدایش قطعات الکترونیک فیک

یک ماه پیش دوست عزیز نرم افزاری که تازه سعی کرده بودند پا به دنیای الکترونیک بگذارند سوالی از بنده در مورد راه اندازی LM335 که یک سنسور دمای معمولی هست مطرح کردند! خب به نحوی ایشان به مرز کلافگی رسیده بودند، مشکل اساسی این بود که بااینکه هیچ اشتباهی در مداری که بسته بودند نبود خروجی روی 7 دهم ولت ماندگار بود و در حد یک‌دهم ولت بالا و پایین می‌رفت! مثل‌اینکه با یک دیود معمولی طرف بودیم!

کمی سعی کردم بدبینانه به مشکلات احتمالی نگاه کنم ولی نه! به نظر همه‌چیز درست بود! بخصوص وقتی متوجه شدم که ایشان ده عدد از این سنسور را خریده بودند و همه آنها هم همین وضعیت را داشت! و البته داشتن ده عدد از این سنسور منطق من مبتنی بر آماتور بودن فرد و به فنا دادن تعدادی از سنسور را تقریباً منتفی کرده بود.

به‌هرحال بعد از مدتی کلنجار رفتن از راه دور (کاری که یه جورایی دیگه خارج از صبر و حوصله من پیرمرد هم هست) یک دلیل وحشتناک به ذهنم رسید که ترجیح دادم آن را بررسی کنم که البته سابقه نه چندان خوب فروشگاهی که از آن جنس را خریداری کرده بودند هم خیلی بی‌تأثیر نبود. به دوست مجازی اعلام کردم که اجازه دهید بررسی دیگری داشته باشم و خبرش را خدمتتان خواهم داد. و فردای اون روز یک عدد از همین سنسور را از یکی از فروشگاه‌های اطراف خرید کردم. خب ماژول اینقدر راه اندازیش ساده بود که بعد از دو دقیقه مشخص شد دلیل چی بوده!  جنس فیک، جنس خراب، جنس بنجل، جنس تقلبی یا هر اسم دیگه ای که می‌شود روی آن گذاشت. 

قضیه را به آن دوستم انتقال دادم و ایشان هم حدودا به همین نتیجه رسیده بودند و از یک شرکت دیگر دوباره همان سنسور را سفارش دادند و چند روز بعد هم لطف کردند و با مقاله‌ای که با همین عنوان جهت ارائه در سایت منتشر کردند! راه اندازی سنسور دمای LM335 دین خودشان را یه جورایی ادا کردند  برای مطالعه‌ی مطلب لطفا روی لینک مشخص شده کلیک کنید . (مدیونید اگر فکر کنید گروکشی کرده بودم) ایشان می‌گفتند حتی با  شرکت فروشنده تماس گرفته و موضوع را گفته بودند و آن‌ها هم به‌صورت ضمنی گفته بودند به‌هرحال پیش میاد! (اونم برای ده عدد) و انتقادی را هم پایین همان صفحه محصول قرار داده بودند که هیچ‌گاه تأیید نشد. (اسم و مشخصات این فروشگاه نزد سیسوگ محفوظ خواهد ماند)

 

بررسی قطعات الکترونیک فیک

خب شخصاً تصمیم گرفتم ببینم روند این فروشگاه در برخورد با یک گزارش وحشتناک چه بوده و ترجیح دادم خودم هم این روند را یک‌بار تست کنم! بنده هم چند عدد سنسور سفارش دادم و وقتی رسیدند به‌وضوح دیدم همان سری سنسور هست و همان مشکل وحشتناک! تماس گرفتم و سعی کردم به‌عنوان یک کاربر عادی با پشتیبانی آنها صحبت کنم ولی ابتدا ادعا کردند چنین مشکلی روی این سنسور تا حالا نداشتند و شاید بنده اشتباه می‌کنم تا اینکه سعی کردم کمی فنی تر صحبت کنم و دقیقاً متذکر شوم من الان از این سنسور مشابه داشته و دارم و صد در صد سنسور شما مشکل دارد!

قرار شد از مسیر دیگری آن را پیگیری کنم تا جواب بگیرم، بنده هم عمل کردم و یکی دو روز بعد با تماسی که مجدد با آن‌ها داشتم گفتند که مبلغ ناچیز است و ما پول را برمی‌گردانیم و حسابداری ما با شما تماس خواهد گرفت در جواب سؤال من که آیا سنسور خراب است هم جواب واضحی ندادند. خب البته خبر خوب هم این بود که همان موقع بررسی کردم دیدم سنسور دیگر در فروشگاه موجود نیست! (البته هنوز هم مبلغ برگشت داده نشده:-)) خب اینکه عملکرد این فروشگاه چطور بوده و آیا اگر من به‌عنوان یک کاربر تقریباً حرفه‌ای و جاافتاده با پشتیبانی صحبت نمی‌کردم فروش این ماژول همچنان ادامه پیدا می‌کرد یا نه؟ بحث‌هایی هست که شاید نتوان خیلی منصفانه در موردش اینجا صحبت کرد، ولی حداقل به ما اجازه می‌دهد بعدازاین ماجرا در مورد قطعات فیک و خراب، دلایل وجودش و اینکه چطور می‌توانیم جلوی تبعات آن را بگیریم تا حدی صحبت کنیم!

قبلا در مورد قطعات فیک و مشکل دار چندین مطلب جذاب و خواندنی در سیسوگ منتشر کردیم که مطالعه این مطالب خالی از لطف نیست.

پرونده قطعات تقبلی قسمت اول  پرونده قطعات تقلبی قسمت دوم  ?

 

فروش قطعات بی‌کیفیت

اینکه قطعات الکترونیکی کیفیت ساخت و تولید متفاوتی دارند فلسفه‌های متعددی دارند که برخی از آن‌ها شاید منطقی باشه و مواردی از آن‌ها صرف سودجویی ایجادشده باشد، واقعیت این است که قطعات از کارخانه‌هایی که تولید می‌شوند تا وقتی دست ما می‌رسند یک مسیر طولانی و پر رمز و راز را طی می‌کنند و البته هر چه مسیر تولید به مصرف‌کننده تعداد واسطه کمتر و مطمئن‌تری را تجربه کند می‌تواند اطمینان بخشی بیشتری برای من و شما به ارمغان داشته باشه.

اینجا قصد داریم درمورد این بلای خانمانسوز در حوزه الکترونیک صحبت کنیم و زوایایی از آن را مطرح کنیم و سعی کنیم با مطرح کردن آن در یک فضای همفکری جمعی بتوانیم راهکارهایی را برای مقابله با  آن پیشنهاد بدهیم و شاید هم به نتایج اولیه مناسبی برسیم!

شخصاً فروش قطعات الکترونیک فیک و یا مشکل‌دار را یک بلای خانمان‌سوز میدانم! نه صرفاً یک خطای ساده و یا اشتباه معمولی! البته واقعیت این است که بخشی از این بلای خانمان‌سوز به‌صورت کاملاً سهوی اتفاق می‌افتد و ساختار عرضه به شکلی است که فروشنده اطلاعی از مشکلی که در قطعه الکترونیکی دارد، ندارد و صرفاً تکمیل‌کننده یک حلقه مخرب است. ولی این عدم بی‌اطلاعی دلیلی بر عدم تقصیر فروشنده نیست!

همان‌طور که شخصی که اطلاعات کافی و جامع در مورد مثلاً مسائل پزشکی ندارد و سعی کنه چیزی را تجویز کنه که صلاحیت تجویز آن را ندارد و صد البته در یک سطح مقایسه‌ای متفاوت! مهم‌ترین دلیل و شاه‌کلید حاکم بر ارائه چنین قطعات مشکل‌داری به مشتریان می‌تواند عدم تخصص و ارتباطات مناسب فروشندگان با سورسهای مناسب خرید باشد! 

 وقتی کسی به شما قطعات الکترونیک فیک یا مشکل‌دار یا بدون کیفیت را ارائه می‌کند علناً به شما یک بمب زمانی هدیه می‌دهد (دقیقاً شبیه ارائه مواد مخدر به جوان یک خانواده) این بمب زمانی بر روی برد شما سوار می‌شود و می‌تواند جنس تولیدی شمارا در یک فرایند چندروزه یا چندماهه به‌صورتی به سمت شما برگرداند که یک یا چند اتفاق وحشتناک را برای شما رقم بزند و حتی شاید نتوانید دوباره به‌سادگی قد علم کنید!

محصولتان برگشت می‌خورد و کلی هزینه حمل‌ونقل و حتی شاید هزینه و دردسر باز کردن محصولتان از مکان نصب‌شده را برای شما یا مشتری دربر داشته باشد. هزینه گارانتی که باید پرداخت کنید (البته اگر در حالت خوش‌بینانه همان جنس آسیب‌دیده باشد و قطعات دیگر آسیب‌ندیده باشند برای مثال وقتی یک خازن ورودی آسیب ببیند، مبتنی بر طراحی شما می‌تواند باعث آسیب دیدن کل مدار شما هم بشود!) و زمان تلف‌شده و اعتبار ازدست‌رفته شما هم می‌تواند از دلایل حتمی استفاده از چنین قطعه‌ای باشد!

مطمئن هستم اگر یک‌دهم انتقادات (شما گاها آن را جملات نه چندان دوستانه در نظر بگیرید که تحمل شنیدنش خیلی راحت نیست:-)) که این‌جور مواقع به پشتیبانی و مدیریت یک شرکت به ازای محصول مشکل‌دار به علت جنس نامرغوب می‌رسد به دوستان فروشنده برگشت می‌خورد شاید کمی منصفانه‌تر با این موضوع برخورد می‌کردند! جالبه برخی از این (تاکید میکنم درصد کمی از آن‌ها) فروشگاه‌های ارائه محصولات الکترونیک می‌توانند ظرف مدت 24 ساعت تغییر کاربری بدهند و از محصولات الکترونیکی به فروش حبوبات کوچ کنند! چون واقعا برای خیلی از آن‌ها نه از نظر علمی نه از نظر وجدانی هیچ فرقی بین نخود و عدس و خازن و مقاومت وجود نداره! باید خرید و فروخت! همین‌که صدای کاربر به جایی نرسد یا همان موقع خرابی در ظاهر قطعه نبیند کفایت میکنه!

مطمئناً همه کسایی که در کار طراحی و تولید هستند این بلای خانمان‌سوز را بارها و بارها تجربه کرده‌اند و راهکارهایی هم برای آن در نظر گرفته‌اند، بگذارید کمی موشکافانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم و اینکه چرا ما این‌قدر اصرار داریم که فروشنده‌ها اینجا دلیل اصلی ارائه چنین محصولاتی هستند و بیشترین مسئولیت بر عهده آن‌ها هست؟

همان اول کار شاید این سؤال مضحک از یک تولیدکننده و یا طراح یا حتی دانشجو و دانش‌آموز مطرح شود که خب قطعه را تست کن و بعد استفاده یا تولید کن! (و البته برخی از آن‌ها هم یه لطف خیلی بزرگی که می‌کنند اگر قطعه خراب را گزارش کردی و گوشزد کردی و برخی هم توانستید اثبات کنید شاید مبلغ را برگرانند!)

اینجا لازم است چند مورد گفته شود که این سؤال تا پایان بررسی ما در ذهن شما مطرح نشود!

همان‌طور که گفتم ساده‌ترین نوع خرابی یا مشکل، مشکلاتی هست که همان لحظه دیده می‌شود مثل همین سنسور LM335 که اول نوشته به آن اشاره کردیم! این فقط باعث می‌شود یک تازه‌کار چند روز وقتش گرفته شود! حتی شاید برخی از قطعات را با تست های ولتاژ، جریان، دما و … و با وقت هزینه و زمان تا حدی برای برخی از قطعات انجام داد! و تا حدی متوجه برخی از خرابی ها شد! ولی این قضیه واقعا عمومیت ندارد! خازنی که ازنظر ظاهری هیچ مشکلی ندارد تمام پارامترهای اولیه آن‌هم صحیح است ولی بعد از دو ماه می‌ترکد و باعث کلی خسارت می‌شود را نمی‌شود به‌راحتی در تست‌های اولیه متوجه شد!

البته دستگاه‌ها و تجهیزات فوق‌العاده حرفه‌ای برای تست کیفیت (یا حتی تجربه‌های خاص برخی مهندسین) برخی از قطعات وجود دارند که واقعاً قیمت‌های وحشتناکی دارند و اکثر شرکت‌ها نمی‌توانند در فکر خرید و استفاده از آن باشند. و البته فروشگاه‌های خارجی هم وجود دارند که  غالباً جنس را با برگه اصالت قطعه ارائه می‌کنند که ازنظر قیمتی واقعاً وحشتناک هستند و برای خیلی از کارها نمی‌توان سراغ آن‌ها رفت.

یادم می‌آید از یک فروشنده‌ی عزیز ایرانی نوعی ماژول GPS اورجینال یک برند را درخواست کردم باقیمت مناسبی گفت برایتان می‌آورم و مطمئن باشید اورجینال است، به‌محض رسیدن همان لحظه ازنظر ظاهری دقیقاً جنس فیک چینی بود که نصف ماژول اصلی هم قیمت داشت و قبلاً هم دیده بودم! فروشنده خیلی اصرار داشت که ماژول را مونتاژ کنید اگر مشکل داشت من برمی‌دارم! شاید باورتان نشود بااینکه طرف مهندس الکترونیک بود 4 روزی طول کشید تا به ایشان بفهمانیم که دلیل اینکه ما ماژول اصل می‌خریم چه هست! و چرا حاضریم دو برابر پرداختی داشته باشیم و با تست ساده‌ای این‌چنین هم نمیشه کیفیت طولانی‌مدت محصول و جزئیات خروجی آن را تضمین کرد!

خلاصه بگم، یکی از مهم‌ترین وظایف تولیدکننده این است که سیستم QC دقیقی برای قطعات خودش ایجاد و سعی کند قطعات را در بدو ورود تا جایی که می تواند تست کند ولی در خیلی مواقع تست‌های اولیه و حتی ثانویه نمی‌تواند برخی خرابی‌ها را مشخص کنه و لازمه حتماً به گزینه‌ای به نام منبع معتبر هم توجه شود!

 

منبع معتبر دقیقا چیه؟

رسیدیم به موضوع مهمی به نام منبع (سورس) معتبر، که البته در مورد آن هم بالا کمی صحبت کردیم! حالا این منبع معتبر دقیقا چیه؟

اکثر تولیدکنندگان خارج از موضوع تست قطعات برای کمتر کردن ریسک قطعات الکترونیک فیک سعی می‌کنند با منابع و سورس‌های معتبر کار کنند، منابعی که حداقل قوانین مشخصی برای خرید یک قطعه دارند و سورس‌های مطمئن و متخصصی اکثراً در چین‌دارند که باعث می‌شود اصول اولیه برای خرید جنس باکیفیت را رعایت کنند. این موضوع یک سلسه ارتباطات امن را شکل می‌دهد که از تولید محصول تا رسیدن دست کاربر، اصول اخلاقی و حرفه‌ای را رعایت می‌کنند و باعث می‌شوند طولانی‌مدت همگی از این ارتباط سود ببرند.

و البته شخصی هم که به‌عنوان واسطه جنس را به شما می‌فروشد باید منبع معتبری برای خرید قطعات داشته باشد و  اصول خاص بازار الکترونیک را رعایت کند وگرنه می‌توانند حتی مگس را به‌عنوان قناری قالب مصرف‌کننده نهایی کنند که البته ضرر اصلی را هم مصرف‌کننده نهایی لمس خواهد کرد. این‌یکی از ساده‌ترین راه‌حل‌هایی هست که اکثر شرکت‌های تولیدی و طراح بعد از گزینه تست قطعات در ساختار خودشان دارند و آن را در مجموعه‌های خودشان نهادینه کرده‌اند.

 

مقصر کیست؟

این قطعه فیک و مشکل دار از کجا می‌آید؟ فکر کنم باید کمی رجوع کنیم به چین، جایی که اکثر این قطعات دارند از آن‌جا می‌آید. در مبدأ تولید چنین محصولاتی به دلایل مختلفی که یکی از آن‌ها سود بیشتر می‌تواند باشد محصولات باکیفیت متفاوتی تولید می‌شوند! البته دلایل گاها شبه منطقی هم وجود دارد. شخصاً در سفر چین دنبال خمیر قلع برند MAX می‌گشتم، جالبه هیچ‌کس آن را نداشت و برای منی که در ایران همه این را به‌عنوان کیفیت عالی می‌فروشند و نام می‌برند تعجب‌انگیز بود!

همراه دوست عزیزی که متخصص آن بازار بود سراغ یکی از این فروشندگان رفتم واضح گفت چیزی به‌عنوان خمیر قلع MAX واقعی به‌وفور در بازار موجود نیست و البته کلی برچسب چاپی داشت با همان برند MAX که با خنده گفت اگر می‌خواهی بهت بدم? خب بالاخره خمیر قلع از یک برند چینی خریدم باقیمت خیلی مناسب‌تر و کیفیت فوق‌العاده عالی و البته پایدار! یک قاعده‌ای هست که می‌گوید هر جنسی را با هر قیمتی شما در چین می‌توانید بخرید?

وقتی خیلی از فروشندگان ما این قاعده را درست درک نمی‌کنند و اصول بازی را بلد نیستند یا رابطه‌های مناسبی ندارند که می‌شود آن چیزی که گاها باعث می‌شود ما اینجا به‌عنوان استفاده‌کننده رسماً با مشکلات عدیده‌ای مواجه شویم! خرید جنس در چین یک تخصص است! و من و شمای دانشجو، طراح و تولیدکننده که آخر این زنجیره قرار داریم تبعات این عدم تخصص فروشنده را لمس می‌کنیم.

البته برخی از آن‌ها هم برای اینکه از قافله فروش عقب نیفتند سعی می‌کنند پایین‌ترین قیمت را خرید و ارائه بدهند و با این کارشان برخی اصول را زیر پا می‌گذارند.

به‌صورت خلاصه در بالا به این نتیجه رسیدیم که تست قطعات الکترونیکی موقع مونتاژ کار راحتی نیست و در برخی موارد تست کیفیت می‌تواند با تجهیزات معمولی غیرممکن باشد! درعین‌حال واسطه‌ای که قرار است قطعات را به‌دست من و شما برساند بی‌شک شخصی که مسئولیت اصلی برای تضمین کیفیت را دارد و هر نوع سهل‌انگاری یا ساده نگاه کردن به این موضوع می‌تواند یک تهدید وحشتناک برای استفاده‌کنندگان باشد و مشابه هر نوع بازاری اگر صدای مصرف‌کنندگان به‌صورت متحد شنیده نشود می‌تواند باعث سودجویی برخی، فقط برخی از افراد فعال در این حوزه باشد!

لازمه اینجا چند موضوع مهم دیگر را هم گوشزد کنم که متهم به نگاه غیرمنصفانه هم نشویم!

مرز بین جنس فیک و خراب و طراحی یا استفاده نادرست از یک قطعه الکترونیکی یک مرز ظریف و نازک است که باعث می‌شود بعضی وقت‌ها  جنسی را خراب و مشکل‌دار تجسم کنیم درصورتی‌که طراحی و استفاده نادرست دلیل آن اتفاق بوده باشد! و خود این هم یک دلیل عمده است که بازار الکترونیک را یک بازار تخصصی بنامیم و عنوان شود متخصص‌های این حوزه باید این بازار را رصد و مدیریت کنند، و گاها هم به فروشندگان حق داد که به‌راحتی هر جنسی را به‌عنوان جنس مشکل‌دار نپذیرند!

درعین‌حال تست برخی از قطعات خاص واقعاً کار ساده‌ای نیست شاید تست یک سنسور ساده دما کار چند دقیقه باشد ولی واقعاً اگر یک چیپ خاص در شرایط خاص دچار مشکلی شود دیگر نمی‌شود به همین راحتی برچسب جنس نامرغوب یا مشکل طراحی به آن زد. مورد دیگر اینکه حتی گاها می‌تواند ارسال جنس نامرغوب توسط حتی منبع مورد اعتماد هم اتفاق بیوفتد! این اشتباه می‌تواند یک خطای سهوی در مراودات تلقی شود و هرجایی از مسیر تولید تا تحویل به مشتری اتفاق بیوفتد که درصورتی‌که تعداد این مشکل ازنظر کمی تعداد بالایی نداشته باشد و فروشنده ازنظر اخلاقی و عملی تعهداتی را بپذیرد می‌تواند این هم جزئی از سیستم باشد که باید همه ما در نظر داشته باشیم و کل سیستم را زیر سؤال نبریم، دقیقاً مشابه تصادفی که می‌تواند توسط هرکسی پیش آید ولی مهم این است که ما قوانین را کاملاً رعایت کرده باشیم و هرگز از صحنه جرم فرار نکنیم! (و صد البته در یک سال شما نباید زیاد تصادف داشته باشید چون حتی اداره بیمه هم دیگر شمارا محق برخی از حقوق خودتون نمیدونه:-))

تمام مواردی که مطرح شد غیر از یک سری راه‌حل اولیه و بنیادین بیشتر شبیه یک درد و دل و اعلام موجودیت یک مشکل اساسی در صنعت تولید محصولات الکترونیکی هست و از کلیه افرادی که  اینجا به‌عنوان طراح، تولیدکننده و حتی واردکننده و فروشنده قطعات الکترونیک فعال هستند و دغدغه حل این مشکل برایشان وجود دارد خواهشمند است تجربه‌ها, خاطره‌ها و راهکارهایی که می‌تواند برای این مشکل ارائه به شه را در قسمت نظرات با دوستان خودتان به اشتراک بگذارید تا شاید بتونیم زوایایی از این مشکل را مشخص‌تر کنیم و شاید راهکاری هم برای آن ارائه بدیم.

البته شخصا فکر میکنم یکی از دلایل مشکلات عدیده در بازار ارائه قطعات الکترونیک هم دوری جستن اکثر متخصصین حوزه الکترونیک از این فعالیت و حرفه خاصه! 

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.✨

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

Sisoog Os
Sisoog Os

کارآفرین, تولید کننده, طراح الکترونیک و ....

دیدگاه ها

62 دیدگاه

 • سید محمد خدادادی
  سید محمد خدادادی
  ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام به دوست واستاد عزیزم
  دستت درد نکنه ، عالی بود – حیف که زمان مجال نمیده وگرنه درد و دل در این باره زیاد هست . به امید روزی که بتونیم در تولید قطعات به خودکفایی برسیم و این داستان اصل و فیک رو تا حدی مرتفع کنیم . انشالله با کمک نسل جدید بستری فراهم بشه و زیرساخت لازم توسعه شغل ما در یک بستر امن فراهم بشه و کمی از استرس طراح و تولید کننده علی الخصوص مصرف کننده محترم ایرانی کاسته بشه و کارهای ارزشمندی در این راستا صورت بگیره

  موفق و موئید باشید

  دوستدار شما :
  شاگرد شیطونه که عشقش پیشرفت صنعت کشورش و سربلندی همه ملت عزیزمون و علی الخصوص زحمت کشان شاخه فوق پیچیده الکترونیک که در این کشور صبر پیشه کردند و با اندک درامدی خودشونو راضی نگه داشتند و میدون رو خالی نکردند
  به همتون دست مریزاد میگم
  یا علی

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز
   ممنون بابت نظراتتون و امیدوارم شاهد پیشرفت مملکتمون هم باشیم

 • عسگری
  ۴ مرداد ۱۴۰۰

  سلام روز به خیر
  بهترین کاری که میشه انجام داد اینه که از افراد مورد اعتماد که کارشون طراحی مدار هست بخوایم در مورد فروشگاه ها نظر بدن و اون نظرات رو اینجا قرار داد و شرایطی فراهم کرد که فروشگاه ها بتونن از عملکردشون دفاع کنند البته پیاده سازی همچین کاری یه کم پیچیده اس
  یه مسئله مهم که باعث ایجاد فضا برای تقلب میشه پیدا نشدن بعضی قطعات هستش به نحوی که وقتی قطعه رو پیدا میکنید مجبور به خرید هستید حتی با فرض اینکه قطعه میتونه تقلبی باشه
  من تصمیم گرفتم حتی با علم این که مطمئن شدم هیچوقت فلان قطعه رو از فروشگاهی غیر از فلان فروشگاه نمیتونم تهیه کنم باز هم به اون فروشگاه مراجعه نکنم حتی اگه بهترین نوع قطعه اصلی رو هم داشته باشه
  اگر ماها از فروشگاه های معتبر خرید کنیم کم کم با سودی که به اونها میرسونیم باعث رشد اون فروشگاه میشیم و همینطور تحریم کردن فروشگاه های غیر معتبر باعث ضعیف شدن اونها میشه

 • مهدی میرابی
  ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

  سلام به همه دوستان من متاسفانه در طول سال ها کار طراحی و تولید تجربیات بسیار تلخی بابت قطعات فیک دارم و داشتم
  همین الان روی میز کارم یه دونه Atmega8 A هست که فیک درومده و البته پدر من رو هم درآورد .
  یادمه یک بار روی یک مدار خیلی کار کرده بودم داشت کارش رو می کرد ، توی جلسه ی دمو برای مشتری مدار ترکید و البته لبخند تلخی روی لبان مشتری و عرق سردی روی پیشانی من نشست. وقتی قطعه رو شکافتم باور نمی کنید دو تا پایه فقط کنار هم قرار داده شده بود
  الان در طراحی و به خصوص مدار های حساس درصدی رو برای خطای قطعه در نظر می گیرم ولی در تیراژ بالای تولید یک قطعه معیوب ممکنه تمام سرمایه و اعتبار شما رو زیر سوال ببره
  حتما دقت کنید که از فروشگاه معتبر و با قرارداد قانونی و تعداد کم خرید کنید

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

   ممنون از شما بابت به اشتراک گذاشتن نظرات

 • امیرحسین
  ۹ اسفند ۱۳۹۹

  سلام به همگی، اگر میشه لطفا در مورد عملکرد مدل‌های فیک جی پی اس یو بلاکس و ماژول های sim800l فیک اگر تجربه ای داشتید راهنمایی بفرمایید

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

   غالبا مدل های فیک GPS خودشون را در قدرت انتن دهی , خطا و الگوریتمهای انتن دهی در نقاطی که ضعیف هستند و یا حتی کارکرد و خرابی نشون میدند ماژولهای شرکت یوبلاکس بخصوص Neo-6M یکی از این رده ماژولها هست که زیاد هم تقلبی داره و البته من نمونه های با کیفیت و حتی مدعی اورجینالش را هم دیدم ولی چون به نظر دیگه تولید نمیشه اون هم شاید در هاله ای از ابهام باشه
   در مورد ماژول های Sim800 صرفا برخی شنیده ها بوده و اینکه چند مدل وجود داره و یا کیفیت های مختلفی از اون هست اطلاع دقیقی ندارم

   • سیدامیرحسین
    ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

    ممنونم از توضیحتون

 • AT0M
  ۲۹ آذر ۱۳۹۹

  اوضاع بازار خارق العاده وحشتناک هست
  بیشتر قطعات در بهترین حالت فیک هستند
  به هیچ وجه تعداد بالا سفارش ندین که بیچاره میشن

  قطعات معیوب هم که بماند

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۳۰ آذر ۱۳۹۹

   البته ذائقه بازار هم بی تاثیر نیست

 • ARST
  ۴ مهر ۱۳۹۹

  شرکت ما تولید کننده برد و تجهیزات الکترونیک برای یکی از زیر مجموعه های شهرداری هست . یکبار برای یک پروژه ای 50 تا برد پاور سویچینگ 12 ولت لازم داشتیم و از یکی از فروشگاه های معروف امجد خرید کردیم بشرط تست و گارانتی مرجوعی . 25 عدد از پاور ها بمحض اتصال به برد مادر منفجر میشد . زنگ زدم به رییس اون فروشگاه میگه شاید برد خرابه بهش میگم عزیز دل میشه 25 تا برد سالم باشه و 25 تا برد خراب . از ما اصرار از اون انکار تا بلاخره با تهدید … مجبور به پس دادن پول شد اونم بعد از 2 ماه . قیمت هر برد تولیدی ما چیزی نزدیک به 10 میلیون بود و شانس آوردیم که برای برد محافظ طراحی کرده بودیم . کلا تو بازار جنس اروجینال خیلی خیلی کم هست و همه RENEW و فیک هستند .

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۵ مهر ۱۳۹۹

   متاسفانه با شرایط دلار و درخواست قیمت پایین توسط خریدار هر روز شرایط بدتر و بدتر میشه

 • Mc Melon
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

  تجربه خودمو میگم
  در فروشگاه … هر چیزی که دیدید مطمئن باشید فیکه مگر اینکه تا حالا کسی نتونسته باشه فیکش رو تولید کنه که در این صورت فروشگاه …ناچارا نوع اورحینالش رو میاره
  تا حالا هر چی میکروکنترلر گرفتم همش renew بوده و اینو از کجا میشه فهمید ؟بله سطح پلاستیکی این میکرو ها بسیار صاف و صیقلیه که بدلیل پاک کردن مارک اولیه توسط لیزر و مارک زنی مجدد اینطور شده.پایه این میکرو ها هم عموما کثیف و سیاه شده هستن
  همین طور تمامی رگولاتورها و سنسورها هم همیشه فیکن رگولاتورها ساخت کمپانی st اورجینال ؛ رو همشون کلمه CHN درج شده و روی فیک ها همیشه کلمه MAR جالب اینکه این رگولاتورهای فیک گاها به جای 1.5 آمپر جریان ؛فقط 0.2 آمپر خروجی میدن.نازک تر بودن قسمت فلزی هم نشونه دیگری از فیک بودن این رگولاتورهاست
  led های های پاور که به نام 3 وات و x وات در این فروشگاه عرضه میشن هیچ وقت بیشتر از 0.7 جریان نامی جریان نمیکش که نشون دهنده فیک بودن توانشونه
  فلاکس لیوانی AMTECH که ادعا میکنه آمریکایی و اصله روی هولوگرامش چینی نوشته !!! و روی سایت خود amtech هم عکس این فلاکس رو گذاشته و نوشته که فیکه !
  این بود تجربیات من ؛میدونم متاسفانه اسم فروشگاه رو حذف میکنید ولی در پایان اینو بگم که فروشگاه جوان راه حل این مشکلاته خودش صادقانه روی قطعات فیک نوشته کپی که دیگه خودتون با مسئولیت خودتون خرید کنید

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

   سلام دوست عزیز سپاسگذار از نظر شما و البته مغذرت بابت حذف نام اون فروشگاه

 • Hyrcan_Electronic
  ۴ خرداد ۱۳۹۹

  درود.
  من هر چی قطعه میخرم از فروشگاه های اینترنتی ۷۰ درصد فیک درمیاد.
  یعنی انقدر با قطعات فیک دست و پنجه نرم میکنم که گاهی اوقات به خودم و علمم و وجودم شک میکنم که فیکم یا واقعی ام.
  هر چی رگلاتور سویچینگ یا ماژول خریدم از خانواده lm2596 فیک بودن-هر مدلی فکر کنی خریدم خراب بوده.یا یکم کار کرده بعد خراب شده.
  ماسفت ۳۲۰۵ خیلی فیک داره.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۴ خرداد ۱۳۹۹

   سلام ما یه جورایی خودمون هم عادت کردیم به قطعات غیر اصل
   مثلا قیمت LM2596 اورجینال فکر کنم حداقل 10 یوانی باشه ایا به نظرتون الان قیمت حدود 30 هزار تومن شایدم بیشتر برای یک عدد اورجینالش منطقیه؟

 • mahdi
  ۴ خرداد ۱۳۹۹

  این مسئله واقعا دردناکه تو بازار موبایل ت… دنبال برد تغذیه شارژرها بودم باور کنید خیلی از فروشندگان کلمه آمپر رو نمیدونستند چیه .میگفتی شارژر 5 ولت 2 آمپر میخوام میگفت نداریم فقط شارژر سامسونگ داریم. یکیشون هم جالبه گفت آقا من نمیدونم تو چی میگی؟؟؟؟
  دوستان به نظر شما چیکار کنیم تو این وضعیت باور کنید به فکر فراموش کردن الکترونیک که ده ساله کار میکنم شده ام. آی سی atmega8 میگیری زیرش زده TAIWAN آخه این داستانها چیه واقعا کسی توضیح داره لطفا بگه .مثلا شرکت بنز اجازه میده جلوی ماشینش بنویسند پراید؟؟ چظور میشه میکروچیپ راضی به همچین کاری بشه

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۷ خرداد ۱۳۹۹

   البته یکی از دلایلش مهندسین الکترونیک هم هستند 🙂
   این مورد نوشتن تایوان تا جایی که اطلاع دارم اتفاق میفته و عادیه ( البته زیاد مطمئن نیستم)

 • جاوید
  ۴ خرداد ۱۳۹۹

  مطلب بالا را
  کاملا تجربه کردم زمانی که سال ۶۲ کار الکترونیک را شروع کردم قطعات بازار تماما موتورولا و آر سی ای و فیلیپس و یک رده پایین تر توشیبا توی بازار بود هر موقع مداری میبستم اگر جواب نمیداد فقط به کار خودم شک میکردم تا سالهای بعد که جنس ژاپنی شد درجه یک بازار و مالزی و کره ای جنس های درجه ۲ و بعد از چینی ها که تجربه های بسیار بد از اون ها دارم و بارها تا حتی یک هفته سر کار بودم و معلوم میشد ایراد از قطعه بوده خصوصا وقتی قطعه کار میکنه ولی نه با مشخصه ای که در برگه اطلاعات آن نوشته شده.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۴ خرداد ۱۳۹۹

   خب یعنی تمام این بلاها از وقتی چین وارد تولید محصولات شد به سر ما اومد؟ 🙂

 • حمید
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام واقعا نظرات خوب وعالی فنی رو ارایه داده ممنون

 • مرتضی میرزایی
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  یا در مورد اردوینو اینقدر فیک فروختند، که به خودشون اجازه می دن موقع فروش ننویسند فیک.

  ولی در مورد آردوینو اورجینال قید کنند اورجینال! خب این چه استثنایی هست که روی آردوینو زدن برایم سواله!!!!!؟

  • محمد
   ۴ خرداد ۱۳۹۹

   آره کاملا آردوینو هاشون فیک و تقلبیه(این رو براحتی ازچاپ بی کیفیت لوگو UNO یا سولدر ماسک روی پدهای روی برد میشه فهمید) حتی میکروی MEGA328 اش هم زیاد معلوم نیست اصل باشه بعد میان مینویسن آردوینو UNO R3
   بدون اینکه اسمی از چینی بودن یا CLONE بودن محصول بیارن

 • مرتضی میرزایی
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  همین هفته هم سه شبانه روز درگیر فیک بودم. آردوینو due فیک خریده بودم.
  کاملاً مدار با کیفیت بود و کار می کرد. تنها عیب اش این بود، چندبار در میان وقتی برق بهش وصل می شد، آردوینو تو حالت کاملاً هنگی باقی می موند. هزار تا برنامه برای watchdog و … نوشتم. حتی برخی از روتین ها رو دوباره باز نویسی کردم ولی فایده نکرد.
  بالاخره تو یه سایتی دیدم باید یه مقاومت با یکی از ماسفت های due موازی کنی. تا درست بشه.
  نکته دردناک اش اینه تقریباً تمام فروشندگان پر آوازه بازار ایران due فیک می فروشند.

 • مرتضی میرزایی
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  اخرین باری که با جنس فیک مواجه شدم، هرکاری می کردم برنامه کار نمی کرد. قطعه هم قطعه بد قلقی بود. mlx90614. ذات تشعشع سنجی اینفرارد پیچیده است، اون موقع هم صحبتشه خبری از کتابخانه های آردوینو نبود.
  بالاخره خیلی سر قضیه گیر کردم، از دو تا فروشگاه معتبر هم خرید داشتم. دیدم از قطعه نیست!
  از قم پا شدم رفتم اصفهان. دوستم قطعه خودش رو با برنامه خودش گذاشت رو مدار کار کرد. بعد برنامه من رو اپلود کرد بازم کار کرد!
  وحشتناک ترین حالت اینه که قطعه ای که از چند فروشگاه می گیری فیک باشه و ندونی باید چه کار کنی؟

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۴ خرداد ۱۳۹۹

   سلام امیدوارم چنین دردی نصیب هیچ کسی تو دنیا نشه 🙂
   وحشتناکه

 • مهدی
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  سر مام ازین بلاها زیاد اومده ما تو کار یو پی اس هستیم پل دیود 30 آمپریمون هی میسوخت شکافتیمش دیدیم 4 تا 4007 رو داخل قاب فلزی لحیم کردن قیر پاچیدن یا خازن ولت پایین رو گذاشتن داخل قاب بزرگ و اصلن قابل فهنیدن نیست تا نشکافی تو بحث خازن که خسارت میلیارد دلاریه و متاسفانه هیچ نظارتی نیست

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۳ خرداد ۱۳۹۹

   موضوع خیلی جالبیه
   یه روزی یه مقداری خازن از تهران خرید کردیم طرف تاکید میکرد جنسم عالیه و و کسایی که مادربرد تعمیر میکنند از اون استفاده میکنند
   خازن ها 100 میلی امپیر جریان میکشیدند 🙂
   نظارت روی این موارد نمیتونه سمت هیچ ساختاری اتفاق بیفته و این مسائل از جمله مواردی هستند که خود مجموعه های استفاده کننده تحت هر عنوانی تدابیر واسش بیندیبشند

 • abbasalifix
  ۲ خرداد ۱۳۹۹

  من به شخصه حدود ۹ ماه کامل خواب و خوراک نداشتم بعد متوجه شدم ای سی های میکروکنترلر که سایت …. میفروشه تقلبی هست که بعد حدود ۳۰ درصد حافظه برنامه ریزی میشه هنگ داره
  وقتی از یجای دیگه ای سی خریدم مشکل رفع شد ولی در این مدت ۹ ماهه برنامه ۳۷۰۰ خطی رو حداقل ۱۰۰ بار بازنویسی و خط به خط تست کردم که بسیار هزینه بر بود

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲ خرداد ۱۳۹۹

   دوست عزیز ببخشید من اسم اون فروشگاه را از کامنت شما حذف کردم واقعا میسر نیست اینجا اسمی برده بشه
   ولی فقط میتونم تا حدی درک میکنم چی کشیدید و واقعا وحشتناکه مثل یه کابوس میمونه و امیدوارم کسی دچار این مشکل و مشابه اون نشه

   • لطفی
    ۸ خرداد ۱۳۹۹

    متاسفانه تا زمانی که شفافیت وجود نداشته باشه این مشکلات وجود خواهد داشت. این که شما هم نگران تبعات قانونی انتشار اسامی متخلفین هستید رو کاملا درک میکنم ولی باید یه راهکار اجرایی و مطمئن برای رسوا ساختن فروشندگان شیاد و یا شاید هم بیسواد پیدا کرد. البته در کنار معرفی فروشندگان باید اطمینان از عملکرد غلط اونها داشت تا بی دلیل ضد تبلیغ توسط رقبا استفاده نشه.
    تشکر از مطالب مفید شما

    • Sisoog Os
     Sisoog Os
     ۸ خرداد ۱۳۹۹

     شاید نداشتن یک رسانه منصف در این ساختار که بتونه جایی باشه برای حرف زدن و ابراز کردن و در عین حال قدرت نفوذ هم داشته باشه یکی از مشکلاتی هست که دوستانی که تو این حوزه هستند دارند

  • جاوید
   ۴ خرداد ۱۳۹۹

   خدا قوت
   من بعد از بارها اینطور تجربه ها بعد از کمی کلنجار رفتن میرم سراغ تعویض قطعه

 • علی
  ۲ خرداد ۱۳۹۹

  برای من هم این اتفاق مشابه افتاده و برای همین سعی میکنم حتی قطعات نمونه را هم از خارج و از جای مطمئن با قیمت بالاتر و زمان بیشتر تهیه کنم تا از داخل.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲ خرداد ۱۳۹۹

   بله این مسیری هست که خیلی ها بخصوص برای نمونه سازی کار میکنند ولی واقعا برای تولید انبوه نمیشه برای خیلی از محصولات سراغ قطعات اورجینال و اصلی رفت

 • محمد عزیزی
  ۲ خرداد ۱۳۹۹

  شما که بنجل فروش ها را نام نمی برید پس حداقل جنس خوب فروش ها را نام ببرید تا سرگردان در این بازار نشویم

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲ خرداد ۱۳۹۹

   دوست عزیز این موضوع خیلی پیچیده اس شخصا هم الان نمیتونم حرف مطلقی بزنم
   ولی انشاله درباره این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد

 • Arian Badvi
  arianBadvi
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  مدتی پیش در کانال آقای مهندس کی‌نژاد از عملکرد منصفانه و حرفه‌یی یکی از فروشندگان قطعات الکترونیکی تقدیر شد.معرفی قطعات خراب یا محکومیت فروشنده و قضاوت کلی، کار ساده‌یی نیست اما معرفی و انتشار تجربیات مثبت خرید از فروشندگان توسط افراد باتجربه و موجه،هم امکان تقلب در نظرسنجی را به صفر میرساند و هم برای فعالان این حوزه راه‌گشا خواهد بود.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   سلام دوست عزیز
   بله مطمئنا تشویق و تنبیه بصورت کاملا موازی با در نظر گرفتن انصاف و جمیع حالات باید اتفاق بیفته

 • هر کی
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  آفرین بر شما
  با خودداری از گفتن نام ان فروشگاه ، به انها کمک کنید که به دزدی خود ادامه دهند.
  دوست عزیز راه مقابله با فساد و دزدی سازش و نصیحت نیست بلکه باید به شدت برخورد شود.

  شما یا فردی ساده لوح هستید یه شریک آن فروشگاه

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   ای بابا
   دوست عزیز رسانه سیسوگ با یک احتمال و شنیدن چند اتفاق از چند نفر نمیتونه در جایگاه قضاوت بایسته و با ابروی فروشگاه و شخصی بازی کنه
   برای قضاوت نیاز به پارامترهای زیادی هست
   و ساده ترینش اینه که متهم هم در شرایط یکسانی قرار بگیره
   و اینکه همین اتفاق برای یه دو جین فروشگاه دیگه بیفته
   نه دوست عزیز
   گفتن این اسم از طرف ما اینجا کاری را درست نمیکنه و البته شریک اون فروشگاه هم نیستیم

 • reza
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  تشکر از مقاله خوبتون
  فقط تو رو خدا این روال جا افتاده در این مملکت رو شما کنار بگذارید….. نام متخلف نزد ما محفوظ است!
  حداقل یه مخففی, اشاره ای بکنید. این حفظ آبروی نداشته متخلفین داغون کرده این مملکت رو.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   دوست عزیز تو کامنت های قبلی هم گفتم
   واقعا ما در جایگاه قاضی نمیتونیم بایستیم و با یک اتفاق با آبروی کسی بازی کنیم
   امیدوارم متوجه منظور بنده شده باشید

   • reza
    ۵ خرداد ۱۳۹۹

    ببینید سایت یا کانال آقای کی نژاد یه بار در مورد زیر آبی یک فروشگاه در امجد مطلبی نوشته بود و با ایما و اشاره آدرس هم داده بود. البته ما هم که به امجد آشنا بودیم فهمیدیم کدوم فروشگاه بوده و بنابر سابقه ای که از فروشگاه و فروشنده ها داشتیم رو چوب خط یه علامت گذاشتیم!
    همینطور مهندس کی نژاد هم سایت شما رو به عنوان تلاشگران نمونه آموزش معرفی کردند. که بنده هم تا الان مشتری شما هستم.
    از ایما اشاره نترسید برادر! آبرویی هم دیگه نمونده به خدا.

    • Sisoog Os
     Sisoog Os
     ۵ خرداد ۱۳۹۹

     دوست عزیز نه منطقی هست نه اخلاقی که ما به صرف اینکه یک مشکل در خروجی یک فروشگاه ببنیم اون را به عنوان قطعه فروش مشکل دار و سوء استفاده گر اینجا معرفی کنیم
     تو جمع های دوستانه ما معذوریتی نداریم ولی اینجا قضیه وافعا فرق میکنه, در ضمن شخصا فروشگاهی را نمیشناسم که فقط قطعه اورجینال بیاره! این موضوع به علت بحث قیمتی انتخابی هست که به عنوان یوزر داشتیم البته ممنون میشم شما هم قسمت بعدی این مطلب را بخونید شاید شما هم قسمتی متوجه منظور ما و دلیل عدم نامبردن اون فروشگاه بشید

     • علیرضا شکرریز
      ۷ تیر ۱۴۰۰

      سلام
      به نظر بنده مثل خیلی از مردم دنیا باید ساده صحبت کرد
      آقا من از فروشگاه فلان این قطعه را خریدم مشکل داشت اعلام کردم از سایت برداشتند
      شفاف
      نه پنهان کاری هست نه تخریب
      بلکه باعث رشد و ارتقا فروشگاهها و خودمان خواهد شد

      این تفکر شاید شاید باعث تخریب صنعت و فرهنگ با هم میشود.

      شاد و موفق باشیم

      0
     • Sisoog Os
      Sisoog Os
      ۷ تیر ۱۴۰۰

      سلام
      متاسفانه اینکه بنده چه مواردی را میتونم بگم یا نمیتونم بگم یا مصداق خاصی دارند یا ندارند در مجموعه قوانین مملکت ما کمی گنگ هست
      و ما سعی کردیم خودمون را درگیر مسائل حقوقی نکنیم.

      0
 • زهرا
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  من با …. این مشکل رو داشتم جنس فیک بود و نمیتونستیم برای شفت ازش استفاده کنیم اما برای ارتباط سریال اکی بود
  چند روز درگیری کلافه کننده

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   ببخشید دوست عزیز من اسم فروشگاه را حذف کردم ولی واقعا فطعه فیک میتونه وخشتناک باشه

 • حسن
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  تشکر بابت این مطلب مفید. ولی راه حل پیشنهادی شما برای این وضعیت به ویژه در بازار ایران چیه؟ ای کاش اگر حتی نمیشه نام برد از فروشندگان بدنام، لااقل آنهایی رو که تجربه مثبت دارید (شما و سایر دوستان) معرفی کنید.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۳ خرداد ۱۳۹۹

   اگر اجازه بدید بزودی قسمت بعدی را هم منتشر میکنیم و سعی میکنیم کمی منطقی تر به این مشکل نگاه کنیم و به نظرم بعد میشه بهتر راه حل داد

 • احسان
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  بارها شده از یه فروشگاه اینترنتی … حرفی خرید داشتم و جنس فیک بهم داده یادمه یه ماژول تغذیه بردبردی خریدم ازش دوتا هم خریدم بعد تست که میکردم هر ولتاژی بهش میدادم با اختلاف 0.7 ولت همون ولتاژ رو خروجی تحویل میداد خوب بود قبل از استفاده ولتاژ رو اندازه گرفتم وگرنه میکروکنترلر هم میسوخت دوتا ماژول رو تست کردم هردو خراب بود تماس گرفتم با همون شرکت به شکلی برخورد میکرد انگار دارم یه دستگاه با تکنولوژی فضایی رو تست میکنم و منم هیچی از الکترونیک نمیدونم و درآخر هم زیر بار نرفت که خرابه و گفت میخوای بفرست تا واست تست کنیم و هزینه ارسال باخودت هستش خب یه جنس 3 تومن اون زمان حدود 5 تومن هم هزینه پست داشت خب اگر از جای دیگه میخریدم خیالم راحت تر بودش
  حالا سوال اینجاست سیسوگ که تیریبون خوبی داره چرا نباید اسم این فروشگاه های بنجل فروش رو مطرح کنه البته از حق نگذریم تو سالهایی که ازش خرید میکردم هر از گاهی یه جنس معمولی هم داشت که کپی خوبی بود و مشد یه مدت کوتاه روش حساب باز کرد و خوشبختانه دیگه گول قیمت تقریبا مناسبشون رو نخوردم و خرید ازشون نداشتم
  به نظرم حتما یه نظر سنجی بذارید داخل سایت بد نیست واقعا پول و سرمایه خیلی زیادی از دست مردم میره به جیب اینا و همینطور سرمایه مردم به راحتی از ایران خارج میشه و میره به جیب چینی های …..

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   سلام
   البته دوست عزیز من معذرت میخام یکی از کلماتی که باعث میشد اشاره بشه به اون فروشگاه عزیز را بنده از متن شما حذف کردم چون واقعا نمیشه منصفانه به یک اتفاق به دید کل اون مجموعه نگاه کرد
   مواردی که عرض کردید هم کاملا درسته ولی سیسوگ الان تو جایگاهی نیست که بتونه کلیت یک فروشگاه را زیر سوال ببره یا نبره
   چون میزان فروش و قطعاتی که وجود داره هم میتونه باعث بشه که حتی شاید درصد کمتری از کل فروش و اجناسش نسبت به کلی فروشگاه دیگه برگشت داده شده باشه ولی من و شما اسم اون را فقط شنیده باشیم.

   ولی اگر بتونیم بستری ایجاد کنیم که افراد نظرشون را بگذارند و بتونید نظرات غرض ورزانه را حذف کنیم و ساختاری ایجاد کنیم که فروشندگان هم بتونن پاسخ بدند شاید بتونیم به جای بهتری برسیم و اون موقع نقصان ها را با نام منتشر کنیم

 • سلیمانی
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  به عنوان یک راه کار عملیاتی پیشنهاد می کنم
  یک نظر سنجی در خصوص تجربه خرید از قطعه فروشان مختلف ایجاد بشه و کاربران نظر بدن.
  ایجاد این نوع نظر سنجی ها باعث میشه قطعه فروشان کار امد شناسایی بشوند و همچنین انگیزه افزایش کارایی بیشتر بشود.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   ممنون از نظرتون
   البته باید برای اینکه نظرسنجی به خروجی واقعی خودش نزدیک بشه کاربران زیادی مشارکت کنند

   • Zeus ‌
    زئوس Zeus
    ۱ خرداد ۱۳۹۹

    و این که امکان تقلب توش خیلی هم زیاده واقعا

 • آن حضرت
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  به نظر من یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ما ایرانی ها انجام میدیم و بلای جانمان در هر زمینه ای شده، عدم شفافیت در برخورد با مسائل هست. اینکه نام تصویر متخلفین در تلویزیون شطرنجی میشه تا کسی اون ها رو نشناسه، اینکه تو مجلس رای نماینده ها شفاف نیست، اینکه فیش های حقوقی مسئولین شفاف نیست و همه هم از این نتفکر نشأت میگیره که آبروی افراد نباید خدشه دار بشه ولو به قیمت درومدن پدر کل مملکت!

  به نظر من یک بخشی در سیسوگ ایجاد بشه، طراح بتونه قطعه مشکل دار یک فروشگاه رو گزارش کنه، اگه افراد دیگه هم با این مشکل برخوردن همونو دوباره تایید کنن. تهش هم فروشگاه متوجه میشه و قطعه رو تغییر میده و میتونه اعلام کنه قطعه از گردش خارج شده و تعویض شده و هم بقیه طراحان و تولید کنندگان تا زمان اصلاح کار به دام نمیوفتن.
  نمیشه که به خاطر اشتباه/سود جویی/بیکفایتی یه فروشگاه همه جامعه الکترونیک به زحمت بیوفتند!
  این تصور که کسی به فکر ما خواهد بود رو فراموش کنید، خودمون باید هوای همدیگه رو داشته باشیم

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱ خرداد ۱۳۹۹

   ایده خوبی هست البته مهمترین مشکلی که تو ایران برای مباحثی مانند همین موضوع شفافیت هست بحث های حقوقی مسئله هست
   این موضوع که تا وقتی کسی متهم نشده از مجاری قانونی شما حق ندارید که در مورد اون حرف بزنید و گرنه متهم هستید

   البته به این مورد و بحث های حقوقی اون حتما فکر خواهیم کرد و اگر مواردی را بشه اجرا کرد اجرا هم خواهیم کردو

   • احسان
    ۱ خرداد ۱۳۹۹

    به نظرم کانال تلگرامی درست بشه کاملا نا شناس این تجربیات اونجا بازتاب بشه بهتره و عملی تر هم هستش

    • Sisoog Os
     Sisoog Os
     ۱ خرداد ۱۳۹۹

     سلام ایده جالبیه حتما بهش فکر میکنیم

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش
راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش
ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش
همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش
مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش
مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 12 ماه پیش
آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش
کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش
ساخت ماینر با FPGA و ARM

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش
مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک