دسته‌بندی نشده

تفاوت میکروپروسسورها با میکرو کنترلر ها

تفاوت میکروکنترلر با میکروپروسسور

برای این که بدانید میکروپروسسورها و میکروکنترلرها دقیقا چه هستند و چه تفاوت هایی با هم دارند بهتر است ابتدا نگاهی به مادربرد کامپیوتر خود بیاندازید. روی مادر برد کامپیوتر IC های مختلفی می بینید.

تفاوت میکروکنترلر با میکروپروسسور

IC مخفف Integrated Circuit به معنی مدار مجتمع است. هر تراشه IC را می توان شمال هزاران یا حتی میلیون ها قطعه ی الکترونیکی در نظر گرفت که با فناوری CMOS بر روی یک برد یک پارچه تولید شده اند و در ابعادی به کوچکی IC در آمده اند.

IC های مختلفی در بازار به چشم می خورند که هر یک کاربرد خاصی بر اساس مدار داخلی خود دارند. یک IC ممکن است یک حافظه ی RAM باشد یا به عنوان میکروپروسسور یا میکروکنترلر طراحی و ساخته شده باشد.

میکروپروسسور چیست؟

میکروپروسسور ها (یا همان ریزپردازنده ها) وظیفه ی انجام محاسبات حسابی، منطقی و پردازش داده را بر عهده دارند. هر میکروپروسسور نیازمند تعدادی قطعات و آی سی های جانبی از جمله حافظه ی ماندگار (نظیر EPROM، EEPROM و …)، حافظه ی غیر ماندگار (RAM ها)، تایمر و کانتر (مانند آی سی 82C54) و … می باشد.

اگر باز هم به مادربرد خود نگاه کنید، میکروپروسسور مرکزی (یا همان CPU) و RAM و تراشه های زیاد دیگری می بینید که همه باهم مادربرد کامپیوتر شما را تشکیل داده اند و در مجموع با همکاری هم قادر به انجام عملیات های مختلفی هستند.

حال ببینیم میکروکنترلر ها چی هستند؟

فرض کنید می خواهید سطع آب داخل یک مخزن را کنترل کنید. برای این کار می توانید از یک میکروپروسسور و قطعه ها و آی سی های جانبی مورد نیاز آن استفاده کنید اما این کار دو اشکال بزرگ دارد:

اول اینکه چون نیازمند خرید تعداد متعددی قطعه و آی سی هستید هزینه ی تولید این مدار کنترل کننده زیاد می شود و مقرون به صرفه نمی باشد.

دوم اینکه از آن جا که تعداد نسبتا زیادی قطعه ی مجزا را باید به یکدیگر متصل کنید، حجم و اندازه ی مدار ساخته شده بزرگ خواهد بود و همان گونه که خود می دانید طراحان تمایل به ساخت برد های الکترونیکی و مدار ها در سایز های کوچک تر و کم تر جاگیر هستند. (فقط اندازه ی تلویزیون ها یا گوشی های همراه قدیمی را با اندازه ی کنونی این دستگاه ها مقایسه کنید تا علت این مساله را بهتر متوجه شوید!)

پس شرکت های بزرگ طراحی IC و میکروپروسسور سعی کردند قطعه ای تولید کنند که مانند میکروپروسسور ها قابل برنامه ریزی باشد، با این تفاوت که (طبق برنامه ی داده شده به آن) برای یک کاربرد مشخص بدون نیاز به قطعات جانبی زیاد بتواند استفاده شود. همچنین آی سی مورد نظر باید از سرعت اجرای بالایی برخوردار می بود تا در کاربرد های حساس و دقیق کارآمد باشد .

این گونه بود که این شرکت ها آی سی های میکروکنترلر را طراحی نمودند که اکثر قطعات جانبی مورد نیاز خود (مانند حافظه ها ی فرار و غیر فرار، مبدل های آنالوگ به دیجیتال و …) را در بسته ی تراشه ی خود داشتند و مصرف کنندگان می توانستند با خرید این آی سی های کوچک بدون نیاز به بکارگیری سایر قطعات جانبی جاگیر و برنامه ریزی این آی سی ها بر اساس هدف مطلوب خود؛ مدار خود را در ابعاد کوچک تری بسازند.

اگرچه میکروکنترلر ها و میکروپروسسور ها هر دو، هدف دریافت اطلاعات و پردازش داده های دریافتی را دنبال می کنند، تفاوت های زیادی نیز با یکدیگر دارند که محل به کارگیری هر یک را متمایز می کند.

انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *