مروری بر نسل ها و سرعت های مختلف شبکه تلفن همراه

مروری بر نسل ها و سرعت های مختلف شبکه تلفن همراه

مروری بر نسل ها و سرعت های مختلف شبکه تلفن همراه
مروری بر نسل ها و سرعت های مختلف شبکه تلفن همراه

شاید برای شما هم سؤال پیش آمده باشد که نسل های مختلف شبکه تلفن همراه چه تفاوت‌هایی با همدیگر دارند؟

2G ,  E چه فرقی با هم دارند؟

0G, 1G, 2G, 3G, 4G, 5G چه هستند؟

پس G و E و H و H+ و LTE چه معنی دارند؟

تفاوت 4G و LTE در چیست؟

فرق 3G و 4G چیست؟

3.5G یعنی چی؟

5G چه سرعتی دارد؟

و…

در این مقاله آموزشی، قصد داریم تا با گردآوری اطلاعات در کنار یکدیگر، مروری بر نسل‌ های مختلف شبکه اینترنت همراه و تفاوت میان آن‌ها داشته باشیم.

با سیسوگ همراه باشید.

 

نسل 0 و 1 شبکه اینترنت تلفن همراه!

0G, یا تلفن همراه تلفن‌های رادیویی سیستمی‌هایی است که قبل از تلفن‌های مدرن همراه امروزی بودند. 1G هم اشاره به اولین نسل تکنولوژی موبایل بی‌سیم دارد. این سامانه همان ارتباطات راه دور قیاسی استاندارد است که در سال ۱۹۸۰ میلادی معرف شد و و تا زمان معرفی نسل دوم شبکه اینترنت (2G)ادامه داشت. تفاوت اصلی بین دو سامانه ارتباطات از راه دور(1G و 2G) این است که سیگنال‌های رادیویی در شبکه‌های 1G به صورت قیاسی (آنالوگ) است ولی در شبکه‌های 2G به صورت رقمی (دیجیتال) است. (ویکی‌پدیا)

 

GPRS (General Packet Radio Service)

سرویس بسته امواج رادیویی، یا به‌اختصار جی‌پی‌آراس، یک سرویس اطلاعات موبایل بسته‌گرا است، که برای کاربران گوشی‌های تلفن همراه جی‌اس‌ام و آی‌اس-۱۳۶ موجود است. این یک سرویس ارزش افزوده جدید در نسل دوم تلفن همراه بوده، که امکان ارسال و دریافت اطلاعات یا داده را روی شبکه تلفن همراه فراهم می‌سازد. (ویکی‌پدیا)

GPRS (جی پی آر اس) یا سرویس بسته امواج رادیویی، یک ارتباط بسته‌گرا است. در واقع همان شبکه اینترنت نسل دوم (2G) است که سرعت دانلود آن تا 114 کیلوبیت بر ثانیه می‌رسد. اما با این حال در برخی گوشی‌ها با علامت G نمایش داده می‌شود. محدودیتی که GPRS دارد، این است که متأسفانه شما هنگام تماس صوتی، نمی‌توانید از آن استفاده کنید!

 

نکته:

اگر دقت کرده باشید، معمولاً پهنای باند اینترنت را برحسب کیلوبیت بر ثانیه (Kbps) ارائه می‌دهند، در حالی که معمولاً نرم افزارهای اندازه گیری سرعت اینترنت، ممکن است آن را با کیلوبایت بر ثانیه (KB/s) نمایش دهند.

همان طور که میدانید، هر بایت، شامل 8 بیت است. به همین دلیل برای تبدیل از کیلوبیت به کیلوبایت، باید مقدار آن را تقسیم بر 8 کنید!

برای مثال، سرعت دانلود GPRS که 114 کیلوبیت بر ثانیه است، معادل 14.25 کیلوبایت بر ثانیه می‌شود!

 

EDGE (Enhanced Data GSM Evolution)

علامت Edge در اندروید

سرعت داده افزایش یافته برای تحول جی اس ام یا جی پی آر اس افزایش یافته، یک فناوری تلفن همراه دیجیتال است که افزایش سرعت انتقال اطلاعات و تقویت اعتماد داده‌ها را همراه دارد. گرچه از نظر تکنولوژی یک شبکه نسل ۳ می‌باشد ولی معمولاً به خاطر سرعت پایین تر، به‌طور غیررسمی نسل ۲.۷۵ معرفی می‌شود. (ویکی پدیا)

GPRS و Edge هر دو تکنولوژی نسل دوم شبکه اینترنت را دارند، منتها سرعت دانلود Edge (اِج) به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و می‌تواند تا 384 کیلوبیت (48 کیلوبایت) بر ثانیه دانلود کند. علامت این نوع اتصال داده در گوشی با E مشخص می‌شود. گاهی اوقات Edge را با نام 2.5G هم می‌شناسند. این نسل از اینترنت تلفن همراه، برخی ویژگی‌های نسل سوم 3G را نیز دارد، اما به قدری نیستند که راضی کننده باشند.

 

نسل سوم شبکه اینترنت همراه 3G

نسل سوم شبکه اینترنت همراه 3G

نسل سوم شبکه تلفن همراه یا ۳ جی روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن‌های همراه و سیستم‌های بدون سیم می‌باشد. نسل جدید شبکه موبایل با رویکرد مولتی مدیا می‌باشد. ۳ جی برخلاف جی‌اس‌ام که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، این نسل جدید سرعت بالا برای انتقال چندرسانه‌ای را فراهم می‌سازد. (ویکی‌پدیا)

با معرفی نسل سوم شبکه اینترنت همراه 3G، امکان تماس تصویری و استریم کردن ویدئوها با تلفن همراه میسر شد. سرعت دانلود این نسل تا 3.1Mbps یعنی حدود 387 کیلوبایت بر ثانیه می‌رسد.

 

HSDPA(High-Speed Down-link Packet Access)

نسل سوم و نیم شبکه اینترنت همراه 3.5G

بستهٔ دست رسی دریافتی پر سرعت مخفف اچ‌اس‌دی‌پی‌ای، یک پروتکل پیشرفتهٔ نسل سوم ارتباطات موبایل، از خانوادهٔ بستهٔ دست رسی پر سرعت HSPA است. این شبکه در حال حاضر می‌تواند سرعت‌های دریافتی ۱٫۸، ۳٫۶ و ۷٫۲Mbit/s را پشتیبانی کند. افزایش سرعت در نسل بعد، یعنی +HSPA می‌تواند تا حد اکثر به ۴۲ و ۸۴Mbit/s برسد…. (ویکی‌پدیا)

این نوع اتصال داده، بر پایه 3G ساخته شده و در واقع نسخه‌ی بهبود یافته‌ای از آن است. به همین خاطر سرعت دانلود آن تا 14Mbps (1.75 MB/s) افزایش پیدا کرده است. این شبکه را با نام 3.5G هم می‌شناسند.

 

HSPA+(Evolved High-Speed Packet Access)

+HSPA (بستهٔ دست رسی دریافتی پر سرعت تکامل یافته) تر کیبی از HSDPA و HSUPA می‌باشد. این اتصال داده، نسل چهارم شبکه اینترنت تلفن همراه است که اجازه دانلود تا 168Mbs (21MB/s) را می‌دهد.

 

4G LTE(Long Term Evolution)

حداقل‌های لازم برای اطلاق نسل چهارم موبایل به یک خدمت موبایل عبارتند از:

– شبکه نسل چهارم باید کاملاً مبتنی بر پروتکل اینترنت(IP) باشد.
– کاربر باید هنگام تحرک بالا (در ماشین و قطارهای تندرو) حداقل به اینترنتی با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد و هنگام تحرک پایین (هنگام پیاده‌روی و در منزل) به سرعتی معادل یک گیگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد. (ویکی‌پدیا)

 

LTE چیست؟

LTE (ال تی‌ای) مخفف عبارت Long Term Evolution به معنی تکامل در دراز مدت است، اما همانند 4G یک تکنولوژی ارتباطی جدید نیست. از آنجایی که 4G نتوانست به سرعت حداقلی که اتحادیهٔ بین‌المللی مخابرات اعلام کرده بود برسد، LTE توانست مقداری به این سرعت کمک کند. به همین علت، شرکت‌های مخابراتی بیشتر برای جذب مشتری و به عنوان یک تکنیک بازاریابی، از عبارت 4G LTE استفاده می‌کنند. همچنین LTE-A (Long-term Evolution Advanced) نسخه پیشرفته‌تر LTE است که سرعت تلفن همراه شما را به مقدارهای واقعی 4G نزدیک‌تر می‌کند. LTE در واقع یک استاندارد شبکه ارتباطی است که اجازه استریم کردن ویدئوهای HD و دانلود پرسرعت 299.6Mbs (37.45 MB/s) را می‌دهد.

 

نسل پنجم شبکه اینترنت همراه 5G

نسل پنجم شبکه اینترنت همراه 5G

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G)، یا دقیق‌تر، نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی، هم‌اکنون جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم (4G) فعلی ارائه شده‌است. طیف فرکانسی نسل پنجم شامل موج‌های باند بالا (بالای ۶ گیگاهرتز)، باند متوسط(۳ تا ۶ گیگاهرتز) و باند پایین (زیر ۳ گیگاهرتز) است. باند پایین فرکانسی نسل ۵ مشابه نسل چهارم است. به تازگی اولین تماس از راه نسل پنجم روی داد.

در ایران، «نسل پنجم شبکه تلفن همراه» را گاهی به اشتباه «نسل پنجم اینترنت» می‌گویند (اینترنت، نسل ندارد). (ویکی‌پدیا)

 

 

جمع بندی

هر چند مقادیر حداقل و حداکثر سرعت ارائه شده توسط ویکی‌پدیا، مقاله لینکدین و دیگر وب سایت‌ها کمی با همدیگر متفاوت هستند، اما تقریباً همگی در یک حدود و بازه‌اند. همچنین این مقادیر ممکن است در ایران کمی متفاوت باشند. با این حال در یک جمع بندی کلی می‌توان سرعت نسل‌های مختلف شبکه اینترنت تلفن همراه را به این صورت نوشت:

GPRS(114Kbps) < EGDE(368Kbps) < 3G(3.1Mbps) < HSDPA(14Mbps) < HSPA+(168Mbps) < 4G/LTE(299.6Mbps) < 5G(20Gbps)

 

مقایسه نسل های شبکه تلفن همراه

نمودار مقایسه سرعت نسل های شبکه اینترنت همراه

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

Digi Boy
Digi Boy

به دانش فزای و به یزدان گرای، که او باد جان تو را رهنمای (فردوسی)

دیدگاه ها

2 دیدگاه

 • محمد صادق
  ۱۵ تیر ۱۳۹۹

  عالی بود . خسته نباشید

 • Phoenix
  ۱۵ تیر ۱۳۹۹

  پس با این احتساب ما هنوز از 4G محرومیم ?

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش
راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش
ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش
همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش
مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش
مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 12 ماه پیش
آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش
ساخت ماینر با FPGA و ARM

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش
کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش
مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک