ARM, STM32, بلاگ خبری سیسوگ

ARM ابزارهای Open-CMSIS-Pack و Keil Studio Cloud را معرفی کرد

ARM ابزارهای Open-CMSIS-Pack و Keil Studio Cloud را معرفی کرد

ARM به‌تازگی دو ایده و طرح جدید بانام‌های ابزار Open-CMSIS-Pack و ابزار Keil Studio Cloud را برای توسعه‌دهندگان اینترنت اشیاء، میکروکنترلرها و یادگیری ماشین معرفی کرده است. در ادامه هردوی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

پروژه Open-CMSIS-Pack

سال‌هاست که بسته نرم‌افزاری به نام CMSIS برای میکروکنترلر ها معرفی‌شده است. CMSIS که مخفف عبارت Cortex Microcontroller Software Interface Standard می‌باشد، درواقع یک رابط استاندارد برای برنامه‌نویسی بر روی میکروکنترلر های از نوع Cortex می‌باشد. این ابزار، هیچ وابستگی به نوع میکروکنترلر ندارد، اما به‌طور خاص برای Cortex-M تمرکز داشته و همچنین حدود 9000 میکروکنترلر مختلف دیگر را نیز پشتیبانی می‌کند.

تا قبل از این، همیشه تصور می‌شد که CMSIS کاملاً متن‌باز است، زیرا پروژه آن در گیت هاب (با مجوز Apache 2.0) وجود دارد. اما همه‌ی کامپوننت های مورداستفاده در آن، متن‌باز نیستند. آرم هم‌اکنون با کمک Linaro IoT و Embedded Group بسته نرم‌افزاری متن‌باز و جدید Open-CMSIS-Pack را معرفی می‌کند که کاملاً متن‌باز بوده و به CMSIS فعلی اضافه می‌شود. شرکت‌های Linaro ،ARM و دیگر همکارانشان مثل STMicro و NXP، همیشه تمرکزشان بر روی ساخت ابزارهای تحت خط فرمان و CMake بوده است، با این هدف که یک بسته نرم‌افزاری استاندارد و کاملی مثل CMSIS را ایجاد کنند.

Open-CMSIS-Pack تا این لحظه ویژگی‌های زیر را دارا می‌باشد:

  • ابزارهای تحت محیط فرمان، برای بیلد کردن
  • ارتباط بهتر با فرآیندهای گردش کار (workflows)
  • لایه‌های نرم افزاری و کامپوننت های از پیش پیکر بندی شده
  • API های استاندارد و طبقه بندی شده

برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید به وب سایت این پروژه مراجعه کنید.

 

معرفی ابزار Keil Studio Cloud

در دنیای امروز، همه‌چیز به سمت آنلاین شدن و اجرا بر بستر کلود پیش می‌رود. برای مثال، نرم‌افزار آردوینو، علاوه بر اینکه بر روی سیستم شما نصب می‌شود، به‌صورت آنلاین نیز قابل‌دسترس است و شما نیاز به نصب آن ندارید. ARM نیز که نرم‌افزار حرفه‌ای Keil را خریداری کرده است، می‌خواهد امکانات آن را به‌صورت آنلاین بانام Keil Studio Cloud ارائه دهد. البته فعلاً در حد آزمایشی، بردهای NXP FRDM-K32L3A6, LPCXpresso55S69 و MIMXRT1064-EVK پشتیبانی می‌شوند. می‌توانید از طریق این لینک نرم‌افزار Keil را به‌صورت آنلاین تجربه کنید.

 

برخی ویژگی های Keil Studio Cloud

  • یک محیط برنامه نویسی یکپارچه تحت وب، که بر روی مرورگر اجرا می‌شود.
  • پشتیبانی از ابزارهای GIT و CI workflows
  • اشکال زدایی آنلاین و استفاده از ابزارهای CMSIS-Pack
  • امکان ارسال بازخورد و درخواست راهنمایی از جامعه برنامه نویسان

 

منبع

انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *