آموزش STM32 با توابع LL قسمت هفدهم: راه اندازی واحد SPI

آموزش STM32 با توابع LL قسمت هفدهم: راه اندازی واحد SPI

آموزش STM32 با توابع LL قسمت هفدهم: راه اندازی واحد SPI
آموزش STM32 با توابع LL قسمت هفدهم: راه اندازی واحد SPI

قبل از هرچیز، باید به توضیح پروتکل ارتباطی SPI و مودهای کاری مختلف آن بپردازیم. SPI مخفف Serial Peripheral Interface است که به معنی رابط سریال برای دستگاه‌های جانبی است. SPI یک پروتکل پراستفاده برای ارتباط بین میکروکنترلر و ICهای وسایل جانبی مانند سنسورها، ADC، DAC، SRAM، شیفت رجیستر و … است. این پروتکل برای ارسال اطلاعات به صورت سنکرون استفاده می‌شود و به همین دلیل همراه با داده، یک سیگنال کلاک نیز فرستاده می‌شود. همچنین این ارتباط میتواند به صورت full duplex باشد، بدین معنی که همزمان از هر دو سمت اطلاعات فرستاده و دریافت شود. برای ارتباط SPI همواره یک دستگاه به عنوان Master، و یک یا چند دستگاه به عنوان Slave تنظیم می‌شوند و کلاک این ارتباط توسط دستگاه Master ارسال می‌شود. ارتباط SPI می‌تواند با 3 یا 4 سیم انجام شود.

 

4 سیگنالی که در ارتباط SPI استفاده می‌شوند، عبارتند از:

 • سیگنال کلاک (SPI CLK یا SCLK)
 • انتخاب کننده چیپ Slave (Chip select یا )
 • خروجی Master، ورودی Slave (MOSI)
 • ورودی Master، خروجی Slave (MISO)

همانطور که گفته شد، ارتباط SPI یک ارتباط سنکرون است و ارسال اطلاعات با سیگنال کلاکی که توسط Master تولید می‌شود، همزمان می‌باشد. برای اطمینان از استفاده صحیح از این پروتکل باید، در دیتاشیت دستگاهی که با آن کار می‌کنیم، در بخش مربوط به رابط SPI مشخصات کلاک و فرکانس آن را بررسی کنیم.

سیگنال انتخاب چیپ از سوی دستگاه Master برای انتخاب Slave استفاده می‌شود و معمولا به صورت active low است. بنابراین Master برای انتخاب یک Slave باید منطق ‘0’ بفرستد. در کاربردهایی که از چند دستگاه Slave استفاده می‌شود، دستگاه Master باید برای انتخاب هر کدام از آن‌ها یک سیگنال CS تولید کند.

توسط سیگنال‌های MOSI و MISO نیز اطلاعات به ترتیب توسط Master به Slave و برعکس فرستاده می‌شود.

 

ارسال اطلاعات

برای شروع ارتباط، دستگاه Master سیگنال کلاک را تولید می‌کند و میفرستد، همچنین Slave مورد نظر را توسط سیگنال CS انتخاب می‌کند. در طول این ارتباط به طور همزمان اطلاعات فرستاده (و به صورت سریال در باس MOSI/SDO شیفت داده می‌شوند) و دریافت (و به صورت سریال در باس MISO/SDI شیف)  می‌شوند. شیفت و نمونه‌گیری اطلاعات با لبه سیگنال کلاک انجام می‌شود، و آزادی انتخاب لبه بالا رونده یا پایین رونده برای این منظور وجود دارد. برای اطلاع از تعداد بیت‌هایی که می‌توان منتقل کرد نیز باید به دیتاشیت مراجعه کنیم.

 

قطبیت و فاز کلاک

در واحد SPI، دستگاه Master می‌تواند تعیین کند که قطبیت و فاز کلاک به چه صورت باشد. بیت CPOL قطبیت کلاک را در حالت بیکاری () در سطح 0 باشد یا 1. حالت بیکاری به وقتی گفته می‌شود که قبل و بعد از ارتباط، سیگنال  در سطح بالا (منطق 1) باشد. همچنین بیت CPHA برای انتخاب فاز کلاک استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد، امکان انتخاب لبه کلاک که شیف و نمونه برداری را تنظیم می‌کند، وجود دارد. این انتخاب توسط بیت CPHA انجام می‌شود. بسته به وضعیت دو بیت  CPOL و CPHA، چهار حالت یا مود کاری برای SPI تعریف می‌شود که در جدول زیر شرح داده شده‌اند.

   واحد SPI در STM32

   در بورد Blue Pill دو واحد SPI وجود دارد که می‌توان به صورت مستقل آن‌ها را راه‌‎اندازی و استفاده کرد. اکنون میخواهیم یک پروژه ایجاد کنیم و به صورت ساده از واحد SPI1 برای ارسال اطلاعات روی یک شیفت رجیستر استفاده کنیم. برای شیف رجیستر از M74HC595 استفاده شده است.

برای شروع کار، مانند گذشته، در محیط Cube MX یک پروژه جدید ایجاد می‌کنیم و تنظیمات کلاک و دیباگ را انجام می‌دهیم. برای تنظیم واحد SPI، از منوی Connectivity، SPI1 را انتخاب می‌کنیم و از منوی باز شده، حالت Transmit Only Master را برمی‌گزینیم. مورد کاری SPI را در حالت 0 تنظیم می‌کنیم و سایر تنظیمات را در همان حالت اولیه رها می‌کنیم.

 

همچنین، برای تحریک پایه‌ی RCK در HC595 (دیتاشیت آی سی را در اینترنت ببینید)، به یک پایه دیگر نیاز داریم که ما در اینجا با کلیک روی پایه PA4 آن را به عنوان پین خروجی تنظیم می‌کنیم.

تنظیمات کلاک و ایجاد  پروژه را نیز مانند قبل انجام می‌دهیم، کد پروژه را تولید می‌کنیم و وارد محیط برنامه‌نویسی می‌شویم.

 

نوشتن کد پروژه

در ابتدا برنامه و قبل از main یک تابع برای  فرستادن داده توسط SPI تعریف می‌کنیم:

نکته: با اینکه در این برنامه نیازی به دریافت اطلاعات نداریم، اما همچنان علاوه بر پرچم مربوط به خالی بودن بافر ارسال اطلاعات، پرچم دریافت اطلاعات را نیز چک کردیم. زیرا رجیستر SPI به صورت چرخشی عمل می‌کند و برای کاربرد صحیح خواندن و نوشتن همزمان باید این پرچم چک شود. با این حال در این برنامه اگر این قسمت کد وجود نداشت نیز، عمل مورد نظر ما به درستی انجام می‌شد.

همانطور که قبل‌تر توضیح داده شد، از پایه PA4 برای ایجاد کلاک تحریک استفاده کرده‌ایم، تابع __NOP() نیز برای ایجاد یک تاخیر قبل از فعال کردن سیگنال استفاده شده است.

سپس درون main و قبل از حلقه while(1) واحد SPI را فعال می‌کنیم:

حالا می‌توانیم با استفاده از تابعی که تعریف کردیم، داده دلخواهمان را توسط SPI ارسال کنیم. بدین منظور می‌توانیم توسط کد زیر عدد هگز 66 را به شیف رجیستر بفرستیم:

اکنون نوشتن کد به اتمام رسیده است، می‌توانیم از پروژه خروجی بگیریم و روی میکرو دانلود کنیم. توجه کنید که حتما با توجه به دیتا شیت HC595، همه‌ی پایه‌ها (به جز پایه9 یعنی QH’ که نیازی به آن نداریم) را به درستی وصل کنید. ما برای نمایش اطلاعات دریافت شده از 8 LED که به پایه‌های QA تا QH متصل می‌شوند، استفاده کردیم. پایه‌های GND و به زمین، و پایه‌های VDD، به 5v یا 3.3v میکرو وصل می‌شوند.

RCK را به PA4، SI را به PA7 (همان پایه SPI1_MOSI) و SCK را به PA5 (پایه کلاک SPI)  وصل می‌کنیم.

اگر همه‌ی پایه‌ها به درستی وصل شده باشند، عدد 66 توسط LEDها نمایش داده می‌شود.

در این بخش با ساز و کار واحد SPI آشنا شدیم. در بخش بعدی در مورد راه‌اندازی LCD Nokia و نمایش اطلاعات روی آن به کمک SPI صحبت خواهیم کرد.

لینک پروژه در گیت هاب

برچسب ها

حمایت از سیاوش

خوشحال میشیم برای تداوم و کیفیت ما رو حمایت کنید.

0 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

سیاوش
سیاوش

کارشناس ارشد الکترونیک دیجیتال، علاقه‌مند به یادگیری

دیدگاه ها

0 دیدگاه

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661 و دانلود کتابخانه آن

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 9 ماه پیش

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 1 سال پیش

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 2 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک