کمبود چیپ‌های الکترونیکی تا سال 2024

کمبود چیپ‌های الکترونیکی تا سال 2024

کمبود چیپ‌های الکترونیکی تا سال 2024
کمبود چیپ‌های الکترونیکی تا سال 2024

در سال گذشته (2021) و ماه‌های اخیر، غول‌های تولیدکننده لوازم دیجیتال ازجمله Apple، ‌Sony و بسیار از شرکت‌های دیگر با مشکل کمبود چیپ‌های الکترونیکی مواجه شدند که علت آن کمبود جهانی و عدم تکمیل سفارش‌های این شرکت‌ها توسط تولیدکننده‌های عمده چیپ و قطعات مثل شرکت Foxconn (تأمین‌کننده چیپ‌های شرکت Apple) بوده است. درنتیجه این کمبودها بسیاری از شرکت‌های تولیدات خود را کاهش داده‌اند و یا تکمیل سفارشات را به تعویق انداخته‌اند. بااینکه تا پیش‌ازاین پیش‌بینی می‌شد که این وضعیت در نیمه دوم سال 2022 بهبود یابد اما با چشم‌اندازهای اخیر، گفته می‌شود که مشکل کمبود جهانی قطعه به این زودی‌ها حل نخواهد شد. تا جایی که مدیر اجرایی شرکت Intel پیش‌بینی می‌کند که کمبود چیپ حتی تا سال 2024 ادامه خواهد داشت! علاوه بر این تولیدکننده‌های کنسول‌های بازی‌های ویدیویی مثل Sony و Nintendo به دلیل همین کمبود در بازار جهانی، میزان فروش مورد هدفشان را به حد چشم‌گیری کاهش داده‌اند.

برای جزییات بیشتر در این مورد با سیسوگ همراه شوید.

 

Global-Electronic-Component-Shortage

مدیر اجرایی (CEO) شرکت اینتل آقای Pat Gelsinger

 

کمبود چیپ‌های الکترونیکی و پیش‌بینی شرکت Intel

مدیر اجرایی (CEO) شرکت اینتل، یعنی آقای Pat Gelsinger، به‌تازگی در مصاحبه‌ای در مورد کمبود چیپ‌های الکترونیکی ابراز عقیده کرده است و پیش‌بینی می‌کند که این کمبود به سال 2024 نیز کشیده خواهد شد. وی دلیل این پیش‌بینی خود را محدودیت تجهیزات تولیدکننده قطعات الکترونیکی معرفی می‌کند. کمی قبل‌تر شرکت‌هایی مثل Applied Materials، ‌ASML Holdings و Lam Research که ابزارهای ساخت قطعات میکروالکترونیکی را تولید می‌کنند، به مشتریان خود اعلام کرده بودند که زمان تحویل ابزارها تا حدود 18 ماه خواهد بود.

Pat Gelsinger می‌گوید به دلیل همین زمان طولانی و تأخیر در رساندن تجهیزات، تولیدکننده‌های چیپ قادر نخواهند بود که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، ظرفیت تولید خود را افزایش دهند. بر همین اساس، برخی از تحلیل گران صنعت نیمه‌هادی، در تابستان سال 2021 پیش‌بینی کردند که کمبود جهانی قطعه تا سال 2023 برطرف خواهند شد و باوجود تمام صحبت‌های انجام‌شده تا به این لحظه چشم‌انداز ارائه‌شده توسط شرکت Intel (یعنی ادامه داشتن وضعیت عرضه چیپ‌ها تا سال 2024) توسط شرکت و تولیدکننده دیگری منعکس نشده است.

موسسه تحلیلگر اخبار IC ها، یعنی IC Insights، پیش‌بینی کرده است که ظرفیت تولید جهانی ویفرهای سیلیکون تا پایان امسال 8.7 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. به گفته این موسسه در سال جاری تا 10 مرکز تولید ویفر جدید تأسیس خواهد شد که درنتیجه آن، ظرفیت تولید ویفر به بیشترین حد خود در 6 سال اخیر، خواهد رسید.

از سوی دیگر شرکت TSMC، که بزرگ‌ترین شرکت تولید و توزیع در صنعت نیمه‌هادی محسوب می‌شود، اعلام کرده بود عدم دریافت به‌موقع تجهیزات تولید چیپ، بر برنامه‌هایی که برای گسترش ظرفیت تولید تا سال 2023 داشتند، تأثیر گذار خواهد بود. اگرچه برنامه‌های مربوط به سال جاری آن‌ها بدون مشکل و تغییر خاصی ادامه پیدا خواهد کرد. شرکت TSMC، برای شرکت‌های زیادی ازجمله Apple، ‌AMD، ‌Qualcomm، ‌Nvidia، ‌MediaTek، ‌Broadcom، ‌Marvell و چندین برند معروف جهانی دیگر، چیپ و قطعات الکترونیکی تولید می‌کند. بنابراین اگر چنین تولیدکننده بزرگی با مشکل تأمین تجهیزات تولید مواجه شده باشد، منطقی است که پیش‌بینی Intel را تا حد زیادی معتبر فرض کنیم. به‌خصوص هنگامی‌که تغییر برنامه و کاهش تولید کنسول بازی‌های ویدیوی توسط دو شرکت بزرگ Sony و Nintendo را نیز در نظر بگیریم.

 

کاهش تولید کنسول‌های بازی توسط Sony و Nintendo

باوجود تقاضای بسیار بالایی که برای کنسول‌های بازی‌های ویدیویی دو شرکت Sony و Nintendo وجود دارد، این دو شرکت اخیراً میزان تولید مورد هدف خود را برای کنسول‌های PlayStation 5 و Switch، کاهش داده‌اند. هر دو شرکت Sony و Nintendo در عرضه این محصولات، در سال میلادی جاری، بیش از 10 درصد نسبت به میزان مورد انتظارشان کمبود داشته‌اند.

مخصوصاً در مورد کنسول PlayStaton5 شرکت Sony، کمبود چیپ‌های موردنیاز، دلیل اصلی نرسیدن تولید به تقاضا است. این کنسول که از یک CPU و پردازنده‌های گرافیکی شخصی‌سازی‌شده (که توسط شرکت AMD طراحی‌شده‌اند) بهره می‌گیرد. سخت‌افزار گفته‌شده موجب شده که این کنسول در بازار جهانی بسیار محبوب و درعین‌حال کمیاب باشد.

شرایط گفته‌شده در مورد کمبود چیپ‌های الکترونیکی باعث شده‌اند که این شرکت پیش‌بینی کند که وضعیت عرضه در سال جاری بهبودی نداشته باشد. از آنجایی که وضعیت تولید برای شرکت‌های بزرگ در این زمینه دشوار شده و برنامه‌های تولید آن‌ها دچار مشکل شده است، قطعاً وضعیت شرکت‌های کوچک‌تر تولیدکننده وسایل الکترونیکی، بسیار وخیم‌تر خواهد بود. درنتیجه صحبت‌های انجام‌شده، اگرچه برنامه‌های زیادی درزمینه ارتقای ظرفیت تولید چیپ‌ها و قطعات درحال‌توسعه هستند، در سال 2022 کمبودهای گفته‌شده به‌شدت محسوس خواهد بود.

 

منبع

1 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

سیاوش
سیاوش

کارشناس ارشد الکترونیک دیجیتال، علاقه‌مند به یادگیری

دیدگاه ها

0 دیدگاه

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 3 سال پیش
راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 4 سال پیش
ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 5 سال پیش
همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 5 سال پیش
مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 2 سال پیش
مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 12 ماه پیش
آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
  • 3 سال پیش
ساخت ماینر با FPGA و ARM

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 3 سال پیش
کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
  • 3 سال پیش
مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
  • 2 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک