بلاگ خبری سیسوگ, رزبری پای, مینی کامپیوتر ها

یوتیوبری با رزبری پای و Chat GPT خودرو خود را از راه دور روشن کرد!

رزبری پای

یوتیوبری توانست با استفاده از رزبری پای و Chat GPT ماشین خود را از راه دور روشن کند!

فصل زمستان خوبی ها و بدی های مخصوص خود را دارد؛ فصلی که در آن از شر گرمای طاقت فرسا راحت می‌شویم و میتوانیم از زیبایی های زمستان لذت ببریم. شاید کاهش دما در زمستان بتواند برای بدن ما مفید باشد، اما برای خودرو ما، این قضیه کاملا برعکس است. در سرمای شدید این فصل، شاید روشن‌کردن و گرم‌شدن موتور ماشین در ابتدا کاری معمولی باشد، اما زمانی که در هوای زیر صفر درجه در ماشین خود می‌نشینیم تا آن را روشن کنیم، مشکلات کم کم خود را نشان می دهند!

همه ما میدانیم که اگر خودرو ما طی شب چندین ساعت در دمای زیر صفر بوده است، باید چند دقیقه ماشین در حالت روشن بماند تا دمای موتور خودرو کمی افزایش یابد و خودرو آماده حرکت شود. نشستن در خودرو و صبر کردن تا گرم شدن آن هم زمان ما را میگیرد، هم خودمان باید در آن زمان سرما را تحمل کنیم. اما راهکار چیست!؟ دقیقا! روشن کردن خودرو از راه دور پیش از اینکه ما صبح ها برای رفتن به محل کار خود سوار خودرویمان شویم! راهکار چیست؟

اکنون یوتیوبری با نام کانال Break It Yourself توانسته است این مشکل را حل کند؛ او شیوه‌ای برای روشن‌کردن ماشین با رزبری پای و Chat GPT اختراع کرده است که می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

روشن‌کردن اتوماتیک خودرو با استفاده از رزبری پای

Car remote starter hardware setup

در ویدئو منتشر شده توسط این یوتیوبر، او یک خودرو تویوتا را در یک زمان مشخص که از قبل تعیین کرده است با استفاده از رزبری پای پروگرام شده روشن می کند. این دستگاه در صورتی این کار را می کند که دمای خارج از خودرو از مقدار مشخصی پایین تر باشد.

هسته اصلی این پروژه، دستگاه رزبری پای و دستیار خانگی (Home Assistant) نرم‌افزار Open-source اتوماسیون خانه در نظر گرفته می‌شود. همچنین، امکان مانیتور کردن زمان و دما نیز بر روی وب اپلیکیشن وجود دارد.

جهت تشخیص دما، سنسور رطوبت-دما به نرم‌افزار دستیار خانگی (Home Assistant) متصل شده است.جهت روشن‌کردن خودرو نیز برد ESP32 با اتصال به نرم‌افزار اتوماسیون Home Assistant کار می کند.

این یوتیوبر، میکروکنترلرها را با فریمور ES Home، اکستنشن Home Assistant و انتقال آن به وسیله سیم به برد رزبری پای راه‌اندازی کرده است. برد ESP 32 به‌عنوان کنترلر قسمت برق ماشین عمل می‌کند که ریموت خودرو را در زمان‌های معین فشار می‌دهد. جهت روشن‌کردن خودرو تویوتا دو فشار کوتاه و سپس یک فشار طولانی نیاز است.

برای کد نویسی این پروژه، توسعه‌دهنده از chatbot معروف شرکت OPEN AI یعنی Chat GPT استفاده کرده است که اگر چه بعضی از قسمت‌های آن به تغییراتی نیاز دارد، ولی با صرف زمان می‌توان قسمت برق خودرو را از طریق آن فعال کرد.

منبع:‌ Slashgear

انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.   همکاری با سیسوگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *