AVR

AVR DDS

در واقع DDS که مخفف Direct Digital Synthesis است ، به روشی گفته می شود که به صورت دیجیتال سیگنال های پریودیک و آنالوگ تولید می شود. DDS کاربرد های زیادی پیدا کرده است از مولد سیگنال تا سینتی سایزر های صوتی .
در این پروژه قصد ما ساخت یک سیگنال ژنراتور دیجیتال است که با استفاده از تکنیک DDS و میکرو پردازنده AVR قادر به تولید شکل موج سینوسی ، مربعی ، دندانه اره ای و… باشد.
با توجه به محدودیت های فرکانسی موجود در AVR ، مبدل ما قادر به تولید 0 تا 65 کیلوهرتز با دقت یک هرتز خوهد بود. که البته به کمک آپمپ LM358 دامنه 0 تا 10 ولت را به صورت متغییر دارا خواهد بود.

قابلیت ها :

  1. مدار ساده و با کمترین امان های ممکن
  2. خروجی فرکانس بالا تا 8 مگاهرتز
  3. خروجی DDS با کنترل دامنه و و آفست ولتاژ
  4. تولید سیگنال ، سینوسی ، مربعی ، دندانه اره ای ، مثلثی ، ECG و نویزی
  5. دارای نمایشگر ال سی دی 2*16

بلوک دیاگرام 

 

همانطور که در تصویر بالا می بنید ، مدار نیاز به چند ولتاژ مختلف دارد که ولتاژ های +12 و -12 برای قسمت آنالوگ یعنی مدار آفست و تقویت کننده نیاز است و +5 هم برای بخش دیجیتال مدار مورد استفاده قرار گرفته است . برای تامین ولتاژ های مورد نظر می توانید از مدار زیر استفاده کنید.

 

بخش نمایشگر

تمام رویداد های کنترلی مورد نیاز توسط 5 کلید ممکن خواهند بود . دکمه های بالا و پایین برای تغییر مود و جابجا شدن در منو مورد استقاده قرار می گیرند و دکمه های چپ و راست برای کم و زیاد کردن فرکانس خروجی ، دکمه وسط هم برای شروع نوسان سازی و قطع آن مورد ستفاده قرار می گیرد.

 

شماتیک 

برای مشاهده در ابعاد اصلی بر روی تصویر کلیک کنید

 

دانلود:

دانلود سورس کد و فایل هگز AVR DDS (141 دانلود ها)

منبع اصلی

شکل موج های خروجی :

سیگنال ECG

 

موج سینوسی

 

دندانه اره ای

 

موج مثلثی

 

موج مربعی

 

سیگنال نویزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *