Cute, آنالوگ, پروژه, پروژه های سیسوگ, توصیه شده, معرفی, مقاله, منبع تغذیه سویئچینگ

چگونه یک شارژر سریع (Fast Charger) بسازیم؟

how to make a FastCharger

فست شارژ یا شارژ سریع چیست؟

با افزایش روزافزون دستگاه‌های هوشمند و وسایل الکترونیکی همراه ، نیاز به شارژر سریع پیش از پیش احساس می شود، امروزه چالش اصلی برای مهندسان، تأمین انرژی موردنیاز این وسایل است. یکی از گزینه‌های پیش رو، استفاده از باطری است. باطری‌ها در سال‌های اخیر جهش‌های تکنولوژیک خوبی داشته‌اند که باعث شده آن‌ها اندازه‌ی کوچک‌تر و ظرفیت بیشتری داشته باشند. افزایش ظرفیت باطری‌ها باعث می‌شود که مدت‌زمان استفاده‌ی آنها بدون نیاز به شارژ، بیشتر شود و کوچک شدن اندازه‌ي باطری‌ها به سبک و کوچک‌تر شدن دستگاه‌های همراه کمک می‌کند. اما چالش جدیدی ایجاد می‌شود که مدت‌زمان انتظار برای شارژ باطری است. در این مقاله سعی داریم نحوه ساخت یک شارژر سریع را با استفاده از آیسی CHY103 آموزش دهیم.

با افزایش ظرفیت باطری‌ها قاعدتاً مدت‌زمانی که برای شارژ آنها لازم است نیز بیشتر می‌شود. فرض کنید درحالی‌که برای رسیدن به جلسه‌ای در خارج از شهر عجله دارید و باید هرچه سریع‌تر خود را به جلسه برسانید و گوشی هوشمند شما نیز تنها 5 درصد شارژ دارد. برای شارژ کامل با استفاده از شارژرهای معمولی حداقل نیاز به 2 ساعت زمان و برای شارژ تا مرز 70 درصد نیز به زمانی حدود یک ساعت و نیم نیاز است. البته توجه کنید که در گوشی‌هایی با ظرفیت باطری بالاتر این زمان به طبع زیادتر خواهد بود. قاعدتاً صرف چنین زمانی باعث خواهد شد که جلسه را از دست بدهید.

اما راه چاره چیست؟

تکنولوژی‌ای که در سال 2013 برای اولین بار توسط شرکت کوالکام (Qualcomm) مطرح و همزمان با ارائه‌ی پردازنده Snapdragon 600 از آن پرده‌برداری شد، تکنولوژی شارژ سریع یا فست شارژ است که به شما امکان می‌دهد که باطری گجت همراه خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به اندازه‌ی قابل‌قبولی شارژ کنید.

شرکت کوالکام تاکنون چهار نسل از فست شارژ را معرفی کرده و توسعه داده است.

همان‌طور که می‌دانید زمان شارژ رابطه مستقیمی با توان پمپ شده به دستگاه دارد. در نسخه‌ی اولیه از این تکنولوژی، شارژر تنها قادر به ارائه‌ی 10 وات توان بود و در ورژن دوم این میزان تا 18 وات افزایش پیدا کرد. در تصویر زیر می‌توانید ورژن‌های ارائه‌شده از شرکت کوالکام، به همراه مختصری توضیحات را مشاهده کنید:

Qualcomm_Quick_Charge_History

در مورد +Quick Charge 4، آخرین تکنولوژی معرفی‌شده از سوی شرکت کوالکام، ادعا شده که: 5 دقیقه شارژ برای 5 ساعت استفاده از گجت همراه.

Quick Charge 4+

فست شارژ (Quick Charge) چطور کار می‌کند؟

غیر از کوالکام شرکت‌های دیگری هم هستند که تکنولوژی Quick Charge را توسعه داده‌اند، اما به دلیل پیش‌قدم بودن شرکت کوالکام و استفاده از تجهیزات رایج (به‌عنوان‌مثال سیم مورداستفاده)، در این مقاله سیستم پیشنهادی کوالکام را بررسی می‌کنیم.

چیزی که مشخص است، فرایند شارژ سریع‌تر تنها با اعمال توان بیشتر به دستگاه ممکن خواهد بود. برای بالا بردن توان همان‌طور که آگاه هستید دو راه وجود دارد: زیاد کردن جریان اعمالی یا بالابردن ولتاژ. در نسخه‌ی اولیه از Quick Charge ارائهشده، جریان شارژ را تا 2 آمپر بالا بردند که باعث انتقال توان 10 واتی می‌شد. مسائل و محدودیت‌های زیادی برای بالا بردن جریان مطرح است؛ یکی ازاساسی‌ترین محدودیت‌ها، مقاومت سیم مورداستفاده است. با بالا رفتن جریان، افت ولتاژ صورت گرفته روی سیم بیشتر خواهد شد و حتی در نمونه‌های نامرغوب از سیم شارژر به دلیل مقاومت بالای سیم اصلاً امکان عبور جریان بیش از یک آمپر نیست و از طرفی بالا بردن جریان، باعث ایجاد تلفات بیشتر در المان‌های الکترونیکی و تولید گرمای بیشتر می‌شود.

 

بنا بر دلایل ذکرشده، در نسخه دوم به‌جای افزایش جریان، ولتاژ افزایش پیدا کرد. با افزایش ولتاژ، توان نیز افزایش پیدا می‌کند؛ با این تفاوت که مقدار مقاومت سیم شارژر تأثیر کمتری در فرایند شارژ خواهد داشت و گرمای کمتری ایجاد می‌شود و امکان کوچک‌تر کردن شارژها نیز وجود دارد. در ورژن دوم امکان انتخاب ولتاژ بین ولتاژهای 5، 9 و 12 توسط گجت وجود دارد. در ورژن سوم نیز، امکان تعیین ولتاژ در بازه‌ی 3.6 تا 20 برای گجت مورداستفاده وجود دارد.

شارژر چطور ولتاژ مناسب را انتخاب می کند؟

همان‌طور که در مقاله‌ای تحت‌عنوان “همه چیز در مورد مدار شارژر باطری های لیتیوم یون” به بایدها و نباید‌های فرایند شارژ باطری‌های نیکل کادمیم پرداختیم، یکی از پارامترهای مهم در خصوص شارژ انواع باطری، مسئله‌ی دما است. با شارژ شدن باطری، گرما ایجاد می‌شود و اگر کنترل نشود که باطری با چه سرعتی افزایش دما دارد یا دمای آن تا چه اندازه افزایش پیدا کرده است، موجب آسیب دیدن باطری و حتی انفجار آن خواهد شد.

 

Each chemistry uses a unique charge termination

جدول فوق نشان‌دهنده‌ی افزایش دمای باطری با توجه به ساختار شیمیایی آن و نوع فرایند شارژ است.

با توجه به خطرات افزایش دمای باطری، لازم است در صورت افزایش دما، توان اعمال‌شده از سوی شارژر کاهش پیدا کند تا احتمال صدمه دیدن باطری کم شود.

توضیح در خصوص پارامتر C ذکر شده در جدول :

اگر یک باتری 3.7 ولت و 2000 میلی امپر ساعت داشته باشید و ازش 2 امپر جریان بکشید در عرض یک ساعت تموم میشه ولی اگر تصمیم دارید که 4 امپر جریان بکشید اول باید ظرفیت تخلیه باتری رو نگاه کنید. ظرفیت تخلیه × جریان (امپر ساعت) = مقدار حداکثر جریانی که میشه از باتری کشید. همیچین پارامتری برای شارژ کردن باتری هم صادقه. یعنی هر باتری یک ظرفیت تخلیه و یک ظرفیت شارژ داره. یعنی اون باتری که مثالشو زدم از ظرفیت شارژش 5 باشه میتونید با جریان 10 امپر شارژ کنید. اکثر باتری های لیتیوم پلیمری که در کواد کوپتر ها استفاده میشه ظرفیت شارژی 1C دارن. بعضی ها هم 0.1C

اما چطور شارژ و گجت هوشمند در ارتباط هستند و گجت قادر به کنترل ولتاژ شارژر است؟

همان‌طور که می‌دانید کابل‌های USB دارای چهار رشته سیم هستند که دو رشته سیم به نام‌های +D و -D وظیفه‌ی حمل اطلاعات را بر عهده دارند. در فرایند شارژ وقتی‌که گوشی هوشمند یا گجت موردنظر تشخیص داد که شارژر متصل شده است، یا اعمال سطح ولتاژهای مختلف بر روی این دو رشته سیم قادر به کنترل ولتاژ خروجی شارژ است. شارژر در ابتدای فرایند شارژ، این دو رشته را به هم اتصال کوتاه می‌کند و به این صورت گوشی متوجه می‌شود که به شارژر متصل شده است.

QC-3.0-Decoder-table

عکس فوق ولتاژ خروجی آداپتور شارژ سریع را نشان می‌دهد که با توجه به سطح ولتاژ‌های +D و -D ولتاژ خروجی را کنترل می‌کند. توجه داشته باشید که در Quick Charge 3.0 دو کلاس کاری وجود دارد که تنها تفاوت آن‌ها در بیش‌ترین ولتاژ خروجی است. کلاس B قادر است تا 20 ولت را تأمین کند.

چگونگی ساخت و پیاده‌سازی فست شارژر:

برای ساخت یک شارژر سریع نیاز به یک مدار کنترل ولتاژ خروجی است که با توجه به سطح ولتاژ‌های اعمال‌شده به +D و -D ولتاژ خروجی را کنترل کند و بخش دیگری برای ایجاد ولتاژ، مورد‌نیاز است.

برای بخش دوم مدار می‌توان از انواع رگولاتورهای موجود در بازار استفاده کرد. توصیه می‌کنیم که از رگولاتور‌های سوییچینگ با فرکانس سوییچ بالا استفاده کنید. در این پروژه ما از LM2596 استفاده می‌کنیم.

LM2596 Circuit

LM2596، یک آی سی سویچینگ با فرکانس سوییچ 150 کیلوهرتز و جریان دهی تا سقف 3 آمپر است و نیاز به المان‌های زیادی برای راه‌اندازی ندارد و در نوع Adj، قادر است ولتاژ خروجی را با استفاده از یک شبکه‌ی مقاومتی کنترل کند. شاید بهترین انتخاب نباشد ولی به لحاظ در دسترس بودن و قیمت، قطعاً بهترین انتخابی است که می‌توان داشت.

بخش دوم و در واقع اصلی‌ترین بخش، قسمت کنترل است؛ این‌که مداری طراحی کنیم که قادر باشد با توجه به نیاز گجت مورد‌استفاده، ولتاژ خروجی را کنترل کند. شاید بتوان با استفاده از چند مقایسه کننده آنالوگ و چند آی سی رفرنس و مقداری گیت دیجیتال آن را طراحی کرد یا از یک میکروکنترلر کمک گرفت؛ اما راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد و آن هم استفاده از آی سی‌ های طراحی‌شده برای این منظور است. خوشبختانه آی سی مذکور به تازگی وارد بازار ایران نیز شده است و می‌توان آن را با یک جستجوی اینترنتی ساده پیدا و تهیه کرد.

معرفی آی سی کنترل شارژر سریع:

آی سی کنترل شارژ مورد‌استفاده‌ی ما در این پروژه، CHY103 است که توسط شرکت Power integrations تولید شده است . آی سی مذکور قادر به پشتیبانی هر دو کلاس Quick Charge 3.0 است و توان مصرفی خیلی کمی در حدود 1 میلی وات دارد.

آی سی به‌گونه‌ای طراحی شده است که قادر باشد به‌صورت مستقیم با آی سی های فلای بک TinySwitch و TopSwitch در ارتباط باشد. در‌صورتی‌که بخواهیم از دیگر آی سی های رگولاتور در کنار این آی سی استفاده کنیم نیاز است که شبکه فیدبک را به نحوی طراحی کنیم که مشکلی در برقراری ارتباط پیش نیاید.

CHY103 Diagram

همان‌طور که در بلوک دیاگرام آی سی مشاهده می‌کنید، این آی سی برای تشخیص سطح ولتاژ مورد‌نیاز از 4 عدد مقایسه کننده استفاده می‌کند و تصمیم‌گیری در مورد ولتاژ خروجی با توجه به وضعیت آن‌ها، در Control LOGIC اتفاق می‌افتد.

مدار پیشنهادی برای استفاده از این آی سی را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

 

CHY103 Circuit

پایه‌ی شماره‌ی 2 یا FA/P را می‌توان برای خارج کردن آی سی از مدار استفاده کرد. در مواقعی که اخلالی در رگولاتور اصلی پیش بیاید یا به هر دلیلی قصد داشته باشیم که آی سی CHY103 را از مدار کنترل فیدبک خارج کنیم، می‌توانیم با تحریک پایه FA/P این کار را انجام دهیم.

با انتخاب مقاومت مناسب برای پایه‌ی شماره‌ی 7 یا REFERENCE، می‌توان بین کلاس A و B یکی را برای مدل شارش انتخاب کرد. قبلاً اشاره کردیم که کلاس B در ورژن سوم از شارژ سریع کوالکام، قادر به تأمین ولتاژ تا سقف 20 ولت است. پایه‌ی شماره‌ی 8 یا BYPASS برای تشخیص undervoltage و هم‌چنین تأمین ولتاژ مورد‌نیاز برای کارکرد آی سی است.

پایه‌ی شماره‌ی یک یا TEMPERATURE MONITOR، برای رصد حرارت ایجاد‌شده توسط مدار است و در صورت گرمای بیش از حد می‌تواند با اعمال توان کمتر از آسیب دیدن مدار جلوگیری کند. برای استفاده از این پایه تنها نیاز است که آن را یک NTC مناسب وصل کنید.

در نهایت پایه‌ی شماره‌ی 2 یا FEEDBACK DRIVE، پایه‌ای است که با وصل شدن به مسیر فیدبک رگولاتور اصلی، کار کنترل و نظارت بر ولتاژ خروجی را انجام می‌دهد. اگر به بلوک دیاگرام درون آی سی توجه کنید، این پایه به یک مقایسه کننده با ولتاژ Vth متصل شده و از طرفی می‌تواند جریان IT از آن کشیده شود یا به آن اعمال شود؛ همین مکانیسم کمک می‌کند که این آی‌سی با دست‌کاری ولتاژ موجود بر روی رفرنس رگولاتور، باعث افزایش یا کاهش ولتاژ خروجی شود.

مدار شارژر سریع سیسوگ

مدار شارژر سریع سیسوگ

مدار طراحی‌شده شارژر سریع، بر اساس آی سی LM2596 و CHY103 است. در این طراحی قسمت تشخیص خطا در نظر گرفته نشده و سنسور حرارتی آن حذف شده است و نیازی به مونتاژ R5 نیست.

مهم‌ترین مسئله در طراحی این گونه مدار‌ها، محاسبه‌ی مقادیر مناسب برای شبکه‌ي فیدبک است. با توجه به این‌که ولتاژ رفرنس داخلی آی سی LM2596 معادل 1.23 است و ولتاژ رفرنس آی سی CHY103 معادل 1.265، وجود این تناقض کوچک تمام معادلات اولیه برای طراحی بی دردسر را بر هم میزند.

از طرفی جریانی که آی سی CHY103 برای کنترل ولتاژ خروجی به مسیر فیدبک اعمال می‌کند، جریان ناچیز 2 میکرو آمپر است که باید حتماً دقت داشته باشید که مقادیر مسیر فیدبک را به نحوی در نظر بگیرید که جریان اعمال‌شده قادر باشد تغییرات دلخواه را در خروجی به وجود بیاورد. در مسیر فیدبک ما از سه مقاومت R2 ، R3 و R4 استفاده کرده‌ایم. با توجه به جریان 2 میکرو آمپر، بهتر است مجموع مقاومت‌ها در حدود 134 کیلو اهم باشد.

ما از مقادیر 33 کیلو و 1 کیلو برای برای جبران اختلاف بین ولتاژ‌های فیدبک دو آی سی استفاده کرده‌ایم؛ به این صورت ولتاژ مبنا برای آی سی CHY103 معادل 1.256 و از نظر LM2596 معادل 1.23 خواهد بود.

نمونه‌ی ساخته‌شده شارژر سریع سیسوگ

نمونه ساخته شده شارژر سریع

در تصویر فوق نمونه‌ی کامل‌شده از این شارژر سریع را مشاهده می‌کنید که در حال شارژ گوشی HTC M9 است.

شارژر فوق با گوشی‌هایی از برند LG ، samsung و HTC تست شده و بدون هیچ مشکلی فرایند شارژ سریع را انجام می‌دهد.

در زیر نمودار شارژ گوشی HTC One M9 را مشاهده می‌کنید:

HTC M9 Charging Chart

 

 

خرید آیسی CHY103

البته راه‌های زیادی برای ساخت یک شارژر سریع وجود دارد که استفاده از CHY103 یکی از راحت‌ترین و قابل اعتمادترین راه‌های ممکن است. برای خرید آیسی شارژر سریع می‌توانید به راحتی با یک جستجوی ساده در پارت‌جو (پارت‌جو چیست ؟)، قطعه‌ی مورد‌نظر را در فروشگاه‌های ایرانی پیدا کنید.

 

دانلود شماتیک و PCB شارژر سریع:

شماتیک و PCB با استفاده از نرم‌افزار altium designer رسم شده‌اند و به‌صورت رایگان و متن‌باز در اختیار کاربران محترم سیسوگ قرار می گیرد.

برای دانلود فایل‌های مربوطه می توانید به اکانت GitHub سیسوگ مراجعه کنید:

دانلود فایل های پروژه Quick-Charge-v3.0.

 

 

خرید شارژر سریع از امداد موبایل امداد موبایل

 

 


انتشار مطالب با ذکر نام و آدرس وب سایت سیسوگ، بلامانع است.

شما نیز میتوانید یکی از نویسندگان سیسوگ باشید.  همکاری با سیسوگ

 

نوشته های مشابه

100 دیدگاه در “چگونه یک شارژر سریع (Fast Charger) بسازیم؟

 1. Avatar IRK گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من قصد ساخت یه شارژر به اصطلاح فندکی رو دارم و میخوام یه آداپتور پریزخور عادی رو به نحوی تغییرش بدم که ورودیش جای برق240-100,
  12 یا9 رو بگیره و خروجی هم که همون 5v 1aباشه
  چه چیزایی لازمه??

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام دوست عزیز
   اولا مداری که قرار گرفته ورودیش 12 ولت هست و به راحتی میتونید در خودرو استفاده کنید
   در ضمن خروجی این شارژر فست هست و اگر مقاله را کامل بخونید یکی از ویژگیهای این نوع شارژها این هست که ولتاژ بالا رفته مثلا 9 ولت میشه
   کلیت مدار و شماتیک اون جهت دانلود قرار گرفته

 2. Avatar صالحی گفت:

  سلام. خروجی شارژر بااتصال گجت با قابلیت فست شارژ(سامسونگc7) پنج ولت ثابته وتغییری نمیکنه, ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. علت اختلاف قیمت زیاد آی سی های مورداستفاده درمداربامشخصات یکسان چیه؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   ابتدا ولتاژ خطوط D+ و D- رو با مولتی میتر اندازه گیری کنید اگر که ولتاژ ها مطابق ولتاژی که توی جدول آورده شده بود ؛ و ولتاژ خروجی تغییر نکرد ؛ مشکل از آیسی CH یا بخش رگولاتور هست. در غیر این صورت یا گوشی فرمان تغییر ولتاژ رو صادر نمیکنه یا سیم مورد استفاده مشکل داره.
   مثلا برای خروجی 9 ولت ولتاژ D+ باید 3.3 ولت باشه و ولتاژ روی D- باید حدود 0.6 باشه.
   سوال دوم رو متوجه نشدم.

   1. Avatar محسن گفت:

    تی بعضی از گوشی ها میشه از طریق تنظیمات به طور کلی فست شارژ رو غیر فعال کرد، احتمال این که ایراد از اون باشه هم هست.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     نکته خوبی است ؛ واقعا این مساله رو نمیدونستم و البته این مورد هم میتونه جزو یکی از احتمالات باشه
     متشکرم برای کمکتون

 3. Avatar PEYMAN گفت:

  سلام ببخشید این GNDمدار به کجا وصل میشه در DC
  بعد این ای سی CHY103نه تو پرتوس بود(ورژن8.5) نه تو مولتی سیم برای تست(ورژن14)

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   در واقع GND همون منفی مدار میشه ؛ کل منفی های مدار به یک GND وصل میشوند.

   1. Avatar PEYMAN گفت:

    خوب پس این ای سیCHY103چرا تو پرتوس ومولتی سیم نیست

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     واقعا اگر می بود تعجب میکردم !
     خوب این آیسی یه آیسی جنرال نیست و خاص برای این کار طراحی شده به همین دلیل هم احتمالا توی پروتوس نمی تونید پیداش کنید مگر این که خودتون کتابخونه مورد نیازش رو اضافه کنید.

 4. Avatar محسن گفت:

  سلام
  من میخوام یه جورایی برعکس کاری که شما گفتید رو انجام بدم، من یه شارژر فست دارم(از اونایی که تا ۱۲ولت ۱.۵ آمپر خروجی میدن) و قصد دارم باهاش مصرف کننده ۱۲ ولتی روشن کنم. اما وقتی به اون شارژر یه مصرف کننده دوازده ولتی (مثلا فن ۱۲ ولت) وصل میکنم، کار نمیکنه، مداری هست که بشه باهاش این کارو کرد؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام
   خوب این کار شدنی هست به سادگی با اعمال ولتاژ هایی که توی جدول ذکر شده به پایه های D+ و D- میتونید این کار رو انجام بدید
   البته یه پروژه هم با آردوینو هست که به شکل هوشمند این کار رو انجام میده اینک زیر رو ببینید
   https://github.com/vdeconinck/QC3Control

 5. Avatar محمدجواد گفت:

  سلام خسته نباشید اون کابل ورودی به کجا وصل میشه؟
  Vcc چقدره؟
  تو عکس همون مدار کوچیکه ؟

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام کابل موبابل شما به سوکت USB1 وصل میشه
   VCC هم 5 ولت هست
   کل مدار برای این عملیات نیاز هست
   در ضمن لازمه بگم حتما قبل از وصل کردن گوشی خودتون به مدار از 5 ولت بودن پیش فرض خروجی شارژر مطمئن شوید

 6. Avatar پاول گفت:

  سلام چطور میتوان این دستگاه را به برق 220 ولت وصل کرد؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خوب برای این کار شما نیاز به یک آداپتور 12 ولت حداقل دو آمپر خواهید داشت.

 7. Avatar شاهین گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب اموزنده ای و سایت واقعا عالیتون.
  با عرض معذرت من یه پاوربانک ساختم با ظرفیت 20000 میلی امپر الان میخوام تبدیلش کنم به یه جامپ استارتر خوردو و لب تاپ میخواستم اگه لطف کنید و امکانش باشه کمکم کنید که از چه شماتیک و pcb استفاده کنم که بتونم کارایی های و خروجی های زیرم ازش بگیرم و استفاده کنم.
  ( قابلیت استارت تمامی خودروهای دارای سیستم برق 12 ولت
  – خروجی DC با ولتاژ 12 و 19 ولت برای شارژ لپ‌تاپ
  – خروجی سوکت تبدیل سازگار با اکثر برندهای لپ‌تاپ
  – ۲ خروجی پاوربانک با جریان خروجی حداکثر 2000 میلی‌آمپر به ازای هر خروجی
  – خروجی فیش 12 ولت برای تغذیه لوازمی مانند یخچال خودرو، جارو شارژی، کمپرسور هوا، تلویزیون پرتابل و غیره
  – ورودی شارژر برق شهر جهت شارژ پاوربانک
  – ورودی شارژر فندکی خودرو جهت شارژ پاوربانک
  اگه کمکم کنید واقعا ممنون میشم اگرم برای طراحیش هزینه ای لازمه در خدمتم.
  مجددا ممنون از لطفتون

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز اونچه میخواید انجام بدید خیلی متنوع هست و فکر نمیکنم همه رو با یه پاور بانک قادر باشید که انجام بدید
   وقتی میگید میخواید ماشین رو استارت بزنید ؛ یعنی باید بتونید ولتاژ تقریبا 13 ولت با جریان دهی حداقل 30 آمپر رو تامین کنید ؛ که خوب این کار رو تنها با باتری های خاصی که جریان دهی بالا داشته باشند و البته به صورت سری بسته شده باشند میتونید انجام بدید !
   وقتی که میگید لبتاب رو شارژ کنید باید یه مدار بوست داشته باشید که قادر باشه تا 4 آمپر حداقل جریان بده که العاد بزرگی پیدا میکنه و دیگه قابل حمل نیست
   آیا چنین محصولی با چنین ویژگی هایی رو دیدید ؟

   1. Avatar شاهين گفت:

    با عرض سلام و ادب و تشكر از راهنمايي جناب عالي.
    بله چنين محصولي هست و تنوع هاي زيادي هم داره
    اين مدل رو در ديجي كالا سرچ كنيد نمونه هاي متنوع با رايي هاي زيادي وجود داره
    جامپ استارتر خودرو و شارژر لپ تاپ واگان مدل 7503

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام و درود دوست عزیز
     بله دیدم نمونه هایی که خودرو رو هم استارت خودرو میزنه و هم پاور بانک هست ولی شارژر لیتاب رو ندیده بود ؛ در مورد استارت خودرو که شما بخاطر بحث جریان دهی از هیچ مبدلی قادر نیستید که استفاده کنید و باید از حتما باتری ها رو به شکل سری ببندید که ولتاژ بین 13 تا 14 ولت ایجاد کنید ؛ برای قسمت شارژر هم احتمالا بتونید از مبدل کاهنده ولتاژ 14 ولت رو به 5 کاهش بدید و استفاده کنید ؛ در این صورت حتی میتونید قسمت شارژر رو به شکل فست شارژ طراحی کنید ,همین مداری که توی پست پیشنهاد دادیم.
     تنها میمونه شارژر لبتاب که برای این کار نمیدونم چند ولت نیازه که خروجی باشه 🙂

     1. Avatar شاهين گفت:

      سلام ممنون از راهنماييتون من دقيقا همين مدار كاهنده اي رو كه پيشنهاد دادين رو دارم براي لبتاپ هم خروجي ١٩.٥ ولت – ٤.٥ امپر احتياجه مدار dc به dc كاهنده اي كه دارم قابل تنظيم هم جروجي ولتاژ هم امپر يعني ميشه براي شارژ لبتاپ تنظيمات مورد نياز رو اعمال كرد شارژ كرد و مجدد برگردوند به تنظيمات شارژ گوشي

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      سلام و درود
      خوب کار منطقیی رو انجام دادید ؛
      اما برای این که 12 ولت رو به 19 تبدیل کنید نیاز به مبدل افزاینده دارید نه کاهنده ؛ باید دنیال مدار افزاینده بگردید

     3. Avatar Mohseius گفت:

      راستش فقط در حد حدث هستش ولی فکر میکنم داخلشون ابر خازن و باتری هست، با باتریشون ابر خازنا رو شارژ میکنن و بعد از اون استفاده میکنن برای استارت خودرو.

     4. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      امم امکانش هست – البته در نظر داشته باشید که باتری هایی هم هستند که جریان دهی بالایی دارند
      در واقع فکر میکنم حتی ممکنه ابر خازن هم وجود نداشته باشه تنها باتری ها رو سری کرده باشه احتمالا

 8. Avatar مجتبی گفت:

  با سلام
  از این مدار شارژر می توان برای شارژ باطری های لیتیوم پلیمر و ایون استفاده کرد ؟
  اگر می شود برای چند سل ؟
  سپاس

  1. Sisoog Os Sisoog Os گفت:

   سلام بله میشه استفاده کرد ولی مدار هیج وقت تو مد فست نمیره مگر اینکه مدار و ساختار فست شارژ سمت باطری هم قرار گرفته باشه و البته شما برای یک باطری با ولتاژ استاندارد یک سل میتونید استفاده کنید و در صورتی که باطری ها سری شده باشند نمیتونید از مدار بالا استفاده کنید

   1. Avatar مجتبی گفت:

    سپاس از توضیح شما
    امکانش هست برای باطری دو سل سری هم بفرمایید چه تغییراتی لازمه یا شماتیکی از اون مدار بزارید ؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام و درود دوست عزیز
     مداری که توی این پست میبینید برای شارژ گوشی های همراه کاربرد داره یا دستگاه هایی که ورودی 5 ولت داشته باشند برای شارژ مستقیم باتری های لیتیومی میتونید پست زیر رو مطالعه فرمایید
     همه چیز در مورد مدار شارژر باطری های لیتیوم یون

 9. Avatar بهروز گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  چجور می تونم آمپر شارژرهای معمولیه قدیمی موبایل رو بالا ببرم حداقل ۲ آمپر بشه . می تونم با اعمال دستکاری کمی روی مدار و برد خود شارژر این کار رو انجام بدم یا امکانش نیست؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   امم خوب در واقع چنین چیزی امکان نداره مخصوصا اگر شارژر شما 220 ولت باشه !
   باید محاسبات دقیقی برای انتخاب المان حتی مدل طراحی انجام بشه که در موارد تغییر اونها مشکلات جدیی ایجاد میکنند

 10. Avatar سجاد گفت:

  1-سلام من می خواهم به گوشی همزمان شارژ و فلش نصب کنم آیا امکان دارد؟
  2- یا اینکه به گوشی که دیجیتال تلویزیون نصب کرده ام می توانم یک خروجی یو اس بی از آن بگیرم و آن را به مانیتور ماشین وصل کنم که با این کار می توان میرورینگ یعنی تصویر تلویزیون گوشی را به مانیتور ماشین وصل کنم چون مانیتور ماشین من دیجیتال ساپورت نمی کند؟ با تشکر

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   1 – بله امکان پذیر هستش ولی با مقداری سیم کشی – USB چهار تا سیم داره ، برای اتصال هم زمان تنها نیازه که سیم های VCC و GND رو به هم وصل کنید و کاری به باقی اتصلات نداشته باشید.
   2- نه متاسفانه چنین امکانی توسط درگاه USB پشتیانی نمیشه و ممکنه به گوشی صدمه بزنه

 11. Avatar میثم گفت:

  سلام.گوشی که قابلیت فست نداره رو اگه با شارژر فست 9ولت شارژ کنیم به گوشی آسیب می رسونه ؟یا اینکه نه همون 5 ولت رو استفاده می کنه؟ممنون از پاسختون.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر شارژر سالم بوده باشه ؛ هیچ مشکلی برای گوشی پیش نخواهد آمد ؛ چون همونطور که در مقاله توضیح داده شد ؛ افزارش ولتاژ فقط با درخواست گوشی اتفاق خواهد افتاد ، پس اگر گوشییی این امکان رو نداشته باشه ؛ درخواست افزاریش ولتاژ رو هم نخواهد داشت
   پس خیالتون راحت ؛ هیچ اتفاقی نخواهد افتاد

 12. Avatar عبدالله گفت:

  ببخشید که اینجا می پرسم ولی چون مرتبط بود بین 2596 و 317 و دیگر آی سی های تغذیه متغیر تفاوتی هست؟ مزیتی به همدیگر دارند؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   ببینید مثلا این دو آیسی تفاوت های بنیادی دارند ؛ البته درسته هر دو کاهنده هستند ولی یکی رگولاتور سوییچینگ هست و دیگری رگولاتور خطی ؛ رادمان یکی حدود خیلی باالاست و دیگری چندان بالا نیست
   به مراجعه به دیتاشیت این قطعات میتونید جزییات بیشتری از کارکرد و عملکردشون داشته باشید.

 13. Avatar علی گفت:

  سلام آیا میشه بجای lm2596 که رگولاتور کاهنده هست از رگولاتور افزاینده استفاده کرد؟ چون در پاوربانک ها باطری هارو موازی میکنن و ولتاژ بالایی رو نمیشه به مدار شارژر داد.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   بله امکانش هست صد در صد ؛ تنها باید مقدار مقاومت های فیدبک رو درست تنظیم کنید
   در اصل معمولا از رگولاتور های باک بوست استفاده میکنند که وابستگی زیادی به ولتاژ ورودی وجود نداشته باشه.

 14. Avatar داود گفت:

  سلام خسته نباشید.
  به جای یک پورت usb میتوان از دو پورت استفاده کرد برای شارژ همزمان دو گوشی؟؟
  و اگه میشه، خروجی همون فست شارژ میشه؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   در واقع توی پروتکل های موجود برای فست شارژ امکان چینین کاری نیست و اگر این کار رو انجام بدید ممکنه به مصرف کننده ها صدمه وارد بشه
   اما چرا ؛ همانطور که توی مقاله توضیح دادیم شارژر برای بالابردن ولتاژ به درخواست دستگاه در حال شارژ عمل میکنه ، اگر دستگاه در حال شارژ درخواست بالارفتن ولتاژ رو بکنه شارژر چنین کاری رو انجام میده ، حالا فرض کنید به جای یکی دو پورت USB روی شارژر متصل کنید ، و یک دستگاه که فست شارژ رو پشتیبانی میکنه و یکی که پشتیبانی نمیکه رو متصل میکنید ؛ در ابتدا ولتاژ خروجی 5 ولت است که مشلی پیش نمیآد ولی وقتی دستگاهی که فست شارژ رو پشتیبانی میکنه درخواست افزایش ولتاژ میکنه شارژ ولتاژ رو بالا میبره و دستگاهی که قادر به فست شارژ نیست ، صدمه میبینه !
   پس چنین کاری رو نمیشه انجام داد.

   1. Avatar داود گفت:

    ممنون از راهنماییتون.یه مشکل دیگه اینه که من نتوستم ic CHY103 را تهیه کنم.سایتی سراغ دارید برای فروش؟؟یا آی سی دیگری برا جایگزاری؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     منابعی که سراغ داشتیم متاسفانه اتمام موجودی کردند و در حال تهیه موجودی هستند !
     اگر منبع خوبی پیدا کردیم حتما معرفی میکنیم

 15. Avatar علی گفت:

  سلام چرا خروجی ۲ امپر نیست؟
  و 1.34 هست .
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز ، بحث آمپر زیاد مطرح نیست ، مساله وات منتقل شده است که وات مساوی است با ولتاژ در جریان ؛ یعنی اگر ولتاژ ما 5 ولت باشه و جریان 2 آمپر وات منتقل شده میشه 10 وات ، حالا اگر ولتاژ 8.77 و جریان هم 1.34 باشه ، وات منتقل شده میشه 11.75 !
   در ضمن این که گوشی چه جریانی رو برای شارژ مصرف کنه ، کاری به شارژر نداره و با توجه به پارامترهای خود گوشی ، نظر دما ، ظرفیت باتری و … تصمیم میگیره که با چه واتی شارژ بشه !
   شارژر طراحی شده قادره تا 2 آمپر رو تامین کنه ! ولی این که گوشی تمام 2 آمپر رو برای شارژ استفاده کنه یا نکنه برمیگرده به شرایط خودش

 16. Avatar محمد جواد گفت:

  اگه این مدارو به پایه های یو اس بی پخش ماشین متصل کنیم(دوتا پایه برق خود یو اس بی پخشو قطع کنیم و اینو جایگزین کنیم و دوتا پایه d+ و d- رو هم وصل کنیم ) درصورتی که فلش به پخش بزنیم مشکلی پیش نمیاد؟
  پ ن : میخوام یو اس بی پخش ماشینو به فست شارژ مجهز کنم

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   چه ایده جالبی ! ، مطمئن نیستم با این کار چه اتفاقی می افته ؛ باید منوال های آیسی رو دوباره چک کنم ببینم چه اتفاقی می افته ، فقط لطفا اون مداری رو که میخواید ببینید رو میتونید رسم کنید تا بتونم چک کنم

   1. Avatar محمد جواد گفت:

    سلام مجدد
    http://uupload.ir/files/lzbo_untitled-1.jpg
    به این روش مدنظرم هستش
    اگه در حالت استفاده از فلش دیتایی که انتقال داده میشه در پایه های d- و d+ ولتاژی ایجاد نکنه فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد.بازم واسه خاطر جمع شدن شما خودتون یه تست بکنید

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام
     من مساله رو بررسی کردم ، منوال های آیسی رو مجدا مطالعه کردم ، متاسفانه به لحاظ فتی چنین کاری امکان پذیر نیست فعلا با این تکنولوژی !
     چون باعث اختلال توی مکانیزم شارژ میشه چون به محض اتصال گوشی اول شروع میکنه به ارتباط گرفتن با ظبط میکنه و قادر نخواهد بود سیگنال های مورد نیاز فست شارژ رو ایجاد کنه

   2. Avatar محمد جواد گفت:

    البته شاید نیاز به یک مدار حساس به ولتاژ باشه که زمانی که ما گوشیو وصل کردیم پایه های دیتای مینبورد هدیونیت به صورت خودکار اتصالشون به سوکت قطع بشه حالا چه از طریق رله چه از طریق ترانزیستور
    ای دی تلگرام من @rabinsource

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     توی کامنت قبل توضیح دادم چرا این مساله امکان پذیر نیست!
     مگر این که دستی بخواید همچین کاری رو انجام بدید.

 17. Avatar حسن گفت:

  سلام
  لطفا در خصوص ساختن کابل فست شارژ اندروید هم توضیح بدین.
  وقتی از کابل های معمولی برای شارژ گوشی از استفاده میکنم، گوشی به صورت فست شازژ شارژ نمیشه. اما کابل اصلی شارژ فست شارژ گوشی رو به صورت فست، شارژ میکنه.
  اگه امکانش هست تفاوت این کابل ها و چگونگی ساختش رو توضیح بدین.

  بسیار سپاس گزارم.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   ببینید برای فست شارژ نیاز به کابل خاصی ندارید ، و همون کابل های معمولی هم جواب میده ولی نکته مهمی که باید بهش دقت داشته باشید ، کیفیت ساخت کابل هست ؛ برخی کابل ها برای این که کیفیت ساخت پایینی دارند ، مقاومت اهمی بالایی دارند و این امر باعث میشه که بخشی از جریان توی سیم تلف میشه و برای همین فرایند شارژ بیشتر طول میکشه ، پس فکر میکنم کابل های با کیفیت رو تحت عتوان کابل فست شارژ دارن به فروش می رسونن
   همونطور که توی مقاله توضیح دادم ، نحوه عملکرد فست شارژ ربطی به کابل نداره و صرفا باید گوشی و دستگاه شارژر چنین قابلیتی رو داشته باشند.

   1. Avatar حسن گفت:

    بسیار بسیار سپاس گزارم.
    سایتتون بسیار عالیه.
    از اینکه این همه اطلاعات رو به صورت رایگان منتشر می کنین سپاس گزارم.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام و درود
     همراهی شما دوست عزیز – یاعث خوشحالی و دلگرمی ماست
     موفق و پیروز باشید

   2. Avatar سعید گفت:

    سلام روز بخیر.کابل و شارژر گوشی من فست بود فیشی که به گوشی وصل میشد خراب شد و تعویض کردم ولی دیگه در زمان شارژ حالت فست شارژ فعال نمیشه لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام دوست عزیز ؛ در واقع اگر کابل USB مورد استفاده شما سالم باشه و 4 رشته سیم ضرورری رو داشته باشه ؛ قائدتا نباید برای فست شارژ مشکلی پیش بیاد و نیاز به کابل خاصی برای فست شارژ نیز نیست !
     اما چطور می تونید از صحت کابل مطمئن بشید ، ساده است ، گوشی رو با کابل به کامپیوتر متصل کنید ؛ اول این که باید گوشی شروع به شارژ کنه و دوم اینکه کامپیوتر گوشی رو شناسایی کنه ! اگر چنین اتفاقی افتاد احتمال قوی کابل مورد استفاده سالمه و شاید مشکل از شارژر و یا گوشی باشه که فست شارژ فعال نمیشه
     فقط دقت داشته باشید که در حال حاظر کابل های بی کیفیت خیلی زیاد شده که این کابل ها قادر به تامین جریان مورد نیاز رو ندارند و ممکنه مشکل هم از این سمت باشه

     1. Avatar سعید گفت:

      سلام.ممنون از پاسخگویی شما.
      تست کردم با کامپیتر ارتباط برقرار نشد بعد که فیش را باز کردم دیدم که دوستم 2تا از سیمها را وصل نکرده که دادم وصل کردن ودرست شدو ممنون .

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خواهش میکم دوست عزیز
      خوشحالم که مساله حل شد.
      موفق باشید.

     3. Avatar امیرحسین گفت:

      سلام .
      ممکن هست مقادیر مقاومت _خازن و سلف موجود در فست شارژر که با 2596 LM ساخته شده را بگویید.

     4. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      سلام دوست عزیز
      تمام پارامتر ها همونی هست که توی مدار هست تنها لازمه که مقدار سلف رو 33 میکروهانری انتخاب کنید.

 18. Avatar بهروز گفت:

  عرض ادب

  خواستم بدونم اگر در ورودی مدار بجای اعمال 12 ولت ، بیایم مثلا 20 ولت اعمال کنیم ، آیا مقادیر ولتاژ خروجی به مشکل برنمی خورد؟
  ممنون میشم توضیح بدهید.

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   با توجه به مشخصه های رگولاتور 2576 هیچ مشکلی پیش نمیآد ، ولی دقت داشته باشید که خازن های ورودی تحمل این ولتاژ رو داشته باشند ، یعنی از خازن های حداقل 30 ولت استفاده کنید ، این رگولاتور تا 36 ولت رو توی ورودی تحمل میکنند و مشکلی ندارند.

 19. Avatar یاسر نوری گفت:

  سلام،
  بسیار سپاس گذارم از محتوای بسیار مطلوبتان.

  سوال اول :
  لطفا در مورد محدوده ولتاژی و جریان ورودی که باید به این مدار اعمال کنیم،تا به درستی کار کنه رو هم توضيح بفرمایید چه میزان باید باشد.

  سوال دوم :
  در صورتی که در این مدار المان 2596 و یا آیسی 103
  به هر دلیلی معیوب شود و یا بسوزد آيا تمام ولتاژ ورودی اولیه مدار به خروجی مدار منتقل میشود .!! و یا خیر ؟

  سپاس

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   در خصوص سوال اول ، من خودم از 12 ولت 2 آمپر استفاده می کنم ، گوشی هم که Htc هست ، ولی مدار تا 24 رو هم تحمل میکنه و مشکلی نداره
   در خصوص سوال دوم ، بستگی به نحوه سوختن و یا از کار افتادن داره ، در خصوص آیسی ch103 چون مدار داخلش درست مشخص نیست نمیشه نظر داد ولی در مورد 2576 هر دو حالت ممکنه هم این که ولتاژ ورودی رو کامل توی خروجی بندازه و هم این که کلا قطع بشه خیلی برمیگرده به نحوه سوختن مدار.
   البته میتونید کاری کنید که در صورت بروز چنین اتفاقی ، از گوشی و خروجی مدار محافظت بشه ، مدار پیچیده ای هم نداره ، نیاز به یه TVS و یه فیوز داره.

   1. Avatar یاسر نوری گفت:

    خیلی ممنونم از راهنمایتان

    تشکر بابت این سایت مفید.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     خواهش میکنم دوست عزیز 🙂

   2. Avatar عبدالله گفت:

    میشه این بخش و همچنین اون بخش محافظت دمایی رو اضافه کنید که مدارتون کاملتر بشه؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     آیسی 2576 که مورد استفاده قرار گرفته به صورت داخلی کنترلر جریان داره و در صورت اضافه بار ؛ خروجی رو محدود خواهد کرد ، پس نیازی به کنترلر اضافه ای نیست

 20. Avatar احمد کریمی گفت:

  سلام استاد عزیز
  آیا امکان این هست که از پاور بانکهای معمولی خروجی فست شارژ گرفت؟؟؟
  اگه جوابتون مثبته ،چجوری؟؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام و درود
   خیر پاور بانک های عادی چنین قابلیتی رو ندارن ، همانطور که در مقاله توضیح دادیم در فست شارژ نیاز است که ولتاژ تا 12 یا حتی 20 ولت بالابرود که امکان آن در پاوربانک های معمولی وجود ندارد.

 21. Avatar Alaa گفت:

  اقای زئوس ادرس ایمیل تون لطفا ???

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   با تلگرام سیسوگ در ارتباط باشید.

 22. سجاد گلچین پور سجاد گفت:

  توی این مطالبتون یه اشتباه وحشتناک هست. اونجا زیر جدول نوشتین که ممکنه دما تا 10 درجه موقع شارژ بره بالا در صورتی که منظور از C rate اصلا دما نیست. اون پارامتر مربوط به ظرفیت تخلیه باتری هست. مثلا اگر یک باتری 3.7 ولت و 2000 میلی امپر ساعت داشته باشید و ازش 2 امپر جریان بکشید در عرض یک ساعت تموم میشه ولی اگر 4 تصمیم دارید که 4 امپر جریان بکشید اول باید ظرفیت تخلیه باتری رو نگاه کنید. ظرفیت تخلیه × جریان (امپر ساعت) = مقدار حداکثر جریانی که میشه از باتری کشید. همیچین پارامتری برای شارژ کردن باتری هم صادقه. یعنی هر باتری یک ظرفیت تخلیه و یک ظرفیت شارژ داره. یعنی اون باتری که مثالشو زدم از ظرفیت شارژش 5 باشه میتونید با جریان 10 امپر شارژ کنید. اکثر باتری های لیتیوم پلیمری که در کواد کوپتر ها استفاده میشه ظرفیت شارژی 1C دارن. بعضی ها هم 0.1C

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   بله درسته حق باشماست ، مطلب رو اصلاح میکنم ، ولی متوجه وحشتناک بودن خطا نشدم !
   به هر حال ممنون برای تذکر شما دوست عزیز ، ممنون که دقت می کنید و اشتباهات ما رو بهمون گوشزد می کنید.

 23. Avatar سیاوش گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من میخوام برا مواقعی که برق قطع میشه از پاوربانک کوئیک شارژ شیائومی خروجی 9 ولت 0.6 آمپر بگیرم تا مودم adsl رو روشن نگه داره. برا این کار اگه امکانش هست میشه یه مدار با قطعاتش ارائه بدین؟
  خیلی ممنون

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای این شما بتونید ولتاژ 5 ولت (خروجی پاور بانک) رو به ولتاژ 9 ولت تبدیل کنید نیاز به ماژول بوست دارید
   قبلا چنین موردی برای رزبری پای انجام شده است که می توانید مقاله آن را در این پست بخوانید.
   البته رزبری پای نیاز به 5 ولت دارد – به راحتی می توانید خروجی مدار را به 9 ولت برسانید که برای مودم های ADSL مناسب باشد.
   اگر سوالی هست بپرسید .

   1. Avatar سیاوش گفت:

    با تشکر
    البته منظور من اصلا افزایش ولتاژ نبود، چون پاوربانک یا شارژ با قابلیت کوئیک شارژ 2 به بالا یا فست شارژ، خروجی 9 ولت داره، ولی نه به صورت مستقیم و هنوز اینو نتونستم پیدا کنم که به مدار داخل شارژر باید دستور داده بشه تا به 9 ولت سوئیچ کنه یا اینکه مثلا گوشی که قابلیت فست شارژ داره، داخل خودش ولتاژایی که توسط usb بهش میرسه (حدود 5، 2.7، 3.3 و 6 ولت) رو تبدیل به 9 ولت میکنه، و اینکه اگه من بخوام از پاوربانکی که خودش خروجی 9 ولت هم داره، این ولتاژو بگیرم، چیکار باید بکنم.
    اگه این کار جواب نده فکر کنم خریدن یه باتری موتورسیکلت و کاهش ولتاژش به 9 ولت برام به صرفه تر باشه.
    خیلی ممنون از راهنماییتون.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     خواهش میکنم ، بله درسته
     ببینید فست شارژ بسته به الگورتیمی که توی جدول همین پست اومده ، ولتاژ خروجی رو تنظیم میکنه ، مثلا برای این که شما بتونید 9 ولت از پاور بانکتون بگیرید لازمه که به پایه D+ پورت USB متصل به شارژر ولتاژ 3.3 ولت و به پایه D- هم 0.6 ولت بدید خروجی شارژر باید 9 بشه
     به همین سادگی ، یه پروژه هست با آردیونو که این کارا رو اتوماتیک انجام میده ، از اینجا میتونید دانلود کنید و جزییاتش رو ببینید.
     اگر سوالی بود بپرسید.

     1. Avatar سیاوش گفت:

      دستتون درد نکنه، دقیقا همون چیزیه که دنبالش بودم

     2. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

      خواهش میکنم دوست عزیز
      سعی میکنیم توی چند روز آینده یک سیستم بک آپ مناسب مخصوصا برای بحث مودم طراحی و عرضه کنیم

 24. Avatar کاوه گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای اینکه ب برق شهری 220 ولت وصلش کنم چ مداری قبلش باید استفاده کنم؟ ک بشه مث شارژرهای معمولی بزنمش ب پریز

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خوب بهتره که مدار رو با ولتاژ 12 ولت روشن کنید ، برای این کار میتونید از آداپتور 12 ولت استفاده کنید که توی بازار موجوده ، یا مدار اونو خودتون طراحی کنید
   اتفاقا طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ آموزش Pi Expert توی سایت موجود هست و میتونید برای ساخت منبع ازش کمک بگیرید.

 25. محمد مزارعی محمد گفت:

  آیا میتوان از این شارژر برای گوشی های سامسونگ استفاده کرد ؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   باید بگم که مدل گوشی هیچ فرقی نمیکنه ، سامسونگ یا اپل حتی ، اگر گوشی از الگوریتم شارژ سریع پشتیبانی کنه ، قطعا این مدار کار خواهد کرد.

 26. Avatar mohsen گفت:

  سلام امکان ساخت این برد را دارید من میخوام ؟؟؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   دوست عزیز ، تمام داکیومت ها جهت ساخت به صورت رایگان منتشر شده و به راحتی می توانید خودتون نمونه سازی کنید.
   ورژن دوم هم به زودی منتشر میشه ، فست شارژ 2 کاناله با نمایشگر OLED

   1. Avatar عبدالله گفت:

    سلام این مطلب منتشر شده؟ یا کی منتشر می شود؟

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     سلام دوست عزیز ؛ مدارش طراحی و تست شده ، فقط باید کمی وقت داشته باشم که بتونم مطلبش رو کامل کنم ،
     انشالله منتشر خواهیم کرد.

 27. Avatar مهدی گفت:

  سلام
  ایا امکان شارژ سریع برای باطری های ماشین هم چه اسیدی و چه اتمی هم وجود داره یا فقط برای باطری های لیتیومی هست؟
  اگر آره چطور؟
  ممنون
  یاعلی

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   اطلاع زیادی در خصوص باطری های اسیدی ندارم ولی چیزی که مشخصه فرایند شارژ باعث بالا رفتن دمای باطری میشه و این مساله توی باطری های اسیدی موجب تبخیر شدن اسید باطری بشه ، پس باید دمای باطری رو همیشه زیر نظر داشته باشید.

 28. Avatar حسین زارعی گفت:

  سلام مطالبتون خیلی مفیده مخصوصا این پست
  من یه سوالی داشتم راجع به تکنولوژی quick charge 3.0همونطور که میدونید ولتاژ های 5،12،و 9ولت رو داره
  من میخوام از پاوربانکم که QC3.0 هست خروجی 12 ولت و 1.5 امپر بگیرم یعنی فقط بتونم 12 ولت خروجی داشته باشم تا بتونم یه دوربین که ورودی 12 ولت داره رو روشن کنم
  کسی میدونه چطور میشه با یه برد ساده این کارو انجام داد؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام دوست عزیز – خواهش میکنم
   خوب برای این کار نیازه که از یه پردازنده و یه شبکه مقاومتی استفاده کنید ، ابتدا باید پایه D- رو به زمین وصل کنید و پایه D+ رو به 0.6 ولت که با رگولاتور و شبکه مقاومتی ایجادش کردید تا خروجی رگولاتور شما 5 ولت بشه
   بعد از مدتی ، پایه D- رو هم به 0.6 ولت وصل میکنید ، با این کار شارژ متوجه میشه که شما نیاز به 12 ولت دارید و خروجی رو افزایش میده. به همین راحتی.
   یه پروژه آماده هم هست که این کار رو به کمک آردونو انجام میده که توی گیت هاب میتونید پیداش کنید.

 29. Avatar Ali گفت:

  واقعا جالب بود منم برام سوال بود که چطور کار میکنن این ای سی ها
  راستی لطفا در زمینه AVR مقالات بیشتری قرار بدین ممنون

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خواهش میکنم
   انشالله در این مورد بیشتر مقاله منتشر خواهیم کرد.

 30. Avatar پیمان گفت:

  سلام و خسته نباشید، محدوده ولتاژ ورودی مدار فوق چقدر است؟

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   سلام و دورد خدمت شما دوست گرامی
   آیسی LM2596 قابلیت تحمل ولتاژ تا سقف 35 ولت رو داره و شما هم میتونی تا این ولتاژ رو بهش اعمال کنی فقط تو انتخاب خازن های ورودی دقت کنید.
   من معمولا از ولتاژ 12 استفاده میکنم ، چون معمول گوشی ها توی حالت شارژ سریع نهایتا تا 9 ولت ولتاژشون بالا می آید.

    1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

     خواهش میکنم دوست عزیز

 31. Avatar امير حسين گفت:

  خسته نباشيد،كارتون عاليه …

  1. زئوس Zeus زئوس Zeus گفت:

   خواهش می‌کنم
   نظر لطف شماست دوست عزیز.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *