همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ
همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. با فراگیر شدن اینترنت و گردش آزاد اطلاعات، امنیت بیش‌از‌پیش مورد‌توجه قرار گرفته و تبدیل به یک مسئله‌ی حساس و حیاتی شده است. تصور کنید اگر تلگرام دارای یک باگ اساسی باشد و هکر‌ها بتوانند به اطلاعات میلیون‌ها کاربر تلگرام دسترسی پیدا کنند، چه فاجعه‌ای رخ می‌دهد یا اگر هکر‌ها بتوانند کنترل نیروگاه‌های یک کشور را در دست بگیرند آن وقت است که فاجعه‌ای در ابعاد ملی و انسانی رقم خواهد خورد (البته واضح است که منظور ما از هکر، هکر‌های کلاه‌سیاه هستند).

در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت کنترل خواهیم پرداخت. پس با سیسوگ همراه باشید.

معرفی اجمالی ریموت هاپینگ

وقتی قرار باشد برای درب ورودی منزل یا مغازه، ریموت کنترل نصب کنید، همه ریموت‌های هاپینگ را پیشنهاد می‌دهند و استدلال می‌کنند که این ریموت‌ها از امنیت بیشتری نسبت به ریموت‌های کدفیکس و کدلرن برخوردار هستند. قبلاً در پست ریموت کدلرن و چگونگی دکد بررسی کردیم که ریموت‌های کدلرن و یا کد فیکس چطور کار می‌کنند؛ مثلاً ریموت‌های کدلرن دارای یک کد 20 بیتی منحصر‌به‌فرد هستند که تک‌تک ریموت‌ها را از هم تفکیک می‌کند یا در ریموت‌های کدفیکس شما می‌توانید با تعیین حالت 8 عدد پایه، کد مورد‌نظر خود را ایجاد کنید.

اما ریموت‌های هاپینگ چطور کار می‌کنند که قادر هستند امنیت بیشتری را تامین کنند. آیا واقعاً ریموت‌های هاپینگ دارای امنیت بیشتری هستند؟

متأسفانه با جستجو در وب فارسی جز این‌که ریموت‌های هاپینگ دارای امنیت بیشتری هستند چیزی دستگیرتان نمی‌شود. حتی تولید‌کنندگان این نوع ریموت کنترل در داخل کشور نیز مقاله‌ای در خصوص امنیت آن‌ها منتشر نکرده‌اند که جای تأمل دارد!

چرا این نوع ریموت‌ها امنیت بالاتری دارند؟ سازوکار آن‌ها به چه صورت است که امنیت بیشتری را تأمین می‌کنند؟ در این مقاله به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

چگونگی هک ریموت‌های کدلرن

ریموت‌های کد لرن و کد فیکس هر دو دارای یک شناسه‌ی منحصر‌به‌فرد هستند که ریموت شما را از دیگر ریموت‌ها جدا می‌کند. این شناسه‌ی منحصر‌به‌فرد در ریموت‌های کدفیکس (PT2262) با تغییر وضعیتِ پایه‌ها، قابل‌تغییر است (عکس زیر ). این مسئله باعث شده که این نوع ریموت‌ها در دسته‌ای با امنیت پایین‌تر، حتی نسبت به ریموت‌های کدلرن قرار بگیرند.

 

چگونگی هک ریموت‌های کدلرن

چگونگی هک ریموت‌های کدلرن

فرض کنید شما از این مدل ریموت برای دزدگیر ماشین خود استفاده می‌کنید. اگر سارق بتواند نحوه‌ی اتصال پایه‌ها را متوجه شود (راه‌های مختلفی برای این مسئله وجود دارد که وارد جزئیات نمی‌شویم.) با خرید یک ریموت از همین مدل و تغییر پایه‌های مورد‌نظر مطابق ریموت شما، به‌راحتی و بدون دردسر می‌تواند دزدگیر ماشین شما را کنترل کند. اصلاً فرض کنیم نحوه‌ی اتصال پایه‌ها را نداشته باشد! آی سی PT2262 که در این ریموت‌ها استفاده می‌شود، از 8 پایه برای آدرس‌دهی استفاده می‌کند که در مجموع با توجه به سه حالته بودن هر بیت (متصل به مثبت – متصل به منفی و بدون اتصال) قادر است تقریباً 6500 حالت مختلف را ایجاد کند. اگر دستگاهی بسازیم که حالت‌های مختلف را ایجاد کند و هر حالت 3 ثانیه تداوم داشته باشد، به‌راحتی در مدت‌زمان 5 ساعت می تواند کد ریموت مورد‌نظر را پیدا کند.

به نقل از یک آشنا، در زمان‌های دور که همه دزدگیرها از این نوع ریموت استفاده می‌کردند، چنین دستگاهی ساخته و در پارکینگ دانشگاه آژیر تمام ماشین‌ها را به صدا در آورده است!

در گذشته از این نوع ریموت برای درب ساختمان‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌شده که خوشبختانه دیگر استفاده نمی‌شود.

در مورد ریموت‌های کدلرن، مسئله مقداری متفاوت است. کد منحصر‌به‌فرد توسط کارخانه‌ی تولید‌کننده، در آی سی ریموت قرار می‌گیرد و کاربر نمی‌تواند آن را تغییر دهد. همین تغییر کوچک به‌خودی‌خود باعث می‌شود که امنیت به‌مراتب بالاتر برود؛ چرا که افراد نمی‌توانند با دست‌کاری در مدار ریموت، آن را مثل ریموت‌های دیگر تغییر دهند. همچنین کد مذکور 20 بیتی شده است که قادر است 1048576 حالت مختلف ایجاد کند.

سعی و خطا برای هک ریموت

سعی و خطا برای هک ریموت

ولی همچنان راه هک کردن آن‌ها مسدود نشده است. هکر‌ها می توانند پروتکل ارسال ریموت را شبیه‌سازی کنند و اگر بخواهند از طریق سناریو بالا (سعی و خطا) برای هک ریموت استفاده کنند، مدت‌زمانی در حدود 36 روز لازم است تا با تست کردن کدهای مختلف به کد مورد‌نظر برسند. این احتمالاً در بدترین حالت است ولی خب باز امکان‌پذیر است. از طرفی هکر می‌تواند در شنود سیگنال ارسالی ریموت شما، آن را دکد کند و کد صحیح را به‌دست بیاورد! این راه زیاد زمان‌بر نیست و فقط کافی است هکر در زمان درست در جای درست باشد. این ریموت نیز از امنیت بالایی برخوردار نیست و متأسفانه بخش بزرگی از ریموت‌های درب منازل، از این نوع استفاده می‌کنند.

هک کردن همیشه نیاز به خلاقیت دارد. این‌که بتوانیم راهی که توسط سازنده دیده نشده را پیدا کنیم و با استفاده از آن سیستم را دور بزنیم، علاوه بر دانش کافی در خصوص نحوه‌ی کارکرد و عملکرد سیستم، نیاز به خلاقیت نیز دارد. هکر واقعی انسان خلاقی است و در خصوص امنیت هیچ‌وقت نمی‌توان با اطمینان صحبت کرد.

خوشبختانه بیشتر افراد که خود را هکر می‌نامند هکر واقعی نیستند و از نرم‌افزار‌ها و ابزار‌هایی که توسط افراد دیگر ایجاد شده‌اند و از راه‌های کشف‌شده توسط هکران واقعی استفاده می‌کنند و به سیستم‌های مختلف نفوذ می‌کنند و خود را هکر می‌نامند. این توضیحات برای این ارائه شد که بگوییم قطعاً کسی با این توضیحاتِ مختصر هکر نمی‌شود و قادر به هک سیستم‌های کنترلی شما نخواهد بود، مگر این‌که از قبل هکر بوده باشد.

ریموت‌های هاپینگ

سؤالی که مطرح می‌شود، این است که ریموت‌های هاپینگ چه قابلیتی دارند که باعث می‌شود امنیت بیشتری در پروتکل آن وجود داشته باشد؟

قبل از هر اقدامی، برای این‌که بررسی‌ها بر اساس واقعیت باشد، تعدادی ریموت هاپینگ از بازار تهیه کردیم. دو عدد از آن‌ها را باز کردیم و چیپست و مدار آن‌ها را مورد‌بررسی قرار دادیم:

ریموت‌های هاپینگ

ریموت‌های هاپینگ

 

چیپ مورد‌استفاده در هر دو مدل ریموت، hcs301 بود که تولید شرکت Microchip است. آی سی مذکور داری یک EEPROM داخلی است (در ادامه کاربرد آن را توضیح می‌دهیم) که قابلیت پروگرام شدن توسط کاربر را دارا است. یکی از ریموت‌ها درگاه مناسبی برای پروگرام شدن دارد (عکس زیر) و دیگری متأسفانه فاقد چنین درگاهی است که واقعاً امیدوارم که چیپ، قبل از استفاده، پروگرام شده باشد.

 

درگاه ریموت

درگاه ریموت

امنیت در ریموت‌های هاپینگ

رولینگ کد یا (آن‌طور که در بازار شناخته می‌شود) هاپینگ کد، از الگوریتمی استفاده می‌کند که در مقابل حملات تکرار (Replay attack) مقاوم است. نوع حملاتی که در موارد قبلی ذکر کردیم از این نوع حمله بودند؛ یعنی یا با شنود و یا با سعی و خطا، تلاش می‌کردیم کد صحیح را بدست آوریم، ولی این نوع ریموت در مقابل این نوع حملات مقاوم است. اما چطور؟

چیپست HCS301، یک انکدر KeeLoQ می‌باشد که قابلیت کد‌گذاری داده‌های ارسالی را با استفاده از پروتکل KeeLoQ دارد.

امنیت در ریموت

امنیت در ریموت

سیستم کدگذاری KeeloQ، از یک کلید 64 بیتی برای رمزگذاری داده استفاده می‌کند. در واقع پروگرام شدن آی سی به خاطر تنظیم همین کلید است. کاربر می‌تواند کلید مورد‌نظر خود را برای داده‌های ارسالی توسط ریموت تنظیم کند، به صورتی که فقط گیرنده‌ی مورد‌نظر ما که کلید را دارد، قادر به دکد داده‌های دریافتی از ریموت باشد. اما این رمز‌گذاری چطور به بالا رفتن امنیت کمک می‌کند؟ برای روشن شدن قضیه به عکس زیر دقت کنید:

سیستم کدگذاری KeeloQ

سیستم کدگذاری KeeloQ

همان‌طور که در عکس می‌بینید، کدهای ارسالی از سمت ریموت، دارای سه بخش مجزا هستند:

 1. بخش ابتدایی که طبق دیتاشیت 6 بیت است و حاوی 4 بیت وضعیت کلید‌های فشرده است و 2  بیت هم وضعیت ریموت را گزارش می‌کنند (مثل ضعیف شدن باطری).
 2. 28 بیت ادامه، سریال ریموت است. این بخش‌ها کد‌گذاری نشده است و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را شبیه‌سازی کرد.
 3. 32 بیت بعد حاوی اطلاعات کدگذاری شده است. این 32 بیت باعث ایجاد تفاوت چشمگیری در امنیت این نوع ریموت‌ها شده است. کدگذاری با استفاده از 64 بیت داده‌ی ذخیره‌شده در EEPROM صورت می‌گیرد.

همان‌طور که در عکس فوق مشخص است، داده‌های کدگذاری شده، حاوی 16 بیت شمارنده و 10 بیت DISC (که خود شامل بیت‌های دیگری است) و 4 بیت هم وضعیت کلید‌های ریموت هستند. اما این داده‌ها چطور به امنیت کمک خواهند کرد؟

شاید مهم‌ترین بخش وجود شمارنده در داده‌های ارسالی از ریموت است. شمارنده با هر بار فشرده شدن کلید، یک واحد اضافه می‌شود. اگر کلید کدگذاری تنظیم شده باشد، هر گیرنده‌ای که داده‌ها را دریافت می‌کند، قادر به رمز‌گشایی بخش کدگذاری شده نیست و نمی‌تواند داده‌های آن را استخراج کند. برای روشن‌تر شدن موضوع سعی می‌کنیم مثال فوق در خصوص ریموت‌های کدلرن را با استفاده از این نوع ریموت تشریح کنیم:

فرض کنید یک هکر با دستگاه مناسب مشغول شنود سیگنال‌های ارسالی از ریموت شما است و باز فرض کنید کانتر ریموت شما، مقدار 10 را دارد. داده‌های ارسالی توسط گیرنده دریافت می‌شود و دزدگیر غیرفعال می‌شود. هنگام پیاده شدن، کلید ریموت را برای فعال کردن دزدگیر فشار می‌دهید، مقدار کانتر 11 می‌شود، کد ارسال و دزدگیر فعال می‌شود. هکر برای غیر‌فعال کردن دزدگیر ماشین، کد اول را دوباره شبیه‌سازی و ارسال می‌کند. اگر ماشین شما از تکنولوژی ریموت‌های کدلرن و کدفیکس استفاده می‌کرد ، دزدگیر غیر‌فعال می‌شد اما در مورد ریموت‌های هاپینگ این اتفاق نمی‌افتد. ریموت، سیگنال ارسالی هکر را دریافت، قسمت کد شده را دکد و مقدار کانتر را از آن استخراج می‌کند. بله مقدار آن 10 است. آخرین کدی که دریافت شده 11 بوده، پس مقدار 10 را غیرواقعی شناسایی می‌کند و به آن اهمیتی نمی‌دهد. هکر اگر بخواهد دزدگیر را غیر‌فعال کند باید کدی را ارسال کند که مقدار کانتر آن 12 باشد ولی چنین کاری مقدور نیست؛ چرا‌ که کلید رمزگذاری را ندارد و نمی‌تواند داده‌ها را استخراج کند.

این چنین است که این نوع ریموت‌ها در مقابل هک شدن مقاومت بیشتری دارند ولی یادتان باشد: هیچ کاری غیر‌ممکن نیست، حتی غیر‌ممکن! 😉

 

هشدار جدی

متأسفانه مشاهده شده که برخی از تولید‌کنندگان، ریموت کنترل هاپینگ را بدون تعیین کلیدِ کدگذاری مورد‌استفاده و فروش قرار می‌دهند که باعث می‌شود با وجود تکنولوژی بالا، به‌سادگی قابل هک شدن باشند و هیچ گونه امنیتی را برای شما تأمین نمی‌کنند. خرید یک گاوصندوق با تکنولوژی روز دنیا برای محافظت از اسناد کافی نیست. باید درب گاوصندوق را نیز قفل کنید تا کارایی داشته باشد!

 

4 نفر

پــــســنــدیـده انـد

توجه

Zeus ‌
Zeus ‌

زئوس هستم ساکن المپ

دیدگاه ها

130 دیدگاه

 • شهرام
  ۷ شهریور ۱۴۰۱

  سلام،
  مطلب مفیدی بود.
  آیا این امکان وجود دارد که یک رسیور را با تغییراتی به صورت رسیور اختصاصی تغییر داد به طوری که تنها ریموت های تغییر داده شده را بتوان به آن رسیور متصل کرد؟ تا نتوان ریموت های یدک قابل تهیه در بازار به سادگی به این رسیور متصل نشوند.

  سپاس

  • Zeus ‌
   Zeus ‌
   ۸ شهریور ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز
   بله این سنارسو قابل اجرا است و در نظر داشته باشید که ریموت های یدک در مورد پروتکل هاپینگ اگر درست پیاده سازی شده باشد زیاد کاربرد ندارند

   • شهرام
    ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

    سلام جناب زئوس،
    چطور میتوانم برای انجام این کار مزاحم شما شد؟

    • Zeus ‌
     Zeus ‌
     ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

     سلام دوست عزیز
     من خیلی وقته قصد دارم اینو بسازم ولی واقعا وقت انجامش رو ندارم متاسفانه 🙂

 • farshid
  ۲۹ تیر ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر
  ممنون از سایت و مطالب خوبتون، در خصوص ریموت های هاپینگ، اینکه ریموت درگاه یا پین پرگرام ندارد دلیلی بر این نمی شود که کدگذاری نشده، به طور مثال اون ریموت بتا به همین صورت هستش ولی مودنم که کد گذاری داره، همچنین اگر گیرنده دستگاه لرنینگ معمولی باشه ممکنه فقط 24 بیت اول رو ذخیره کنه و با ریموت هاپینگ مثل ریموت لرنینگ معمولی برخورد کنه، معمولا دیده شده مشتری ها ریموت رو روی دستگاه معمولی کد میدن و میگن ریموت کد گرفته و مشکل داره… یا بعضی وقتا با ریموت بلوتوثی 24 بیت رو کپی می کنن… همچنین اگر ریموتی که از بازار تهیه کردین بدون هماهنگی شرکت سازنده هستش!! ممکنه پیگرد قانونی داشته باشه!!!! چون بدون اجازه سازنده از تصاویر استفاده کردین

  • Zeus ‌
   Zeus ‌
   ۲۹ تیر ۱۴۰۱

   سلام دوست عزیز
   این که پروگرام نشدن ربطی به پایه پروگرام داشتن یا نداشتن نداره چون در خیلی از تولیدات چیپ رو قبل از مونتاژ پروگرام میکنند و بعد وارد فرایند مونتاژ میشه
   پس من این مساله رو چک کردم و البته برای حفظ حقوق خریداران نام شرکت رو نبردم، چرا که در انتها اونها هستن که با ندانم کاری شرکت های این چنینی دچار هزینه میشن
   بله خیلی از تولید کننده ها فقط اسم هاپینگ رو یدک میکشن و از این مساله خیلی هم خوب درامد زایی می‌کنند متاسفانه

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲۹ تیر ۱۴۰۱

   سلام وقت شما هم بخیر
   متوجه فقط جمله اخرتون نشدم از کی تا حالا انتشار تصویر یه محصول عام و جنرال خلاف قوانین شده؟

 • امیر
  ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

  آیا ریموت های هاپینگ را می شود به صورت ریموت به ریموت کد دهی کرد ؟ مثل ریموت های V2 یا Sommer

  • Zeus ‌
   Zeus ‌
   ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز
   من توی ریموت هایی نمونه ای که تهیه کردم متاسفانه این قابلیت وجود نداشت

 • کاربر
  ۶ دی ۱۴۰۰

  سلام و خسته نباشین.ممنون از توضیحاتتون .
  ممنون میشم در صورت امکان نحوه دیکد کردن و پروگرام کردن ریموت های هاپینگ را بیان کنین و یا نمونه کدی برای این موضوع قرار بدین

  • Zeus ‌
   Zeus ‌
   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام و درود دوست عزیز
   مدت زیادی هست که میخوام این کار رو بکنم ولی نشده تا الان

 • رضا
  ۲۲ آذر ۱۴۰۰

  با درود
  مقاله بسیار مفید و خوبی بود. یک سوال برایم پیش اومد وقتی که کانتر مثلا عدد ۱۰ را میفرستد سیستم مادر برای سری بعد منتظر عدد ۱۱میباشد که از طرف ریموت ارسال شود حالا سوالم اینه که اگر دگمه ریموت جایی دور از سیستم مادر مثلا توسط بچه ای ۱۰۰ بار فشرده شود حالا عدد ۱۱۱ توسط کانتر ریموت برای سیستم مادر ارسال میشود این خطا چگونه اصلاح میشود ؟؟؟

  • Zeus ‌
   Zeus ‌
   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام و درود به دو شکل میشه هندلش کرد
   عدد بزرگتر از عدد حال حاضر باشه مورد قبول هست
   یا این که عدد بزرگتر باشه و توالی داشته باشه، یعنی بار اول که ۱۰۰ شد صرفا کانترش رو آپدیت کنه و بار بعد که شد ۱۰۱ درب رو باز کنه که فکر میکنم توی بیشتر سیستم ها همون حالت اول عمل میکنه

 • حامد رحیمی
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

  کاش میگفتین روش لرن کد هاپینک برای گیرنده جه طوری هست ؟

  • حامد رحیمی
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   هدف حرفم اینه وقتی شما میگید کلید کدگزاری نداریم نمیتونیم پیدا کنیم و… پس موقع لرن کردن ریموت جدید این کلید و کانتر چگونه در اختیار گیرنده قرار میگیره ؟
   پی نوشت اطلاعاتی مبنی بر فشردن همزمان 4 کلید به دست اوردم
   Secure Learn
   The transmitter is activated through a special
   button combination to transmit a stored 60-bit
   seed value used to generate the transmitter’s
   crypt key. The receiver uses this seed value
   to derive the same crypt key and decrypt the
   received code word’s encrypted portion.

   • Zeus ‌
    Zeus
    ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

    ریموت ها رو خودتون کلید روش مینویسید – گیرنده هم دست خودتون هست دیگه
    مطمينتا ریموت فلان شرکت رو نمیشه به گیرنده بهمان شرکت جوین کرد

  • Zeus ‌
   Zeus
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   البته من گیرنده رو فرصت نشده بنویسم ولی کاری نداره
   باید کد مشترک بین ریموت گیرنده داشته باشید – و یه کانتر هر ریموت رو مجزا ذخیره کنید.

 • هومن
  ۲۹ تیر ۱۴۰۰

  تونسته بودم ریموت code learning رو خونده و شبیه سازی کنم تا دری رو باز کنه. خیلی کیف کرده بودم.
  در فرصتی دیگر مایلم که کدهای ریموت هاپکینگ رو بشکونم. کلا قفل شکوندن و رفع محدودیت ، مورد علاقه منه

  • Zeus ‌
   zeus
   ۱ مرداد ۱۴۰۰

   حدود ده سال پیش از روی کنجکاوی ریموت های دزگیر ماشین رو هک کردم و فرقی نمیکرد کد ریموت چی باشد باز میشد در بازه زمانی یک ساعته بدون شنود فرستنده

   • هومن
    ۸ مرداد ۱۴۰۰

    بدون شنود فرستنده؟!
    واووو جالب بود

   • محمد رضا
    ۲۲ آبان ۱۴۰۰

    عین این دستگاه opensesameکار میکرد؟ برای samy kamkar

 • علی ارزنی
  ۹ تیر ۱۴۰۰

  با سلام . مطالب فوق العاده علمی و سطح بالا با چینش مناسب و شرح سیستم ها به صورت کاملا قابل فهم .
  عالی بود …
  ممنون بخاطر همه زحمات

 • محمدرضا
  ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

  سلام و درود
  من درمورد ریموت های هاپینگ کد دارم تحقیق میکنم دیتاشیت ایسی hcs300 یک بخشی توضیح داده درمورد seed value که زمانی که هر 4 کلید ریموت را همزمان فشار بدیم این کد جایگزین بخش رمزگذاری شده میشه که یک کد ثابت و تغییری نمیکنه که امتحان کردم درست بود با یک ریسیوری که درست کرده بودم تو توضیحات این بخش گفته شده برای طراح های سیستم هست که یک ویژگی برای لرن کردن هست و توضحیات بیشتری نداره میخواستم بدونم شما اطلاعاتی در مورد این بخش دارید و همچنین الگوریتم keeloq؟

 • محمدرضا
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

  سلام من میخوام مدار یک فرستنده و گیرنده ساده 2 کانال با Hopping code بدون استفاده از میکرو طراحی کنم. از HCS300 , HCS301 به عنوان فرستنده میشه استفاده کرد ولی برای گیرنده از چه IC باید استفاده کنم؟ HCS500 مناسبه واسه اینکار؟

  • Zeus ‌
   zeus
   ۵ خرداد ۱۴۰۰

   عجیبه این آیسی رو که معرفی کردید ندیده بودم ولی خوب بله درست انتخاب کردید ولی باز فکر میکنم برای دریافت اطلاعات این آیسی هم نیاز به میکروکنترلر دارید همچنان

 • Arsi
  ۱۹ بهمن ۱۳۹۹

  ممنون از اطلاعاتی‌ که به اشتراک میذاری برام خیلی‌ هیجان انگیز بود, به عنوان یه برنامه نویس و یه علاقه مند به الکترونیک باید بگیم که سیستم هاپینگ به نظرم اصلا ایمن نیست درسته در برابر حملات تکرار مقاوم هست اما در برابر دیگر حملات که نمی‌خوام نام ببرم کاملا آسیب پذیر هست و با شنود یک یا چند نمونه از دیتا شنود شده و با توجه به طول کوتاه کلید اصلی‌ می‌شه کلید رمزنگاری رو به دست آورد

  • Zeus ‌
   zeus
   ۵ خرداد ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز
   باعث خوشحالی ما است که دوستان برنامه نویسی رو توی جمع خودمون ببینیم
   بله کاملا حق با شماست و فکر کنم آخر مقاله اشاره ای کوچک به این موضوع کردم ولی خوب باید بگم در مقابل دیگر انواع ریموت ها که به شدت در دزدگیرها و درب ها مورد استفاده قرار میگره ایمن تر هست و کار رو برای شکستن کد سخت تر کرده و نیاز به تجهیزات پیشرفته تری داره (مثلا باید بتونید جمینگ کنید و …)
   ولی فکر نمیکنم هیچ چیزی رو بشه پیدا کرد که امنیت کامل داشته باشه

 • مقدم
  ۳ دی ۱۳۹۹

  سلام
  بسیار ممنون بابت مطلب خوبی که قرار دادید.
  امکانش هست یک مطلب هم در باره‌ی ساختن فرستنده و گیرنده رولینگ کد قرار بدید که طریقه پیاده سازی الگوریتم کد کردن در فرستنده و دیکد کردن دیتا در گیرنده رو توضیح بده.
  هر الگوریتمی برای تولید کد های یک بار مصرف که نیاز به کلید برای رمز گشایی داشته باشه …
  مدتی هست دنبال همچین چیزی هستم ولی متاسفانه چیزی توی اینترنت دستگیرم نشد.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۰ دی ۱۳۹۹

   سلام دوست عزیز
   مدتی است توی فکرش هستم ولی متاسفانه فرصت نشده – تا اونجا پیش رفتم که حتی ریموت ها رو هم خریداری کردم ولی باید فرصت بکنم و برنامه رو بنویسیم و بعد هم مطلبش رو آماده کنم
   بله متاسفانه توی اینترنت چیز بدرد بخوری در این خصوص خودم هم ندیدم که معرفی کنم

 • احسان
  ۲۶ آذر ۱۳۹۹

  سلام
  برای ست کردن یک ریموت به گیرنده ش، باید گیرنده در حالت مود لرن قرار داد
  حالا اگر ما یک گیرنده داشتیم که کلیدی روش برای قرار دادن در حالت مود لرن تعیبه نشده بود چطور میشه اون پایه میکرو رو که برای این کار هست رو پیدا کرد؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۷ دی ۱۳۹۹

   سلام معمولا اینجا ست کردن خیلی معنی پیدا نمیکنه چون داده ها کد میشن – در واقع میشه گفت فرستنده (ریموت) باید با گیرنده ست بشه و کلید رمزگذاری گیرنده داخلش تنظیم بشه

 • زوریک
  ۲۸ آبان ۱۳۹۹

  بسیار جامع و صحیح توضییح داده اید.زنده باشید.

 • مکتوبیان
  ۱۶ آبان ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب
  اساتید بزرگوار در خصوص ریموت های تصویری برد بالا ( بخش پیجر ) سوالاتی دارم ، ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمایید:
  در پروژه ای نیاز است که داده ها برای کاربر به شعاع یک کیلومتر ارسال شود ، قبلا این کار توسط برد های طراحی شده و ماژول های nrf انجام شده است. اما شکل و اندازه ریموت های تصویری برای پروژه ما بسیار مناسب است .
  به نظر استاید آیا می توانیم از گیرنده و فرستنده پیجر ریموت های تصویری برای اینکار استفاده کنیم ؟
  ممنون

  • Zeus ‌
   zeus
   ۲۴ مرداد ۱۴۰۰

   ببخشید متوجه سوال شما نشدم

 • مهدی
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

  با درود خدمت اساتید بزرگوار.

  سوالی که برام پیش اومده اینه که شمارنده باید در هر دو دستگاه گیرنده و فرستنده یک عدد باشه تا دستگاه گیرنده ،دستور دریافتی رو اعمال کنه.

  حالا فرض میکنیم در اخرین ارتباط بین ریموت و گیرنده،عدد ۱۰ بوده و بنا به هر دلیلی ۲ یا چند بار کلید ریموت فشار داده شده و گیرنده ،دستور رو نگرفته و هر بار شمارنده ریموت عدد بالاتری رو جایگذین کرده و مثلا شمارنده ریموت شده ۱۵ و گیرنده هنوز منتظر عدد ۱۱ هست در این صورت چه اتفاقی میوفته؟؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

   درود دوست عزیز
   خوب این سوالی است که برای خیلی از دوستان پیش میآد، توی گیرنده میتونیم فرض کنیم عدد بزرگتر از کانتر خودش قابل قبوله 🙂

   • مهدی
    ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

    سلام مجدد.
    اینجوری اگه کسی بتونه کد رو رمز گشایی کنه میتونه یه عدد بالا رو جایگذین کنه و بفرسته اینجوری ریموت اصلی رو هم از کار میندازه چون عدد رفته بالا و ریموت مثلا ۱۰۰ تا عقبه

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

     سلام بله – خوب ایده اینه که کسی نمیتونه تا خوتون کلید اصلی رو لو ندید کلید رو پیدا کنه دیگه 🙂
     وقتی کلید رو داشته باشه هر کار دیگه ای میتونه انجام بده

 • mahdi
  ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

  سلام
  من ریموت کدهاپینگ رو دیتای خروجیش رو خوندم و دیکد کردم
  کلا 66 بیت دیتا هست :

  32 بیت رولینگ کد(با هر بار فشرده شده تغییر میکند)
  28بیت سریال نامبر(نمیدونم چرا همه بیت ها یک ها هستن در ریموت هایی که خریدم و تست کردم؟!)
  4 بیت دکمه ها
  2 بیت استاتوس(باتری و تکرار)
  حالا من گرفتار شدم سر استفادش و لرن کردنش چوننن : هر ریموتی میخرم خب اون کی و یا کلیدشو نمیدونم که بخش یونیک رو دیکریپت کنم و اون هیچی کاریش ندارم چون باید خوده ic‌ رو پروگرام کنم که قصد این کار رو ندارم . حالا میخوام از بخش فیکس کد یا همون سریال نامبرش بیام اون ریموت رو تمایز بدم با ریموت های دیگه که بازم نمیشه چون کل 28 بیت سریال نامبر همشون یک هستن و عملا دستم بستست…
  میشه لطف کنید راهنمایی کنید که برای دیکد دیتای بدست امده چی کار میکنید و راه حلتون برای تمایز ریموت ها از هم چیه تا بشه لرنش کرد؟!
  تشکر

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

   من مجددا دیتاشیت رو نگاه کردم این سریال نامبر که ارسال میشه توی eeprom ذخیره میشه و قابل برنامه ریزی است
   • Programmable 28-bit serial number

 • Mhmdabi
  mhmdabi
  ۲۵ تیر ۱۳۹۹

  سلام بابت مطلب جالب و نسبتاً کاملی که گذاشتین تشکر می کنم. واقعاً عالی بود

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۲۵ تیر ۱۳۹۹

   سلام خواهش میکنم دوست عزیز

 • کاوس
  ۲۲ تیر ۱۳۹۹

  سلام.از کجا بفهمیم.که.کد هپینگ فعال وتعیین است یا نه؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۳ تیر ۱۳۹۹

   راهی که من میشناسم اینه دیتای ارسالی ماژول رو بخونید و انالیز کنید

 • ممد سامورایی
  ۱۲ تیر ۱۳۹۹

  سلام
  من یه چنتا ریموت دارم با ماژول سوپرهیترودین تستشون کردم اون ریموت هایی که مخصوص ماشین بود رو ماژول نتونست بخونه اما یه ریموت که فک کنم کد فیکس باشه رو خوند
  مشکل از کجاست؟ اگه از ماژول های لورا استفاده کنم درست میشه؟ شما چی پیشنهاد میدید؟ فقط اگه امکان داره یکم دقیق تر توضیح بدید یا مدل ماژولی چیزی پیشنهاد بدید ?

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۶ تیر ۱۳۹۹

   سلام جناب سامورایی 🙂
   اولین چیزی که به ذهنم میرسه مچ نبودن فرکانس ریموت ها با گیرنده شما است – تست ساده اش اینه که یه led به خروجی ماژول گیرنده وصل کنید وقتی که دکمه ای رو روی ریموت فشار بدید led باید شروع کنه با نظم چشمک زدن (دقت کنید با نظم یکسان چون تا قبل از فشردن دکمه هم چشمک میزنه) اگر اینطور شد یعنی فرکانس ها مچ هستند و احتمالا پروتکل ها متفاوت هستند.

 • حاج مسلم
  ۷ تیر ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای اجرای حملات تکرار به چه ماژولی نیاز داریم؟ میشه از فرستنده گیرنده سوپر هترودین استفاده کرد؟ ماژول های لورا چطور ؟ چه فرقی تو استفاده دارن؟
  ی سوال دیگه ای که داشتم این بود که حدودا اکثر ماشین های شرکت های رایج داخل کشور مثل پراید از ریموت های کد لرن استفاده میکنن یا هاپینگ؟؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۸ تیر ۱۳۹۹

   سلام
   شما برای حملات تکرار نیاز به تجهیزات rf دارید برای بحث ایجاد نویز روی باند مورد نظر و از اون طرف باز پخش سیگنال ….
   تا اونجا که من دیدم بیشتر کدلرن هستن 😐

   • غلام بولداگ
    ۹ تیر ۱۳۹۹

    ممنون
    میشه یکم دقیقتر در مورد تجهیزات rf بگید؟ من یه ریموت 4 کانال معمولی و 2 3 تا ریموت ماشین رو روی ماژول rf سوپرهترودین 433 تست کردم ریموت های ماشین رو نشناخت ولی ریموت عادی که فک کنم کد فیکس باشه رو فقط شناخت.مشکل از کجاست؟

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۶ تیر ۱۳۹۹

     خوب شاید فرکانس ریموت های ماشین ۳۱۵ مگاهرتز باشه – مثلا دزگیر ماشین خودم فرکانس ۳۱۵ است – البته متاسفانه معمولا ریموت های دزگیر ماشین از نوع هاپینگ نیستند
     با گیرنده ۳۱۵ هم تست کنید

 • Saeid
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

  تو چند خط اخر مبحث در مورد کانتر گیرنده صحبت کردید،باید خدمتتون عرض کنم این برای حالتی هست که ارتباط فرستنده و گیرنده دو طرفه باشه تا مقدار افزایش کانتر توسط گیرنده به فرستنده اعلام بشه،یه مثال میزنم.
  مثلا فرستنده طبق گفته شما عدد ده رو ارسال میکنه و گیرنده مقدار کانتر رو افزایش میده تا دفعه بعد مقدار یازده براش ارسال بشه،حالا فرستنده از کجا باید بدونه که کانتر گیرنده رو چه کدی منتظر دریافت دیتا یا عدد هست??ممکنه شما از محدوده گیرنده خارج باشید مثلا فاصله دریافت و ارسال صد متر باشه و شما یک کیلومتر فاصله داشته باشید و با هربار فشار دادن در فرستنده یه مقدار به کانتر فرستنده اضافه بشه و گیرنده از مقدار عدد فرستنده اطلاع نداشته باشه اونوقت چطوری میتونن تبادل و هماهنگی دیتا داشته باشن،برای مثال شما از ماشینتون زیاد فاصله گرفتید و دکمه باز شدن درب ماشین رو چندین بار فشار میدید و کانتر فرستنده افزایش پیدا میکنه و با کانتر گیرنده ناهماهنگ میشه،تو این حالت وقتی شما به ماشینتون نزدیک میشین اختلاف کانترها باید مانع باز شدن درب ماشین بشه که با توضیحات شما مطابقت نداره.
  در مورد پروگرام شدن بعضی ریموت ها خود کمپانی این قابلیت رو میذاره تا در اثر مفقودی ریموت بشه با ریموت جدید مچ کرد

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

   🙂
   اگر کمی وقت میذاشتید حتی عکس های یوزمنوال آیسی hcs301 رو که تنها فرستنده است نگاه میکردید ، متوجه می شدید که فضیه از چه قراره – این کاتنر وجود داره و وجودش دلایل مختلفی داره!
   این تناقض که شما میگید بله پیش میاد – ولی حل شدنی است به سادگی یک شرط این که کانتر فرستنده فرضا بزرگتر از کانتر گیرنده باشه و آورفلو نشده باشه – اون موقع مشکل حل میشه

   • Sisoog Os
    Sisoog Os
    ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

    البته غالبا این جور مواقع با فشار دادن دکمه برای بار اول گیرنده عمل نمیکنه و منتظر میشه دوباره شما دکمه را فشار بدید , یعنی گیرنده دقیقا غیر از شرط بالا دو عدد متوالی را هم دریافت کرده و بعد عمل میکنه

 • چیتوز موتوری
  ۳ خرداد ۱۳۹۹

  آیا برای تست ریموت هایی به جز ریموت هاپینگ لزوما باید از دستگاه هایی مثل hackrf یا rtl استفاده کرد یا میشه با ماژول هایی که تو بازار وجود دارن هم کار کرد و با اردینو راه اندازیشون کرد. آیا ماژولی هست که بتونیم از طریق پورت سریال و مستقیم ازش استفاده کنیم؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۶ خرداد ۱۳۹۹

   میتونید از آردوینو و ماژول های rf موجود در بازار استفاده کنید.
   این که ماژولی وجود داشته باشه که خروجی سریال بده رو اطلاعی ندارم ولی به سادگی قابل ساخت هست این ساله :/

 • غلام بولداگ
  ۱ خرداد ۱۳۹۹

  سلام ممنون بابت مطالب
  آیا حتما برای تست این حملات replay attack نیاز به دستگاه های hack rf یا rtl هست ؟
  برای ریموت هایی به جز رولینگ میشه از ماژولی چیزی استفاده کرد؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۶ خرداد ۱۳۹۹

   خوب اون تجهیزات آزمایشگاهیی هست و کار رو ساده تر میکنه و ساخت اون احتمالا هزینه و زمان زیادی لازم داره
   اگه رولینگ نباشه از ماژول های فرستنده توی بازار میشه استفاده کرد.

   • همون غلام بولداگم
    ۶ خرداد ۱۳۹۹

    امکانش هست یه نمونه با برد مناسب که توی بازار هم باشه معرفی کنید؟

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۷ خرداد ۱۳۹۹

     من درست متوجه نشدم شما میخواید فرستنده بسازید یا گیرنده ؟
     برای گیرنده توی مقاله ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه نمونه خوب گیرنده رو گفتم.
     اگر برای فرستنده و ساخت ریموت لازم دارید – باید بگم نمونه های موجود توی بازار نهایتا کیفیت متوسط دارند.

     • هنوزم غلامم
      ۷ خرداد ۱۳۹۹

      بابت مطلب و پاسختون متشکرم ?

      0
 • مجهول ابن بهلول
  ۲۵ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام مجدد
  تو ویکی پدیا قشنگ نوشته باید چی کار کرد :)) ایده اش خیلی جالب بود دم کامکار گرم.

 • هابیل با بیل
  ۲۵ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  یه راه ساده و شایدم سخت اینه که بتونیم به طریقی فرمان باز شدن رو در زمانی که ریسیور قادر به شنیدن این فرمان نیست (مثلا در فاصله دوری قرار داره) ضبط کنیم و دوباره براش پخش کنیم :))

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۳۰ فروردین ۱۳۹۹

   راه ساده اش جمینگ روی ناروباند هست – حتی وقتی نزدیک گیرنده هستید قادر نخواهد بود سیگنال درست رو تشخیص بده و شما میتونید کد رو بخونید.

 • Mohammadfazeli9954
  mohammadfazeli9954
  ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

  سلام
  من بیرون یک ریموت خریدم ک میخواستم با ریموت دزدگیر ماشینم اونو ست کنم. بعد از خریدن متوجه شدم ک نمیشه این ریموتو خام کرد و بهش کد داد یعنی بلوتوثی نیست. الان باید چیکار کنم؟ آیا راهی هست ک بشه با ریموت ماشینم اونو یکی کنم؟

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

   سلام نه متاسفانه

   • Mohammadfazeli9954
    mohammadfazeli9954
    ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

    پس الان چیکار میتونم بکنم با این ریموت؟

    • Sisoog Os
     Sisoog Os
     ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

     والله بهترین گزینه پس دادنش هست 🙂

 • Jamalmajidi
  ۶ فروردین ۱۳۹۹

  سلام مرسی از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما گذاشتین..
  من خیلی وقته تو کار دزدگیر… دستگاه شنود امواج تمامی ریموت های دزدگیر هارو درست کردم غیر از تصویری esycar.
  الان داشتم رو شنود ریموت های فابریک سمند و… کار می‌کردم. این چیزی که شما گفتین درسته ولی برای ریموت های دوطرفه هستش مثلا ریموت سمند با ای سی hcs301یک طرفست و نمیتونه بین گیرنده و فرستنده تبادل کد کنه. چون اگه شما در فاصله دور از ماشین ریموت رو بزنین طبق گفته شما باید یک واحد افزایش بده ولی ماشین که متوجه نشده چون خارج از محدوده فرستندس اونوقت چی میشه از کد باید خارج بشه.. حالا نمیدونم این نظر منه هنوز دارم روش کار میکنم.

  • Sisoog Os
   Sisoog Os
   ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

   سلام نه دوست عزیز اینها هم یک طرفه هستند
   فرض کنید شما ریموت را میزنید و به گیرنده نمیرسه
   خب دفعه بعد که میزنید گیرنده منتظر عددی هست ولی اون را دریافت نمیکنه گیرنده عمل نمیکنه ولی چون عدد براش شناسایی شده اون را ست میکنه و اگر دوباره بزنید اون را معتیر در نظر میگیره

   • مجهول ابن بهلول
    ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

    با سلام و تشکر از مطلب خوبتون
    خوب اگر اینجوریه ما به جای این که اول فریم باز شدن و سپس بسته شدن در رو ذخیره کنیم، فریم بسته شدن (مثلا با کانتر 11) و سپس باز شدن (با کانتر 12) رو ذخیره می کنیم. حالا اول فریم بسته شدن رو میدیم. ریموت عمل نمی کنه ولی طبق گفته شما عدد 11 رو ست می کنه. حالا فریم باز شدن رو میدیم و رسیور قبولش می کنه چون منتظر عدد 12 بود به همین سادگی. مگر این که بیاد و بگه عددی که ست میشه باید از عددی قبلیه رو ریسیور بیشتر باشه.

 • Saeed
  ۱۱ دی ۱۳۹۸

  مهندس عزیز سلام
  الان رسیورهای تو بازار هستند که باتمام ریموتهای هاپینگ در بازار لرن میشن
  این دو دلیل میتونه داشته باشه یا اینکه تمام کلیدهای شرکتهای مختلف رو نشستن و استخراج کردن که بنظرم بعیده یا اینکه فقط ازون ۲۸بیت سریال نامبر استفاده میکنن بدون درنظر گرفتن ۳۲بیت کدگذاری شده،درسته؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۱ دی ۱۳۹۸

   بله کاملا درسته این دقیقا به این دلیله که رسیور مذکور تنها از قسمت کد نشده استفاده میکنه و این بسیار خطرناک است !!!

 • محمد اصفهانی
  ۱۴ آذر ۱۳۹۸

  سلام و عرض تشکر بابت انتشار علومتون
  دو عدد مسئله
  من اینطور متوجه شدم که برای اضافه کردن ریموت هاپینگ کد حتما باید به رسیور دسترسی داشت و نمیشه ریموت رو با ی ریموت دیگه ست کرد. درسته؟
  دوم اینکه فرمودید “متأسفانه مشاهده شده که برخی از تولید‌کنندگان، ریموت کنترل هاپینگ را بدون تعیین کلیدِ کدگذاری مورد‌استفاده و فروش قرار می‌دهند” لطفا معرفی کنید تولیدهای خوب و بد رو

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۶ آذر ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز – خواهش میکنم
   بله کاملا درسته – البته اگر گیرنده اصولی طراحی شده باشه !
   برای این که لطمه ای خریداران این برند وارد نشه و مورد سوء استفاده قرار نگیره متاسفانه نمیتونم اسم برند رو بگم.
   البته مساله رو بهشون گفتم و امیدوارم که مرتفع کرده باشند

 • AliReza22
  ۱۰ آذر ۱۳۹۸

  سلام
  با تشکر از مطلب خوبتون
  چجوری میتونم چیپ hcd301 رو پروگرم کنم؟ من یک کد آردوینو پیدا کردم و با استفاده از اون واسه stm32 کد نوشتم. ولی کار نمیکنه. من فکر میکنم به خاطر سطح ولتاژ باشه. چون من مستقیم چیپ رو به میکرو وصل کردم. اگر مشکل اینه چجوری میتونم درستش کنم. و اینکه آیا شما سورس خوبی میتونید بهم معرفی کنید یا نه.
  با تشکر

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۱ آذر ۱۳۹۸

   سلام دوست من – والا من برای این کار تاحالا تلاشی انجام ندادم ولی فکر هم نمیکنم که به خاطر سطح ولتاژ چنین مشکلی به وجود بیاد
   چرا از خود آردوینو برای پروگرام کردن استفاده نمی کنید ؟ راحت تر نیست ؟

   • AliReza22
    ۱۱ آذر ۱۳۹۸

    در حال حاضر ندارم آردوینو،
    داخل دیتا شیت hcs301 نوشته از 3.5 تا 15 ولت، ولی میکرو 3.3 کار میکنه ، به این خاطر گفتم.

    • AliReza22
     ۱۱ آذر ۱۳۹۸

     یه چیز دیگه، شما داخل متن گفتید که به خاطر کامتر امکان هک کردن نیست و اگر پاکت رو دوباره بفرستیم چون کانتر رسیور رفته جلوتر قبول نمیکنه، خوب کانتر 16 بیتیه و هر 65535 بار صفر میشه، پس میشه هک کرد و زیاد سخت نیست که.

     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۱۳ آذر ۱۳۹۸

      چطور زیاد سخت نیست ؟ اولا این که شما از کجا میدونی رقم کانتر چنده ؟ همونطور که فبلا گفتیم رمز میشه
      بعدش چطور ۶۵۵۳۶ حالت رو میخواید ترک کنید که سر به زنگاه همون موقع کد رو ریپیت کنید 😐
      با فرض این که طرف روزی ده بار از ریموتش استفاده کنه ۶۵۰۰ روز ید صبر کنید

      0
    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱۳ آذر ۱۳۹۸

     ممکنه دقیقا به همین دلیل بوده باشه به سادگی با استفاده از آیسی 74hc244 یا آیسی 74hc125 منطق خروجی stm32 رو به ۵ ولت تبدیل کنید و آیسی رو با ۵ ولت روشن کنید.

     • AliReza22
      ۱۶ آذر ۱۳۹۸

      من اینتور فکر کردم که کانتر رسیور همیشه که پاکت دریفت میکنه میره جلو. اگه این اتفاق بیافته و هر سری رسیور بره جلو راحت میشه هک کرد به اسن صورت که فرستنده مدام پاکت رو میفرسته و رسیور هی میره جلو تا پر بشه بعد که از اول بر میگرده قبول میکنه پاکت رو. (البته بستگی داره رسیور چجوری نوشته شده باشه.)

      بدون تغییر سطح ولتاژ کار کرد.
      هم تونستم ریموت رو پروگرم و verify کنم هم گیرنده و الگوریتم رمزگشاییش رو نوشتم.

      ممنون از راهنمایی

      0
     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۱۷ آذر ۱۳۹۸

      اوهوم
      تا وقتی که کد منطق نباشه که مقدار کانتر تغییر نمی کنه قائدتا و منطقا
      خواهش میکنم خوشحالم که تونستید جواب بگیرد.

      0
 • reza3330
  ۴ آذر ۱۳۹۸

  سلام
  می خواستم بپرسم که چجوری میتونم ریموت کد هاپینگ تهیه کنم؟ من سایت های ایرانی رو گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.
  و اینکه من میتونم با خرید ریموت از بازار و رسیور معمولی و با استفاده از logic analyzer پاکت های ارسالی رو تحلیل کنم؟
  پروژه من ساخت رسیور کد هاپینگ و انجام عملیات با توجه به دکمه زده شده است. در مرحله بعد هم ساخت ریموت کد هاپینگ.
  با تشکر از شما

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۴ آذر ۱۳۹۸

   این که چطور میتونید تهیه کنید رو اطلاع ندارم ولی یه مدل ریموت توی بازار هست که معروفه به ریموت بتا – مربوط به شرکت بتا است که برای گیرنده های خودش میزنه
   میتونید از این مدل ریموت ها تهیه کنید و آیسی روش برنامه ریزی کنید که رمز دلخواهتون رو داشته باشه

 • توحید
  ۴ آبان ۱۳۹۸

  سلام.تشکر بابت سایت عالی و اطلاعاتی که به اشتراک میذارید
  یک سوال داشتم در مورد این نوع ریموتها
  همینطور که گفتید هر فرستنده و گیرنده دارای یک کلید مشترک هستند که طبق اون اطلاعات دریافتی رو دیکد میشه
  حالا اگر ریموت جدیدی نیاز باشه که به گیرنده اضافه شه برای پروگرم کردن این کلید چه روشی وجود داره که نیاز به تجهیزات خاصی نداشته باشه؟یعنی مثل ریموتهای لرن به سادگی توسط شخص میشه ست کرد یا نه به غیر از ریموتهایی که از ابتدا در گیرنده ذخیره شده دیگه نمیشه ریموت جدید اضافه کرد؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۵ آبان ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز
   ببینید باید کلید ریموت جدید در گیرنده درج بشه اگر گیرنده امکانش رو داشته باشه که معمولا ندارند پس منطقی ترین راه اینه که کلید گیرنده در ریموت دخیره بشه که نیاز به پروگرامر داره – توی عکس های پست محل پروگرام یک مدل ریموت هاپینگ رو مشخص کرده ایم
   این که گیرنده قادره چند تا ریموت رو پشتیبانی کنه متغییره و باید به منوال گیرنده مراجعه کنید یا با شرکت سازنده در ارتباط باشد.

   • توحید
    ۶ آبان ۱۳۹۸

    تشکر از پاسختون
    پس اگر گیرنده ای با ریموت جدید ست شد میشه نتیجه گرفت که کلا همه ریموتها و گیرنده های دارای یک کلید واحد هستن؟که این کلید میتونه مقدار خام و پروگرم نشده ای سی که از ابتدا در ای سی وجود داره باشه (یعنی عملا تولید کننده هیچ مقداری رو پروگرم نکرده) و یا تولید کننده دستگاه، تمامی فرستنده و گیرنده ها رو با مقدار واحدی پروگرم کرده؟

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۶ آبان ۱۳۹۸

     خواهش میکنم دوست عزیز
     بله به احتمال خیلی زیاد مساله یکی از مواردی هست که فرمودید و در واقع خارج از این مورد نمیتونه باشه !!
     البته توجه داشته باشید لزوما نیاز به رمز واحد نیست 🙂 – ممکنه بپرسید چطور و چرا ؟!
     استفاده از یک رمز برای تمام فرستنده ها مقداری احمقانه است – چرا که با لو رفتن یک کلید واحد تمام گیرنده ها و فرستند های در حال حاظر و در آینده هک شده اند و این یعنی امنیت کشک!
     اما راه حل چیه ؟ همونطور که توی مقاله گفتیم تمام ریموت ها قسمتی بدون کد دارند (سریال نامبر) که بدون کد هم ارسال می شنود و اتفاق منحصر بفرد هستند ، شما فرض کنید کلید رمزگذاری با یک رابطه ریاضی (یا یک معادله خیلی پیچیده) از این سریال نامر تولید بشه!! اینطوری هر ریموت کلید منحصر بفردی خواهد داشت 🙂 گیرنده هم قادره بر اساس سریال نامر ریموت – کلید اونو رو تولید کنه !! بدین وسیله حتی هک شدن یک ریموت نمیتونه منجر به هک شدن کل سیستم در سطح کشور یا جهان بشه !!!!!!
     امیدوارم تولید کننده های داخلی از این الگو استفاده کرده باشند – واقعا امیدوارم

     • توحید
      ۶ آبان ۱۳۹۸

      خیلی ممنون پاسخ شفاف و عالی که ارایه کردید.نکته بسیار ظریف و مهم و کاربردی بود.من هم امیدوارم تولید کننده ها،از راهنمایی های افرادی چون شما و گروه سیسوگ بهره مند باشن و استفاده ببرن.

      0
     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۷ آبان ۱۳۹۸

      خواهش میکنم دوست عزیز
      مواردی که به نظرم اومد رو گفتم و واقعا امیدوارم تولید کننده های این مدل سخت افزار تاجای ممکن مسائل امنیتی رو رعایت کنن 🙂
      نظر لطف شماست 🙂

      0
 • علی
  ۲۱ خرداد ۱۳۹۸

  سلام ودرود
  لطفا درمورد این کد که به عنوان کلید هست توضیح بفرمایید در کجای کدهای ارسالی قرار میگیرد؟یا اصلا ارسال نمیشود وروی این 26 بیت اثر میکند؟
  شماره کانتر روی این 26 بیت چه اثری دارد؟
  من نتونستم این را درک کنم!

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

   ببینید هر ریموت یه شناسه منحصر بفرد داره که اونو از باقی ریموت ها جدا میکنه ؛ اون شناسه توی این مدل ریموت ها یه عدد 28 بیتی است ؛ این عدد 28 بیتی طبق گفته یوزر منوال کد نمیشه و ارسال میشه
   شماره کانتر این هیچ تاثیری نداره ؛ اما چرا این شناسه مهمه ؛ چون توی گیرنده باید شماره کانتر ریموت های مختلف رو جدا ثبت کنید تا تداخل براشون ایجاد نشه ؛ با استفاده از این شناسه این کار رو میتونید انجام بدید

 • navid
  ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

  سلام مهندس.وقت بخیر.نمیدونستم این سوالو کجا مطرح کنم.
  میخواستم بدونم ایا راهیی برای ارسال متن حدود 100 کاراکتر بدونه استفاده از ماژول های مخابراتی و سیم کارت هست؟؟
  اونم تا فاصله ی 2 کیلومتر همین حدودا…

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز ؛ منظور شما از ماژول های مخابراتی اگر چیز هایی مثل محصولات SimCom و QuecTel باشه
   باید بگم که شما میتونید از ماژول های رادیویی استفاده کنید ؛ ماژول هایی مثل nef24l01 یا ماژول های دورجی ؛ یا nef12pb و امثالهم

 • mojtabaAPK
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

  سلام
  میخواستم بدونم چجوری میشه میکرو داخل فرستنده رو خودمون برنامه ریزی کنیم

  یا یه مدل دیگ از فرستنده ریموت کنترل که قابلیت برنامه ریزی داشته باشه رو لطفا بگید اگ میدونید

  با تشکر

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز
   معمولا فرستنده ها از میکروکنترلر استفاده نمیکنند که بشه کدش رو عوض کرد جز در موارد خاص که باید ببینید پروتکل ارتباطی چی هست.

 • محمد
  ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

  سلام

  من یک دستگاه درب اتوماتیک نسبتا قدیمی دارم که ریموتهاش دو تاش کلا خراب شده و آخری هم به بدبختی کار میکنه، برای کپی ریموت رفتم گفتند این هاپینگ هست و دیگه هم از این نوع ریموت نمیاد و باید رسیورش رو قطع کنی رسیور جدید بزاری براش! چون دستگاه قدیمی و اورجینال هست و حتی رسیور هم درون قطعه موتور و آب بند هست ترجیح میدهم به نحوی ریموت براش تهیه کنم…
  روشی داره که ریموت دیگه به این دستگاه بخوره یا نه؟؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۸

   سلام دوست عزیز ؛ اگر ریموت شما هاپینگ باشه در واقع هیچ راهی ندارید که ریموت دیگری رو بر روی در ست کنید چرا که ریموت های هاپینگ داری کلیدی هستند که به شکل نرم افزاری داخل ریموت تنظیم میشه ؛ اگر هر ریموت هاپینگ دیگری تهیه کنید تا زمانی که کلید مورد نظر روی آن تنظیم نشه ؛ امکان کار با گیرنده رو نخواهد داشت .

 • محمد رضا
  ۱۲ اسفند ۱۳۹۷

  با سلام ممنون بابت اموزش خوبتان در مورد ریموت های
  هاپینگ اگر حالا ریموت دور ازگیرنده بود مقدارش را ایا یکی اضافه می کند روی ریموت در حالی که گیرنده اون کد را نگرفته است و عملا یه نتاقض پیش می ایید در سیستم ممکن است این را روشن و شفاف کنید ممنون

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

   خوب با یک شرط ساده میشه این تناقض رو رفع کرد ؛ به این شکل که اگر شماره کانتر بزرگتر از شمارنده موجود در گیرنده باشه ؛ شماره بزرگتر ست بشه توی گیرنده و با فشار دوباره کلید افزایش کانتر ثابت میکنه که ریموت واقعی در دسترس است به همین سادگی

   • علی
    ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

    زحمته یه کم بیشتر برای این مورد توضیح بدین

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

     خوب ببینید فرض کنید در جایی که گیرنده در دید فرستنده نیست ؛ چند بار دکمه فشرده میشه ؛ گیرنده به فرض شماره کانتر 100 رو داره الان فرستنده شماره کانترش شده 110 بدون این که گیرنده متوجه بشه ؛ خوب حالا گیرنده و فرستنده در برد هم قرار می گیرند ؛ فرستنده عدد کانتر 111 رو ارسال میکنه ولی گیرنده انتظار 101 رو داره ؛ قائدتا نباید درب باز بشه و چون عدد 111 از عدد 101 بزرگتر هست مقدار 111 روی گیرنده ذخیره میشه ؛ حالا کاربر کلید رو که فشار بده ؛ عدد 112 ارسال میشه که گیرنده انتظارش رو داره و درب هم باز میشه
     به همین سادگی

     • علی
      ۹ آذر ۱۳۹۹

      حالا اگه کسی که میخواد سیستم رو هک کنه خب میتونه برای کانتر یه عدد بزرگ رو بفرسته. اینجوری برای گیرنده هم با دو بار فشردن کلید مجاز میشه.درسته؟

      0
     • Zeus ‌
      زئوس Zeus
      ۱۰ آذر ۱۳۹۹

      مساله اینه که کلید رمزگذاری رو هم داشته باشه که بتونه اطلاعاتش رو رمز کنه !!!!! که خوب نشدنی هست
      مگر این که کلید لو رفته باشه که در این صورت هر کاری میشه کرد 🙂

      0
   • محمد رضا
    ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

    سلام مجدد خوب با این کار اگر چند تا از این کد ها دریافت شوند این سیستم هم مثلا ریموت های RF دیگر می شود چون به هر حال کانتر با یک الگویی بنا است افزایش یابد

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۱ مهر ۱۳۹۸

     ببخشید متوجه منظورتون نشدم ؛ میشه با جزییات بیشتری توضیح بدید
     در مورد افزایش عدد کانتر هر بار که کلید فشرده بشه این عدد افزایش پیدا میکنه – دقیقا چیزی است که توی منوال چیپ توضیح داده مساله رو

 • علی
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

  سلام سخت افزار مناسب دریافت این ریموت ها مثل کدلرن هست؟ فرکانس کاریش چنده؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

   بله دقیقا از همون سخت افزار میتونید که استفاده کنید !
   فرکانس های کاری معمولا یا 315 هستند یا 433

  • وحید
   ۹ خرداد ۱۳۹۸

   سلام.آقا اگه ما دوتا ریموت برای یک گیرنده،داشته،باشیم و بیشتر از یکی از اون ها استفاده کنیم،وقتی می خوایم از اون یکی استفاده کنیم به مشکل بر نمی خوریم؟

   • Zeus ‌
    زئوس Zeus
    ۹ خرداد ۱۳۹۸

    سلام
    نه قائدتا چنین اتفاقی نباید بیفته چرا که هر ریموت کد منحصر بفردی داره و کانتر مورد نظر با توجه کدیونیک ریموت افزایش پیدا خواهد کرد
    پس هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 • الیاسی
  ۴ دی ۱۳۹۷

  لطفا آدرس ومحل فروش وتلفن فروشگاه تان را برای ما ارسال کنید ممنون

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۵ دی ۱۳۹۷

   با آیدی تلگرام سیسوگ در ارتباط باشید دوست عزیز

 • shahin haji
  ۲۲ آذر ۱۳۹۷

  سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. بسیار عالی و کامل بود.
  یه سوالی داشتم. شما نوشتید که برای دیکد کردن و هک ریموتهای هاپینگ کد هم روشهایی هست. میشه بنده رو راهنمایی کنید که چجوری میتونم این کار رو انجام بدم؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۲۳ آذر ۱۳۹۷

   خواهش میکنم دوست عزیز ؛ بله همیشه راهی هست
   اما متاسفانه به دلیل امنیتی بودن ؛ نمیتونیم این اطلاعات رو منتشر کنیم ؛ اول این که یک جور هک به حساب میآد و بسیار قابلیت اینو داره که مورد سوء استفاده قرار بگیره و از طرفی متاسفانه آموزش هک جرم به حساب می آد

   • نوید
    ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

    یا ابوالفضل!!!
    یعنی شما بلدین?!

    • Zeus ‌
     زئوس Zeus
     ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

     خوب همونطور که گفتم همیشه راهی هست ^_^

 • سجاد
  ۶ بهمن ۱۳۹۶

  عالی بود ممنون

 • سیاوش
  ۲۵ آبان ۱۳۹۶

  با سلام.
  اخیرا یک هکر ایرانی ساکن خارج با ساختن دستگاهی ارزان و قطعات در دسترس، توانسته این نوع قفل ها را نیز براحتی هک کرده درب تقریبا تمامی خودروهای خارجی مانند بنز و ب.ام.و ، فولکس واگن، و …. را باز کند.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱ آذر ۱۳۹۶

   بله – هیچ کاری نشد ندارد ، قبلا این کار را نیز ما انجام داده ایم 🙂
   ولی خوب مقداری روند کار پیچیده تر از ریموت های معمولی است.

 • kian
  ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

  مطالب عالی بود تشکر از زحمتی که کشیدید
  اگر درموردروش کار الگوریت که اطلاعات را دیکد میکند ونحوتایین کلیدکه باید چگونه باشد ونحوه پرو گرام کردن ایسی واینکه ایا میشود حافظه ای سی را خواند وکلید را بدست اورد بیشتر توضیح بدهید ممنون میشم من دیتاشیت را مطالعه کردم اما خیلی پیچیده بود
  درکل ازمطالب مفیدی که گذاشتید بسیار تشکر میکنم

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

   خواهش می‌کنم دوست عزیز
   احتمالا در مورد نحوه دکد داده های ارسالی پستی خواهیم نوشت و آموزش خواهیم داد که چطور می توانیم از این نوع ریموت ها استفاده کنیم
   پروگرام کردن آیسی هم کار بسیار ساده ای است و از پروتکل سریال برای پروگرام استفاده کنید و نمونه کد های زیادی براش موجود هست ، خوشبختانه به دلایل امنیتی امکان خواندن کی نوشته شده نیست و آیسی این اجازه رو نمی ده

 • محمد
  ۱۱ مرداد ۱۳۹۶

  سلام
  ممنون از اطلاعات نابی که منتشر میکنید
  سوال: اگر فرستنده چندین بار کد را ارسال کند و گیرنده در خارج برد (رنج) سیگنال باشد و ترتیب شماره سریال از دست برود چه اتفاقی میافتد؟

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

   سلام و درود
   به دو صورت میشه مساله رو حل کرد ، اول این که اصلا بیایم و بگیم اگر کانتر ارسالی از آخرین کانتر دریافتی بزرگتر باشه
   یا این که بیایم و تعریف کنیم در این چنین شرایطی کاربر باید دوبار ریموت رو فشار بده ، بار اول کانتر خودمون آپدیت میشه و بار دوم درب عمل میکنه.

 • النا
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

  سلام. ببخشید یه سوال داشتم.
  از کجا می تونیم بفهمیم که ریموت ما از چه روشی استفاده می کنه؟ مثلا کدلرن هست یا هاپینگ؟
  ممنونم.

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

   سلام دوست عزیز
   دو راه وجود داره ، اول این که دیتای ارسالی از ریموت رو آنالیز کنیدکه قطعا کار ساده ای نیست
   راه دوم اینه که درب ریموت رو باز کنید ، شماره چیپست رو در اینترنت جستجو کنید ببینید نوع کدینگ داده چی هست 🙂

 • Hamed Akbari
  ۹ مرداد ۱۳۹۶

  سلام
  مطلب مفید و جالب گذاشتین
  ممنون

  • Zeus ‌
   زئوس Zeus
   ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

   خواهش میکنم دوست عزیز
   خوشحالم که مطلب مورد توجه تون قرار گرفته

پر بحث ترین ها

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه دوم : چالش برنامه نویسی به زبان C

مسابقه اول سیسوگ (مسابقه اول: درک سخت افزار) انتقادهای زیادی رو در پی داشت تا جایی که حتی خودمم به نتیجه مسابقه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش
راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

راه اندازی LCD گرافیکی Nokia 1661

LCD گرافیکی یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی انواع مدارات الکترونیکی پیچیده و حتی ساده است ، نمایش وضعیت و...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 4 سال پیش
ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کدلرن و چکونگی دکد کردن آن به همراه سورس برنامه

ریموت کنترل امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است؛ از ریموت‌های درب بازکن تا ریموت‌های دزدگیر و کنترل روشنایی همه از یک اصول اولیه پیروی می‌کنند و آن‌هم ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم است....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش
همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

همه چیز درباره ریموت کنترل‌های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه‌ی اعصار، مقوله‌ی مهم و قابل‌توجه‌ ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است. ریموت کنترل یکی از این اختراعات است. در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت‌های کنترل خواهیم پرداخت....

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 5 سال پیش
مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

مسابقه سوم: استخراج داده از رشته ها در زبان C

نزدیک به 5 ماه از مسابقه دوم سیسوگ می‌گذره و فکر کردم که بد نیست یک چالش جدید داشته باشیم! البته چالش‌ها...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش
مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

مسابقه ششم: بزن میکروکنترلر را بسوزون!

بزنم میکروکنترلر را بسوزونم اونم تو  این شرایط!، طراحی مسابقه از اون چیزی که به نظر می‌رسه سخت‌تر است، باید حواست باشه...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 12 ماه پیش
آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی NRF24L01

آموزش قدم به قدم راه اندازی +NRF24L01  با کتابخانه سازگار با انواع میکروکنترلرها و کامپایلرها قبل از اینکه قسمت بشه با ماژول...

رسول خواجوی بجستانی رسول خواجوی بجستانی
 • 3 سال پیش
ساخت ماینر با FPGA و ARM

ساخت ماینر با FPGA و ARM

چند ماهی هست که تب بیت کوین و ارزهای دیجیتال خیلی بالا رفته! چه شد که این پست را نوشتم همانطور که...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 3 سال پیش
کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

کار با ماژول تمام عیار mc60 – قسمت دوم – راه اندازی OpenCPU

در قسمت اول به یکسری اطلاعات کلی ماژول mc60 پرداختیم، با نرم افزار QNavigator کار کردیم و یک هدربرد هم برای کار...

Mahdi.h   Mahdi.h  
 • 3 سال پیش
مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

مسابقه چهارم: کدام حلقه سریع‌تر است؟

حدود ۷ ماه پیش، مسابقه سوم سیسوگ رو برگزار کردیم و کلی نکته در مورد خواندن رشته‌های ورودی را بررسی کردیم. فکر...

Zeus ‌ Zeus ‌
 • 2 سال پیش
سیـــســـوگ

مرجع متن باز آموزش الکترونیک